Tammi julkaisee Joël Dickerin menestysromaanin Totuus Harry Quebertin tapauksesta
11.12.2013 14:52:13 EET | Tammi | Tiedote
”Joël Dicker on poikkeuksellisen lahjakas kirjailija, ja on ilo saada hänet Keltaiseen kirjastoon, kun juhlimme sarjan 60-vuotista taivalta. Totuus Harry Quebertin tapauksesta on harvinainen lukukokemus: viihdyttävä, älyllinen ja täysin vangitseva.Toiveenamme on saada kirjailija vierailulle kirjan julkaisemisen aikoihin”, kertoo Tammen suomennetun kaunokirjallisuuden kustannuspäällikkö Päivi Koivisto-Alanko.
Totuus Harry Quebertin tapauksesta on noussut bestseller-listoille ympäri Euroopan, ja Ranskassa kirja on myynyt jo lähes miljoona kappaletta. Se kipusi siellä myös kaikkien merkittävien palkintojen ehdokaslistoille ja voitti Ranskan Akatemian suuren palkinnon ja lukiolaisten Goncourtin. Italiassa romaania on myyty yli 300 000 kappaletta, myös Espanjassa ja Saksassa se on jo bestseller. Pohjoismaissa, Iso-Britanniassa ja Yhdysvalloissa teos ilmestyy vuonna 2014.
Totuus Harry Quebertin tapauksesta on kirjallinen trilleri, romaani romaanissa, murhamysteeri. Se on älykäs ja äärimmäisen mukaansatempaava tarina kahdesta menestyskirjailijasta, nuoresta Marcus Goldmanista ja hänen esikuvastaan, ”suuresta Harry Quebertista”, jota koko kansakunta kunnioittaa. Kunnes hänen puutarhastaan löydetään kauan sitten haudattu ruumis. Marcus haluaa pelastaa ystävänsä ja oppi-isänsä maineen; lisäksi hän haluaa kirjoittaa uuden menestysromaanin. Mutta miten menestysromaani kirjoitetaan? Ja mikä on totuus Harry Quebertin tapauksesta? Mitä tapahtui uusenglantilaisessa pikkukaupungissa 30 vuotta sitten?
Romaani on kerännyt lukuisia ylistäviä kritiikkejä. Sitä on luonnehdittu muun muassa näin:
”Menestys on tarinan pauloihin jääneen lukijan näkökulmasta ansaittua. Totuus Harry Quebertin tapauksesta ei ole kirja, se on huume.” Causeur Magazine
”Trilleri, joka rakentuu romaanin kirjoittamiselle ja kääntyy kiehtovaksi kuvaksi Amerikasta. Kunnianhimoinen, hengästyttävä … suuri romaani.” Le Point
” Totuus Harry Quebertin tapauksesta on luettava pysähtymättä alusta loppuun. Sen hellittää käsistään uupuneena ja intoutuneena kirjallisesta adrenaliinivirrasta, jota kertoja jatkuvasti suoniimme tykittää. Kyllä, tyylilaji on noir, se on kieltämättä rikosromaani, mutta se on myös psykologinen romaani hengästyttävin ja riemastuttavin kääntein sekä ajankohtainen taparomaani Amerikan pikkukaupunkien salaisuuksista […]”
Le Figaro littéraire
”Vakaalla kynällä kirjoitettu jännitysromaani, joka välttää kliseet ja loistaa älykkäällä rakenteella ja myötäelämisen voimalla [….] loistavaa tekstiä, jonka ahmaisee yhtenä suupalana. Järisyttävä kirja.” Luxemburger Wort
Joël Dicker on 28-vuotias geneveläinen juristi. Totuus Harry Quebertin tapauksesta on hänen toinen kirjansa. Dicker kirjoittaa ranskaksi, mutta hän on viettänyt paljon aikaa Yhdysvalloissa ja asuu tällä hetkellä Lontoossa. Hän on nykyään päätoiminen kirjailija.
Kirjailijan kotisivut
Lisätietoja:
Kustannuspäällikkö Päivi Koivisto-Alanko
Suomennettu kaunokirjallisuus
Kustannusosakeyhtiö Tammi
050 587 4305
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tammi
”Pihalla oli jotakin outoa” – Leena Lehtolaisen nuorten kirjoituskilpailun voittajat selvillä28.5.2026 17:14:20 EEST | Tiedote
Kirjailija Leena Lehtolainen julkaisi ensimmäisen kirjansa vain 12-vuotiaana toukokuussa 1976. Viisikymmentä vuotta myöhemmin, toukokuussa 2026, Tammi julkaisee Leena Lehtolaisen 42. teoksen, nuortenromaanin Kissajumalan kevät. Se on mukaelma Lehtolaisen esikoisteoksesta. Lehtolaisen huikeaa uraa juhlistettiin kustantaja Tammen järjestämällä 12-13-vuotiaille nuorille suunnatulla kirjoituskilpailulla, jonka voittajat on nyt julkistettu.
Jeffrey Epsteinin rikosvyyhtiä valottava tietokirja julkaistaan maailmanlaajuisesti kesäkuussa20.4.2026 10:02:23 EEST | Tiedote
James Pattersonin kirjoittama Epstein - Sikamaisen rikas pureutuu Jeffrey Epsteinin taustoihin sekä häneen kytkeytyvän rikosvyyhdin seurauksiin ja uhrien kokemuksiin. Kirjan suomentaa Ilkka Rekiaro.
Tiedote: Tammen syksy 2026 on julkistettu15.4.2026 12:00:00 EEST | Tiedote
Maria Kallio -sarjan 17. osa Lähtölaukaus huipentaa Leena Lehtolaisen juhlavuoden elokuussa
Leena Lehtolaisen juhlavuoden kirjoituskilpailu nuorille21.1.2026 13:14:12 EET | Tiedote
Kirjailija Leena Lehtolainen viettää tänä vuonna 50-vuotistaiteilijajuhlaansa. Hänen uransa alkoi Tammella vain 12-vuotiaana 1976. Merkkivuoden kunniaksi Lehtolainen ja hänen kustantajansa Tammi julistavat nuorille kirjoituskilpailun, jonka tarkoitus on innostaa kuudes- ja seitsemäsluokkalaisia koululaisia kirjoittamaan ja sitä kautta sanoittamaan omia tunteitaan ja maailmaansa.
Kirjailijat lavalla -keskustelusarja punoo yhteen Kansallisteatterin kevätohjelmiston teemoja ja WSOY:n ajankohtaisia kirjoja20.1.2026 09:35:16 EET | Tiedote
Keväällä 2026 Suomen Kansallisteatteri ja WSOY tuovat lavalle uuden Kirjailijat lavalla -ohjelmakokonaisuuden, jossa tunnetut kirjailijat sukeltavat syvälle inhimillisyyden, tunteiden ja tarinoiden maailmaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
