Suomen Yrittäjät

Suomen Yrittäjät: Verovelkarekisteri ei saa leimata tavallista, vaikeuksissa olevaa yrittäjää

Jaa
Yrittäjän maksut saattavat viivästyä erityisesti taloustaantumassa, vaikka yrittäjä tekee parhaansa velvoitteidensa täyttämiseksi. Verovelkarekisteri on pantava täytäntöön siten, että tavalliset yrittäjät eivät joudu julkiseen häpeäpaaluun, mikä voi johtaa koko yritystoiminnan lopettamiseen, Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Jussi Järventaus sanoo.

Hallituksen esitystä verovelkarekisteriksi Suomen Yrittäjien mukaan muutettava siten, että pienet laiminlyönnit eivät johda velkarekisteriin.

– Työllistävällä yrittäjällä 5 000 euron raja tulee niin helposti vastaan. Pelko siitä, että vähäisen laiminlyönnin takia joutuu rekisteriin, voi muodostaa esteen työllistämiselle. Suunniteltua 5 000 euron rajaa tulee korottaa esim. kolminkertaiseksi, Järventaus vaatii.

Järventaus toteaa, että hallitus yrittää estää asiansa hoitamaan pyrkivien yrittäjien leimaamista. Esimerkiksi velkarekisteriin ei joutuisi, jos verovelvollinen on sopinut maksujärjestelystä verottajan kanssa.

– Maksujärjestelykäytäntöä pitää kuitenkin kehittää nykyistäkin joustavammaksi, Järventaus sanoo.


Ylipitkät maksuajat usein syynä verovelkoihin

Yrittäjien verovelat johtuvat osaksi kohtuuttoman pitkiksi venyneistä maksuajoista.

– Verovelkarekisteriä ei tulisi ottaa käyttöön, ennen kuin maksuaikakäytäntöä korjataan uudella lailla siten kuin eduskunnan enemmistö on vastikään edellyttänyt, Järventaus sanoo.

Hän korostaa, että harmaan talouden torjunta on tärkeää, mutta toimet eivät saa johtaa siihen, että asiansa hoitamaan pyrkivät yrittäjät joutuvat vaikeuksiin.

– Kysymys on käytännössä niistä yrittäjistä, jotka ovat luoneet eniten uusia työpaikkoja, Järventaus muistuttaa.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Suomen Yrittäjät
Suomen Yrittäjät
Käynti: Maistraatinportti 2 / Posti: PL 999
00240 HELSINKI

09 229 221 (vaihde klo 8.00-16.00)http://www.yrittajat.fi
Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin, yli 116 000 jäsenyrityksen keskusjärjestö. Jäsenyritysten työllistävä vaikutus on yli puoli miljoonaa henkilöä. Jäsenyrityksistä puolet on yksinyrittäjiä ja puolet työnantajayrityksiä. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu 400 paikallisyhdistyksestä, 21 aluejärjestöstä ja 56 toimialajärjestöstä. Lisätietoa Suomen Yrittäjistä saa osoitteesta www.yrittajat.fi.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät

Yrittäjät: Pk-yritysten vientihalukkuus vahvaa – EU ja Pohjoismaat kiinnostavat eniten30.8.2025 07:15:00 EEST | Tiedote

Vähintään neljän hengen yrityksissä on vahva halu kansainvälistyä. Kyselyn mukaan 33 prosentilla on suoraa vientiä, 22 prosentilla välillistä ja 20 prosenttia suunnittelee vientitoiminnan aloittamista. “Yrityksissä on nähtävissä selkeää kasvuhalua ulkomaankauppaan. Siksi maakunnista maailmalle pitää rakentaa toimiva vienninedistämisen palvelupolku, joka on tarjolla myös pienemmille yrityksille”, johtaja Harri Jaskari Suomen Yrittäjistä sanoo.

Yrittäjägallup: Pk-yritykset tyytymättömiä EU:n ja USA:n kauppasopimukseen – vapaakauppa saa laajaa kannatusta28.8.2025 09:30:00 EEST | Tiedote

Suomalaiset pk-yritykset suhtautuvat kriittisesti EU:n ja Yhdysvaltojen heinäkuussa solmittuun kauppasopimukseen, kertoo tuore Yrittäjägallup. Vain 7 prosenttia pk-yrityksistä on tyytyväisiä sopimukseen, kun 52 prosenttia on tyytymättömiä. Peräti 41 prosenttia ei osaa ottaa kantaa. Erityisesti nuorten yrittäjien (18–39-vuotiaat) keskuudessa kanta jää avoimeksi.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye