
TILINPÄÄTÖS JA TOIMINTAKERTOMUS 2024 – Sunborn International Oyj
LIIKETOIMINNAN KEHITYS JA OLENNAISET TAPAHTUMAT 2024
Tilikauden 1.1.-31.12.2024 liikevaihto oli 1,037 miljoonaa euroa. Tilikauden liiketappio oli 0,614 miljoonaa euroa ja käyttökate -0,564 miljoonaa euroa. Vuosi 2024 oli yhtiön vaikempia vuosia ja senaikana järjestettiin 11 Color Obstacle Rush tapahtumaa Englannin tapahtumien sekä Saksan ja Itävallan loppukauden tapahtumien peruuntuessa taloudellisten vaikeuksien takia.
YHTIÖN TASE, RAHOITUS JA KASSAVIRTA
Konsernin taseen loppusumma 31.12.2024 oli 2,128 miljoonaa euroa ja oman pääoman määräraportointikauden lopussa oli -1,781 miljoonaa euroa. Konsernin omavaraisuusaste tarkastelukauden lopussa oli -143,23%.
Konsernin rahavarat raportointikauden lopussa olivat 0,048 miljoonaa euroa. Liiketoiminnan rahavirta oli 0,695 miljoonaa euroa.
TALOUDELLISET TAVOITTEET
Yhtiö ei julkaise taloudellisia tavoitteita monen vuoden poikkeuksellisen tilanteen vuoksi.
KONSERNIN TUNNUSLUVUT
|
1.1.-31.12.2024 |
1.1.-31.12.2023 |
Liikevaihto, t€ |
1,037 |
3,213 |
Käyttökate (EBITDA), t€ |
-564 |
90 |
Käyttökate (EBITDA), % liikevaihdosta |
neg. |
2.8 % |
Liikevoitto, (EBIT) t€ |
-614 |
1 |
Liikevoitto (EBIT), % liikevaihdosta |
neg. |
0.0 % |
Tulos ennen veroja (EBT) |
-1135 |
-73 |
Tulos ennen veroja (EBT), % liikevaihdosta |
neg. |
neg. |
Tilikauden tulos |
-1135 |
-73 |
Oman pääoman tuotto, % |
neg. |
neg. |
Sijoitetun pääoman tuotto, % |
neg. |
3.8 % |
Omavaraisuusaste, % |
-143.23% |
-30.00% |
Nettovelkaantumisaste, % |
-6.18% |
-123.16% |
Osakekohtainen tulos, € |
-0.481 |
-0.031 |
Osakekohtainen oma pääoma, € |
-0.754 |
-0.247 |
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärä kauden aikana keskimäärin |
2,360,798 |
2,360,798 |
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärä kauden lopussa |
2,360,798 |
2,360,798 |
Henkilöstö |
11 |
13 |
TUNNUSLUKUJEN LASKENTAKAAVAT
Oman pääoman tuotto -%
Oman pääoman tuotto -% = 100 * nettotulos (12 kk) / Oikaistu oma pääoma keskimäärin.
Sijoitetun pääoman tuotto -%
Sijoitetun pääoman tuotto -% = 100 * [ nettotulos + rahoituskulut + verot (12 kk) ] / sijoitettu pääoma keskimäärin.
Omavaraisuusaste -%
Omavaraisuusaste -% = 100 * omat varat / (oikaistun taseen loppusumma - tehtyyn työhön perustuvat ennakkomaksut).
Nettovelkaantumisaste -% = 100 * (korolliset velat - likvidit rahavarat ) / omat varat.
Osakekohtainen tulos (EPS) = Nettotulos ilman vähemmistöosuutta / osakkeiden osakeantioikaistu lukumäärä keskimäärin ilman omia osakkeita.
Liiketulos = liikevaihto + liiketoiminnan muut tuotot - toimintakulut - poistot ja arvonalennukset. Liiketulos -% = 100 * liiketulos / liikevaihto
Käyttökate = Liiketulos + poistot ja arvonalentumiset
Käyttökate-% = 100 * käyttökate / liikevaihto.
INVESTOINNIT JA POISTOT
Raportointikauden aikana yhtiö on tehnyt pieniä investointeja yhtiön omistaman kiinteistön kehittämiseksi. Investoinnit tulevat aktivoitavaksi taseeseen. Poistoja raportointikauden aikana on tehty 0,040 miljoona euroa.
HENKILÖSTÖ, JOHTO JA HALLINTO
Konsernin tavoitteena on henkilöstön työhyvinvoinnin kasvattaminen. Erittäin vaikeat koronavuodet ovat hankaloittaneet tätä tehtävää, mutta tavoitteeseen päästäksemme rakennamme yhä avointa, luottamuksellista ja motivoivaa työympäristöä. Toimintakentän jatkuva kehitys ja kasvu tekee tärkeäksi etenkin oman työn ajankäytön suunnittelun sekä oman jaksamisen kuuntelun. Pyrimmekin luomaan hyvän tasapainon työn ja vapaa-ajan suhteen, jotta kausiluonteisen työn kuormittavuus olisi kohtuullisuuden rajoissa. Olemme monessa asiassa ottaneet vasta pieniä askeleita, muttarakennamme koko ajan konsernista eettisesti kestävien arvojen mukaista innostavaa työpaikkaa.
Konsernin henkilöstömäärä raportointikaudella oli 11, joista naisia oli 82% ja kaikki työntekijät olivat vakituisessa työsuhteessa. Yhtiön johtoryhmä koostuu Toimitusjohtaja Mika Metsämäestä sekä kehitysjohtaja Markus Niemelästä. Konsernin johtoryhmään kuuluu 2 henkilöä, joista miehiä on 100%. Henkilöstön keski-ikä oli 29 vuotta. Yhtiön hallituksen ovat muodostaneet hallituksen puheenjohtaja Markus Niemelä ja hallituksen jäseninä Makke Martikainen sekä Jarno Kukila. Vuonna 2024 hallituskokoontui 9 kertaa ja osallistumisprosentti hallituksen kokouksissa oli 100%.
OSAKKEET JA OSAKKEENOMISTAJAT
Kaupankäyntitunnus: RUSH
Osakkeidenlukumäärä: 2 360 798
ISIN-koodi: Fl4000348909
Osakesarjoja: 1
Osakepääoma: 250.000,00 €
Suurimmat osakkeenomistajat
Nro |
Nimi |
Määrä |
% |
1 |
NIEMELÄN MARKKA & ROPO OY |
434085 |
18,39 |
2 |
SKANDINAVISKA ENSKILDA BANKEN AB (PUBL) HELSINGIN SIVUKONTTORI |
416600 |
17,65 |
3 |
JAAKONSAARI MARKUS |
275000 |
11,65 |
4 |
KASVATTAJARAHASTO KY |
150357 |
6,37 |
Osakkeenomistajien omistustiedot perustuvat Euroclear Finland Oy:n ylläpitämään osakasluetteloon 31.12.2024.
|
1.1.-31.12.2024 |
1.1.-31.12.2023 |
Alin kurssi |
0,23 |
0,32 |
Ylin kurssi |
0,815 |
1,20 |
Tilikauden keskikurssi |
0,25 |
0,64 |
Osakkeiden vaihdon kehitys kpl |
923 466 |
1 459 988 |
Osakkeiden vaihdon kehitys % |
39,12 % |
61,84 % |
Yhtiön hallituksen ja johdon omistukset
Alla olevassa taulukossa on esitetty Yhtiön hallituksen ja johtoryhmän omistamat osakkeet ja niihin oikeuttavat oikeudet Yhtiössä 31.12.2024.
Nimi |
Määrä |
% |
Niemelän Markka & Ropo Oy (Markus Niemelä) |
434085 |
18,39 |
Mika Metsämäki |
88 650 |
3,76 |
PALKKA- JA PALKKIOSELVITYS
Hallitus päättää Yhtiön toimitusjohtajan palkoista, palkkioista ja muista eduista ja hallitus hyväksyy toimitusjohtajan alaisuudessa toimivan johtoryhmän palkat, palkkiot ja muut edut. Määrittäessäänpalkkioita, tulospalkkioita ja mahdollisia kannustinohjelmia hallitus ottaa myös huomioon osakkaiden ja johdon intressien yhdenmukaistamisen.
Toimitusjohtajan palkkio koostuu kiinteästä palkasta. Yhtiön johtoryhmän palkitsemisjärjestelmä koostuukuukausipalkasta ja toisen jäsenen kohdalla laskutettavasta palkkiosta.
Yhtiössä on käytössä optiojärjestelmä Johtoryhmälle.
Yhtiön yhtiökokous päätti, että hallituksen jäsenille maksetaan toimikaudelta palkkiota seuraavasti:hallituksen puheenjohtajalle kokouspalkkiota 6000 euroa per vuosi ja muille hallituksen jäsenille 4000 euroa per vuosi.
Sunborn Internationaln johtoryhmän jäsenten maksetut palkat ja palkkiot sisältäen luontaisedut olivat tilikautena yhteensä 125 683 euroa.
YHTIÖKOKOUS 2024
Yhtiökokouksen 30.5.2024 päätökset:
Sunborn International Oyj:n 30.05.2024 pidetty varsinainen yhtiökokous vahvisti tilinpäätöksen ja myönsi hallituksen jäsenille ja toimitusjohtajalle vastuuvapauden tilikaudelta 1.1.-31.12.2023.Päätökset ovat nähtävillä kokonaisuudessaan viimeistään 15.6.2024 yhtiökokouksen pöytäkirjasta Yhtiön verkkosivuilla osoitteessa https://www.fi.sbih.group/yhtikokoukset
Vuoden 2023 tilinpäätöksen, konsernitilinpäätöksen, toimintakertomuksen ja tilintarkastuskertomuksen esittäminen
Merkittiin tiedoksi toimitusjohtaja Mika Metsämäen päättynyttä tilikautta ja sen jälkeisiä tapahtumia koskeva katsaus.
Esitettiin ja käsiteltiin tilikauden 1.1.2023–31.12.2023 tilinpäätös, joka käsitti konsernin ja emoyhtiön tuloslaskelman, taseen, liitetiedot sekä toimintakertomuksen (liite 3).
Esitettiin ja käsiteltiin myös tilintarkastuskertomus mainitulta tilikaudelta (liite 4).
Todettiin, että yhtiön ja konsernin tilinpäätös, toimintakertomus ja tilintarkastuskertomus olivat tulleet esitetyiksi osakeyhtiölain ja yhtiöjärjestyksen edellyttämällä tavalla.
Tilinpäätöksen sekä konsernin tilinpäätöksen sekä toimintakertomuksen vahvistaminen
Päätettiin vahvistaa yhtiön tilinpäätös ja konsernitilinpäätös tilikaudelta 1.1.2023 – 31.12.2023 yhtiökokoukselle esitetyssä muodossa.
Vahvistettu tilinpäätös ja konsernitilinpäätös liitettiin pöytäkirjaan (liite 3). Taseen osoittaman voiton käsittelystä ja osingonmaksusta päättäminen
Päätettiin hallituksen ehdotuksen mukaisesti, että tilikaudelta 2023 ei jaeta osinkoa.
Vastuuvapaudesta päättäminen hallituksen jäsenille ja toimitusjohtajalle tilikaudelta 1.1.2023 – 31.12.2023
Todettiin, että hallituksen jäseninä olivat vuoden 2023 aikana toimineet Juho Ylimäki, MarkoRiionheimo, Tero Vuorinen, Marko Martikainen, Jarno Kukila ja Markus Niemelä sekä toimitusjohtajana Mika Metsämäki.
Päätettiin myöntää vastuuvapaus 31.12.2023 päättyneeltä tilikaudelta kaikille edellä mainituille yhtiön hallituksen jäseninä ja toimitusjohtajana toimineille.
Hallituksen jäsenten palkkioista päättäminen
Päätettiin yhtiökokouskutsusta ilmenevän ehdotuksen mukaisesti, että yhtiön hallituksen jäsenille, jotka valitaan vuoden 2025 varsinaiseen yhtiökokoukseen kestävälle toimikaudelle maksetaanhallitustyöskentelystä palkkiona 4.000 euroa vuodessa kullekin ja hallituksen puheenjohtajalle 6.000 euroa vuodessa.
Hallituksen jäsenten määrästä päättäminen
Todettiin, että yhtiöjärjestyksen mukaan yhtiön hallitukseen kuuluu vähintään kolme (3) ja enintään seitsemän (7) jäsentä.
Päätettiin Niemelän Markka & Ropo Oy:n ehdotuksen mukaisesti, että hallitukseen valitaan kolme jäsentä.
Hallituksen jäsenten valinta
Päätettiin valita hallitukseen seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen loppuun kestävällä toimikaudelleyhtiökokouskutsusta ilmenevän ehdotuksen mukaisesti Markus Niemelä, Jarno Kukila ja Marko Martikainen.
Tilintarkastajan palkkiosta päättäminen
Päätettiin yhtiökokouskutsusta ilmenevän ehdotuksen mukaisesti, että tilintarkastajan palkkio maksetaan yhtiön hyväksymän kohtuullisen laskun mukaan.
Tilintarkastajan valitseminen
Päätettiin hallituksen ehdotuksen mukaisesti valita tilintarkastajaksi seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen päättymiseen saakka Grant Thornton Oy, joka on ilmoittanut nimeävänsä päävastuulliseksi tilintarkastajaksi KHT Timo Helteen.
Hallituksen valtuuttaminen päättämään osakeannista
Päätettiin hallituksen ehdotuksen mukaisesti valtuuttaa hallitus päättämään uusien osakkeiden antamisesta, yhtiön hallussa olevien osakkeiden luovuttamisesta ja osakeyhtiölain 10 luvun 1 §:ssä tarkoitettujen osakkeeseen oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisesta yhdessä tai useammassa erässä.
Annettavien tai luovutettavien osakkeiden määrä voi olla yhteensä enintään 236.080 osaketta, joka vastaa noin 10 prosenttia nykyisestä osakekannasta, mukaan lukien erityisten oikeuksien perusteellaannettavat tai luovutettavat osakkeet. Valtuutus oikeuttaa hallituksen päättämään kaikista osakeannin ja erityisten oikeuksien antamisen ehdoista, mukaan lukien oikeuden osakkeenomistajien merkintäetuoikeudesta poikkeamiseen.
Valtuutus kumoaa varsinaisen yhtiökokouksen 18.4.2023 antaman osakeantivaltuutuksen. Valtuutuksen ehdotetaan olevan voimassa 30.6.2025 saakka, ellei yhtiökokous muuta tai peruutavaltuutusta sitä ennen.
Hallituksen puheenjohtaja
Yhtiön hallitus piti heti yhtiökokouksen päätyttyä järjestäytymiskokouksen, jossa hallituksen puheenjohtajaksi valittiin Markus Niemelä.
RISKIT JA EPÄVARMUUSTEKIJÄT
Yhtiön tapahtumaliiketoiminta on ollut pysäytettynä ja ei ole takeita että yhtiö saa käynnistettyätoiminnan uudelleen. Tulevaisuus lepää pääasiassa tulevan yhdistymisen varassa.
Covid-19 vaikutus koko tapahtuma-alaan ja yhtiön toimintaan on vaikuttanut yhtiön taloudelliseensuorituskykyyn aiempina vuosina ja vaikutukset voivat edelleen näkyä yhtiön toiminnassa.
Maailmanlaajuiset epävarmuustekijät, kuten Englannin punnan tai Ruotsin kruunun kurssin vaihtelut sekä Brexitiin mahdollisesti liittyvä sääntelyn eriytyminen, saattavat vaikuttaa haitallisesti Yhtiön liiketoimintaan, tulokseen, taloudelliseen asemaan tai Yhtiön osakkeiden arvoon.
Color Obstacle Rush -tapahtuma muodosti suurimman osan Yhtiön tilikauden liikevaihdosta ja kyseinen tapahtuma tulee todennäköisesti niin ikään muodostamaan suurimman osan myös vuoden 2024 liikevaihdosta. Yhtiön tarkoituksena on kehittää, kaupallistaa ja toteuttaa onnistuneesti omiatuottavia sekä kannattavia uusia tapahtuma- ja elämyskonsepteja sekä lisäksi valittujen kumppaneidentapahtumia. Uusien tapahtuma- ja elämyskonseptien avulla Yhtiö voi vähentää sen liikevaihdon riippuvuutta yksittäisestä Color Obstacle Rush -tapahtumakonseptista. Ei ole kuitenkaan varmuutta siitä, että Yhtiö tulee onnistumaan tavoitteissaan.
Yhtiön uusiin tapahtuma- ja elämyskonsepteihin tähtäävä kehitysprosessi ei välttämättä johda lopulliseen konseptiin, joka olisi kaupallistettavissa ja saavuttaisi tavoitteiden mukaista liikevaihtoa ja kannattavuustasoa.m
Mikäli Yhtiö onnistuu kehittämään uusia menestyviä tapahtuma- ja elämyskonsepteja sekä tuottamaan ja toteuttamaan valittujen kumppaneiden tapahtumia, ne saattavat johtaa Yhtiön olemassa olevien tapahtuma- ja elämyskonseptien kysynnän laskuun, jonka seurauksena Yhtiön liikevaihto kokonaisuutena ei kasva tai kasvaa vain maltillisesti.
Yhtiön valitsemat uudet asiakas- ja markkinasegmentit eivät välttämättä pysty ylläpitämään Yhtiön kasvua ja saavutettua liiketoiminnan kannattavuustasoa.
Yhtiön liiketoiminta on kasvanut nopeasti, vahvasti ja merkittävästi, eikä ole varmuutta siitä, että Yhtiö pystyy hallitsemaan kasvuaan tehokkaasti ja vastaamaan kasvun tuomiin haasteisiin ja vaatimuksiin siten, että Yhtiö säilyttää liiketoimintamallinsa kautta saavuttamat merkittävät kilpailuedut.
Vapaa-ajan markkinoilla erilaiset markkina-ajurit ja markkinatrendit, mukaan lukien muuttuvat kuluttajien vapaa- ajan mieltymykset, kulutustottumukset sekä muutokset tulotasossa, muuttavatjatkuvasti olemassa olevaa kilpailuasetelmaa. Jos Yhtiö ei kykene onnistuneesti vastaamaan markkinoilla oleviin muutoksiin ja uusiin markkinatrendeihin, tällä voi olla negatiivinen vaikutus Yhtiön liiketoimintaan, liiketoiminnan tulokseen, tuloksentekokykyyn, taloudelliseen asemaan, tulevaisuuden näkymiin sekä Yhtiön osakkeiden arvoon.
Yhtiö noudattaa henkilötietojen käsittelyssä henkilötietolakia sekä Euroopan unionin yleistätietosuoja-asetusta sekä Yhtiön muiden toimintamaiden lainsäädännössä yksilön tietosuojasta voimassa olevia säädöksiä. Tietoturvariskien minimoimiseksi Yhtiöllä on lisäksi oma tietosuojaohjeistus. Tietovuodolla voi olla haitallisia vaikutuksia ja seuraamuksia Yhtiön toiminnalle, jolla voi puolestaan olla huomattava negatiivinen vaikutus Yhtiön liiketoimintaan, liiketoiminnan tulokseen, taloudelliseen asemaan, tulevaisuuden näkymiin sekä Yhtiön osakkeiden arvoon.
Yhtiön liiketoiminta voi olla vähäisissä määrin riippuvainen alihankkijoista ja alihankkijoidentoiminnasta. Yhtiön operatiivisiin riskeihin kuuluu riski vahingoista, joita Yhtiön toimeksisaajat saattavat aiheuttaa tietämättömyytensä takia tai tahallisesti rikkomalla Yhtiön antamia tapahtumien rakentamista koskevia ohjeistuksia, sääntöjä ja määräyksiä tai, jotka aiheutuvat toimeksisaajanmahdollisista inhimillisistä erehdyksistä.
Muutokset Yhtiön kilpailuympäristössä voivat vaikuttaa Yhtiön liiketoimintaan.
Yhtiön altistuu immateriaalioikeuksia koskeville riskeille sekä brändi- ja maineenhallintaan liittyville riskeille.
IT-ohjelmisto-ongelmilla voi olla olennaisen haitallinen vaikutus Yhtiön liiketoimintaan, maineeseen, tulokseen ja taloudelliseen asemaan.
Yhtiö ylläpitää vakuutusturvaa, johon sisältyy erilaisia vapaaehtoisia ja pakollisia vakuutuksia. Yhtiön vakuutukset kattavat muun muassa omaisuusvahingot, ryhmätapaturmavahingot, tapahtumiin liittyvätvastuuvahingot ja kuljetusvahingot. Yhtiölle kielteinen päätös missä tahansa oikeudenkäynnissä tai viranomaismenettelyssä voi vaikuttaa epäedullisesti Yhtiön liiketoimintaan.
OLENNAISET TAPAHTUMAT KATSAUSKAUDEN JÄLKEEN
Yhtiö on myynyt saksalaisen tytäryhtiönsä Boninvest Beteiligungen GmbH:lle negatiivisella kauppahinnalla 25.000,00 euroa. Tytäryhtiö ei tule jatkamaan toimintaansa vaan uusi omistaja tulee lopettamaan yhtiön.
Yhtiön omistamalle kiinteistölle Maskun kunnan määräämä rakentamisvelvoitteen laiminlyönnistä johtuvasakko 168 640 euroa on edelleen avoin. Yhtiö neuvottelee kunnan kanssa sakon kohtuullistamisesta. Mahdollista sakkoa ei ole kirjattu tulosvaikutteisena tilinpäätöstiedotteen lukuihin.
Yhtiö on allekirjoittanut 18.3.2025 tiedotetun rahoitussopimuksen muutossopimuksen. Rahoitusjärjestelyn yhteydessä Sijoittajat ovat antaneet Yhtiölle Siltarahoituksen lisäksi yhteensä 42 513 euroa vieraan pääoman ehtoista rahoitusta (”Uusi Laina”).
Muutossopimuksessa on sovittu, että Uusi Laina ja muut lisälainat, joista osapuolet kirjallisesti sopivat, konvertoidaan yhdessä Siltarahoituksen kanssa Yhtiön uusiksi osakkeiksi. Sijoitus on kuitenkinsuuruudeltaan aina enintään 400 000 euroa. Lisäksi Yhtiö on sopinut Sunborn International Holding Oy:n kanssa tapauskohtaisesta lisärahoituksesta, joka on tarpeen Yhtiön välttämättömien liiketoiminnan juoksevien kulujen kattamiseksi.
16.4.2025 pidetty ylimääräinen yhtiökokous hyväksyi Sunborn International Holding Oy:n hankkimisen osakevaihdolla ja päätti siihen liittyvistä hallituksen valtuutuksista osakkeiden antamiseksi ja yhtiöjärjestyksen muutoksista. Ylimääräinen yhtiökokous hyväksyi hallituksen ehdotukset sellaisenaan.
Yhtiö on päättänyt rahoitusjärjestelyyn liittyvästä suunnatusta osakeannista. Rahoitusjärjestelyssä Yhtiö on laskenut liikkeeseen 4 167 334 Yhtiön uutta osaketta. Rahoitusjärjestelyn ehtojen mukaisesti PM Ruukki Oy:lle ja Jerovit Advisory Oy:lle laskettiin liikkeeseen yhteensä 3 264 066Uutta Osaketta 0,123 euron osakekohtaisella merkintähinnalla, josta osa maksettiin kuittaamallaSijoittajien Yhtiöltä olevaa saatavaa. Niemelän Markka & Ropo Oy:lle ja Markus Niemelälle laskettiin liikkeeseen yhteensä 903 268 Uutta Osaketta 0,453 euron osakekohtaisella merkintähinnalla, ja merkinnät maksettiin kokonaisuudessaan kuittaamalla heidän Yhtiöltä olevaa saatavaa.
Sunborn International on päättänyt suunnatusta osakeannista, jossa Sunborn International on laskenut liikkeeseen 562 068 565 Yhtiön uutta osaketta. Osakevaihdon toteuttamisen seurauksena SunbornOy:llä on noin 47,8 prosentin ääniosuus ja Saga Palvelut Oy:llä noin 15,1 prosentin ääniosuus kaikista Yhtiön osakkeiden tuottamista äänimääristä. Niemen perheellä on yhteensä noin 62,8 prosentinääniosuus omistamiensa Sunborn Oy:n ja Saga Palvelut Oy:n kautta. Sunborn Oy ja Saga Palvelut Oy ovat saaneet Finanssivalvonnan myöntämän luvan poiketa arvopaperimarkkinalain (746/2012, muutoksineen) mukaisesta ostotarjousvelvollisuudesta eivätkä siten ole velvoitettuja toteuttamaan pakollista ostotarjousta.
TALOUDELLINEN TIEDOTTAMINEN
Yhtiö julkaisee Q1 neljännesvuositiedotteen 29.4.2025 ja puolivuotiskatsauksen H1 2025 28.8.2025.
VOITONJAKOPOLITIIKKA
Sunborn International on aikaisemmin kertonut että yhtiö ei jaa osinkoa. Mikäli yhtiön taloudellinen tilanne ja tulevaisuuden näkymät sen sallivat, osingonmaksua voidaan kuitenkin harkita.
HALLITUKSEN VOITONJAKOESITYS
Hallitus esittää yhtiökokoukselle, että tilikaudelta ei jaeta osinkoa.
TOIMINNAN JATKUVUUDEN PERIAATE
Yhtiöllä ei ole aktiivista tapahtumaliiketoimintaa ja yhtiön jatkuvuus lepää Sunborn InternationalHolding Oy kanssa sovitusta yhdistymisen varassa. Yhtiön näkemyksen mukaan yhtiöllä on edellytykset jatkaa toimintaansa yhdistymisen myötä.
TILINPÄÄTÖS
1.1.2024 - 31.12.2024
Tilinpäätös on säilytettävä vähintään 10 vuotta tilikauden päättymisestä.
Tilikauden tositeaineisto on säilytettävä vähintään 6 vuotta sen vuoden lopusta jonka aikana tilikausi on päättynyt.
KONSERNITULOSLASKELMA
K O N S E R N I - |
1.1.2024 |
1.1.2023 |
T U L O S L A S K E L M A |
-31.12.2024 |
-31.12.2023 |
|
|
|
LIIKEVAIHTO |
1,037,249.13 |
3,212,707.31 |
|
|
|
Liiketoiminnan muut tuotot |
201,985.86 |
69,747.25 |
Materiaalit ja palvelut |
|
|
Aineet, tarvikkeet ja tavarat |
|
|
Ostot tilikauden aikana |
-263,324.89 |
-996,535.74 |
Varastojen lisäys / vähennys |
782.80 |
-60,350.88 |
Ulkopuoliset palvelut |
-130,509.21 |
-219,996.56 |
Materiaalit ja palvelut yhteensä |
-393,051.30 |
-1,276,883.19 |
|
|
|
Henkilöstökulut |
|
|
Palkat ja palkkiot |
-332,364.44 |
-369,387.40 |
Henkilösivukulut |
|
|
Eläkekulut |
-54,424.91 |
-62,417.91 |
Muut henkilösivukulut |
-5,425.15 |
-10,789.09 |
Henkilöstökulut yhteensä |
-392,214.50 |
-442,594.40 |
|
|
|
Poistot ja arvonalentumiset |
|
|
Suunnitelman mukaiset poistot |
-49,967.70 |
-89,054.45 |
Konserniliikearvon poisto |
|
|
Poistot ja arvonalentumiset yhteensä |
-49,967.70 |
-89,054.45 |
|
|
|
Liiketoiminnan muut kulut |
-1,018,134.36 |
-1,472,963.23 |
|
|
|
LIIKEVOITTO (-TAPPIO) |
-614,132.87 |
959.29 |
|
|
|
Rahoitustuotot ja -kulut |
|
|
Muut korko- ja rahoitustuotot |
|
|
Muilta |
23,842.90 |
3,517.68 |
Korkokulut ja muut rahoituskulut |
|
|
Muille |
-544,445.18 |
-77,006.31 |
Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä |
-520,602.28 |
-73,488.63 |
|
|
|
VOITTO (TAPPIO) ENNEN TILINPÄÄTÖS- |
|
|
SIIRTOJA JA VEROJA |
-1,134,735.15 |
-72,529.33 |
|
|
|
Tuloverot |
|
|
Tilikauden verot |
|
0.00 |
Tuloverot yhteensä |
0.00 |
0.00 |
|
|
|
TILIKAUDEN VOITTO (TAPPIO) |
-1,134,735.15 |
-72,529.33 |
|
|
|
|
|
|
KONSERNITASE
K O N S E R N I T A S E |
12/31/24 |
12/31/23 |
|
|
|
V A S T A A V A A |
|
|
|
|
|
PYSYVÄT VASTAAVAT |
|
|
Aineettomat hyödykkeet |
|
|
Aineettomat oikeudet |
0.00 |
1520.7 |
Liikearvo |
|
|
Muut aineettomat hyödykkeet |
0.00 |
300 |
Aineettomat hyödykkeet yhteensä |
0.00 |
1,820.70 |
|
|
|
Aineelliset hyödykkeet |
|
|
Maa- ja vesialueet |
|
|
Omistetut |
113,224.80 |
113,224.80 |
Rakennukset ja rakennelmat |
|
|
Omistetut |
0.00 |
24,665.12 |
Koneet ja kalusto |
29,633.72 |
177,956.68 |
Ennakkomaksut ja keskeneräiset hankinnat |
1,301,311.29 |
1,509,692.69 |
Aineelliset hyödykkeet yhteensä |
1,444,169.81 |
1,825,539.29 |
|
|
|
PYSYVÄT VASTAAVAT YHTEENSÄ |
1,444,169.81 |
1,827,359.99 |
|
|
|
VAIHTUVAT VASTAAVAT |
|
|
|
|
|
Vaihto-omaisuus |
|
|
Aineet ja tarvikkeet |
17,062.81 |
62,510.43 |
Ennakkomaksut |
0.00 |
0.00 |
Vaihto-omaisuus yhteensä |
17,062.81 |
62,510.43 |
|
|
|
|
|
|
Lyhytaikaiset |
|
|
Myyntisaamiset |
17,015.44 |
111,221.02 |
Lainasaamiset |
24,138.31 |
23,030.90 |
Muut saamiset |
197,775.30 |
196,723.48 |
Siirtosaamiset |
379,940.31 |
148,466.64 |
Lyhytaikaiset yhteensä |
618,869.36 |
479,442.04 |
|
|
|
Rahoitusarvopaperit |
|
|
Muut osakkeet ja osuudet |
0.00 |
0.00 |
|
|
|
Rahat ja pankkisaamiset |
47,744.03 |
27,215.20 |
|
|
|
VAIHTUVAT VASTAAVAT YHTEENSÄ |
683,676.20 |
569,167.67 |
|
|
|
VASTAAVAA YHTEENSÄ |
2,127,846.01 |
2,396,527.66 |
K O N S E R N I T A S E |
12/31/24 |
12/31/23 |
|
|
|
V A S T A T T A V A A |
|
|
|
|
|
OMA PÄÄOMA |
|
|
Osakepääoma |
|
|
Osakepääoma |
250,000.00 |
250,000.00 |
|
250,000.00 |
250,000.00 |
Muut rahastot |
|
|
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto |
1,874,201.08 |
1,874,201.08 |
Osakean> |
|
|
Muut rahastot yhteensä |
1,874,201.08 |
1,874,201.08 |
Edellisten >likausien voiCo (tappio) |
-3,122,282.80 |
-2,987,472.69 |
Tilikauden voiCo (tappio) |
-1,134,735.15 |
-72,529.33 |
Oman pääoman ehtoinen laina |
352,000.00 |
352,000.00 |
OMA PÄÄOMA YHTEENSÄ |
-1,780,816.87 |
-583,800.95 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
VIERAS PÄÄOMA |
|
|
|
|
|
Pitkäaikainen |
|
|
Lainat rahoituslaitoksilta |
157,796.00 |
607,550.84 |
|
|
|
Lyhytaikainen |
|
|
Lainat rahoituslaitoksilta |
0.00 |
138,700.23 |
Saadut ennakot |
884,556.86 |
450,525.72 |
Ostovelat |
1,055,114.96 |
928,148.07 |
Muut velat |
1,664,699.47 |
650,852.35 |
Siirtovelat |
146,495.59 |
204,551.40 |
Lyhytaikainen yhteensä |
3,750,866.88 |
2,372,777.77 |
|
|
|
VIERAS PÄÄOMA YHTEENSÄ |
3,908,662.88 |
2,980,328.61 |
|
|
|
VASTATTAVAA YHTEENSÄ |
2,127,846.01 |
2,396,527.66 |
KONSERNIN RAHOITUSLASKELMA
KONSERNIN RAHOITUSLASKELMA |
|
|
|
Tilinpäätös 31.12.2024 |
Tilinpäätös 31.12.2023 |
Liiketoiminnan rahavirta |
|
|
Voitto ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja (+/-) |
-1,134,735 |
-72,529 |
Oikaisut (+/-): |
|
|
Suunnitelman mukaiset poistot |
49,968 |
89,054 |
Rahoitustuotot ja -kulut |
404,107 |
73,489 |
Rahavirta ennen käyCöpääoman muutosta |
-680,661 |
90,014 |
|
|
|
KäyCöpääoman muutos |
|
|
Lyhytaikaisten koroComien saamisten muutos |
-148,211 |
-31,082 |
Vaihto-omaisuuden muutos |
45,448 |
60,351 |
Lyhytaikaisten koroComien velkojen muutos |
1,532,285 |
63,741 |
Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja |
748,860 |
183,024 |
|
|
|
Maksetut korko- ja rahoituskulut |
-77,968 |
-57,906 |
Saadut korot sekä valuuttakurssivoitot |
23,843 |
3,518 |
Maksetut verot |
11 |
0 |
Liiketoiminnan rahavirta (A) |
694,747 |
128,635 |
|
|
|
Investoin)en rahavirta |
|
|
Investoinnit aineellisiin ja aineeComiin hyödykkeisiin |
-48,147 |
-56,896 |
Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden luovutustulot |
24,665 |
0 |
Investoinnit muihin sijoituksiin |
0 |
13,000 |
Investoin)en rahavirta (B) |
-23,482 |
-43,896 |
|
|
|
Rahoituksen rahavirta |
|
|
Lyhytaikaisten lainojen takaisinmaksut (–) |
-138,700 |
0 |
Pitkäaikaisten lainojen nostot |
138,700 |
49,796 |
Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut (–) |
-588,455 |
-91,019 |
Maksetut osingot |
0 |
0 |
Rahoituksen rahavirta (C) |
-588,455 |
-41,223 |
|
|
|
Yhteensä |
82,810 |
43,517 |
|
|
|
Muuntoerot |
62,281 |
41,031 |
Rahavarat tilikauden alussa |
27,215 |
24,729 |
Rahavarat tilikauden lopussa |
47,744 |
27,215 |
|
|
|
Muutos |
82,810 |
43,517 |
EMOYHTIÖN TULOSLASKELMA
|
1.1.2024–31.12.2024 |
|
1.1.2023–31.12.2023 |
||
LIIKEVAIHTO |
|
338,750.00 |
|
|
390,000.00 |
Liiketoiminnan muut tuotot |
|
25,000.00 |
|
|
|
Materiaalit ja palvelut |
|
|
|
|
|
Ulkopuoliset palvelut |
-7,000.00 |
-7,000.00 |
|
0.00 |
0.00 |
Henkilöstökulut |
|
|
|
|
|
Palkat ja palkkiot |
-218,502.74 |
|
|
-246,586.06 |
|
Henkilösivukulut |
|
|
|
|
|
Eläkekulut |
-34,850.55 |
|
|
-43,020.12 |
|
Muut henkilösivukulut |
-3,009.51 |
-256,362.80 |
|
-7,342.89 |
-296,949.07 |
Poistot ja arvonalentumiset |
|
|
|
|
|
Suunnitelman mukaiset poistot |
|
-575.52 |
|
|
-1,856.52 |
Liiketoiminnan muut kulut |
|
-448,535.01 |
|
|
-325,040.55 |
LIIKEVOITTO/-TAPPIO |
|
-348,723.33 |
|
|
-233,846.14 |
Rahoitustuotot ja -kulut |
|
|
|
|
|
Muut korko- ja rahoitustuotot |
|
|
|
|
|
Saman konsernin yrityksiltä |
|
|
|
717.00 |
|
Muilta |
1.41 |
|
|
1.29 |
|
Korkokulut ja muut rahoituskulut |
|
|
|
|
|
Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista (–) |
-443,936.51 |
|
|
0.00 |
|
Arvonalentumiset lainasaamisista |
-498,189.72 |
|
|
0.00 |
|
Muille (–) |
-73,666.30 |
-1,015,791.12 |
|
-51,492.23 |
-50,773.94 |
VOITTO/TAPPIO ENNEN TILINPÄÄTÖSSIIRTOJA JA VEROJA |
|
-1,364,514.45 |
|
|
-284,620.08 |
Tuloverot |
|
|
|
|
|
Tilikauden verot |
|
0.00 |
|
|
0.00 |
TILIKAUDEN VOITTO/TAPPIO |
|
-1,364,514.45 |
|
|
-284,620.08 |
EMOYHTIÖN TASE
|
|
|
|
31.12.2023 |
|
|
Vastaavaa |
|
|
|
|
|
|
PYSYVÄT VASTAAVAT |
|
|
|
|
|
|
Aineelliset hyödykkeet |
|
|
|
|
|
|
Maa- ja vesialueet |
|
|
|
|
|
|
Omistetut |
113,224.80 |
|
|
|
113,224.80 |
|
Rakennukset ja rakennelmat |
|
|
|
|
|
|
Omistetut |
0.00 |
|
|
|
24,665.12 |
|
Ennakkomaksut ja keskeneräiset hankinnat |
1,301,311.29 |
1,414,536.09 |
|
|
1,171,988.44 |
1,309,878.36 |
Sijoitukset |
|
|
|
|
|
|
Osuudet saman konsernin yrityksissä |
|
|
|
|
443,936.51 |
|
PYSYVÄT VASTAAVAT YHTEENSÄ |
1,414,536.09 |
|
|
|
1,753,814.87 |
|
|
|
|
|
|
|
|
VAIHTUVAT VASTAAVAT |
|
|
|
|
|
|
Pitkäaikaiset saamiset |
|
|
|
|
|
|
Saamiset saman konsernin yrityksiltä |
0.00 |
0.00 |
|
|
250,000.00 |
250,000.00 |
Lyhytaikaiset saamiset |
|
|
|
|
|
|
Saamiset saman konsernin yrityksiltä |
0.00 |
|
|
|
556,566.10 |
|
Muut saamiset |
14,900.69 |
|
|
|
12,948.52 |
|
Siirtosaamiset |
19.70 |
14,920.39 |
|
|
25,374.91 |
594,889.53 |
Rahoitusarvopaperit |
|
|
|
|
|
|
Rahat ja pankkisaamiset |
|
32,666.73 |
|
|
|
7,032.82 |
VAIHTUVAT VASTAAVAT YHTEENSÄ |
47,587.12 |
|
|
|
851,922.35 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Vastaavaa yhteensä |
|
1,462,123.21 |
|
|
|
2,605,737.22 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
31.12.2023 |
|
|
Vastattavaa |
|
|
|
|
|
|
OMA PÄÄOMA |
|
|
|
|
|
|
Osakepääoma |
|
250,000.00 |
|
|
|
250,000.00 |
Muut rahastot |
|
|
|
|
|
|
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto |
1,874,201.08 |
|
|
|
1,874,201.08 |
|
Edellisten tilikausien voitto/tappio |
|
-1,008,507.58 |
|
|
|
-723,887.50 |
Tilikauden voitto/tappio |
|
-1,364,514.45 |
|
|
|
-284,620.08 |
Oman pääoman ehtoinen pääomalaina |
352,000.00 |
|
|
|
352,000.00 |
|
OMA PÄÄOMA YHTEENSÄ |
|
103,179.05 |
|
|
|
1,467,693.50 |
|
|
|
|
|
|
|
VIERAS PÄÄOMA |
|
|
|
|
|
|
Pitkäaikainen |
|
|
|
|
|
|
Lainat rahoituslaitoksilta |
157,796.00 |
157,796.00 |
|
|
607,550.84 |
607,550.84 |
Lyhytaikainen |
|
|
|
|
|
|
Lainat rahoituslaitoksilta |
0.00 |
|
|
|
138,700.23 |
|
Ostovelat |
187,277.44 |
|
|
|
257,721.04 |
|
Velat saman konsernin yrityksille |
6,321.12 |
|
|
|
1,969.57 |
|
Muut velat |
875,949.96 |
|
|
|
16,589.00 |
|
Siirtovelat |
131,599.64 |
1,201,148.16 |
|
|
115,513.04 |
530,492.88 |
VIERAS PÄÄOMA YHTEENSÄ |
|
1,358,944.16 |
|
|
|
1,138,043.72 |
|
|
|
|
|
|
|
Vastattavaa yhteensä |
|
1,462,123.21 |
|
|
|
2,605,737.22 |
EMOYHTIÖN RAHOITUSLASKELMA
|
1.1.2024–31.12.2024 |
|
1.1.2023–31.12.2023 |
Liiketoiminnan rahavirta: |
|
|
|
Voitto / tappio ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja (+/–) |
-1,364,514.45 |
|
-284,620.08 |
Oikaisut (+/–): |
|
|
|
Suunnitelman mukaiset poistot |
575.52 |
|
1,856.52 |
Rahoitustuotot ja -kulut |
517,601.40 |
|
50,773.94 |
Muut oikaisut |
-111,667.55 |
|
136,162.84 |
Rahavirta ennen käyttöpääoman muutosta |
-958,005.08 |
|
-95,826.78 |
Käyttöpääoman muutos: |
|
|
|
Lyhytaikaisten korottomien liikesaamisten lisäys/vähennys |
912,841.58 |
|
116,937.78 |
Lyhytaikaisten korottomien velkojen lisäys/vähennys |
809,161.40 |
|
25,378.39 |
Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja |
763,997.90 |
|
46,489.39 |
|
|
|
|
Maksetut korot ja maksut muista liiketoiminnan rahoituskuluista |
-73,472.19 |
|
-37,054.21 |
Saadut korot liiketoiminnasta |
1.41 |
|
718.29 |
Liiketoiminnan rahavirta |
690,527.12 |
|
10,153.47 |
|
|
|
|
Investointien rahavirta: |
|
|
|
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin (–) |
-129,898.37 |
|
-49,184.04 |
Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden luovutustulot |
24,665.12 |
|
0.00 |
Investoinnit muihin sijoituksiin (–) |
0.00 |
|
13,000.00 |
Lainasaamisten takaisinmaksut |
28,795.11 |
|
74,180.87 |
Investointien rahavirta |
-76,438.14 |
|
37,996.83 |
|
|
|
|
Rahoituksen rahavirta: |
|
|
|
Lyhytaikaisten lainojen takaisinmaksut (–) |
-138,700.23 |
|
0.00 |
Pitkäaikaisten lainojen nostot |
138,700.23 |
|
49,796.00 |
Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut (–) |
-588,455.07 |
|
-91,018.90 |
Rahoituksen rahavirta |
-588,455.07 |
|
-41,222.90 |
|
|
|
|
Rahavarojen muutos, lisäys (+) / vähennys (–) |
25,633.91 |
|
6,927.40 |
|
|
|
|
Rahavarat tilikauden alussa |
7,032.82 |
|
105.42 |
Rahavarat tilikauden lopussa |
32,666.73 |
|
7,032.82 |
TILINPÄÄTÖKSEN LAATIMISTA KOSKEVAT LIITETIEDOT
Tilinpäätöksen laadintaperiaatteet
Tilinpäätöksen liitetiedot
Yhteisön perustiedot
Sunborn International Oyj Oy on Sunborn International -konsernin emoyhtiö, jonka kotipaikka on Turku. Konsernitilinpäätöksenjäljennökset ovat saatavissa Sunborn International Oyj:n konttorissa Juhana Herttuan Puistokatu 23, 20100 Turku.
Tilinpäätöksen laadintaperiaatteet
Arvostus- ja jaksotusperiaatteet ja -menetelmät Pysyvien vastaavien arvostaminen
Taseeseen merkittyjen aineettomien ja aineellisten hyödykkeiden hankintamenosta on vähennetty suunnitelman mukaiset poistot. Hankintamenoon on luettu hankinnasta ja valmistuksesta aiheutuneet muuttuvat menot.
Saadut avustukset on kirjattu hankintamenon vähennykseksi. Suunnitelman mukaiset poistot on laskettu EVL:n mukaisina enimmäispoistoina aineellisten hyödykkeiden osalta. Suunnitelman mukaiset poistot on laskettu tasapoistoina aineettomien hyödykkeiden taloudellisen pitoajan perusteella. Poistot on tehty hyödykkeen käyttöönottokuukaudesta alkaen.
Poistoajat ovat:
Muut aineettomat hyödykkeet 5 vuotta Rakennukset jarakennelmat 7 % menojäännös Koneet ja kalusto 25 % menojäännös
Konserniliikearvo on poistettu ja konsernireservi tuloutettu kokonaan.
Pysyvien vastaavien hyödykkeiden hankintamenot, joiden todennäköinen taloudellinen käyttöaika on alle 3 vuotta, sekäpienhankinnat (alle 1 200,00 euroa) on kirjattu kokonaisuudessaan hankintatilikauden kuluksi.
Saamisten ja vaihto-omaisuuden arvostaminen
Saamisiin merkityt myynti- laina- ja muut saamiset on arvostettu nimellisarvoonsa tai tätä alempaan todennäköiseen arvoonsa. Velat on arvostettu nimellisarvoonsa.
Vaihto-omaisuus on merkitty taseeseen hankintamenoonsa tai sitä alempaan todennäköiseen myyntihintaan. Vaihto-omaisuuden hankintamenoon on sisällytetty muuttuvien menojen lisäksi osuus hankinnan ja valmistuksen kiinteistä menoista.
Ulkomaan määräisten erien kurssausperiaatteet
Ulkomaiset saamiset ja velat on muutettu Suomen rahan määräiseksi tilinpäätöspäivän keskikurssiin.
Konsernitilinpäätöksen laatimisperiaatteet Konsernitilinpäätöksen laajuus
Konsernitilinpäätökseen sisältyvät emoyhtiö Sunborn International Oyj ja kaikki sen tytäryhtiöt. Konsernissa ei ole osakkuusyhtiöitä.
Konsernirakenteessa tilikauden aikana tapahtuneet muutokset
Sunborn International -konserniin kuuluva tytäryhtiö Funrun Finland Oy on asetettu konkurssiin marraskuussa 2024.
Funrun Finland Oy:n tulos on yhdistelty konserniin konkurssipäivään asti. Muut tilikauden aikana tapahtuneet muutokset
Konsernin emoyhtiö Sunborn International Oyj on kirjannut tilikauden aikana konsernin tytäryhtiöosakkeiden arvot alas kirjanpidossa.
Konsernitilinpäätöksen laskentaperiaatteet
Sisäinen osakkeenomistus
Konsernitilinpäätös on laadittu hankintamenomenetelmää noudattaen.
Sisäiset liiketapahtumat
Konsernin sisäiset liiketapahtumat ja sisäiset saamiset sekä velat on eliminoitu.
Muuntoerot
Ulkomaisten konserniyhtiöiden tuloslaskelmat on muutettu Suomen rahan määräiseksi tilikauden keskikurssiin ja taseet on muutettu Suomen rahan määräiseksi tilinpäätöspäivän keskikurssiin. Muuntamisessa syntyneet kurssierot samoin kuin omien pääomien muuntoerot on esitetty edellisten tilikausien voittovaroissa.
TILINPÄÄTÖS 2024 Sunborn International Oyj
Tuloslaskelman liitetiedot |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Liikevaihto |
Konserni |
|
|
Emoyhtiö |
|
|
|
|
|
|
|
|
1.1.2024– 31.12.2024 |
1.1.2023– 31.12.2023 |
|
1.1.2024– 31.12.2024 |
1.1.2023– 31.12.2023 |
Toimialoittainen jakauma |
|
|
|
|
|
Lipputulot/ tuotteet |
1,037,249.13 |
3,212,707.31 |
|
0.00 |
0.00 |
Muut |
0.00 |
0.00 |
|
338,750.00 |
390,000.00 |
|
1,037,249.13 |
3,212,707.31 |
|
338,750.00 |
390,000.00 |
|
|
|
|
|
|
|
1.1.2024– 31.12.2024 |
1.1.2023– 31.12.2023 |
|
1.1.2024– 31.12.2024 |
1.1.2023– 31.12.2023 |
Maantieteellinen jakauma |
|
|
|
|
|
Suomi |
370,418.27 |
351,216.85 |
|
157,500.00 |
45,000.00 |
Iso-Britannia |
-37.80 |
712,869.10 |
|
0.00 |
120,000.00 |
Saksa |
666,868.66 |
2,148,621.36 |
|
181,250.00 |
225,000.00 |
Puola |
0.00 |
0.00 |
|
0.00 |
0.00 |
|
1,037,249.13 |
3,212,707.31 |
|
338,750.00 |
390,000.00 |
|
|
|
|
|
|
Liiketoiminnanmuut tuotot |
Konserni |
|
|
Emoyhtiö |
|
|
|
|
|
|
|
|
1.1.2024– 31.12.2024 |
1.1.2023– 31.12.2023 |
|
1.1.2024– 31.12.2024 |
1.1.2023– 31.12.2023 |
Muut |
201,985.86 |
69,747.25 |
|
25,000.00 |
0.00 |
|
201,985.86 |
69,747.25 |
|
25,000.00 |
0.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Henkilöstöä koskevat liitetiedot |
Konserni |
|
|
Emoyhtiö |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1.1.2024– 31.12.2024 |
1.1.2023– 31.12.2023 |
|
1.1.2024– 31.12.2024 |
1.1.2023– 31.12.2023 |
Henkilöstön keskimääräinen lukumäärä tilikauden aikana |
7 |
13 |
|
3 |
6 |
|
7 |
13 |
|
3 |
6 |
|
|
|
|
|
|
Tiilikauden palkat, palkkiot ja eläkekulut |
|
|
|
|
|
|
1.1.2024– 31.12.2024 |
1.1.2023– 31.12.2023 |
|
1.1.2024– 31.12.2024 |
1.1.2023– 31.12.2023 |
Palkat ja palkkiot |
-332,364.44 |
-369,387.40 |
|
-218,502.74 |
-246,586.06 |
Eläkekulut |
-54,424.91 |
-62,417.91 |
|
-34,850.55 |
-43,020.12 |
Muut henkilösivukulut |
-5,425.15 |
-10,789.09 |
|
-3,009.51 |
-7,342.89 |
|
-392,214.50 |
-442,594.40 |
|
-256,362.80 |
-296,949.07 |
|
|
|
|
|
|
Johdon palkat ja palkkiot |
|
|
|
|
|
|
1.1.2024– 31.12.2024 |
1.1.2023– 31.12.2023 |
|
1.1.2024– 31.12.2024 |
1.1.2023– 31.12.2023 |
Toimitusjohtajat ja heidän sijaisensa |
-87,782.83 |
-73,360.00 |
|
-87,782.83 |
-73,360.00 |
Hallituksen jäsenet |
-14,000.00 |
-14,000.00 |
|
-14,000.00 |
-14,000.00 |
TILINPÄÄTÖS 2024 Sunborn International Oyj
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Tilintarkastajan palkkiot |
Konserni |
|
|
Emoyhtiö |
|
|
|
|
|
|
|
|
1.1.2024– 31.12.2024 |
1.1.2023– 31.12.2023 |
|
1.1.2024– 31.12.2024 |
1.1.2023– 31.12.2023 |
Tilintarkastus |
-10,460.00 |
-12,535.00 |
|
-10,460.00 |
-8,610.00 |
|
-10,460.00 |
-12,535.00 |
|
-10,460.00 |
-8,610.00 |
|
|
|
|
|
|
Rahoitustuototja -kulut |
Konserni |
|
|
Emoyhtiö |
|
|
|
|
|
|
|
|
1.1.2024– 31.12.2024 |
1.1.2023– 31.12.2023 |
|
1.1.2024– 31.12.2024 |
1.1.2023– 31.12.2023 |
Muut korko- ja rahoitustuotot |
|
|
|
|
|
Saman konsernin yrityksiltä |
0.00 |
0.00 |
|
0.00 |
717.00 |
Muilta |
23,842.90 |
3,517.68 |
|
1.41 |
1.29 |
Muut korko- ja rahoitustuotot yhteensä |
23,842.90 |
3,517.68 |
|
1.41 |
718.29 |
|
|
|
|
|
|
Korkokulut ja muutrahoituskulut |
|
|
|
|
|
Arvonalentumiset lainasaamisista |
-473,200.00 |
0.00 |
|
-498,189.72 |
0.00 |
Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista |
0.00 |
0.00 |
|
-443,936.51 |
0.00 |
Muille |
-71,245.18 |
-77,006.31 |
|
-73,666.30 |
-51,492.23 |
Korkokulut ja muutrahoituskulut yhteensä |
-544,445.18 |
-77,006.31 |
|
-1,015,792.53 |
-51,492.23 |
|
|
|
|
|
|
Rahoitustuototja -kulut yhteensä |
-520,602.28 |
-73,488.63 |
|
-1,015,791.12 |
-50,773.94 |
TILINPÄÄTÖS 2024 Sunborn International Oyj
Pysyvien vastaavien erittely |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Aineettomat hyödykkeet |
Konserni |
|
|
Emoyhtiö |
|
|
31.12.2024 |
31.12.2023 |
|
31.12.2024 |
31.12.2023 |
Aineettomat oikeudet |
|
|
|
|
|
Hankintameno 1.1. |
68,982.50 |
68,982.50 |
|
0.00 |
0.00 |
Hankintameno 31.12. |
68,982.50 |
68,982.50 |
|
0.00 |
0.00 |
|
|
|
|
|
|
Kertyneet poistot ja arvonalennukset 1.1. |
-67,461.80 |
-59,060.55 |
|
0.00 |
0.00 |
Tilikauden poisto |
-1,520.70 |
-8,401.25 |
|
0.00 |
0.00 |
Kertyneet poistot ja arvonal. 31.12. |
-68,982.50 |
-67,461.80 |
|
0.00 |
0.00 |
|
|
|
|
|
|
Kirjanpitoarvo 31.12. |
0.00 |
1,520.70 |
|
0.00 |
0.00 |
|
|
|
|
|
|
Muut aineettomat hyödykkeet |
|
|
|
|
|
Hankintameno 1.1. |
6,000.00 |
6,000.00 |
|
0.00 |
0.00 |
Hankintameno 31.12. |
6,000.00 |
6,000.00 |
|
0.00 |
0.00 |
|
|
|
|
|
|
Kertyneet poistot ja arvonalennukset 1.1. |
-5,700.00 |
-4,500.00 |
|
0.00 |
0.00 |
Tilikauden poisto |
-300.00 |
-1,200.00 |
|
0.00 |
0.00 |
Kertyneet poistot ja arvonal. 31.12. |
-6,000.00 |
-5,700.00 |
|
0.00 |
0.00 |
|
|
|
|
|
|
Kirjanpitoarvo 31.12. |
0.00 |
300.00 |
|
0.00 |
0.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Aineelliset hyödykkeet |
Konserni |
|
|
Emoyhtiö |
|
|
31.12.2024 |
31.12.2023 |
|
31.12.2024 |
31.12.2023 |
Maa- ja vesialueet |
|
|
|
|
|
Hankintameno 1.1. |
113,224.80 |
113,224.80 |
|
113,224.80 |
113,224.80 |
Hankintameno 31.12. |
113,224.80 |
113,224.80 |
|
113,224.80 |
113,224.80 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kirjanpitoarvo 31.12. |
113,224.80 |
113,224.80 |
|
113,224.80 |
113,224.80 |
|
|
|
|
|
|
Rakennukset ja rakennelmat |
|
|
|
|
|
Hankintameno 1.1. |
30,770.85 |
30,770.85 |
|
30,770.85 |
30,770.85 |
Vähennykset |
-24,089.60 |
0.00 |
|
-24,089.60 |
0.00 |
Hankintameno 31.12. |
6,681.25 |
30,770.85 |
|
6,681.25 |
30,770.85 |
|
|
|
|
|
|
Kertyneet poistot ja arvonalennukset 1.1. |
-6,105.73 |
-4,249.21 |
|
-6,105.73 |
-4,249.21 |
Tilikauden poisto |
-575.52 |
-1,856.52 |
|
-575.52 |
-1,856.52 |
Kertyneet poistot ja arvonal. 31.12. |
-6,681.25 |
-6,105.73 |
|
-6,681.25 |
-6,105.73 |
|
|
|
|
|
|
Kirjanpitoarvo 31.12. |
0.00 |
24,665.12 |
|
0.00 |
24,665.12 |
|
|
|
|
|
|
Koneet ja kalusto |
|
|
|
|
|
Hankintameno 1.1. |
724,343.90 |
716,632.31 |
|
12,574.79 |
12,574.79 |
Muuntoerot |
1,322.38 |
662.32 |
|
0.00 |
0.00 |
Lisäykset |
0.00 |
7,049.26 |
|
0.00 |
0.00 |
Vähennykset |
-102,073.86 |
0.00 |
|
0.00 |
0.00 |
Hankintameno 31.12. |
623,592.42 |
724,343.90 |
|
12,574.79 |
12,574.79 |
|
|
|
|
|
|
TILINPÄÄTÖS 2024 Sunborn International Oyj
Kertyneet poistot ja arvonalennukset 1.1. |
-546,387.21 |
-468,790.54 |
|
-12,574.79 |
-12,574.79 |
Tilikauden poisto |
-47,571.48 |
-77,596.68 |
|
0.00 |
0.00 |
Kertyneet poistot ja arvonal. 31.12. |
-593,958.70 |
-546,387.21 |
|
-12,574.79 |
-12,574.79 |
|
|
|
|
|
|
Kirjanpitoarvo 31.12. |
29,633.72 |
177,956.68 |
|
0.00 |
0.00 |
|
|
|
|
|
|
Ennakkomaksut ja keskeneräisethankinnat |
|
|
|
|
|
Hankintameno 1.1. |
1,509,692.69 |
1,460,508.6 5 |
|
1,171,988.44 |
1,122,804.40 |
Lisäykset |
129,322.85 |
49,184.04 |
|
129,322.85 |
49,184.04 |
Vähennykset |
-337,704.25 |
0.00 |
|
0.00 |
0.00 |
Hankintameno 31.12. |
1,301,311.29 |
1,509,692.6 9 |
|
1,301,311.29 |
1,171,988.44 |
|
|
|
|
|
|
Kirjanpitoarvo 31.12. |
1,301,311.29 |
1,509,692.6 9 |
|
1,301,311.29 |
1,171,988.44 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Konserni |
|
|
Emoyhtiö |
|
Sijoitukset |
31.12.2024 |
31.12.2023 |
|
31.12.2024 |
31.12.2023 |
Osuudet saman konsernin yrityksissä |
|
|
|
|
|
Hankintameno 1.1.2021 |
0.00 |
0.00 |
|
443,936.51 |
443,936.51 |
Vähennykset |
0.00 |
0.00 |
|
-443,936.51 |
0.00 |
Hankintameno 31.12.2021 |
0.00 |
0.00 |
|
0.00 |
443,936.51 |
|
|
|
|
|
|
Kirjanpitoarvo 31.12. |
0.00 |
0.00 |
|
0.00 |
443,936.51 |
TILINPÄÄTÖS 2024 Sunborn International Oyj
Omistukset muissa yrityksissä |
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
Konserniyritykset |
|
|
|
|
|
|
|
Konsernin emoyhtiö on Sunborn International Oyj, Rauma. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Yhtiönomistusosuus-% |
|
Omistettujen osakkeiden määrä (kpl) |
|
|
||
Funrun Finland Oy, Rauma |
0 |
|
0 |
|
|
|
|
Funrun Events UK Ltd |
100 |
|
10 |
|
|
|
|
VE Volkslauf Events GmbH |
100 |
|
25,000 |
|
|
|
|
EBHOLD Sp z.o.o. |
100 |
|
100 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Funrun Events UK Ltd:n kotipaikka on Iso-Britannia ja VE Volkslauf Events GmbH:n kotipaikka Saksa. |
|
|
|
|
|
|
|
EBHOLD Sp z.o.o kotipaikka on Puola. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Saamisten erittely |
|
|
|
|
|
|
|
|
Konserni |
|
|
|
Emoyhtiö |
|
|
Pitkäaikaiset saamiset |
31.12.2024 |
|
31.12.2023 |
|
31.12.2024 |
|
31.12.2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Saamiset saman konsernin yrityksiltä |
|
|
|
|
|
|
|
Lainasaamiset |
0.00 |
|
0.00 |
|
0.00 |
|
250,000.00 |
Pitkäaikaiset saamiset yhteensä |
0.00 |
|
0.00 |
|
0.00 |
|
250,000.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Lyhytaikaiset saamiset |
Konserni |
|
|
|
Emoyhtiö |
|
|
|
31.12.2024 |
|
31.12.2023 |
|
31.12.2024 |
|
31.12.2023 |
Saamiset saman konsernin yrityksiltä |
|
|
|
|
|
|
|
Myyntisaamiset |
0.00 |
|
0.00 |
|
0.00 |
|
279,699.99 |
Lainasaamiset |
0.00 |
|
0.00 |
|
0.00 |
|
53,666.11 |
Siirtosaamiset |
0.00 |
|
0.00 |
|
0.00 |
|
223,200.00 |
Yhteensä |
0.00 |
|
0.00 |
|
0.00 |
|
556,566.10 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Saamiset muilta |
|
|
|
|
|
|
|
Myyntisaamiset |
17,015.44 |
|
111,221.02 |
|
0.00 |
|
0.00 |
Lainasaamiset |
24,138.31 |
|
23,030.90 |
|
0.00 |
|
0.00 |
Muut saamiset |
197,775.30 |
|
196,723.48 |
|
14,900.69 |
|
12,948.52 |
Siirtosaamiset |
379,940.31 |
|
148,466.64 |
|
19.70 |
|
25,374.91 |
Yhteensä |
618,869.36 |
|
479,442.04 |
|
14,920.39 |
|
38,323.43 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Lyhytaikaiset saamiset yhteensä |
618,869.36 |
|
479,442.04 |
|
14,920.39 |
|
594,889.53 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Siirtosaamiset |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Siirtosaamisten olennaiset erät |
|
|
|
|
|
|
|
|
31.12.2024 |
|
31.12.2023 |
|
31.12.2024 |
|
31.12.2023 |
Menoennakot |
313,972.61 |
|
24,945.70 |
|
0.00 |
|
8,688.98 |
Muut |
65,967.70 |
|
123,520.94 |
|
19.70 |
|
16,685.93 |
|
379,940.31 |
|
148,466.64 |
|
19.70 |
|
25,374.91 |
TILINPÄÄTÖS 2024 Sunborn International Oyj
Oma pääoma |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Sidottu oma pääoma |
Konserni |
|
|
|
Emoyhtiö |
|
|
|
31.12.2024 |
|
31.12.2023 |
|
31.12.2024 |
|
31.12.2023 |
Osakepääoma 1.1. |
250,000.00 |
|
250,000.00 |
|
250,000.00 |
|
250,000.00 |
Osakepääoma 31.12. |
250,000.00 |
|
250,000.00 |
|
250,000.00 |
|
250,000.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Sidottu oma pääoma yhteensä |
250,000.00 |
|
250,000.00 |
|
250,000.00 |
|
250,000.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Vapaa oma pääoma |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 1.1. |
1,874,201.08 |
|
1,874,201.08 |
|
1,874,201.08 |
|
1,874,201.08 |
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 31.12. |
1,874,201.08 |
|
1,874,201.08 |
|
1,874,201.08 |
|
1,874,201.08 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Voitto edellisiltä tilikausilta 1.1. |
-3,021,445.72 |
|
-2,948,916.38 |
|
-1,008,507.58 |
|
-723,887.50 |
Muuntoero |
-100,837.08 |
|
-38,556.31 |
|
|
|
|
Voitto edellisiltä tilikausilta 31.12. |
-3,122,282.80 |
|
-2,987,472.70 |
|
-1,008,507.58 |
|
-723,887.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Tilikauden voitto |
-1,134,735.15 |
|
-72,529.33 |
|
-1,364,514.45 |
|
-284,620.08 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Oman pääoman ehtoinen pääomalaina 1.1. |
352,000.00 |
|
352,000.00 |
|
352,000.00 |
|
352,000.00 |
Oman pääoman ehtoinen pääomalaina 31.12. |
352,000.00 |
|
352,000.00 |
|
352,000.00 |
|
352,000.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Vapaa oma pääoma yhteensä |
-2,382,816.87 |
|
-1,185,800.95 |
|
-498,820.95 |
|
865,693.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Oma pääoma yhteensä |
-1,780,816.87 |
|
-583,800.95 |
|
103,179.05 |
|
1,467,693.50 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Pääomalainojen pääasialliset lainaehdot |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Yhtiö nosti lähipiiriyhtiöltä 30.6.2021 202 000,00 euron suuruisen oman pääoman ehtoisen pääomalainan. Laina on kirjattu yhtiön omaan pääomaan. Pääomalaina on osakeyhtiölain 12:1 pykälässä tarkoitettu kirjanpitolain 5 luvun 5 c pykälän mukainen pääomalaina. Laina on takaisinmaksun suhteen takasijainen eikä lainalle ole asetettu vakuutta. Sopimuksen mukainen vuotuinen korko on 0 %. Oman pääoman ehtoisella pääomalainalla ei ole eräpäivää. Lainan irtisanomisaika on kaksi kuukautta, mikäli takaisinmaksun edellytykset ovat olemassa. Lainan pääoma saadaan palauttaa vain siltä osin kuin yhtiön vapaan oman pääoman ja kaikkien pääomalainojen määrä maksuhetkellä ylittää yhtiön viimeksi päättyneeltä tilikaudelta vahvistettavan tai sitä uudempaan tilinpäätökseen sisältyvän taseen mukaisen tappion määrän. |
|||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
Yhtiö nosti lähipiirihenkilöltä 30.6.2021 150 000,00 euron suuruisen oman pääoman ehtoisen pääomalainan. Laina on kirjattu yhtiön omaan pääomaan. Pääomalaina on osakeyhtiölain 12:1 pykälässä tarkoitettu kirjanpitolain 5 luvun 5 c pykälän mukainen pääomalaina. Laina on takaisinmaksun suhteen takasijainen eikä lainalle ole asetettu vakuutta. Sopimuksen mukainen vuotuinen korko on 3 %. Lainan kirjaamaton korko tilikaudelta 2024 on 4 500 euroa. Oman pääomanehtoisella pääomalainalla ei ole eräpäivää. Lainan irtisanomisaika on kaksi kuukautta, mikäli takaisinmaksun edellytykset ovat olemassa. Lainan pääoma saadaan palauttaa vain siltä osin kuin yhtiön vapaan oman pääoman ja kaikkien pääomalainojen määrä maksuhetkellä ylittää yhtiön viimeksi päättyneeltä tilikaudelta vahvistettavan tai sitä uudempaan tilinpäätökseen sisältyvän taseen mukaisen tappion määrän. |
|||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
Jakokelpoinen vapaa oma pääoma |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
TILINPÄÄTÖS 2024 Sunborn International Oyj
Laskelma jakokelpoisesta omasta pääomasta |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
31.12.2024 |
|
31.12.2023 |
Voitto edellisiltä tilikausilta |
|
|
|
|
-1,008,507.58 |
|
-723,887.50 |
Tilikauden voitto |
|
|
|
|
-1,364,514.45 |
|
-284,620.08 |
Sijoitetun vapaan pääoman rahasto |
|
|
|
|
1,874,201.08 |
|
1,874,201.08 |
Muut jakokelvottomat erät |
|
|
|
|
-4,500.00 |
|
0.00 |
|
|
|
|
|
-503,320.95 |
|
865,693.50 |
Taseen vastattavien liitetiedot |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Pitkäaikaiset velat |
Konserni |
|
|
|
Emoyhtiö |
|
|
|
31.12.2024 |
|
31.12.2023 |
|
31.12.2024 |
|
31.12.2023 |
Lainat rahoituslaitoksilta |
157,796.00 |
|
607,550.84 |
|
157,796.00 |
|
607,550.84 |
|
157,796.00 |
|
607,550.84 |
|
157,796.00 |
|
607,550.84 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Velat, jotka erääntyvät myöhemmin kuin viiden vuoden kuluttua |
Konserni |
|
|
|
Emoyhtiö |
|
|
|
31.12.2024 |
|
31.12.2023 |
|
31.12.2024 |
|
31.12.2023 |
Lainat rahoituslaitoksilta |
0.00 |
|
225,599.36 |
|
0.00 |
|
225,599.36 |
|
0.00 |
|
225,599.36 |
|
0.00 |
|
225,599.36 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Lyhytaikaiset velat |
Konserni |
|
|
|
Emoyhtiö |
|
|
|
31.12.2024 |
|
31.12.2023 |
|
31.12.2024 |
|
31.12.2023 |
Velat saman konsernin yrityksille |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Saadut ennakot |
0.00 |
|
0.00 |
|
118.72 |
|
118.72 |
Muut velat |
0.00 |
|
0.00 |
|
6,202.40 |
|
1,850.85 |
|
0.00 |
|
0.00 |
|
6,321.12 |
|
1,969.57 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Velat muille |
|
|
|
|
|
|
|
Lainat rahoituslaitoksilta |
0.00 |
|
138,700.23 |
|
0.00 |
|
138,700.23 |
Saadut ennakot |
884,556.86 |
|
450,525.72 |
|
0.00 |
|
0.00 |
Ostovelat |
1,055,114.96 |
|
928,148.07 |
|
187,277.44 |
|
257,721.04 |
Muut velat |
1,664,699.47 |
|
650,852.35 |
|
875,949.96 |
|
16,589.00 |
Siirtovelat |
146,495.59 |
|
204,551.40 |
|
131,599.64 |
|
115,513.04 |
|
3,750,866.88 |
|
2,372,777.77 |
|
1,194,827.0 4 |
|
528,523.31 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Siirtovelkojen olennaiset erät |
Konserni |
|
|
|
Emoyhtiö |
|
|
|
31.12.2024 |
|
31.12.2023 |
|
31.12.2024 |
|
31.12.2023 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Palkat sosiaalikuluineen |
63,847.14 |
|
116,024.93 |
|
63,847.14 |
|
92,954.65 |
Muut |
82,648.45 |
|
88,526.47 |
|
67,752.50 |
|
22,558.39 |
|
146,495.59 |
|
204,551.40 |
|
131,599.64 |
|
115,513.04 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Vakuudet ja vastuusitoumukset |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Vakuudet, vastuusitoumukset ja taseen ulkopuoliset järjestelyt |
|
|
|
Emoyhtiö |
|
|
|
|
|
|
|
|
31.12.2024 |
|
31.12.2023 |
Kiinnitykset kiinteistöön |
|
|
|
|
|
|
|
Ensisijaisesti velkakirjalaina |
|
|
|
|
555,432.05 |
|
0.00 |
Toissijaisesti bridgelaina |
|
|
|
|
242,513.00 |
|
0.00 |
TILINPÄÄTÖS 2024 Sunborn International Oyj
Kiinnitykset kiinteistöön |
|
|
|
|
1,500,000.0 0 |
|
1,500,000.0 0 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Muut omasta puolesta emoyhtiön antamat vakuudet |
|
|
|
|
|
|
|
Kiinteistöpanttauksen lisäksi velkakirjalainan vakuutena on kiinteistön vuokra- ja muut tuotot. |
|
|
|
||||
|
|
|
|
|
|
|
|
Emoyhtiö on hankkinut 13.03.2019 tontin, Maskun Kunta: Rivieran tontti 511/1. |
|
|
|
|
|||
Yhtiölle on kertynyt rakennuskustannuksia: |
|
|
|
|
1,237,213.4 5 |
|
1,107,890.6 0 |
Kiinteistöinvestoinnin arvonlisäveron palautusvastuu tilikaudenlopussa |
|
|
|
267,108.51 |
|
265,893.74 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Liitetiedot lähipiiriliiketoimista |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Tilikauden aikana lähipiirin kanssa toteutuivat seuraavat olennaisetliiketapahtumat: |
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Konserni |
|
|
|
Emoyhtiö |
|
|
|
31.12.2024 |
|
31.12.2023 |
|
31.12.2024 |
|
31.12.2023 |
Kalusto- ja materiaalihankinnat |
15,077.10 |
|
0.00 |
|
15,077.10 |
|
0.00 |
Palveluiden ostot |
37,900.00 |
|
0.00 |
|
37,900.00 |
|
0.00 |
Palkkiot ja korvaukset |
0.00 |
|
113,087.80 |
|
0.00 |
|
104,887.80 |
Yhteensä |
52,977.10 |
|
113,087.80 |
|
52,977.10 |
|
104,887.80 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Saadut pääomalainat |
352,000.00 |
|
352,000.00 |
|
352,000.00 |
|
352,000.00 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Yhtiön johto katsoo, että lähipiirin kanssa toteutetut transaktiot vastaavat ehdoiltaan riippumattomien osapuolien kanssa tehtäviä liiketoimia pl. tilikauden 2021 aikana saadut pääomalainat joista 150 000 euron pääomalainan korko on 3 %:ia ja 202 000 euron pääomalainan korko on 0,00 %:ia. |
TILINPÄÄTÖS 2024 Sunborn International Oyj
LUETTELO KIRJANPITOKIRJOISTA JA TOSITELAJEISTA SEKÄ SÄILYTYSTAVOISTA
Tilinpäätös |
|
sidottuna |
Tase-erittelyt |
|
sähköisesti (Netvisor) |
Päivä- ja pääkirja |
|
sähköisesti (Netvisor) |
Kirjanpito |
|
sähköisesti (Netvisor) |
|
|
|
Tositelajit |
|
|
AT Järjestelmän muodostamat |
|
sähköisesti (Netvisor) |
JK Jaksotukset |
|
sähköisesti (Netvisor) |
ML Myyntilasku |
|
sähköisesti (Netvisor) |
MS Myyntisuoritus |
|
sähköisesti (Netvisor) |
KU Kuitit Receiptcam |
|
sähköisesti (Netvisor) |
MU Muut |
|
sähköisesti (Netvisor) |
OL Ostolasku |
|
sähköisesti (Netvisor) |
OS Ostosuoritus |
|
sähköisesti (Netvisor) |
PT Pankki |
|
sähköisesti (Netvisor) |
T Automaattiset tilinpäätöskirjaukset |
sähköisesti (Netvisor) |
|
PL Palkat |
|
sähköisesti (Netvisor) |
Lisätietoja:
Hans Niemi
Toimitusjohtaja
Sunborn International Oyj
+358 44 556 6132
Hyväksytty neuvonantaja
Nordic Certified Adviser AB
Kristian Tasala
Jakelu:
Nasdaq Helsinki
Keskeiset tiedotusvälineet
Sunborn International Oyj
Sunborn International (Nasdaq: SBI) on kansainvälisesti toimiva, korkeatasoisten jahtihotellien ja muiden kelluvien rakenteiden innovatiivinen kehittäjä, omistaja ja operaattori. Jahtihotelleilla ja kelluvilla rakenteilla voidaan hyödyntää vesialueita kaupunkisatamissa ja arvostetuilla ranta-alueilla.
Sunborn International omistaa tällä hetkellä kaksi jahtihotellia, joista toinen sijaitsee Lontoossa ja toinen Gibraltarilla. Jahtihotelleissa yhdistyy eksklusiivinen majoitus, ravintolapalvelut sekä konferenssi- ja tapahtumatilat. Sunborn International on alansa pioneeri ja sillä on pitkä kokemus laivanrakennuksesta ja -suunnittelusta sekä eri maiden ranta-alueiden ja satamien kehittämisestä ja lupaprosesseista. Yhtiö on aktiivisesti laajentumassa uusiin markkinoihin, ja sillä on jahtihotellien kehityshankkeita Vancouverissa, Lontoossa ja ympäri maailmaa.
Liite
Tilinpäätös ja Toimintakertomus 2024 – Sunborn International Oyj.pdf
Liitteet
Tilaa yhtiötiedotteemme
Pysy ajan tasalla tilaamalla yhtiötiedotteemme sähköpostiisi.
Kaikki tiedotteet on koottu uutishuoneeseen.
Uutishuone