Yliopiston etävuosijuhlassa palkitaan tutkimuksen ja opetuksen huippuja
Yliopiston vuosijuhla keskiviikkona 10.3.2021 klo 18.00 alkaen Verkkolähetys, linkki lähetyspäivänä osoitteessa jyu.fi/vuosijuhla

Kutsu medialle
Jyväskylän yliopisto viettää perinteistä vuosijuhlaa 10.3. Juhlassa jaetaan lukuisia tunnustuksia tieteen ja opetuksen saralla ansioituneille yliopistolaisille. Tunnustuksen saavat hyvä opettaja, väitöskirja sekä lähijohtaja. Palkinto jaetaan myös innovaatio-, yrittäjyys- ja yritysyhteistyössä ansioituneelle, kehittäjäopettajalle, tiedeviestijälle, tieteellisen läpimurron tekijälle, vaikuttajalle sekä yhteisöllisyyden luojalle. Palkinnot, joiden yhteissumma on 27 000 euroa, on lahjoittanut Jyväskylän yliopistosäätiö. Vuosijuhlassa jaetaan myös Ellen ja Artturi Nyyssösen säätiön tunnustuspalkinto 5 000 euroa.
Juhlan kulttuuriohjelmassa kuullaan tänä vuonna musiikkia Jouni Aslakin esittämänä. Tyylikästä pop-folkia tarjoileva Aslak debytoi Uuden musiikin kilpailussa vuonna 2015. Viime vuonna I –EP:n julkaissut laulaja-lauluntekijä ja tuottaja on aiemmin kirjoittanut musiikkia muun muassa Tuure Kilpeläisen kanssa. Illan huipentaa Ready Set Pole –ryhmän akrobatiaesitys.
Vuosijuhlan juontavat Milja Mehtonen ja Jukka Hämäläinen Jyväskylän Ylioppilasteatterista.
Tervetuloa!
Lisätietoa ja median ilmoittautuminen juhlaan:
Tapahtumakoordinaattori Maria Ståhle, maria.i.stahle@jyu.fi
puh. 050 414 6368
***
OHJELMA
OHJELMA:
TERVEHDYSSANAT
/ Rehtori Keijo Hämäläinen
MUSIIKKIA
/ Jouni Aslak
PALKINTOJEN JAKO
Hyvä opettaja
Hyvä lähijohtaja
Hyvä väitöskirja
Innovaatio-, yrittäjyys- ja yritysyhteistyöpalkinto
Kehittäjäopettaja
Tiedeviestintäpalkinto
Tieteellinen läpimurto
Vaikuttajapalkinto
Yhteisöllisyyspalkinto
Palkinnot on lahjoittanut Jyväskylän yliopistosäätiö
Ellen ja Artturi Nyyssösen säätiön palkinto
JUHLAPUHE
/ Tiedeviestintäpalkinnon saaja
AKROBATIAA
/Ready Set Pole
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat mediatiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Jyväskylän yliopisto maailman kärkeä ekologisen kestävyyden saralla21.4.2021 14:26:03 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopisto sijoittui juuri julkaistussa yliopistojen yhteiskunnallista vaikuttavuutta, kestävyyttä ja vastuullisuutta mittaavassa THE Impact Ranking -arvioinnissa välille 401-600.
Suomen lääkäreiden professionalisoituminen alkoi jo 1700-luvulla20.4.2021 12:17:37 EEST | Tiedote
Suomen ensimmäinen alueellinen virkalääkäri nimitettiin virkaansa vuonna 1749. Vaikka lääkäreitä oli vielä 1700-loppupuolella Suomessa vähän, lääkäreiden professionalisoituminen alkoi aiemmin kuin on perinteisesti tulkittu.
Vaihdevuosien ajankohtaa voidaan ennustaa matemaattisten mallien avulla20.4.2021 07:30:00 EEST | Tiedote
Menopaussin ajankohdan tiedetään olevan hyvin yksilöllinen, ja sen on havaittu olevan yhteydessä naisten terveyteen vaihdevuosien jälkeen. Tuoreessa Jyväskylän yliopiston tutkimuksessa todettiin sukupuolihormonitasojen, epäsäännöllisten kuukautisten, vaihdevuosioireiden ja elämäntapatekijöiden ennustavan luonnollisen menopaussin ajankohtaa. Tutkijat tekivät kaksi ennustemallia, joiden avulla voidaan arvioida tulevan menopaussin ajankohtaa.
Työn kuormittavuus saa vanhustyöntekijät harkitsemaan työnsä lopettamista19.4.2021 10:22:06 EEST | Tiedote
Vanhustyöntekijöiden työn lopettamisaikeet ovat yleistyneet voimakkaasti Suomessa. Jo kaksi viidestä kertoo harkinneensa työnsä jättämistä. Lopettamisaikeiden syitä kartoittanut Helsingin yliopiston ja Jyväskylän yliopiston tutkimus osoittaa, että työn kuormittavuuteen on puututtava.
Kiertotalous tehostuu: Biojätteestä tuotetaan happoja metallien talteenottoon – prosessissa syntyy myös lannoitetta19.4.2021 09:00:00 EEST | Uutinen
Jyväskylän yliopisto ja Luonnonvarakeskus aloittavat kiertotalouden kehityshankkeen, jossa jäte- ja sivuvirroista kehitetään raaka-aineita uudella tavalla. Euroopan aluekehitysrahaston rahoittama hanke avaa uusia liiketoimintamahdollisuuksia Keski-Suomeen ja lisää myös Suomen teollisuuden raaka-aineiden omavaraisuutta. Kehitettävä menetelmä perustuu anaerobiseen käymisprosessiin ja hydrometallurgiaan.
Äiti muiden joukossa – vammaisten naisten äitiys on yhteiskunnallisena kysymyksenä jännitteinen15.4.2021 13:00:00 EEST | Tiedote
Suomalaisessa yhteiskunnassa on käyty viime aikoina huolestunutta julkista keskustelua vähäisestä syntyvyydestä. Tästä huolimatta yhteiskunnassamme ei suhtauduta samalla tavoin kaikkien naisten haaveisiin äitiydestä, vaan käsitykset hyvästä äitiydestä voivat olla kapeita. KM Anita Lappeteläisen tuore väitöstutkimus tuo esiin yhden yhteiskunnallisen vähemmistöryhmän, fyysisesti vammaisten äitien, äänen.
DreamUp kutsuu nuoret innostumaan yrittäjyydestä15.4.2021 11:00:00 EEST | Tiedote
Onko kesän suunnitelmat vielä auki? Haaveiletko yrittäjyydestä tai etsitkö vielä omaa polkuasi?
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme