Jyväskylän yliopiston tiedemuseo, näyttelykeskus Soihtu: Ambivalenssin vetovoima - Harri Kalha
21.9.2022 11:08:48 EEST | Jyväskylän yliopisto | Tiedote

Kuvataiteilija, taidehistorioitsija, FT Harri Kalhan analogisissa kollaaseissa eri lähteistä käsin leikatut kuvaelementit kohtaavat mielikuvitusta kutkuttavilla, mieltä hämmentävillä tavoilla. Ambivalenssin tematiikkaa tutkaillaan suhteessa haluun ja sukupuoleen, kauneuden ja rumuuden leikkauskohtia koetellen.
Näyttelyn on kuratoinut FT Asta Kihlman. Näyttelyn yhteydessä julkaistaan Kihlmanin tekemä taiteilijan haastattelu.
Näyttelykeskus Soihtu sijaitsee Jyväskylän yliopistossa Seminaarinmäellä (S-rakennus,
Seminaarinkatu 15). Näyttelyyn on vapaa pääsy ja se on avoinna ke-pe klo 12-17 ja la klo 12-16.
Arvioita Harri Kalhan töistä:
"Kalha tekee kollaasista täysipainoista omalakista taidetta. Tokihan kollaasi on aina erillisten kuvien yhdistämistä, mutta harvoin yhdistelmistä on syntynyt jotakin näin suuresti palasiaan hämmentävämpää. Silmiään on vaikea uskoa, niin täsmällisesti kasattuja nämä vanhojen kirjojen nostalgiasta sikiävät täysin tuoreet mielikuvat ovat." (Pessi Rautio, Taide-lehti)
"Kalhan surrealistiset, vanhoista papereista käsin leikatut kollaasit ovat samanaikaisesti viehättäviä ja häiritseviä. Palaset loksahtavat yllättävän saumattomasti yhteen ja synnyttävät uusia oivalluksia, mielikuvituksellisia olentoja ja maailmoja.” (Sanna Lipponen, Helsingin Sanomat)
"Kalhan kollaasit synnyttävät sitä erikoislaatuista tyydytystä, joka syntyy asioiden sopivan yllättävän hyvin yhteen. Sisällölliset rinnastukset ovat herkullisia, ja niin ovat myös niiden visuaaliset oivallukset, joissa kuvien viivat ja muodot loksahtavat täydellisesti paikoilleen." (Harri Mäcklin, Helsingin Sanomat)
Ambivalenssin vetovoima - Harri Kalha — Jyväskylän yliopisto (jyu.fi)
Ambivalenssin vetovoima -näyttely on osa Queer Tentacles - Theory, Arts and Activism -seminaaria. Se järjestetään Jyväskylän yliopistossa 23.-24.9.2022: Queer Tentacles – Theory, Arts and Activism Seminar — Jyväskylän yliopisto (jyu.fi)
Lisätietoja seminaarista, Soihdun näyttelystä ja haastattelupyynnöt:
Kari Silvola, konferenssikoordinaattori, kari.o.silvola@jyu.fi p. 046 586 0045
Avainsanat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulun uusi työelämäprofessori Susanna Horn: ”Tutkin, miten kiertotaloutta toteutetaan käytännössä, jotta se tuottaa mahdollisimman suuret ympäristöhyödyt ja samalla arvoa yrityksille”22.5.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulun uusi työelämäprofessori Susanna Horn vahvistaa kauppakorkeakoulussa kestävän liiketoiminnan tutkimusta, erityisesti kiertotalouden tutkimusta. 1.3.2026 alkaneen nelivuotisen työelämäprofessuurin rahoittajana on Central Finland Mobility Foundation (Cefmof) ‑säätiö.
Biologiasta turvallisuusteknologiaan – Moona Huttunen rakentaa monitieteistä tekniikan osaamista21.5.2026 07:05:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston yliopistonlehtori Moona Huttusen urapolku on kulkenut biologian opinnoista kansainvälisen virustutkimuksen kautta turvallisuusteknologian diplomi-insinöörikoulutuksen kehittämiseen. Monitieteisyys, uteliaisuus ja halu ymmärtää ilmiöitä laajemmin ovat ohjanneet hänen valintojaan koko uran ajan.
Tutkimus: Hyvät numerot voivat peittää nuoren pahan olon21.5.2026 06:50:00 EEST | Tiedote
Moni nuori pärjää koulussa ulkoisesti hyvin, mutta saattaa jäädä silti ilman tarvitsemaansa tukea mielialaoireiluun. Tuoreessa tutkimuksessa nuoret aikuiset kertovat kouluaikaisista kokemuksistaan: koulupolun aikana masennusoireet jäivät usein huomaamatta, eivätkä nuoret tulleet kuulluiksi. Tutkimus luo kuvaa siitä, miksi nuorten tuen tarpeet jäävät huomaamatta ja apua haetaan vasta varhaisaikuisuudessa.
Keski-Suomessa kehitetty tekoälymalli mahdollistaa nykyistä tehokkaamman suolistosyöpänäytteiden analysoinnin20.5.2026 14:00:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston informaatioteknologian tiedekunnan tutkijat onnistuivat tekoälyn avulla nopeuttamaan suolistosyöpänäytteiden analysointia ja ennustamaan solujen DNA:n virheenkorjausmekanismin toimintaa. Tutkijoiden kehittämän tekoälymallin analyysi voi lyhentää diagnoosiaikoja, tuoda kustannussäästöjä ja parantaa analyysin tarkkuutta. Tutkimus tehtiin yhteistyössä Keski-Suomen hyvinvointialueen kanssa ja se on Euroopan unionin osarahoittama.
Marjatta ja Eino Kollin säätiö vauhdittaa harvinaisten maametallien kestävää tutkimusta Jyväskylässä19.5.2026 07:05:00 EEST | Tiedote
Marjatta ja Eino Kollin säätiö ja Jyväskylän yliopiston kemian laitos käynnistävät merkittävän, nelivuotisen tutkimusyhteistyön harvinaisten maametallien parissa. Säätiön rahoittamassa, arvoltaan 400.000 euron Edistykselliset teknologiat harvinaisten maametallien tuotannossa -hankkeessa kehitetään uusia, ympäristöystävällisiä tapoja harvinaisten maametallien talteenottoon ja niiden erottamiseen toisistaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


