Kempower Oyj Osavuosikatsaus 1.1.– 30.9.2026: Menestyimme huomattavasti heikentyneessä markkinassa, sopeutamme kustannuksia vuodelle 2027
4.11.2026 08:30:05 EET | Kempower Oyj | Osavuosikatsaus (Q1 and Q3)
Kempower Oyj, pörssitiedote (osavuosikatsaus), 4.11.2026 klo 8:30
Kempower Oyj Osavuosikatsaus 1.1.– 30.9.2026: Menestyimme huomattavasti heikentyneessä markkinassa, sopeutamme kustannuksia vuodelle 2027
Heinäkuu-syyskuu 2026 lyhyesti
(vertailuluvut suluissa heinäkuu-syyskuu 2025)
- Tilauskertymä laski 19 % 60,8 milj. euroon (74,7 milj. euroa)
- Liikevaihto laski 10 % 66,2 milj. euroon (73,7 milj. euroa), ilman valuuttakurssien vaikutusta liikevaihto pieneni 11 %
- Myyntikatemarginaali oli 45,9 % (45,8 %)
- Operatiivinen liiketulos laski -1,7 miljoonaan euroon (0,2 milj. euroa), -2,6 % liikevaihdosta (0,2 %)
- Kempowerin latureilla ladatun sähkön määrä kasvoi 83 % 371 910 megawattituntiin (203 529)
Tammikuu–syyskuu 2026 lyhyesti
(vertailuluvut suluissa tammikuu–syyskuu 2025)
- Tilauskertymä laski 4 % 199,6 milj. euroon (208,4 milj. euroa)
- Liikevaihto kasvoi 12 % 201,7 milj. euroon (179,4 milj. euroa) ilman valuuttakurssien vaikutusta liikevaihto kasvoi 12 %
- Myyntikatemarginaali oli 46,2 % (48,4 %)
- Operatiivinen liiketulos kasvoi -7,1 milj. euroon (-8,8 milj. euroa), -3,5 % liikevaihdosta (-4,9 %)
- Kempowerin latureilla ladatun sähkön määrä kasvoi 92 % 996 563 megawattituntiin (519 521)
|
MEUR |
Q3/2026 |
Q3/2025 |
Muutos, % |
1-9/2026 |
1-9/2025 |
Muutos, % |
2025 |
|
Tilauskanta |
128,3 |
117,3 |
9 % |
128,3 |
117,3 |
9 % |
141,3 |
|
Tilauskertymä |
60,8 |
74,7 |
-19 % |
199,6 |
208,4 |
-4 % |
303,5 |
|
Liikevaihto |
66,2 |
73,7 |
-10 % |
201,7 |
179,4 |
12 % |
251,3 |
|
Liikevaihdon kasvu, % |
-10 % |
41 % |
12 % |
18 % |
12 % |
||
|
Myyntikate |
30,4 |
33,8 |
-10 % |
93,1 |
86,8 |
7 % |
119,6 |
|
Myyntikatemarginaali, % |
45,9 % |
45,8 % |
46,2 % |
48,4 % |
47,6 % |
||
|
Liiketulos |
-1,9 |
0,1 |
-7,8 |
-10,1 |
23 % |
-14,3 |
|
|
Liiketulosmarginaali, % |
-2,8 % |
0,1 % |
-3,9 % |
-5,6 % |
-5,7 % |
||
|
Operatiivinen liiketulos |
-1,7 |
0,2 |
-7,1 |
-8,8 |
19 % |
-12,4 |
|
|
Operatiivinen liiketulosmarginaali, % |
-2,6 % |
0,2 % |
-3,5 % |
-4,9 % |
-4,9 % |
||
|
Kauden tulos |
-3,6 |
-0,2 |
-1418 % |
-8,9 |
-9,1 |
2 % |
-12,4 |
|
Omavaraisuusaste, % |
40,5 % |
42,5 % |
40,5 % |
42,5 % |
41,6 % |
||
|
Liiketoiminnan rahavirta |
-5,9 |
3,9 |
-18,7 |
0,3 |
3,4 |
||
|
Investoinnit |
1,9 |
2,2 |
-10 % |
7,4 |
5,3 |
39 % |
8,2 |
|
Nettovelka |
10,1 |
-19,4 |
10,1 |
-19,4 |
-19,2 |
||
|
Nettorahavarat |
10,4 |
44,2 |
-76 % |
10,4 |
44,2 |
-76 % |
43,0 |
|
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät |
0,2 |
0,1 |
0,7 |
1,3 |
1,9 |
||
|
Osakekohtainen tulos, laimentamaton, EUR |
-0,06 |
-0,00 |
-0,16 |
-0,16 |
2 % |
-0,22 |
|
|
Osakekohtainen tulos, laimennettu, EUR |
-0,06 |
-0,00 |
-0,16 |
-0,16 |
2 % |
-0,22 |
|
|
Henkilöstön lukumäärä kauden lopussa |
870 |
819 |
6 % |
870 |
819 |
6 % |
825 |
Ohjeistus vuodelle 2026 (päivitetty 3.11.2026)
Kempower laski 3.11.2026 ohjeistustaan. Uusi ohjeistus on seuraava:
- Vuoden 2026 liikevaihdon odotetaan kasvavan noin 5 % vuoteen 2025 verrattuna olettaen, että valuuttakursseilla ei ole merkittävää vaikutusta (liikevaihto 2025: 251,3 miljoonaa euroa).
- Vuoden 2026 operatiivisen liiketuloksen odotetaan jäävän vuoden 2025 tasoa alemmaksi (operatiivinen liiketulos 2025: –12,4 miljoonaa euroa).
Markkina-aktiivisuus ja asiakaskysyntä ovat olleet huomattavasti heikompia kuin Kempower arvioi tarkentaessaan ohjeistustaan puolivuosikatsauksen 2026 yhteydessä 23.7.2026. Latauspisteoperaattorit ovat edelleen asettaneet verkostojensa käyttöasteen ja kannattavuuden etusijalle uuden kapasiteetin sijaan, ja alan jatkuva konsolidaatio on viivästyttänyt investointipäätöksiä. Hyötyajoneuvoasiakkaat jatkavat sähköistämistä, vaikka kauppojen toteutuminen kestää aiempaa pidempään ja osaa investoinneista lykätään. Kempower odottaa haastavien markkinaolosuhteiden jatkuvan lähitulevaisuudessa. Tämän seurauksena Kempower odottaa vuoden 2026 liikevaihdon kasvun jäävän aiemman ohjeistuksen vaihteluvälin alarajan alapuolelle.
Kempower odottaa vuoden 2026 operatiivisen liiketuloksen jäävän aiemmin arvioitua alemmaksi odotettua alemman liikevaihdon sekä neljännen vuosineljänneksen mahdollisten varausten ja arvonalentumisten vuoksi. Nämä mahdolliset varaukset ja arvonalentumiset liittyvät kiinteiden kustannusten muutosohjelmaan, jonka toimenpiteitä ja niihin liittyviä määriä arvioidaan parhaillaan.
Kempower on nostanut kiinteiden kustannusten vähennysohjelman tavoitettaan ja tavoittelee nyt yli 15 miljoonan euron vuotuisia kustannussäästöjä, joiden täysimääräisen vaikutuksen arvioidaan näkyvän Q3 2027 alkaen. Uusi tavoite korvaa vuoden 2026 puolivuosikatsauksen yhteydessä 23.7.2026 julkistetun yli 5 miljoonan euron kustannussäästötavoitteen.
Edellisen ohjeistuksen mukaan Kempower arvioi:
- Vuoden 2026 liikevaihdon kasvavan 10–25 % vuoteen 2025 verrattuna olettaen, että valuuttakursseilla ei ole merkittävää vaikutusta (liikevaihto 2025: 251,3 miljoonaa euroa).
- Vuoden 2026 operatiivisen liiketuloksen paranevan merkittävästi vuoteen 2025 verrattuna (operatiivinen liiketulos 2025: –12,4 miljoonaa euroa).
Taloudelliset tavoitteet
Kempower päivitti 25. toukokuuta 2026 strategiansa ja taloudelliset tavoitteensa vuosille 2026–2030. Päivitetyt taloudelliset tavoitteet ovat:
- Liikevaihdon kasvu: 15–25 prosentin keskimääräinen vuotuinen kasvuvauhti (CAGR) vuosina 2025–2030, kiintein valuuttakurssein. Vaihteluväli perustuu erilaisiin markkinakasvuskenaarioihin. Kempower tavoittelee markkinaa nopeampaa liikevaihdon kasvua, ja vaihteluväli kuvastaa yhtiön tavoiteltua suorituskykyä eri markkinatilanteissa.
- Kannattavuus: Operatiivinen EBIT-marginaali 10–15 % vuoteen 2030 mennessä. Tavoitetta tukevat operatiivinen vipuvaikutus, jälkimarkkinaliiketoiminnan osuuden kasvu, tuottavuuden parantuminen sekä kurinalainen uudelleensijoittaminen.
- Osingot: Ei osinkoja lyhyellä aikavälillä. Pääoma sijoitetaan uudelleen pitkän aikavälin arvon kasvattamiseksi.
TOIMITUSJOHTAJA BHASKER KAUSHAL KOMMENTOI Q3/2026 TULOSTA:
Menestyimme huomattavasti heikentyneessä markkinassa, sopeutamme kustannuksia vuodelle 2027
Kolmas vuosineljännes jäi odotuksistamme. Julkiseen lataukseen tehtävien investointien hidastuttua huomattavasti tilauskertymämme laski 19 % ja liikevaihtomme 10 %. Koska odotamme haastavien markkinaolosuhteiden jatkuvan lähitulevaisuudessa, olemme laskeneet vuoden 2026 ohjeistustamme. Odotamme nyt liikevaihdon kasvavan noin 5 % vuoteen 2025 verrattuna ja odotamme operatiivisen liiketuloksen jäävän vuoden 2025 tasoa alemmaksi. Rakentaaksemme vahvemman tulospohjan vuodelle 2027, kasvatamme kiinteiden kustannusten säästötavoitteemme yli 15 miljoonaan euroon. Olemme ilmoittaneet käynnistävämme Suomessa muutosneuvottelut osana uudelleenjärjestelyä ja toimintamallin uudistamista koskevia suunnitelmiamme. Näiden uudistusten ehdottaminen on vaikeaa, mutta välttämätöntä. Muutosneuvottelut ovat henkilöstöllemme ymmärrettävästi raskaat, ja toteutamme ne henkilöstöä syvästi kunnioittaen ja erityistä huolenpitoa osoittaen.
Menestyimme markkinaa paremmin Euroopan johdolla. Julkisten DC-pikalatauspisteiden uudet asennukset laskivat Euroopassa ja Pohjois-Amerikassa 18 % kolmannella vuosineljänneksellä ja 11 % tammi-syyskuussa, kun latausoperaattorit (CPO) keskittyivät toimialan konsolidoituessa käyttöasteen kasvattamiseen verkostojen laajentamisen sijaan. Tässä markkinaympäristössä liikevaihtomme kasvoi tammi-syyskuussa 12 %. Kolmannella vuosineljänneksellä julkisten DC-pikalatauspisteiden uudet asennukset vähenivät Euroopassa 22 %, kun taas liikevaihtomme Euroopassa laski 5 % ja kasvoi Pohjoismaiden ulkopuolisessa Euroopassa
10 %. Pohjoismaissa liikevaihto laski 30 % nykyisten asiakkaiden hillitessä investointejaan. Pohjois-Amerikassa markkina on heikentynyt selvästi. Täyssähköautojen rekisteröinnit laskivat 33 % ja uudet julkiset DC-pikalatauspisteiden asennukset 21 % tammi-syyskuussa. Asiakkaat lykkäävät investointejaan rahoituksen saatavuuteen ja ajoitukseen liittyvän epävarmuuden vuoksi. Liikevaihtomme alueella laski 37 % kolmannella vuosineljänneksellä, mutta on kasvanut 32 % vuoden alusta. Keskitymme hyötyajoneuvo-, satama- ja NEVI-rahoitteisiin hankkeisiin, joissa kysyntä on säilynyt.
Sähköistyminen etenee ja pitkän aikavälin kysyntä säilyy vahvana. Tämänhetkinen kysynnän hidastuminen kohdistuu latauslaite-investointeihin, mutta ajoneuvojen sähköistyminen kiihtyy. Täyssähköautojen ensirekisteröinnit kasvoivat Euroopassa 55 % kolmannella vuosineljänneksellä ja 42 % tammi-syyskuussa. Lähes joka neljäs uusi auto on nyt sähköauto. Kempowerin latureiden kautta ladatun energian määrä kasvoi vuosineljänneksellä 83 %. Alle 5 % maailman ajoneuvokannasta on sähköistä, ja sähköajoneuvojen kokonaiskustannukset ovat yhä kilpailukykyisempiä. Latausinfrastruktuurin tarve säilyy merkittävänä keskipitkällä ja pitkällä aikavälillä. Sähköautokannan kasvaessa latausinfrastruktuuria nopeammin latauspisteiden käyttöaste nousee. Tämä parantaa latausoperaattoreiden kannattavuutta ja lisää ajan myötä investointeja. Hyötyajoneuvoasiakkaat jatkavat sähköistämistä, vaikka kauppojen toteutuminen kestää aiempaa pidempään ja osaa investoinneista lykätään. Useat pitkäaikaiset latausoperaattoriasiakkaamme ovat vähitellen kasvattamassa investointejaan.
Kempower 2.0 -strategian toteutus etenee. Jälkimarkkinaliiketoiminnan liikevaihto kasvoi kolmannella vuosineljänneksellä 83 % ja tammi-syyskuussa 60 %. Sen osuus kolmannen vuosineljänneksen liikevaihdosta oli 8 % eli kaksinkertainen vuodentakaiseen verrattuna. APAC & MEA -alueen tilauskertymä kasvoi kolmannella vuosineljänneksellä 48 %. Saimme vuosineljänneksen aikana 10 uutta asiakasta, allekirjoitimme puitesopimuksen DP World Kanadan kanssa, jatkoimme yhteistyötä PowerUp American kanssa ja toimitimme ensimmäisen Mega Satellite Flex -latausyksikön raskaan liikenteen varikkolataukseen Ruotsissa. Tuotekohtainen kustannusten alentamisohjelmamme on tuottanut tänä vuonna noin 8 miljoonan euron säästöt, ja etenemme kohti yli 10 miljoonan euron tavoitteen ylittämistä. Hintapaineesta ja joidenkin raaka-aineiden kustannusten noususta huolimatta onnistuimme säilyttämään myyntikatemarginaalin 45,9 %:ssa (45,8 %) tuotekustannusohjelmamme tuomien säästöjen tukemana. Vahvistimme johtoryhmäämme nimittämällä uuden talousjohtajan ja henkilöstöjohtajan. Molemmat aloittavat tehtävissään vuoden 2027 alussa.
Sopeutamme kustannustasomme vuodelle 2027. Operatiivinen liiketulos oli kolmannella vuosineljänneksellä -1,7 miljoonaa euroa (0,2 miljoonaa euroa), mikä johtui pääasiassa liikevaihdon laskusta sekä kasvaneista luottotappio- ja vaihto-omaisuusvarauksista. Tammi-syyskuun operatiivinen liiketulos parani 1,7 miljoonaa euroa ja operatiivinen liiketulosmarginaali 1,4 prosenttiyksikköä. Kiinteiden kustannusten säästöjen täysimääräisen vaikutuksen arvioidaan näkyvän Q3 2027 alkaen. Yhdessä tuotekustannuksiin kohdistuvien toimenpiteidemme kanssa ne alentavat kannattavuuskynnystämme ja luovat vahvemman tulospohjan vuodelle 2027. Liiketoiminnan rahavirta parani toisesta vuosineljänneksestä -5,9 miljoonaan euroon, vaikka kumppanimyynnin kasvanut osuus sitoo edelleen käyttöpääomaa tyypillisesti pidempien maksuaikojen vuoksi. Pienen asiakasjoukon viivästyneet maksut heikensivät edelleen kassavirtaa. Rahavirran parantaminen on meille keskeinen prioriteetti, ja pyrimme siihen nopeuttamalla myyntisaamisten kotiuttamista, tiukentamalla maksuehtoja ja pienentämällä varastotasoja. Tilauskantamme oli 128 miljoonaa euroa eli 9 % korkeampi kuin vuotta aiemmin, ja likviditeettimme oli 91 miljoonaa euroa. Tilauskantamme ja taseemme antavat meille hyvät edellytykset suunnitelmiemme toteuttamiseen.
Uskomme pikalatauslaiteinvestointien saavuttavan liikenteen sähköistymisen tahdin. Hyödynnämme tämän haastavien markkinaolosuhteiden ajanjakson vahvistaaksemme Kempoweria: menestymme markkinoilla, joilla kysyntä kasvaa, rakennamme markkinaolosuhteisiin mitoitetun kustannustason ja jatkamme investointeja Kempower 2.0 -strategian painopistealueisiin. Haluan kiittää koko Kempowerin henkilöstöä kovasta työstä ja sinnikkyydestä vaativan vuosineljänneksen aikana.
Bhasker Kaushal, toimitusjohtaja
Tämä tiedote on lyhennelmä Kempowerin osavuosikatsauksesta 1.1.-30.9.2026. Osavuosikatsaus on kokonaisuudessaan tämän tiedotteen liitteenä ja saatavilla osoitteessa: https://investors.kempower.com/fi
Webcast
Yhdistetty webcast ja puhelinkonferenssi osakkeenomistajille, analyytikoille ja medialle järjestetään samana päivänä klo 10.30. Tilaisuudessa Kempowerin toimitusjohtaja Bhasker Kaushal ja väliaikainen talousjohtaja Juha Jaatinen esittelevät osavuosikatsauksen ja keskustelevat yhtiön ajankohtaisista asioista. Tilaisuus ja sen päättävä Q&A-osuus pidetään englanniksi ja sitä voi seurata reaaliajassa.
Linkki webcast-lähetykseen on saatavilla osoitteessa https://kempower.events.inderes.com/q3-2026
Linkki puhelinkonferenssiin on saatavilla osoitteessa https://events.inderes.com/kempower/q3-2026/dial-in
Puhelinkonferenssiin osallistuminen edellyttää rekisteröitymistä. Rekisteröitymisen jälkeen osallistujille toimitetaan puhelinnumerot sekä konferenssitunnus, joiden avulla konferenssiin pääsee liittymään.
Esitysmateriaali ja webcast-tallenne julkaistaan myöhemmin Kempowerin verkkosivuilla osoitteessa https://investors.kempower.com/fi/raportit-ja-esitykset/.
Kempower, mediasuhteet:
Paula Savonen, markkinointi- ja viestintäjohtaja, Kempower
paula.savonen@kempower.com
Puh. 029 0021900
Kempower, sijoittajasuhteet
Calle Loikkanen, sijoittajasuhdejohtaja, Kempower
calle.loikkanen@kempower.com
Puh. 040 704 1858
Kempower lyhyesti:
Suunnittelemme ja valmistamme luotettavia ja käyttäjäystävällisiä DC-pikalatausratkaisuja sähköajoneuvoille. Visiomme on luoda maailman halutuimpia latausratkaisuja kaikille, kaikkialla. Tuotekehityksemme ja tuotantomme sijaitsevat Suomessa ja Yhdysvalloissa, ja suurin osa materiaaleista ja komponenteista hankitaan paikallisesti. Keskitymme kaikkiin sähköisen liikenteen alueisiin sähköautoista rekkoihin ja busseihin, sekä työkoneisiin ja merenkulkuun. Kempowerin modulaarinen ja skaalautuva latausjärjestelmä sekä maailmanluokan ohjelmisto on suunniteltu sähköautoilijoiden toimesta sähköautoilijoita varten. Näin mahdollistamme parhaan käyttökokemuksen asiakkaillemme kaikkialla maailmassa. Kempowerin osakkeet on listattu Nasdaq Helsinki Oy:ssä. kempower.com
Pörssitiedote muilla kielillä
Liitteet
Tilaa pörssitiedotteemme
Pysy ajan tasalla tilaamalla pörssitiedotteemme sähköpostiisi.
Kaikki tiedotteet on koottu uutishuoneeseen.
Uutishuone