SYK investoi neljään ilmastohankkeeseen – kompensoi vuoden 2019 päästönsä
Suomen Yliopistokiinteistö Oy (SYK) investoi neljään hankkeeseen kompensoidakseen omat ilmastopäästönsä. Hankkeet kohdistuvat Ugandaan, Panamaan, Kambodzaan ja Suomeen. Hankkeiden ilmakehästä hiiltä vähentävä vaikutus on lähes 40 000 tonnia CO2e.

SYK on sitoutunut strategiassa ja tavoitteissa taisteluun ilmastomuutosta vastaan. Pitkäjänteinen ilmastotyö on aloitettu jo vuonna 2013 yhtiön päästöjen laskennalla. Vuonna 2013 yhtiön päästöt olivat noin 67 000 tonnia CO2e, ja vuosien mittaan on tehty toimenpiteitä päästöjen vähentämiseksi esimerkiksi energiatehokkuuteen ja energian alkuperään liittyen. Vaikka oman toiminnan aiheuttamia päästöjä on pystytty vähentämään ja kompensointi vie vaikuttavuutta entistä pidemmälle, työ oman hiilijalanjäljen pienentämiseksi jatkuu edelleen. SYK on asettanut tavoitteekseen oman toiminnan hiilineutraaliuden vuoteen 2030 mennessä.
”Seuraavan kymmenen vuoden aikana kiinteistösalkussamme tullaan tekemään paljon konkreettisia toimenpiteitä, joilla hiilineutraalius saavutetaan. Koska toimenpiteiden toteuttaminen vie useita vuosia, olemme ottaneet nyt kompensaation ensimmäistä kertaa osaksi toimenpidevalikoimaamme ilmastotyössä,” kertoo Aki Havia, rakennuttamisesta vastaava johtaja. Osallistumalla neljään luontoa tukevaan hankkeeseen SYK kompensoi kaikki viime vuoden ilmastopäästönsä ja saavuttaa hiilineutraaliuden.
”Olemme yksi Suomen suurimmista hiilineutraaleista toimijoista ja ehdottomasti kiinteistö- ja rakennusalan edelläkävijöiden joukossa. Ilmastotyö on meille tärkeä osa vastuullisuutta, sillä rakentaminen ja kiinteistöt ovat yksi suurista päästöjen aiheuttajista yhteiskunnassamme. Suurimmat asiakkaamme, yliopistot, ovat hyvin vastuullisia ja edellyttävät myös meiltä toimia yhteisen asian hyväksi. Olemme tyytyväisiä, että pystyimme aloittamaan kompensoinnin jo nyt omien päästövähennystoimiemme rinnalla,” toteaa ympäristöinsinööri Ari-Pekka Lassila.
Toimia metsäkadon vähentämiseksi
Ugandassa perinteisten puuliesien käytöstä syntyy ilmaan pienhiukkaspäästöjä, ja polttopuiden keruu lisää metsäkatoa. Hankkeen tarkoituksena on korvata puuliedet puhtaammilla ja energiatehokkaimmilla keittimillä. Samalla luonnon monimuotoisuutta suojellaan, kun tarve polttopuiden keruulle ja sitä kautta metsien hakkuille vähenee.
Panaman TropicalMix-hankkeessa entiset kesannot ja huonontuneet laidunmaat metsitetään enimmäkseen kotoperäisillä puulajeilla ja muutetaan sekametsiksi. Osa alueista käytetään luomukaakaon oikeudenmukaiseen tuotantoon. Hankkeessa yhdistyvät ympäristöystävällinen puun ja kaakaon tuotanto sekä biodiversiteetin suojelu ja ekosysteemien palauttaminen.
Mittavat hyödyt sekä ilmastolle että paikallisille ihmisille
Kambodzan hankkeessa perinteinen polttopuun käyttöön perustuva juomaveden puhdistus korvataan mikrobiologisilla vedenpuhdistussuodattamilla. Projektin ansiosta jopa 1,7 miljoonaa ihmistä saa puhdasta vettä seitsemän vuoden ajan. Käsittelemällä pilaantunutta vettä vähennetään lapsikuolleisuutta saastuneeseen veteen liittyvien sairauksien osalta. Puhtaan juomaveden turvaamisen lisäksi hanke vähentää hiilidioksidipäästöjä vältetyn polttopuun käytön osalta.
Neljäs hanke on kotimainen ja keskittyy hiilidioksidin talteenottoon. Suomalainen Carbofex on Puro-sertifioitu biohiilen tuottaja, joka biojalostamossaan poistaa ilmakehän hiilidioksidia hiiltämällä biomassaa. Tällöin puolet fotosynteesin avulla sitoutuneesta hiilestä mineralisoituu eikä vapaudu enää kiertoon. Syntynyttä biohiiltä ei polteta, vaan se on hyödynnettävissä monenlaisissa käyttökohteissa, kuten maaperän parannuksessa. Puro-sertifikaatin tavoitteena on lisätä taloudellisia kannustimia CO2-poistomenetelmien laajentamiseen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ympäristöinsinööri, Ari-Pekka Lassila, Suomen Yliopistokiinteistöt Oy
puh. 040 8346 388, ari-pekka.lassila@sykoy.fi
Viestintä- ja markkinointiasiantuntija, Anita Rinne, Suomen Yliopistokiinteistöt Oy
puh. 050 534 6340, anita.rinne@sykoy.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta

Tietotalo 2. krs, Korkeakoulunkatu 1
33720 Tampere
020 742 4010http://www.sykoy.fi
Suomen Yliopistokiinteistöt Oy (SYK) on valtakunnallinen kampuskehittäjä, joka omistaa ja kehittää yliopistokiinteistöjä pääkaupunkiseudun ulkopuolella. Kehitämme vetovoimaisia kampuksia ja luomme alueellisen kasvun mahdollisuuksia yhdistämällä tieteen ja tutkimuksen, elinkeinoelämän ja elävän kaupungin. Tarjoamme muun muassa korkeakoulujen ja yritysten käyttöön tulevaisuuden tilaratkaisuja sekä asiakkaidemme tarpeita vastaavia, kustannustehokkaita tiloja. SYK:n omistavat Suomen valtio ja 10 yliopistoa. Yhtiön tasearvo on noin 1,3 miljardia euroa, ja se koostuu yliopistojen 225 rakennuksesta. Vuoden 2019 liikevaihto oli 165,2 miljoonaa euroa. www.sykoy.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat mediatiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Yliopistokiinteistöt Oy
LOASin ja SYKin välinen maanvuokrasopimus allekirjoitettu24.9.2020 08:30:00 EEST | Tiedote
Lappeenrannan seudun opiskelija-asuntosäätiö sr (LOAS) ja Suomen Yliopistokiinteistöt Oy (SYK), ovat sopineet 12 385 m2 suuruisen alueen maanvuokrasopimuksesta Lappeenrannan Skinnarilan kaupunginosassa. Vuokra-aika ajoittuu välille syyskuu 2020 – elokuu 2080.
Suomen Yliopistokiinteistöt Oy myy kiinteistöjä Turussa29.6.2020 14:00:00 EEST | Tiedote
Suomen Yliopistokiinteistöt Oy on myynyt Turun Kasarmialueella sijaitsevia suojeltuja puurakennuksia Monopoli Oy:lle. Kauppaan kuuluu tontteineen yhteensä kolme rakennusta.
Oulun ammattikorkeakoulun uudet tilat Linnanmaan kampuksella valmistuvat24.6.2020 08:30:00 EEST | Tiedote
Oulun ammattikorkeakoulun (Oamk) uudet tilat Linnanmaan kampuksella ovat pian valmiit, sillä pitkä peruskorjaushanke saadaan lähiviikkoina päätökseen. Valmiit sisätilat on uudistettu moderneiksi monitilaratkaisuiksi käyttäjien toiveiden mukaisesti. Rakennustyöt alkoivat huhtikuussa 2018, ja peruskorjauksessa on ollut kaikkiaan 27 300 bruttoneliömetriä.
Suomen Yliopistokiinteistöt Oy:n tulos kasvoi hallitusti12.6.2020 09:31:34 EEST | Tiedote
Suomen Yliopistokiinteistöt Oy:n (SYK) varsinainen yhtiökokous pidettiin 11.6.2020 Tampereella. Yhtiökokouksessa vahvistettiin vuoden 2019 tilinpäätös ja myönnettiin vastuuvapaus hallituksen jäsenille ja toimitusjohtajalle. Yhtiökokous päätti jakaa omistajille osinkoa 7,50 euroa osakkeelta eli yhteensä 18,9 miljoonaa euroa.
Suomen ensimmäinen harjoittelupäiväkoti Pikkunorssi valmistui Raumalle28.5.2020 14:05:55 EEST | Tiedote
Raumalle valmistui 26. toukokuuta 2020 harjoittelupäiväkoti Pikkunorssi. Päiväkodissa tarjotaan tuoreimpaan tutkimustietoon perustuvaa varhaiskasvatusta moderneissa ja eri tarkoituksiin muunneltavissa tiloissa.
Luontoarvot osaksi kampuskehitystä22.5.2020 09:00:00 EEST | Tiedote
Tänään 22. toukokuuta on YK:n yleiskokouksen julistama kansainvälinen luonnon monimuotoisuuden päivä. Luonnon monimuotoisuus on osa Suomen Yliopistokiinteistöt Oy:n (SYK) laajempaa kestävän kehityksen työtä. SYK tekee kesän 2020 aikana luontoarviot noin kahdellekymmenelle kampukselleen. Arvioitavaa pinta-alaa on noin 270 hehtaaria ja se tehdään yhteistyössä Ramboll Finland Oy:n kanssa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme