Springvest Oyj

Kutsu Springvest Oyj:n varsinaiseen yhtiökokoukseen

18.2.2026 09:30:00 EET | Springvest Oyj | Yhtiökokouskutsu

Springvest Oyj:n osakkeenomistajat kutsutaan yhtiön vuoden 2026 varsinaiseen yhtiökokoukseen, joka pidetään keskiviikkona 11.3.2026 klo 15.00. Kokous pidetään tapahtumastudio Elielissä, osoitteessa Töölönlahdenkatu 2, 00100 Helsinki (1 krs.). Kokoukseen ilmoittautuneiden vastaanottaminen ja äänestyslippujen jakaminen kokouspaikalla aloitetaan klo 14.30. 

Yhtiökokousta on mahdollista seurata verkkolähetyksen välityksellä. Ohjeet verkkolähetyksen seuraamiseen julkaistaan yhtiön internetsivuilla https://sijoittajalle.springvest.fi/yhtiokokous2026. Verkkolähetyksen välityksellä ei ole mahdollista esittää kysymyksiä, tehdä vastaehdotuksia, käyttää muita puheenvuoroja tai äänestää, eikä verkkolähetyksen välityksellä tapahtuvaa kokouksen seuraamista pidetä yhtiökokoukseen osallistumisena tai osakkeenomistajien oikeuksien käyttämisenä.

  

A. Varsinaisessa yhtiökokouksessa käsiteltävät asiat 

Yhtiökokouksessa käsitellään seuraavat asiat:

  1. Kokouksen avaaminen ja järjestäytyminen 

  2. Pöytäkirjantarkastajan ja ääntenlaskun valvojien valitseminen 

  3. Kokouksen laillisuuden toteaminen 

  4. Läsnä olevien toteaminen ja ääniluettelon vahvistaminen 

  5. Vuoden 2025 tilinpäätöksen, toimintakertomuksen ja tilintarkastuskertomuksen esittäminen 

  1. Tilinpäätöksen vahvistaminen 

  2. Taseen osoittaman voiton käyttäminen ja osingonmaksusta päättäminen

  • Hallitus ehdottaa yhtiökokoukselle, että 31.12.2025 päättyneeltä tilikaudelta vahvistettavan taseen perusteella ei jaeta osinkoa varsinaisen yhtiökokouksen päätöksellä. Sen sijaan hallitus ehdottaa yhtiökokoukselle, että se valtuutetaan päättämään harkintansa mukaan osingonjaosta seuraavasti:
    • 31.12.2025 päättyneeltä tilikaudelta yhtiön voitonjakokelpoisista varoista jaetaan osinkoa enintään 0,20 euroa osakkeelta. Ehdotusta vastaava osinko laskettuna tilinpäätöshetken osakemäärällä on yhteensä 1 114 257,80 euroa
  • Osinkoa voidaan maksaa yhdessä tai useammassa erässä ja se voidaan maksaa rahana tai yhtiön hallussa olevina listayhtiön osakkeina (in natura osinko) tai näiden yhdistelmänä. Valtuutus on voimassa seuraavaan varsinaiseen yhtiökokoukseen asti.
  1. Vastuuvapaudesta päättäminen hallituksen jäsenille ja toimitusjohtajalle tilikaudelta 1.1.-31.12.2025

  2. Hallituksen jäsenten palkkiosta päättäminen

  • Osakkeenomistajat, jotka edustavat yhteensä yli 50 % kaikista osakkeista ja osakkeiden tuottamasta äänimäärästä, ehdottavat yhtiökokoukselle, että valittaville hallituksen jäsenille maksetaan varsinaisen yhtiökokouksen 11.3.2026 päättyessä alkavalta ja valintaa seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen päättyessä päättyvältä toimikaudelta seuraavat palkkiot:
    • Hallituksen puheenjohtajalle 3 000 euroa kuukaudessa; ja 
    • Hallituksen muille jäsenille 1 800 euroa kuukaudessa.

  • Lisäksi osakkeenomistajat ehdottavat, että hallituksen jäsenten matkakulut korvataan yhtiön noudattaman matkustussäännön mukaisina.
  1. Hallituksen jäsenten lukumäärästä päättäminen

  • Osakkeenomistajat, jotka edustavat yhteensä yli 50 % kaikista osakkeista ja osakkeiden tuottamasta äänimäärästä, ehdottavat yhtiökokoukselle, että yhtiön hallitukseen valitaan viisi (5) jäsentä.
  1. Hallituksen jäsenten valitseminen

  • Osakkeenomistajat, jotka edustavat yhteensä yli 50 % kaikista osakkeista ja osakkeiden tuottamasta äänimäärästä, ehdottavat yhtiökokoukselle, että toimikaudeksi, joka alkaa varsinaisen yhtiökokouksen 11.3.2026 päättyessä ja päättyy valintaa seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen päättyessä, valitaan hallituksen jäseniksi seuraavat henkilöt: 
    • Tuomas Lehtimäki (nykyinen jäsen)
    • Kirsi Vine-Haaparinne (nykyinen jäsen)
    • Mari Simula (nykyinen jäsen)
    • Janne Laakso (uusi jäsen)
    • Jouni Junkkila (uusi jäsen)
  • Edellä mainitut jäsenehdokkaat ovat antaneet suostumuksensa valintaan. 
  • Hallituksen nykyisistä jäsenistä Toni Lahti ja Aki Kamppinen ovat ilmoittaneet, että eivät ole käytettävissä seuraavalle toimikaudelle.
  • Hallitukseen ehdotettujen uusien jäsenten tiedot ovat nähtävissä yhtiön internetsivuilla osoitteessa https://sijoittajalle.springvest.fi/yhtiokokous2026. Hallitukseen ehdotettujen nykyisten jäsenten tiedot ovat nähtävissä yhtiön internetsivuilla osoitteessa https://sijoittajalle.springvest.fi/hallitus
  1. Tilintarkastajan palkkiosta päättäminen

  • Hallitus ehdottaa yhtiökokoukselle, että valittavalle tilintarkastajalle maksetaan palkkio yhtiön hyväksymän tilintarkastajan kohtuullisen laskun mukaan.
  1. Tilintarkastajan valitseminen

  • Hallitus ehdottaa, että toimikaudeksi, joka päättyy seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen päättyessä, valitaan uudelleen tilintarkastajaksi tilintarkastusyhteisö Deloitte Oy, joka on ilmoittanut, että päävastuullisena tilintarkastajana tulisi toimimaan KHT Aleksi Martamo.
  1. Hallituksen valtuuttaminen päättämään osakeannista ja osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisesta

  • Hallitus ehdottaa, että hallitus valtuutettaisiin päättämään yhteensä enintään 215 000 osakkeen antamisesta osakeannilla tai antamalla osakeyhtiölain 10 luvun 1 §:n mukaisia osakkeisiin oikeuttavia erityisiä oikeuksia yhdessä tai useammassa erässä valtuutuksen voimassaoloaikana. Ehdotettu valtuutuksen enimmäismäärä vastaa noin 3,6 % yhtiön täysin laimennetusta osakemäärästä kokouskutsun päivämääränä.
  • Hallitus päättää osakeannin sekä optio-oikeuksien ja muiden osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisen ehdoista. Valtuutuksen nojalla voidaan antaa sekä uusia osakkeita että yhtiön hallussa olevia osakkeita. Uudet osakkeet voidaan antaa ja yhtiön hallussa olevia osakkeita voidaan luovuttaa joko maksua vastaan tai maksutta. Osakkeiden sekä optio-oikeuksien ja muiden osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisessa ja luovuttamisessa voidaan poiketa osakkeenomistajien merkintäetuoikeudesta (suunnattu anti), jos siihen on yhtiön kannalta painava taloudellinen syy, kuten osakkeiden käyttäminen yhtiön pääomarakenteen kehittämiseksi, muiden yhtiön liiketoimintaan kuuluvien järjestelyjen toteuttamiseksi taikka yhtiön sitouttamis-, kannustin- ja/tai palkitsemisjärjestelmien toteuttamiseksi. Hallitus voi päättää myös maksuttomasta osakeannista yhtiölle itselleen.
  • Valtuutuksen ehdotetaan olevan voimassa seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen päättymiseen saakka, kuitenkin enintään 30.6.2027 asti. 
  1. Kokouksen päättäminen

  

B. Yhtiökokousasiakirjat 

Edellä mainitut yhtiökokouksen asialistalla olevat päätösehdotukset, tämä yhtiökokouskutsu sekä Springvest Oyj:n tilinpäätös tilikaudelta 1.1.-31.12.2025, toimintakertomus ja tilintarkastuskertomus ovat saatavilla yhtiön internetsivuilla osoitteessa https://sijoittajalle.springvest.fi/yhtiokokous2026 viimeistään 18.2.2026. Päätösehdotukset ja muut edellä mainitut asiakirjat ovat myös nähtävillä yhtiökokouksessa. Yhtiökokouksen pöytäkirja on nähtävillä edellä mainitulla internetsivulla viimeistään 25.3.2026 alkaen.

  

C. Ohjeita yhtiökokouksen osallistujille 

1. Osakasluetteloon merkitty osakkeenomistaja

Oikeus osallistua Springvest Oyj:n yhtiökokoukseen on osakkeenomistajalla, joka on yhtiökokouksen täsmäytyspäivänä 27.2.2026 rekisteröity Euroclear Finland Oy:n ylläpitämään yhtiön osakasluetteloon. Osakkeenomistaja, jonka osakkeet on merkitty hänen henkilökohtaiselle suomalaiselle arvo-osuustililleen, on rekisteröity yhtiön osakasluetteloon. 

Ilmoittautuminen yhtiökokoukseen alkaa 19.2.2026. Yhtiön osakasluetteloon merkityn osakkeenomistajan, joka haluaa osallistua yhtiökokoukseen, tulee ilmoittautua viimeistään 4.3.2026 klo 16.00, mihin mennessä ilmoittautumisen on oltava perillä. 

Yhtiökokoukseen voi ilmoittautua: 

a) Yhtiön internetsivujen kautta osoitteessa https://sijoittajalle.springvest.fi/yhtiokokous2026. Sähköisessä ilmoittautumisessa vaaditaan osakkeenomistajan tai hänen lakimääräisen edustajansa tai asiamiehensä vahva tunnistautuminen suomalaisilla, ruotsalaisilla tai tanskalaisilla pankkitunnuksilla tai mobiilivarmenteella.

b) Sähköpostitse Innovatics Oy:lle osoitteeseen agm@innovatics.fi. lmoittautuvan osakkeenomistajan tulee sisällyttää viestiin yhtiön internetsivuilla https://sijoittajalle.springvest.fi/yhtiokokous2026 saatavilla oleva ilmoittautumislomake tai vastaavat tiedot.

c) Postitse Innovatics Oy:lle osoitteeseen Innovatics Oy, Yhtiökokous / Springvest Oyj, Ratamestarinkatu 13 A, 00520 Helsinki. lmoittautuvan osakkeenomistajan tulee sisällyttää viestiin yhtiön internetsivuilla https://sijoittajalle.springvest.fi/yhtiokokous2026 saatavilla oleva ilmoittautumislomake tai vastaavat tiedot.

d) Puhelimitse Innovatics Oy:lle numeroon 010 2818 909 arkisin kello 9.00-12.00 ja kello 13.00-16.00 välisenä aikana.

Ilmoittautumisen yhteydessä tulee ilmoittaa osakkeenomistajan nimi, syntymäaika tai y-tunnus, yhteystiedot, mahdollisen avustajan tai asiamiehen nimi, sekä mahdollisen asiamiehen syntymäaika ja yhteystiedot. Osakkeenomistajien Springvest Oyj:lle luovuttamia henkilötietoja käytetään vain yhtiökokouksen ja siihen liittyvien tarpeellisten rekisteröintien käsittelyn yhteydessä. 

Osakkeenomistajan, hänen edustajansa tai asiamiehensä tulee kokouspaikalla tarvittaessa pystyä osoittamaan henkilöllisyytensä ja/tai edustamisoikeutensa. 

Osakkeenomistajan ollessa alaikäinen pyydetään edustamisoikeuden varmistamiseksi ilmoittautumisen yhteydessä toimittamaan kummankin huoltajan suostumus alaikäisen osakkeenomistajan edustamiselle. Mikäli huoltajia on vain yksi tai alaikäisen edunvalvojaksi on määrätty muu henkilö, pyydetään tästä toimittamaan virkatodistus tai muu selvitys. 

Lisätietoja ilmoittautumiseen liittyen on saatavissa puhelimitse yhtiökokouksen ilmoittautumisaikana Innovatics Oy:n puhelinnumerosta 010 2818 909 arkisin kello 9.00–12.00 ja kello 13.00–16.00.

  

2. Hallintarekisteröidyn osakkeen omistaja 

Hallintarekisteröityjen osakkeiden omistajalla on oikeus osallistua yhtiökokoukseen niiden osakkeiden nojalla, joiden perusteella hänellä olisi oikeus olla merkittynä Euroclear Finland Oy:n ylläpitämään osakasluetteloon yhtiökokouksen täsmäytyspäivänä 27.2.2026. Osallistuminen edellyttää lisäksi, että osakkeenomistaja on näiden osakkeiden nojalla tilapäisesti merkitty Euroclear Finland Oy:n ylläpitämään osakasluetteloon viimeistään 6.3.2026, klo 10.00 mennessä. Hallintarekisteriin merkittyjen osakkeiden osalta tämä katsotaan ilmoittautumiseksi yhtiökokoukseen. Osakkeenomistuksessa yhtiökokouksen täsmäytyspäivän jälkeen tapahtuneet muutokset eivät vaikuta oikeuteen osallistua yhtiökokoukseen eivätkä osakkeenomistajan äänimäärään. 

Hallintarekisteröidyn osakkeen omistajaa kehotetaan pyytämään hyvissä ajoin omaisuudenhoitajaltaan tarvittavat ohjeet koskien tilapäistä rekisteröitymistä osakasluetteloon, valtakirjojen ja äänestysohjeiden antamista sekä ilmoittautumista ja osallistumista yhtiökokoukseen. Omaisuudenhoitajan tilinhoitajan tulee ilmoittaa hallintarekisteröidyn osakkeen omistaja, joka haluaa osallistua yhtiökokoukseen, merkittäväksi tilapäisesti yhtiön osakasluetteloon viimeistään edellä mainittuun ajankohtaan mennessä. 

  

3. Asiamiehen käyttäminen ja valtakirjat 

Osakkeenomistaja saa osallistua yhtiökokoukseen ja käyttää oikeuksiaan asiamiehen välityksellä. Asiamiehen on tunnistauduttava sähköiseen ilmoittautumispalveluun henkilökohtaisesti vahvalla tunnistautumisella, minkä jälkeen hän pääsee tekemään ilmoittautumisen edustamansa osakkeenomistajan puolesta. 

Osakkeenomistajan asiamiehen on esitettävä päivätty valtakirja, tai hänen on muuten luotettavalla tavalla osoitettava olevansa oikeutettu edustamaan osakkeenomistajaa. Osakkeenomistajat voivat perinteisen valtakirjan vaihtoehtona käyttää sähköistä Suomi.fi-valtuuttamispalvelua asiamiehen valtuuttamista varten. Lisätietoja sähköisestä valtuuttamisesta on saatavilla osoitteessa  www.suomi.fi/valtuudet.

Malli valtakirjaksi on saatavilla yhtiön internetsivuilla: https://sijoittajalle.springvest.fi/yhtiokokous2026. Mikäli osakkeenomistaja osallistuu yhtiökokoukseen usean asiamiehen välityksellä, jotka edustavat osakkeenomistajaa eri arvopaperitileillä olevilla osakkeilla, on ilmoittautumisen yhteydessä ilmoitettava osakkeet, joiden perusteella kukin asiamies edustaa osakkeenomistajaa. 

Mahdolliset valtakirjat pyydetään toimittamaan ensisijaisesti liitetiedostona sähköisen ilmoittautumisen yhteydessä tai vaihtoehtoisesti postitse osoitteeseen Innovatics Oy, Yhtiökokous / Springvest Oyj, Ratamestarinkatu 13 A, 00520 Helsinki tai sähköpostitse osoitteeseen agm@innovatics.fi, ennen ilmoittautumisajan päättymistä. Valtakirjojen toimittamisen lisäksi osakkeenomistajan tai tämän asiamiehen tulee huolehtia ilmoittautumisesta yhtiökokoukseen edellä tässä kutsussa kuvatulla tavalla. Valtakirjojen on oltava perillä ennen ilmoittautumisajan päättymistä.

  

4. Muut ohjeet ja tiedot 

Kokouskielenä on suomi. Kokouksessa ei ole simultaanitulkkausta. 

Kokouksessa on kahvitarjoilu sekä pientä tarjottavaa.

Yhtiökokouksessa läsnä olevalla osakkeenomistajalla on yhtiökokouksessa osakeyhtiölain 5 luvun 25 §:n mukainen kyselyoikeus kokouksessa käsiteltävistä asioista. 

Osakkeenomistuksessa yhtiökokouksen täsmäytyspäivän jälkeen tapahtuneet muutokset eivät vaikuta oikeuteen osallistua yhtiökokoukseen eivätkä osakkeenomistajan äänimäärään. 

Springvest Oyj:llä on kokouskutsun päivänä 5 571 289 ulkona olevaa osaketta, jotka edustavat yhtä monta ääntä. Yhtiöllä ei ole hallussa omia osakkeita. 

  

Helsinki, 18.2.2026 

Springvest Oyj 

Hallitus 

    

Lisätietoja 

Springvest Oyj, toimitusjohtaja Aki Soudunsaari,

puhelin 040 822 6322, sähköposti aki.soudunsaari@springvest.fi 

Hyväksytty neuvonantaja, EY Advisory Oy, 

puhelin 0207 280 190, sähköposti heikki.saukola@parthenon.ey.com

  

Springvest lyhyesti 

Springvest Oyj on First North -markkinapaikalle listattu sijoituspalveluyhtiö, joka yhdistää rahoituskierroksilla suomalaiset maailmaa muuttavat kasvuyhtiöt ja korkeaa tuottoa tavoittelevat riskinottokykyiset kasvusijoittajat.

Historiansa aikana Springvest on järjestänyt yli 100 onnistunutta rahoituskierrosta ja välittänyt rahoitusta jo yli 400 miljoonaa euroa. Tulemme jokaisella kierroksella kohdeyhtiön vähemmistöosakkaaksi, ja portfolioomme kuuluu tällä hetkellä osakkeita noin 40 yhtiöstä.

www.springvest.fi 

Liitteet

Tilaa yhtiötiedotteemme

Pysy ajan tasalla tilaamalla yhtiötiedotteemme sähköpostiisi.

Kaikki tiedotteet on koottu uutishuoneeseen.

Uutishuone
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye