
Asuntosalkku mitätöi takaisinostettuja osakkeita
6.3.2026 09:00:01 EET | Asuntosalkku Oyj | Muutokset eri osake- ja arvopaperilajeihin liittyvissä oikeuksissa
Asuntosalkku Oyj – Muutokset eri osake- ja arvopaperilajeihin liittyvissä oikeuksissa – 6.3.2026 klo 9.00
Asuntosalkku mitätöi takaisinostettuja osakkeita
Asuntosalkku Oyj on tänään mitätöinyt 16 592 yhtiön omaa osaketta hallituksen päätöksen mukaisesti. Yhtiö on hankkinut mitätöitävät osakkeet omien osakkeiden osto-ohjelmien puitteissa 22.10.2024–26.1.2026 välisenä aikana. Asuntosalkun tilikausi on 1.10.–30.9., eli mitätöitävät osakkeet on hankittu kuluvan tai edellisen tilikauden aikana.
Ennen omien osakkeiden mitätöintiä Asuntosalkun rekisteröityjen osakkeiden kokonaismäärä oli 986 592. Omien osakkeiden mitätöinti on rekisteröity Patentti- ja rekisterihallituksen ylläpitämään kaupparekisteriin 6.3.2026. Mitätöinnin jälkeen Asuntosalkun osakkeiden kokonaismäärä on yhteensä 970 000 kappaletta ja niihin liittyvä kokonaisäänimäärä sama kuin osakemäärä.
Osakkeiden mitätöinnin jälkeen Asuntosalkulla on hallussaan 803 yhtiön osaketta.
Osakkeiden mitätöinnillä ei ole vaikutusta Asuntosalkun osakepääomaan.
Lisätietoja
Asuntosalkku Oyj
Jaakko Sinnemaa
toimitusjohtaja
Puh. +358 41 528 0329
jaakko.sinnemaa@asuntosalkku.fi
Hyväksytty neuvonantaja
Aktia Alexander Corporate Finance Oy
Puh. +358 50 520 4098
Asuntosalkku Oyj
Asuntosalkku on asuntosijoitusyhtiö, joka keskittyy omistaja-arvon luomiseen. Sijoitukset painottuvat omistusasuntotaloista valikoituihin yksittäisiin asuntoihin, joissa vuokralainen asuu omistusasujien naapurina. Pääpaino on hyvien sijaintien pienissä asunnoissa Suomen pääkaupunkiseudulla ja sen kehyskunnissa sekä Tallinnan keskusta-alueilla. Olemme vaihtoehto asuntorahastoille ja suoralle asuntosijoittamiselle. Asuntosalkku on Viron suurin markkinaehtoinen vuokranantaja ja Tallinnan vuokramarkkinoiden edelläkävijä.
30.9.2025 Asuntosalkku omisti Suomessa 1 413 valmista asuntoa, joiden yhteenlaskettu käypä arvo oli 160,8 miljoonaa euroa, sekä Tallinnassa 660 valmista asuntoa, joiden yhteenlaskettu käypä arvo oli 103,1 miljoonaa euroa. Asuntosalkun taloudellinen vuokrausaste 31.12.2025 oli 97,1 prosenttia.
Asuntosalkun perustajat ovat Jaakko Sinnemaa ja Timo Metsola. He ovat yhtiöidensä kautta myös Asuntosalkun keskeisiä omistajia.
Liitteet
Tilaa yhtiötiedotteemme
Pysy ajan tasalla tilaamalla yhtiötiedotteemme sähköpostiisi.
Kaikki tiedotteet on koottu uutishuoneeseen.
Uutishuone