
Anu Nurro on nimitetty S-Pankin henkilöstöjohtajaksi ja johtoryhmän jäseneksi
S-Pankki Oyj
Muutokset hallitus/johto/tilintarkastus
12.1.2026 klo 10.00
Anu Nurro on nimitetty S-Pankin henkilöstöjohtajaksi ja johtoryhmän jäseneksi
Anu Nurro (FM) on nimitetty S-Pankin henkilöstöjohtajaksi ja konsernin johtoryhmän jäseneksi. Hän aloittaa tehtävässään 1. maaliskuuta 2026. Nimityksen edellytyksenä on, ettei Finanssivalvonnalla ole huomautettavaa nimitykseen.
Anu Nurrolla on laaja-alainen kokemus henkilöstöjohtamisesta, kulttuurin kehittämisestä sekä muutoksen johtamisesta eri toimialoilta. Hän on toiminut viimeksi Alkon henkilöstöjohtajana, ja aikaisemmin on kehittänyt henkilöstö- ja kulttuurityötä Fenniassa, Kojamolla, Gasumilla sekä Finavialla.
”Anu tuo meille vahvan osaamisen modernista henkilöstöjohtamisesta ja kasvustrategian toteuttamisesta arvojemme mukaisesti isosti yhdessä. Hänen johdollaan tulemme vahvistamaan entisestään S-Pankin työntekijäkokemusta, esihenkilötyötä ja yhdessä tekemisen kulttuuria”, sanoo S-Pankin toimitusjohtaja Riikka Laine-Tolonen.
”Odotan innolla, että pääsen tutustumaan S-Pankin ihmisiin ja rakentamaan S-Pankin seuraavaa vaihetta yhdessä kaikkien kanssa. Keskitymme varmasti jatkossakin siihen, että johtaminen on selkeää, arki mutkatonta ja jokaisella on mahdollisuus kasvaa ja vaikuttaa omassa työssään. S-Pankki on todella kiinnostavassa vaiheessa ja on hienoa päästä mukaan pankin kasvutarinaan”, sanoo Anu Nurro.
S-Pankin henkilöstöjohtaja Merja Reinilä jätti tehtävänsä S-Pankin johtoryhmässä ja henkilöstöjohtajana. Väliaikaisena henkilöstöjohtajana ja johtoryhmän jäsenenä Anun aloittamiseen saakka toimii Heli Haanpää.
”Merjalla on ollut merkittävä rooli S-Pankin henkilöstön johtamisessa ja kulttuurin rakentamisessa osana pankin kasvutarinaa. Kiitän lämpimästi Merjaa hänen sitoutumisestaan sekä merkittävästä työstään S-Pankin eteen 14 vuoden ajan ja toivotan menestystä tulevaan”, Laine-Tolonen sanoo.
Yhteyshenkilöt
Tietoja julkaisijasta S-Bank Plc
S-Pankki on kotimainen pankki ja osa S-ryhmää. Olemme olemassa siksi, että jokaisella olisi mahdollisuus vähän rahakkaampaan huomiseen. Meillä on yli kolme miljoonaa asiakasta ja tunnemme asiakkaidemme arjen. Tuomme siihen helppoutta ja hyötyä muun muassa helppokäyttöisten digitaalisten palveluidemme avulla. Täyden palvelun pankkina olemme tukena elämän pienissä ja suurissa käännekohdissa. s-pankki.fi
Pörssitiedote muilla kielillä
Liitteet
Tilaa pörssitiedotteemme
Pysy ajan tasalla tilaamalla pörssitiedotteemme sähköpostiisi.
Kaikki tiedotteet on koottu uutishuoneeseen.
Uutishuone