101 oppimateriaalia yläkouluille
15.3.2023 13:38:50 EET | Tiedekeskus Heureka | Tiedote

Heureka on ollut mukana Erasmus+ -rahoitetussa kansainvälisessä OTA (Online Teaching Advancement) -hankkeessa, jossa on tuotettu oppimateriaalia verkkoon yhdistämällä kemiaa, fysiikkaa ja matematiikkaa taiteeseen. Haasteellisten aiheiden oppimista syventämään käytettiin taidetta monipuolisesti. Esimerkiksi matematiikasta tuttu kultaisen leikkauksen käsite löytyy myös musiikista, tanssi antaa hyviä oivalluksia fysiikasta, ja maalausten kautta voi ymmärtää molekyylitason kysymyksiä sekä kemiallisia reaktioita. Kuvataiteen klassikot tulevat oppimateriaaleissa tutuiksi, mutta myös oma luovuus saa sijansa. Esimerkiksi tarinallisuus helpottaa ymmärtämistä, kun aiheena on vaikkapa laboratorioturvallisuus.
Oppikokonaisuuksia laadittiin Suomessa Heurekassa sekä Erasmus+ -rahoitetun EU-hankkeen muissa partnerimaissa, joita olivat Slovenia, Italia ja Kypros. Kaikki materiaalit ovat saatavilla suomen ja englannin kielen lisäksi hankkeessa mukana olleiden maiden kielillä. Oppimateriaaleja voi vapaasti kopioida ja muokata opetustarpeisiin kouluissa ja kerhoissa, mutta myös kotona tehtäväksi. Esimerkiksi Lässähtänyt mukikakku on hauska tehtävä, jonka avulla voi oppia kemiaa. Samoin kemiallisia reaktioita voi tutkia vaikkapa Rahanpesua-tehtävässä, jossa kupariseoksesta tehtyjä sentin kolikoita saadaan kirkkaaksi suolan ja etikan seoksella.
Oppimateriaalit löytyvät suomeksi verkkosivuilta https://elearning.ota-project.eu/fi/activities/
Lisätietoa OTA-hankkeesta:
Hankkeen verkkosivuilta: www.heureka.fi/OTA
tai teematuottaja Paula Havaste, paula.havaste@heureka.fi, puh. 040 9015 375
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Teematuottaja Paula Havaste, paula.havaste@heureka.fi, puh. 040 9015 375
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tiedekeskus Heureka Vantaan Tikkurilassa on monipuolinen elämyskokonaisuus, joka tarjoaa vuorovaikutteisia näyttelyitä, planetaarioelokuvia sekä tiedeohjelmia ja tapahtumia ympäri vuoden. Heureka jakaa oivaltamisen ilon lähes 300 000 kävijän kanssa vuosittain ja kuuluu Suomen suosituimpiin vapaa-ajankeskuksiin. Lisätietoja: www.heureka.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tiedekeskus Heureka
Halloween-tapahtumat Heurekassa tarjoavat ohjelmaa aikuisille ja koko perheelle15.10.2026 09:42:37 EEST | Tiedote
Lokakuun lopussa Heurekassa juhlitaan halloweenia perjantai-iltana 30.10. aikuisten kesken teemalla liskojen yö. Lauantaina 31.10. vietetään koko perheen voimin Lasten Halloweenia.
The Evolution of Dinosaurs exhibition brings visitors face to face with dinosaurs through the ages2.10.2026 14:15:11 EEST | Press release
How did dinosaurs become the rulers of the Earth? And how did their story end – or did it? At Heureka’s new exhibition, The Evolution of Dinosaurs, visitors will encounter more than 20 life-size dinosaurs from different periods and discover how the legacy of dinosaurs lives on in birds today.
Utställningen Dinosauriernas evolution låter besökarna möta dinosaurier genom tiderna2.10.2026 14:03:12 EEST | Pressmeddelande
Hur blev dinosaurierna jordens härskare? Och hur slutade deras historia – eller gjorde den det? I Vetenskapscentret Heurekas nya utställning Dinosauriernas evolution möter besökarna över 20 dinosaurier i naturlig storlek från olika tidsperioder och får samtidigt utforska hur dinosauriernas arv lever vidare i dagens fåglar.
Dinosaurusten evoluutio -näyttelyssä kohdataan dinosaurukset kautta aikojen2.10.2026 11:52:53 EEST | Tiedote
Miten dinosauruksista tuli maapallon valtiaita? Ja miten niiden tarina päättyi – vai päättyikö? Tiedekeskus Heurekan uudessa Dinosaurusten evoluutio -näyttelyssä kävijä kohtaa yli 20 aidonkokoista dinosaurusta eri aikakausilta ja pääsee samalla tutkimaan, kuinka dinosaurusten perintö elää edelleen linnuissa.
Kutsu ennakkoesittelyyn: Dinosaurukset tulevat jälleen Heurekaan28.9.2026 11:18:49 EEST | Tiedote
Median edustajat ovat tervetulleita Dinosaurusten evoluutio -näyttelyn ennakkoesittelyyn perjantaina 2.10.2026 klo 10 tiedekeskus Heurekaan. Tilaisuus alkaa alustuksilla Heurekan tapahtumatorilla, ja sen jälkeen tutustutaan näyttelyyn. Aamiaistarjoilu klo 9.45 alkaen. Ilmoittautuminen viimeistään 1.10. osoitteeseen: media@heureka.fi
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
