
Administer Oyj: Econia-kaupan loppusumma on maksettu osakkeina, muutos omien osakkeiden lukumäärässä
Administer Oyj Yhtiötiedote 11.6.2025 klo 12.00
Administer Oyj tiedotti 11.11.2022 Econia Oy:n ostamisesta. Kauppahinta sovittiin maksettavaksi kahdessa erässä, ensimmäinen erä kaupantekohetkellä ja toinen erä kahden vuoden kuluttua kaupasta, joko käteisellä tai Administerin osakkeilla. Econian entisille pääomistajille on tänään maksettu kauppahinnan loppuosana yhteensä 527 415 kappaletta Administerin osakkeita, jotka saatiin 17.4.2025 tiedotetusta, maksuttomasta suunnatusta osakeannista yhtiölle itselleen. Osakkeiden painotettu keskihinta oli 2,4563 euroa kappaleelta.
Lisätiedot:
Kimmo Herranen
toimitusjohtaja
Administer Oyj
puh. 050 560 6322
kimmo.herranen@administer.fi
Hyväksytty neuvonantaja:
Evli Oyj
Puh: 040 579 6210
Tietoja julkaisijasta Administer Oyj
Administer Group on henkilöstö- ja talouspalvelujen moniosaaja. Tarjoamme palkka- ja taloushallinnon palveluita, ohjelmistopalveluita, konsultointia sekä henkilöstövuokrausta ja kansainvälisiä asiantuntijapalveluita. Olemme Suomen suurin palkkaulkoistuskumppani ja johtava asiantuntija harmaan talouden torjunnassa. Palveluitamme käyttää yli 5000 asiakasta pk-yrityksistä suuryrityksiin sekä kunnat ja muut julkisen sektorin toimijat. Vuonna 1985 perustettu yritys on noteerattu Nasdaq Helsingin First North -listalla.
Administer Groupin muodostavat palkkahallintopalveluita tarjoava Silta Oy, tilitoimisto Administer, asiantuntijatalo Econia Oy sekä ohjelmistoyhtiö EmCe Solution Partner Oy. Lisäksi konserniin kuuluu muita tytär- ja osakkuusyhtiöitä.
www.administergroup.com
Yhtiötiedote muilla kielillä
Liitteet
Tilaa yhtiötiedotteemme
Pysy ajan tasalla tilaamalla yhtiötiedotteemme sähköpostiisi.
Kaikki tiedotteet on koottu uutishuoneeseen.
Uutishuone