Tampereen yliopiston englanninkielisiin maisteriohjelmiin lähes 10 000 hakemusta
Tampereen yliopiston syksyllä alkaviin kansainvälisiin maisteriohjelmiin jätettiin ennätysmäärä hakemuksia. Hakemusmäärä yli kaksinkertaistui, kun nousua viime hakukierrokseen verrattuna oli huimat 167 prosenttia.

Keskiviikkona 11.1. päättyneessä haussa oli mahdollista hakea opiskelemaan Tampereen yliopistoon englanninkieliseen maisterin, diplomi-insinöörin tai arkkitehdin koulutukseen 35 eri hakukohteessa.
Hakemuksia jätettiin yhteensä 9 929. Uusina hakukohteina olivat Civil Engineering tutkinto-ohjelman hakukohteet Sustainable Transport ja Structural Engineering, jotka keräsivät yhteensä 398 hakemusta. Yliopiston suosituimmat hakukohteet olivat Data Science, Computing Sciences (932 hakemusta), Sustainable Business Management, Leadership for Change (662 hakemusta) ja Software, Web & Cloud, Computing Sciences (650 hakemusta).
Hakijoiden oli mahdollista hakea kolmeen eri hakukohteeseen.
Myös yksittäisten hakijoiden määrä kasvoi. Kasvua edellisen vuoden hakijamäärään oli 143 prosenttia. Yksittäisiä hakijoita oli yhteensä 5295, ja he edustavat yli sataa eri kansalaisuutta. Suomalaisia hakijoita oli 247. EU/ETA-alueen ulkopuolelta hakijoista oli 92 prosenttia, yhteensä 4876 hakijaa.
Tampereen yliopiston koulutuksen vararehtori Marja Sutela on hyvin tyytyväinen hakijoiden määrän kasvuun.
– On erityisen hienoa nähdä, että Tampereen yliopiston englanninkielisten maisteriohjelmien vetovoima kansainvälisten hakijoiden keskuudessa vahvistuu entisestään. Ilahduttavasti myös uudet rakennustekniikan englanninkieliset maisterihakukohteet kiinnostivat laajasti. Kiitos kaikille hakijoille!
Hakuaika englanninkielisiin alempiin korkeakoulututkintoihin päättyy 18.1.2023.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Koulutuksen vararehtori Marja Sutela, 040 721 5204
Hakijapalvelut, hakijapalvelut.tau@tuni.fi, 0294 520 400
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tampereen yliopisto kytkee yhteen tekniikan, terveyden ja yhteiskunnan tutkimuksen ja koulutuksen. Teemme kumppaniemme kanssa yhteistyötä, joka perustuu vahvuusalueillemme sekä uudenlaisille tieteenalojen yhdistelmille ja niiden soveltamisosaamiselle. Luomme ratkaisuja ilmastonmuutokseen, luontoympäristön turvaamiseen sekä yhteiskuntien hyvinvoinnin ja kestävyyden rakentamiseen. Yliopistossa on 21 000 opiskelijaa ja henkilöstöä lähes 4 000.
Rakennamme yhdessä kestävää maailmaa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampereen yliopisto
Väitös: Datalähtöisillä menetelmillä voidaan ennustaa Alzheimerin taudin etenemistä7.2.2023 09:27:40 EET | Tiedote
Datalähtöiset analyysi- ja visualisointimenetelmät voivat auttaa suuren ja monimuotoisen tietomäärän tulkinnassa ja hyödyntämisessä. Väitöstutkimuksessaan TtM Hilkka Liedes kehitti ja validoi datalähtöisiä menetelmiä Alzheimerin taudin etenemisen ennustamiseen ja seurantaan taudin eri vaiheissa.
Verkkohäirintä vaikuttaa toimittajien ja heidän työyhteisöjensä hyvinvointiin6.2.2023 13:39:49 EET | Tiedote
Tampereen yliopistossa tehty sosiaalipsykologian alan tutkimus osoittaa, että verkossa tapahtuva häirintä on vakava ja laajalle levinnyt ongelma, joka vaikuttaa media-alan ammattilaisten hyvinvointiin Suomessa. Tutkijat peräänkuuluttavat ennaltaehkäisyä ja puuttumista ilmiöön. Muutoin nettikiusaamisella voi olla seurauksia häirinnän kohteena oleville henkilöille, mutta myös laajemmin heidän työyhteisöilleen sekä tiedon avoimuudelle yhteiskunnassa.
Digitaliseringen i grundskolan avancerar med små steg6.2.2023 12:00:00 EET | Tiedote
Införandet av digital apparatur i skolor har ibland fått skulden för att kompetensresultaten blivit sämre. Undersökningen visar dock att digitala enheter inte förklarar nedgången i inlärningsresultat, utan teknologin i skolorna används främst som ett medel för differentiering av undervisningen.
Digitalisaatio peruskoulussa etenee pienin askelin6.2.2023 12:00:00 EET | Tiedote
Osaamistulosten heikkenemisestä on toisinaan syytetty digitaalisten laitteiden tuloa kouluihin. Tutkimus osoittaa, että digilaitteet eivät selitä oppimistulosten laskua, vaan teknologiaa käytetään kouluissa erityisesti eriyttämisen välineenä.
Tampereen korkeakoulusäätiön hallitus valitsi 11 hakijaa rehtorihaun seuraavaan vaiheeseen1.2.2023 15:02:57 EET | Tiedote
Tampereen korkeakoulusäätiön hallitus päätti kokouksessaan 31.1.2023 valita 11 hakijaa rehtorihaun seuraavan vaiheen haastatteluihin. Valintakriteereinä olivat hakuilmoituksessa esitetyt kokemus- ja osaamisvaatimukset.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme