TPS, EräViikingit ja PSS avausvoittoihin naisten puolivälierissä
Turun kevään ensimmäisen pudotuspelimaalin laukoi FBC Loiston Milla Granlund, mutta sitten iski seitsemän kertaa peräkkäin hallitseva mestari johtaen kahden erän jälkeen jo 7-1. Päätösjakson vei taas Loisto Milla Granlundin ja Noora Isomäen osumilla 2-1, mutta ennakkosuosikin voittoa se ei kyennyt enää haastamaan. TPS:n leveästä materiaalista löytyi tänään seitsemän eri maalintekijää, ja Milla Nordlund (2+1) sekä Jenna Saario (1+2) olivat avauksen pistehait.
Tasaiseksi arvatussa EräViikinkien ja SSRA:n parissa vei ensimmäisen voiton kotonaan EräViikingit maalein 5-3. Ensi erän se vei Manta Likin maalilla ja Inka Lippojoen komealla ohjauksella ilmasta 2-0, ja toisessa kotijoukkue vastasi Sara Tikkasen kavennukseen Manta Likin pukukoppimaalilla klap klap -hyökkäyksen päätteeksi. SSRA kavensi päätöserässä kahdesti, mutta Trine Sällströmin ylivoimamaali ja Inka Lippojoen 5–2-osuma pitivät eron kahdessa.
Porvoossa PSS löi SB-Pron 5-1 karattuaan vastustajaltaan ottelun viimeisellä kymmenminuuttisella. SB-Pro nousi vain neljä sekuntia ennen toisen erän loppua tilanteeseen 2-1, ja kolmannessa sillä oli hyvät paikat tasoitukseen aina ylivoimapeliä myöten. Onnistumista ei kuitenkaan tullut, ja PSS käytti ratkaisuhetkillä omat tilaisuutensa. Ella Holmberg kiskaisi nousun päätteeksi yläkulmaan 3-1, Elina Hautojärvi runnoi Ella Sundströmin laukauksen kakkospallosta 4-1 ja lopussa Sundström liidätti vielä loppunumerot Pron tyhjään verkkoon.
Kahden joukkueen taistelussa ensi kauden liigapaikasta otti ensimmäisen kiinnityksen Jokerit lyömällä ÅIF:n 4-3. Sipoolaiset karkasivat ensin kymmenessä minuutissa 0–3-johtoon, mutta pelin puolivälissä Jokerit nousi jo rinnalle. Ottelun toisella puolikkaalla nähtiin vain yksi osuma, ja se oli Emilia Kaartoahon neljä minuuttia ennen loppusummeria Jokereille laukoma voittomaali. Liigapaikka varmistuu kolmella voitolla.
Yhteyshenkilöt
Ilari IsotaloViestintäpäällikköF-liiga
Puh:+359 442599009ilari.isotalo@salibandy.fiTietoja julkaisijasta
Maailman viihdyttävintä salibandya! F-liigassa pelaa miesten ja naisten sarjojen alla 28 joukkuetta. Haluamme olla rakentamassa Suomeen uudenlaista palloilusarjaa. Liikkeen voima ja vauhti valloittavat ja saa meidät kaikki liikkeelle
– luomaan maailman liikuttavinta, arvostetuinta ja kaupallisinta salibandyliigaa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Fliiga
TPS:lle ensiaskel kohti mestaruuden uusimista, PSS nappasi pronssimitalit1.4.2023 21:10:05 EEST | Tiedote
TPS otti ensimmäisen kiinnityksen mestaruutensa uusimiseen, kun se kaatoi Classicin finaalien avauksessa kotonaan peräti maalein 12-4. Toinen kohtaaminen on vuorossa heti huomenna Tampereella, ja mestaruus ratkeaa neljällä voitolla.
Kainulaisen paluu katkesi heti punaiseen korttiin – Nokian KrP ja TPS välierien avausvoittoihin31.3.2023 21:06:27 EEST | Tiedote
Miesten välierät alkoivat kahdella kolmen maalin kotivoitolla, kun Nokian KrP löi Oilersin 9-6 ja TPS Happeen 4-1. Loppuottelupaikka aukeaa neljällä voitolla, ja toiset kohtaamiset nähdään sunnuntaina Espoossa ja Jyväskylässä.
Välieräjoukkueet selvillä – Nokian KrP kohtaa Oilersin ja TPS Happeen26.3.2023 19:50:12 EEST | Tiedote
Happee jatkaa neljäntenä joukkueena F-liigan miesten välieriin voitoin 4-1 kaadettuaan SPV:n tänään kotonaan maalein 8-3. Välieräparit ovat näin Nokian KrP–Oilers ja TPS–Happee.
TPS ja Classic pelaavat naisten mestaruudesta – PSS:n finaaliputki katkesi25.3.2023 19:08:08 EET | Tiedote
Classic eteni TPS:n finaalivastustajaksi voitoin 3-1 kaadettuaan tänään Porvoossa PSS:n 2-1. PSS oli ollut loppuotteluissa kolmena edellisenä loppuun asti pelattuna liigakautena.
TPS kolmantena miesten välieriin – Indians kaatui taas murskalukemin24.3.2023 21:22:30 EET | Tiedote
TPS eteni kolmantena joukkueena miesten välieriin, kun se kaatoi Westend Indiansin kotonaan maalein 10-2 ja jatkaa neljän joukkoon voitoin 4-1. Viimeisestä paikasta pelaavat sunnuntaina Jyväskylässä viidennen ottelunsa Happee ja SPV, ja jatkopaikka on katkolla kotijoukkueelle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme