Tiedeilta 31.3. klo 18: Kyberturvallisuus ja informaatiosota
Jyväskylän yliopiston ja kesäyliopiston tiedeillassa käsitellään kyberturvallisuutta, hybridiuhkia ja informaatiosotaa. Kaikille avointa tilaisuutta voit seurata suorana verkkolähetyksenä tai paikan päällä Agorassa Jyväskylän yliopistossa.

Tiedeillan asiantuntijoina ovat yliopistonopettaja, eversti evp. Martti J. Kari, lehtori Panu Moilanen ja työelämäprofessori Martti Lehto Jyväskylän yliopiston informaatioteknologian tiedekunnasta. Tiedeillan juontaa tiedetoimittaja Mari Heikkilä. Asiantuntijat vastaavat esitystensä jälkeen myös ennalta lähetettyihin kysymyksiin.
Esitysten aiheet:
Martti J. Kari: "Taistelu informaatiotilasta Ukrainan kriisissä"
Panu Moilanen: ”Ukrainan sota on sotaa myös mielissä”
Martti Lehto: "Kriittinen infrastruktuuri kyberhyökkäysten kohteena Ukrainassa"
Tiedeilta suorana verkkolähetyksenä torstaina 31.3. Agorasta, Martti Ahtisaari -salista klo 18-19.30.
Lisätietoja ja linkki lähetykseen tapahtumasivulla:
https://www.jyu.fi/fi/ajankohtaista/arkisto/2022/03/tiedeilta-kyberturvallisuus
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tanja HeikkinenViestinnän asiantuntija
Puh:+358 50 472 1162tanja.s.heikkinen@jyu.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Suomen Ekonomeilta lahjoitus kauppatieteelliselle alalle – Jyväskylän yliopistolle 110 000 euroa23.5.2022 15:15:00 EEST | Tiedote
Suomen Ekonomit lahjoittaa yhteensä miljoona euroa kauppatieteelliseen koulutukseen. Lahjoituksen kohteena ovat yliopistot, joissa annetaan kauppatieteellistä koulutusta ja tehdään alan tutkimusta.
Asiantuntijoita Ukrainan sotaan ja Nato-keskusteluun liittyviin kysymyksiin23.5.2022 09:00:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston eri tiedekunnissa on tutkijoita, joilla on asiantuntijuutta Ukrainan sotaan ja Nato-keskusteluun liittyviin teemoihin. Alla koottuna asiantuntijoita, joiden aiheet liittyvät sotatilanteeseen, kybervaikuttamiseen, Venäjän ja Pohjoismaiden poliittiseen historiaan sekä poliittiseen retoriikkaan.
Väitös 28.5.2022: Liikunnalliset kotitehtävät tukevat yläkouluikäisten vapaa-ajan liikkumista23.5.2022 08:30:00 EEST | Tiedote
Liikunnasta ei ole ollut tapana antaa kotitehtäviä, mutta oppilaiden mielestä läksyt sopivat liikuntaan siinä missä muihinkin oppiaineisiin. Liikuntatunneilla annettuja vapaaehtoisia liikunnallisia kotitehtäviä tehdään ahkerasti, ja ne myös lisäävät yläkouluikäisten tyttöjen liikkumista, selviää Jyväskylän yliopiston liikuntatieteellisessä tiedekunnassa tehdyssä väitöskirjassa.
Lonkkamurtumasta toipuvien iäkkäiden potilaiden toimintakyky paranee pitkäkestoisella liikuntaharjoittelulla20.5.2022 09:00:00 EEST | Tiedote
Vuoden ajan kaksi kertaa viikossa tehdyllä kotiharjoittelulla voidaan parantaa lonkkamurtuman saaneiden ikääntyneiden fyysistä toimintakykyä tavanomaista hoitoa paremmin. Jyväskylän ja Helsingin yliopistojen ja Etelä-Karjalan sosiaali- ja terveyspiirin tekemän tutkimuksen mukaan kotiharjoitteluun osallistuneilla selviytyminen päivittäisistä askareista oli parempaa kuin harjoitteluun osallistumattomalla ryhmällä.
Riittääkö ruokatuotannossa sitkeys ja tahto? – tutkimus selvitti itäsuomalaisten tilojen muutoskykyä20.5.2022 07:15:00 EEST | Tiedote
Suomalainen maatalous elää kriisien sävyttämää murrosvaihetta, jossa ruuantuottajien muutoshalukkuus punnitaan. Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulussa tehdyn tutkimuksen mukaan maatilojen resilienssi, eli halukkuus ja kyky sopeutua osana uudistuvaa järjestelmää, vaihtelee suuresti. Tutkimuksen mukaan jopa neljännes tiloista ei halua tai voi pysyä mukana vaaditussa kehityksessä, vaan saattaa lopettaa toimintansa tulevina vuosina.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme