Yrittäjien ja yritysten tapahtumat ja koulutukset kootusti yhdessä kalenterissa
Espoossa testataan uutta digitaalista tapahtumakalenteria, joka kokoaa yhteen alueen yrityksille, yrittäjille ja yrittäjyyttä suunnitteleville suunnattujen tapahtumien ja koulutusten tiedot. Kalenterissa on tietoja sekä fyysisistä että virtuaalisista verkostoitumistapahtumista, yrittäjyyskoulutuksista, tiettyyn teemaan tai alaan liittyvistä seminaareista ja esimerkiksi kasvu- ja kiihdyttämöohjelmien hakuajoista.

Kalenterikokeilulla pyritään tarjoamaan fyysiset ja virtuaaliset tapahtuma- ja koulutustiedot kootusti yhdessä paikassa, mikä helpottaa juuri omalle yritystoiminnalle tärkeimpien tapahtumien ja koulutusten löydettävyyttä. Kokeilu edistää myös alueen yrittäjä- ja yritystapahtumien järjestäjien yhteistyötä muun muassa päällekkäisyyksien poistossa, oikeiden kohderyhmien saavuttamisessa ja tarpeellisen tapahtumasisällön kehittämisessä. Digitaalinen tapahtumakalenterikokeilu nopeuttaa tiedonhakua ja tukee myös korona-aikana tarjoamalla erityisesti tilanteeseen liittyvää tietoa yrityksille ja yrittäjyydestä kiinnostuneille.
Monitasoinen verkostokokeilu
Digitaalinen tapahtumakalenteri toteutetaan elokuun 2020 ja helmikuun 2021 välisenä aikana. Mukana ovat Business Espoo -yrityspalveluverkoston seitsemän toimijaa: Espoon kaupunki, Enter Espoo, Espoon Yrittäjät, Helsingin seudun kauppakamari, Omnia, Uudenmaan TE-toimiston yrityspalvelut ja YritysEspoo. Lisäksi kokeiluun on pyydetty mukaan Espoon ja sen lähialueen keskeisiä tapahtumajärjestäjiä, jotka järjestävät muun muassa startup-tapahtumia, eri alojen seminaareja ja avoimia verkostoitumistapahtumia. Kokeilussa ovat mukana kalenteria ja sen toimintamallia kehittämässä olleet kumppanit VTT, Aalto Startup Center ja Urban Mill. Mukaan kokeilemaan lähtevät myös eri alojen ekosysteemitoimijoita ja -keskittymiä kuten Smart Otaniemi, Health Capital Helsinki, Helsinki Business Hub, Business Finland ja Enterprise Europe Network (EEN).
”Espoossa osataan tehdä laaja-alaista yhteistyötä, ja tapahtumakalenteria voidaankin kutsua monitasoiseksi verkostokokeiluksi, jossa Business Espoo -verkoston lisäksi on mukana koko ekosysteemiverkostomme toimijoita”,sanoo projektipäällikkö Heli Hidén Espoon kaupungilta.
Kokeilun aikana Espoon kaupunki kumppaneineen kartoittaa yritysten toiveita tapahtumille ja koulutuksille sekä luo pohjaa tapahtumajärjestäjien tiiviimmälle yhteistyölle. Kokeilun aikana mukaan tapahtumistaan ilmoittamaan otetaan arviolta 15−25 organisaatiota.
”Jokainen voi tulla mukaan kokeilemaan ja etsimään haluamiaan tapahtumia. Jo se, että klikkailet juuri sinua kiinnostavia tapahtuma-aiheita, auttaa meitä kehittämään analytiikan kautta alueemme tapahtumatarjontaa”, kannustaa Heli Hidén.
Tapahtumakalenteri on julkaistu omalla verkkosivulla businessevents.espoo.fi.
Kokeilu on osa Espoon digiagendan kokeiluja, joilla pyritään kehittämään kaupungin palveluja digitaalisia ratkaisuja ja uutta teknologiaa hyödyntäen. Kalenterin toteuttajan toimii Siili Solutions.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tapahtumakalenterikokeilu: projektipäällikkö Heli Hidén, Espoon kaupungin palvelukehitysyksikkö, puh. 040 801 9930, heli.hiden@espoo.fi
Digiagendan kokeilut: kehittämispäällikkö Valia Wistuba, Espoon kaupungin palvelukehitysyksikkö, puh. 043 825 2905,valia.wistuba@espoo.fi
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta

PL 1 / PB 1
02070 ESPOON KAUPUNKI / ESBO STAD
+358 9 816 21http://www.espoo.fi
Business Espoo on seitsemän toimijan muodostama palveluverkosto Espoon ja sen lähikuntien yrityksille ja yrittäjille. Tavoitteena on saada lisää työpaikkoja ja elinvoimaa Espooseen tuottamalla asiakaskeskeisiä, laadukkaita ja kustannusvaikuttavia yritys- ja yrittäjäpalveluita. Business Espoo -verkostoon kuuluvat Espoon kaupunki, Enter Espoo, Espoon Yrittäjät, Helsingin seudun kauppakamari, Omnia, Uudenmaan TE-toimiston yrityspalvelut ja YritysEspoo.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat mediatiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Espoon kaupunki - Esbo stad
Espoon sosiaali- ja terveyslautakunnassa 21.1.202115.1.2021 18:37:32 EET | Tiedote
Sosiaali- ja terveyslautakunta päättää kokouksessaan torstaina 21.1.2021 sosiaali- ja terveystoimen järjestöavustuksista sekä kohdeavustuksista merkittävää yhteiskunnallista työtä tekeville järjestöille ja yhteisöille vuodelle 2021.
Espoolaisessa hoivakodissa todettu koronavirustartuntoja15.1.2021 16:52:28 EET | Tiedote
Espoossa sijaitsevassa Palvelutalo Hopeakuun hoivakodissa on todettu koronavirustartunta yhdeksällä asukkaalla ja seitsemällä työntekijällä.
Bilderboken Kika in i Esbo kom till i samarbete med barnen – presenterar Esbo i form av illustrationer15.1.2021 11:22:06 EET | Tiedote
Kika in i Esbo är en bilderbok som med hjälp av illustrationer presenterar stadscentrumen i Esbo. Boken utgavs i januari 2021 och den är Esbo stads gåva till alla Esbobarn på fyra år.
The Peek into Espoo book, created in cooperation with children, presents the city through drawings15.1.2021 11:13:21 EET | Press release
Peek into Espoo book has been published. The book presents the city centres of Espoo with the help of illustrations.
Yhdessä lasten kanssa tehty Kurkkaa Espooseen -kirja esittelee kaupunkia piirroskuvin15.1.2021 11:08:23 EET | Tiedote
Uusi Espoo-aiheinen kirja on julkaistu. Kirjan kuvitusten tarkoituksena on herättää lapset kertomaan itse tarinoita.
KAMU besökarantal steg till 85 000 besökare under undantagsåret 202014.1.2021 09:56:20 EET | Tiedote
Det nya årtiondet började fint vad gäller besökarantalet på KAMU Esbo stadsmuseum, då 12 694 besökare bekantade sig med våra utställningar i januari 2020. Under hela året 2020 besöktes KAMUs museer totalt av 84 760 besökare, vilket är ca 18 000 mindre än år 2019. Besökarantalet på Glims gårdsmuseum och Pentala skärgårdsmuseum steg en aning jämfört med besökarantalet år 2019. Det minskade besökarantalet under året orsakades av att KAMUs museer var stängda under ca 4 månaders tid på grund av koronavirusepidemin, först på våren och sedan i slutet av året.
KAMUssa vieraili poikkeusvuonna 2020 lähes 85000 kävijää14.1.2021 09:55:02 EET | Tiedote
KAMU Espoon kaupunginmuseon uusi vuosikymmen käynnistyi hienosti, sillä kahden ensimmäisen kuukauden aikana näyttelyihin tutustui 12 694 kävijää. Koko vuoden 2020 aikana KAMUn museoissa vieraili yhteensä 84 760 kävijää, joka oli noin 18 000 kävijää vähemmän kuin vuonna 2019. Talomuseo Glimsin ja Saaristomuseo Pentalan kävijämäärät sen sijaan nousivat hieman vuoden 2019 kävijämääristä. Kokonaiskävijämäärien laskun aiheutti se, että KAMUn museot olivat viime vuonna suljettuina yhteensä noin 4 kuukautta koronaviruksen aiheuttaman pandemian takia, ensin keväällä ja toisen kerran vuoden lopulla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme