Asuntosalkku Oyj

Asuntosalkku Oyj:n osakkeenomistajien nimitystoimikunnan ehdotukset varsinaiselle yhtiökokoukselle 2026

9.10.2025 14:00:01 EEST | Asuntosalkku Oyj | Muut pörssin sääntöjen nojalla julkistettavat tiedot

Asuntosalkku Oyj – Muut pörssin sääntöjen nojalla julkistettavat tiedot – 9.10.2025 klo 14.00

Asuntosalkku Oyj:n osakkeenomistajien nimitystoimikunnan ehdotukset varsinaiselle yhtiökokoukselle

Asuntosalkku Oyj:n osakkeenomistajien nimitystoimikunta esittää seuraavat ehdotukset varsinaiselle yhtiökokoukselle, joka on suunniteltu pidettäväksi 20.1.2026. Ehdotukset sisällytetään myöhemmin julkaistavaan yhtiökokouskutsuun.

1. Ehdotus hallituksen jäsenten lukumäärästä

Osakkeenomistajien nimitystoimikunta ehdottaa, että hallituksen jäsenten lukumäärä säilyy ennallaan ja hallitukseen valitaan siten viisi (5) jäsentä.

2. Ehdotus hallituksen kokoonpanosta

Nimitystoimikunta ehdottaa, että nykyiset hallituksen jäsenet Hille Korhonen, Timo Metsola, Terhi Mäki, Topi Piela ja Kim Väisänen jatkavat hallituksessa.  Kaikki ehdokkaat ovat ilmoittaneet olevansa käytettävissä tehtäviin.

Nimitystoimikunta arvioi, että ehdotetulla hallituksella on riittävä asiantuntemus, osaaminen ja kokemus yhtiön toimialaan ja liiketoimintaan kuuluvissa asioissa sekä mahdollisuus käyttää riittävästi aikaa tehtävän hoitamiseen. Nimitystoimikunta on arvioinut, että kaikki hallituksen jäseniksi ehdotetut Timo Metsolaa lukuun ottamatta ovat riippumattomia yhtiöstä ja yhtiön merkittävistä osakkeenomistajista. Metsola on työsuhteessa yhtiöön ja siten riippuvainen yhtiöstä, minkä lisäksi hän on Vuokraturva-Yhtiöt Oy:n omistajana riippuvainen yhtiön merkittävästä osakkeenomistajasta.

3. Ehdotus hallituksen jäsenten palkkioista

Osakkeenomistajien nimitystoimikunta ehdottaa, että hallituksen jäsenten ja puheenjohtajan kiinteät vuosipalkkiot säilyvät ennallaan.

  • hallituksen puheenjohtajan vuosipalkkio 30 000 euroa (ei muutosta)
  • hallituksen varapuheenjohtajan vuosipalkkio 20 000 euroa (ei muutosta)
  • hallituksen jäsenen vuosipalkkio 20 000 euroa (ei muutosta)

Vuosipalkkion lisäksi maksettavia erillisiä kokouspalkkioita ei esitetä eikä hallitustyöskentelyyn liittyviä matka- tai muita kuluja korvata (ei muutosta).

Osakkeenomistajien nimitystoimikunta

Asuntosalkun osakkeenomistajien nimitystoimikunnan tehtävä on valmistella ja esitellä varsinaiselle yhtiökokoukselle ja tarvittaessa myös ylimääräiselle yhtiökokoukselle ehdotukset hallituksen jäsenten lukumäärästä ja palkitsemisesta sekä ehdotus hallituksen jäsenistä.

Osakkeenomistajien nimitystoimikunnan työjärjestyksen mukaan nimitystoimikunta koostuu neljästä (4) jäsenestä, joista yhtiön neljä (4) suurinta osakkeenomistajaa ovat kukin oikeutettuja nimeämään yhden jäsenen.

Vuonna 2025 Asuntosalkun neljä suurinta osakkeenomistajaa nimesivät seuraavat jäsenet yhtiön osakkeenomistajien nimitystoimikuntaan:

  • Timo Metsola, Vuokraturva-Yhtiöt Oy:n nimeämänä
  • Jaakko Sinnemaa, Sinnemaa Oy:n nimeämänä
  • Arto Puolimatka, Rausanne Oy:n nimeämänä
  • Topi Piela, Kim Väisäsen nimeämänä.

 

Lisätietoja

Asuntosalkku Oyj

Jaakko Sinnemaa
toimitusjohtaja
Puh. +358 41 528 0329

jaakko.sinnemaa@asuntosalkku.fi

 

Hyväksytty neuvonantaja
Aktia Alexander Corporate Finance Oy

Puh. +358 50 520 4098

 

Asuntosalkku Oyj

Asuntosalkku on asuntosijoitusyhtiö, joka keskittyy omistaja-arvon luomiseen. Sijoitukset painottuvat omistusasuntotaloista valikoituihin yksittäisiin asuntoihin, joissa vuokralainen asuu omistusasujien naapurina. Pääpaino on hyvien sijaintien pienissä asunnoissa Suomen pääkaupunkiseudulla ja sen kehyskunnissa sekä Tallinnan keskusta-alueilla. Olemme vaihtoehto asuntorahastoille ja suoralle asuntosijoittamiselle. Asuntosalkku on Viron suurin markkinaehtoinen vuokranantaja ja Tallinnan vuokramarkkinoiden edelläkävijä.

31.3.2025 Asuntosalkku omisti Suomessa 1 413 valmista asuntoa, joiden yhteenlaskettu käypä arvo velattomana oli 160,1 miljoonaa euroa, sekä Tallinnassa 676 valmista asuntoa, joiden yhteenlaskettu käypä arvo oli 104,2 miljoonaa euroa. Asuntosalkun taloudellinen vuokrausaste 30.6.2025 oli 97,3 prosenttia.

Asuntosalkun perustajat ovat Jaakko Sinnemaa ja Timo Metsola. He ovat yhtiöidensä kautta myös Asuntosalkun keskeisiä omistajia.

 

www.asuntosalkku.fi

Liitteet

Tilaa yhtiötiedotteemme

Pysy ajan tasalla tilaamalla yhtiötiedotteemme sähköpostiisi.

Kaikki tiedotteet on koottu uutishuoneeseen.

Uutishuone
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye