
Apetit Oyj:n puolivuosikatsaus 1.1. — 30.6.2025: ensimmäisen vuosipuoliskon liiketulos laski vertailuvuodesta – tulosohjeistus ennallaan
Apetit Oyj:n puolivuosikatsaus 1.1. — 30.6.2025: ensimmäisen vuosipuoliskon liiketulos laski vertailuvuodesta – tulosohjeistus ennallaan
TALOUDELLINEN KEHITYS LYHYESTI
Huhti-kesäkuu 2025
- Liikevaihto oli 39,2 (37,0) miljoonaa euroa.
- Liiketulos oli -0,8 (-0,1) miljoonaa euroa.
- Käyttökate oli 1,0 (1,5) miljoonaa euroa.
Ruokaratkaisujen liikevaihto oli 17,3 (16,5) miljoonaa euroa ja liiketulos -0,4 (-0,1) miljoonaa euroa.
Öljykasvituotteiden liikevaihto oli 22,1 (20,7) miljoonaa euroa ja liiketulos 0,2 (0,7) miljoonaa euroa.
Liikevaihto kasvoi vertailukaudesta. Ruokaratkaisuissa sekä liikevaihto että myyntivolyymit nousivat hieman vertailukaudesta erityisesti vähittäiskaupan myynnin kasvun myötä.
Liiketulos heikkeni molemmissa liiketoiminnoissa. Öljykasvituotteissa tulosheikennykseen vaikutti erityisesti käytetyn raaka-aineen hinta sekä myynnin epäsuotuisa jakautuminen eri tuoteryhmien välillä. Molemmissa liiketoiminnoissa tuloskehitystä heikensivät Elintarviketeollisuusliiton ja Suomen Elintarviketyöläisten Liiton väliset pitkittyneet työehtosopimusneuvottelut. Ylityö- ja vuoronvaihtokiellot sekä Ruokaratkaisuja koskeneet lakkopäivät näkyivät haasteina toimitusvarmuudessa toisen kvartaalin aikana.
Tammi-kesäkuu 2025
- Liikevaihto oli 83,0 (79,2) miljoonaa euroa.
- Liiketulos oli 1,5 (3,3) miljoonaa euroa.
- Käyttökate oli 5,1 (6,5) miljoonaa euroa.
Ruokaratkaisujen liikevaihto oli 37,6 (37,0) miljoonaa euroa ja liiketulos 2,1 (1,8) miljoonaa euroa.
Öljykasvituotteiden liikevaihto oli 45,7 (42,5) miljoonaa euroa ja liiketulos 0,7 (2,9) miljoonaa euroa.
Konsernin maksuvalmius oli hyvä ja rahoitusasema vahva. Omavaraisuusaste oli 83,4 (82,5) prosenttia ja nettovelkaantumisaste oli -1,1 (-6,2) prosenttia. Konsernin liiketoiminnan rahavirta oli korkojen ja verojen jälkeen 13,1 (6,8).
Apetitin raportoitavia liiketoimintasegmenttejä ovat Ruokaratkaisut ja Öljykasvituotteet. Raportoitavien segmenttien lisäksi raportoidaan segmentteihin kuulumattomina muina toimintoina Konsernitoiminnot, joka sisältää konsernihallintoon ja strategisiin hankkeisiin liittyvät kulut.
Tietoja ei ole tilintarkastettu. Suluissa olevat luvut viittaavat vuoden 2024 vastaavaan ajanjaksoon ja vertailukaudella tarkoitetaan edellisen vuoden vastaavaa ajanjaksoa, ellei toisin ole mainittu.
TULOSOHJEISTUS VUODELLE 2025 ENNALLAAN
(julkaistu 13.2.2025)
Konsernin liiketuloksen arvioidaan laskevan hieman vertailuvuodesta (vuonna 2024: 9,3 miljoonaa euroa).
AVAINLUVUT
Milj. euroa |
4-6/2025 |
4-6/2024 |
Muutos |
1-6/2025 |
1-6/2024 |
Muutos |
2024 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Liikevaihto |
39,2 |
37,0 |
6 % |
83,0 |
79,2 |
5 % |
162,6 |
Käyttökate |
1,0 |
1,5 |
-32 % |
5,1 |
6,5 |
-21 % |
16,0 |
Liiketulos |
-0,8 |
-0,1 |
-675 % |
1,5 |
3,3 |
-55 % |
9,3 |
Osuus osakkuusyhtiö Sucroksen tuloksesta |
-0,5 |
0,3 |
|
-2,0 |
-0,3 |
|
1,6 |
Kauden tulos |
-1,4 |
0,1 |
|
-1,0 |
2,0 |
|
8,5 |
Osakekohtainen tulos, euroa |
-0,23 |
0,01 |
|
-0,17 |
0,32 |
|
1,37 |
Investoinnit |
|
|
|
4,0 |
4,0 |
|
9,6 |
Oma pääoma / osake, euroa |
|
|
|
16,37 |
16,19 |
|
17,33 |
ROCE-% |
|
|
|
6,7 |
7,6 |
|
8,3 |
Käyttöpääoma, kauden lopussa |
|
|
|
26,3 |
21,6 |
|
34,5 |
Liiketoiminnan rahavirta |
|
|
|
13,1 |
6,8 |
|
3,2 |
Omavaraisuusaste, % |
|
|
|
83,4 |
82,5 |
|
79,8 |
Nettovelkaantumisaste, % |
|
|
|
-1,1 |
-6,2 |
|
3,1 |
TOIMITUSJOHTAJAN KATSAUS:
”Apetit-konsernin liiketulos vuoden ensimmäisellä puoliskolla laski vertailuvuodesta Öljykasvituotteiden heikentyneen tuloksen vuoksi. Pitkittyneet työehtosopimusneuvottelut Elintarviketeollisuusliiton ja Suomen Elintarviketyöläisten Liiton välillä haastoivat Apetitin molempia liiketoimintoja vuoden kahdella ensimmäisellä kvartaalilla. Neuvottelujen aikaiset ylityö- ja vuoronvaihtokiellot vaikuttivat osaltaan toimitusvarmuuteen molemmissa liiketoiminnoissa. Ruokaratkaisuissa toimintaa vaikeuttivat myös neuvotteluihin liittyneet lakkopäivät.
Ruokaratkaisut paransi tulostaan ensimmäisellä vuosipuoliskolla. Sekä myyntivolyymit että liikevaihto ovat kasvaneet hieman vertailuvuodesta. Öljykasvituotteissa tulosheikennykseen vaikutti käytetyn raaka-aineen hinnan lisäksi raffinoidun öljyn myynnin lasku sekä haasteet toimitusvarmuudessa.
Apetitin liiketulos toisella kvartaalilla laski vertailukaudesta. Toimitusvarmuuden tilanne normalisoitui molemmissa liiketoiminnoissa kesäkuussa. Liikevaihto nousi molemmissa liiketoiminnoissa toisella vuosineljänneksellä vertailukaudesta. Ruokaratkaisuissa myös myyntivolyymit kasvoivat. Vähittäiskaupassa myynti kehittyi myönteisesti pakastetuotteiden myynnille suotuisan viileän alkukesän vuoksi.
Kerroimme heinäkuussa noin 2 miljoonan euron investoinnista Kantvikin kasviöljypuristamolle. Strateginen investointi parantaa BlackGrain from Yellow Fields® -rapsijauheen raaka-aineen valmistusprosessia. Loppuvuoden 2025 aikana tehtävä investointi tukee vahvasti BlackGrainin kaupallistamista. Investointi moninkertaistaa BlackGrainin raaka-aineen valmistuskapasiteetin ja parantaa merkittävästi prosessin laatua ja tehokkuutta. Kokonaisinvestointiin sisältyy korvausinvestointeja puristamon nykyisiin prosesseihin. Raaka-aineen saatavuus on ollut yksi pullonkaula varsinaisen tuotannon kasvattamiselle.
Jatkamme käytännön kehitystyötä BlackGrainin eri tuotesovellusten parissa. Monipuolisuutensa ansiosta BlackGrain sopii laajasti erilaisiin elintarviketeollisuuden tuotteisiin. Asiakaslähtöistä tuotesovellustyötä tehdään sekä BlackGrain-rapsijauheelle että BlackGrainista valmistetulle TVP-kasviproteiinille, joka sisältää BlackGrainin lisäksi herneproteiinia. Teemme samaan aikaan selvitystä vaihtoehdoista rapsijauhe BlackGrainin tuottamiseksi. Apetit arvioi mahdollisia yhteistyökumppanuuksia sekä tuotannon aloittamista investoimalla Kantvikin kasviöljypuristamolle tai ostopalveluilla.
Strategisesti tärkeä ERP-hanke on edennyt aikataulun mukaisesti. Uusi ERP-järjestelmä on määrä ottaa käyttöön Öljykasvituotteissa vuoden lopulla, minkä jälkeen kaikki konsernin toiminnot ovat uuden järjestelmän piirissä.
Satokauden näkymät ovat tässä vaiheessa kohtalaiset. Alkukesän paikoin viileätkin säät tarjosivat lupaavan aloituksen kasvukauteen, mistä erityisesti pinaatti ja herne hyötyivät. Mittaushistorian kuumin jakso heinäkuussa kuitenkin heikensi pakasteherneen satoa sadon nopean kypsymisen vuoksi. Alueelliset rankkasateet ovat paikoin verottaneet pakastehernekasvustoja. Pakastehernettä puidaan ennätyssuurelta 2 000 hehtaarin viljelyalalta. Satokauden onnistumisen määrittävät lopullisesti syyskesän sää ja sadonkorjuun olosuhteet. Apetitin sopimusviljelykasvina ensimmäistä kertaa olevan sipulin kasvukausi on sujunut pääosin odotusten mukaisesti. Sipuli on merkittävä kasvi Apetitin tuotteistossa ja strateginen lisäys sopimusviljelykasvien joukkoon.
Kotimaisten öljykasvien viljelyalat kasvoivat voimakkaasti edellisvuodesta. Kevätkylvöisten öljykasvien kasvukausi on pääosin edennyt odotusten mukaisesti ja satonäkymät ovat keskimääräisellä tasolla. Sääolosuhteiden ja tuholaistilanteen suhteen on alueellisia eroja. Kasvukauden alun sääolot olivat syysöljykasveille otollisia, joten alkukesästä öljykasvipellot loistivat poikkeuksellisen keltaisina. Syysöljykasvien satonäkymät ovat hyvät.
Jatkamme panostuksia kotimaiseen viljelykehitykseen. RypsiRapsi-foorumissa on käynnissä useita lajikekokeita. Syysöljykasveissa tehdään kokeita muun muassa kylvötekniikkaan liittyen ja kevätöljykasveissa on käynnissä lannoite- ja kylvömenetelmäkokeita niin ruutu- kuin tilamittakaavassakin. Räpin koetilalla puolestaan käynnissä on kaksi erilaisiin uusiin kasvinsuojelumenetelmiin liittyvää hanketta. Kotimaisen viljelyn parissa tehtävät kehityshankkeet luovat edellytyksiä Apetitille merkittävien kasvien viljelyn jatkumolle varsinkin ilmastomuutoksen tuomiin muutoksiin sopeutumisessa.
Vuoden 2024 lopulla julkaistut uudet kansalliset ravitsemussuositukset sekä hyvinvoinnin ja ruoan vastuullisuuden merkitys ruokatrendeissä näkyvät suomalaisten pakastekasvisten lisääntyneenä syömisenä. Ilmiö näkyy esimerkiksi pakasteherneen kohdalla. Palkokasvien suosion lisääntyminen ja kasvispakasteiden käytön vaivattomuus yhdistettynä kotimaisen pakasteherneen ainutlaatuisuuteen ovat nostaneet kotimaisen pakasteherneen myyntiä yli kolmanneksella viidessä vuodessa. Suunta on oikea, sillä kasvisten osuuden lisääminen lautasella on kaikin tavoin hyvä valinta.”
Esa Mäki,
toimitusjohtaja
WEBCAST
Apetit järjestää tiedotustilaisuuden suorana webcast-lähetyksenä 22.8.2025 klo 10.00. Tiedotustilaisuutta voi seurata Apetitin verkkosivuilla osoitteessa apetit.fi/sijoittajille. Esitysmateriaali ja tallenne tiedotustilaisuudesta ovat saatavilla yhtiön kotisivuilla tilaisuuden jälkeen.
Yhteyshenkilöt
Tietoja julkaisijasta Apetit Oyj
Apetit on suomalainen elintarvikeyhtiö, jolla on vahva integraatio kotimaiseen alkutuotantoon. Perustamme toimintamme ainutlaatuiseen ja kestävään arvoketjuun: luomme kasviksista hyvinvointia tarjoamalla maistuvia ja arkea helpottavia ruokaratkaisuja ja jalostamme rypsistä laadukkaita kasviöljyjä sekä rypsipuristeita rehuraaka-aineeksi. Apetit Oyj:n osake on listattu Nasdaq Helsingissä. Lue lisää: apetit.fi
Pörssitiedote muilla kielillä
Liitteet
Tilaa pörssitiedotteemme
Pysy ajan tasalla tilaamalla pörssitiedotteemme sähköpostiisi.
Kaikki tiedotteet on koottu uutishuoneeseen.
Uutishuone