Suomen Pelastusalan Keskusjärjestö SPEK

Joululahjakääreiden ja ilotulitteiden kanssa pitää olla tarkkana

Jaa
Lahjakääreitä pursuavat roskikset saattavat aiheuttaa vaaran uuden vuoden juhlijoille ja lähirakennusten asukkaille. Noin puolet tahallisesti sytytetyistä tulipaloista kohdistuu jäteastioihin. Uuden vuoden aattona tulipaloja on muutenkin huomattavasti tavallisia päiviä enemmän. Suomen Pelastusalan Keskusjärjestö muistuttaakin ihmisiä huolellisuudesta ilotulitteita käsiteltäessä.

Palavaa materiaalia päätyy taloyhtiöiden roskiksiin erityisesti joulun aikaan, jolloin lahjojen käärepapereita tulee runsaasti. Myös varomaton ilotulitteiden käsittely aiheuttaa tulipaloriskin. Erityisen huono yhdistelmä on huonosti suunnattu ilotulitusraketti ja lahjakääreitä pursuava jäteastia talon seinän vieressä. Suomen Pelastusalan Keskusjärjestö muistuttaakin huolellisuudesta ilotulitteita ja jouluroskia käsitellessä.

Pursuavat roskikset saattavat houkutella myös tuhopolttajia. Tilastojen mukaan noin kolmannes rakennuspaloista on tahallaan sytytettyjä. Tuhopolttojen estämisessä on tärkeää, etteivät ulkopuoliset pääse käsiksi pihalla sijaitseviin roska-astioihin ja että ne sijaitsevat riittävän kaukana rakennuksista.

Suomen Pelastusalan Keskusjärjestö toivottaa kaikille turvallista uutta vuotta!

Lisätietoja:
Tiedotuspäällikkö Juha Hassila, 040 758 7846

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Suomen Pelastusalan Keskusjärjestö SPEK
Suomen Pelastusalan Keskusjärjestö SPEK
Ratamestarinkatu 11
00520 HELSINKI

09 476 112, spekinfo@spek.fihttp://www.spek.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Suomen Pelastusalan Keskusjärjestö SPEK

Tulitöiden aiheuttamat suurpalot ovat romahtaneet 30 vuodessa – Tulityökoulutusta pidetään tärkeänä12.9.2018 13:33:17 EEST | Tiedote

Ennen kuin tulitöiden turvallisuuskoulutus aloitettiin vuonna 1988, tulitöiden tekeminen aiheutti noin 40 prosenttia suurpaloista. Nykyisin hitsaus, laikkaleikkaus ja muut tulityöt aiheuttavat suurpaloista alle viisi prosenttia. Suomen Pelastusalan Keskusjärjestön teettämän kyselyn mukaan tulitöiden turvallisuuskoulutusta pidetään tärkeänä, joskin koulutuksen suhde työelämän realiteetteihin vaatii jatkuvaa kehittämistä.

”Jos kriisi puhkeaa tai sota syttyy” - Riskiviestintä informoi ja herättää epäilyksiä28.8.2018 14:35:24 EEST | Tiedote

Om krisen eller kriget kommer -esite herätti keväällä paljon keskustelua niin julkaisumaassa Ruotsissa kuin Suomessakin. Onko kyseessä vain informaation jakaminen, vai yritetäänkö ihmisten asenteisiin piilovaikuttaa tai suorastaan rivien välistä kertoa jotain, mitä ei ääneen voi sanoa? Suomen Pelastusalan Keskusjärjestö järjesti maanantaina 27.8. keskustelutilaisuuden, jossa tutkija Minna Lundgren Keski-Ruotsin yliopiston Risk and Crisis Research Center -yksiköstä kertoi ruotsalaisten kotitalouksien varautumisesta ja kotitalouksille suunnatusta riskiviestinnästä.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye