Rakennusliitto julistaa VR Track Oy:n hakusaartoon
Rakennusliiton ja VR Track Oy:n välinen erimielisyys perustuu siihen, että VR Track Oy on ilmoittanut 1.3.2014 alkaen noudattavansa kaikkien työntekijöidensä työsuhteissa rautatiealan työehtosopimusta. Yhtiö toimii kuitenkin urakoitsijana myös rautatietöiden ulkopuolisissa rakennus- ja maa- ja vesirakennustöissä. Näissä töissä noudatetaan jo yleissitovuuden perusteella Rakennusliiton sopimia rakennusalan ja maa- ja vesirakennusalan työehtosopimuksia.
Rakennusliitto pitää tuomittavana, että valtion omistamat ja valtiolta suoraa tai epäsuoraa tukea saavat yhtiöt laajentavat toimintaansa toimialoille, jossa muut yritykset joutuvat kilpailemaan ilman tällaisia tukia. Suuren epäterveen kilpailuedun antaa mm. ilmaiseksi valtiolta saatu työkalusto. Toiminnan outous korostuu, kun yksityisillä markkinoilla toimivien yhtiöiden työntekijät pakotetaan noudattamaan julkishallinnon työntekijöille tarkoitettuja työehtosopimuksia.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Matti Harjuniemi
050 1586
Kyösti Suokas
050 1587
Tietoja julkaisijasta

Siltasaarenkatu 4
00530 HELSINKI
020 774 003 (puhelinvaihde)https://www.rakennusliitto.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Rakennusliitto ry
Kasvuriihi lapioi multaa rakentamisen haudalle30.4.2025 13:07:13 EEST | Tiedote
Kasvuriiheksi nimetty hallituskauden puoliväliriihi ei antanut toiveita valtion toimista rakentamisen elvyttämiseksi. Esimerkiksi asuntolainojen maksimilaina-ajan jatkaminen viidellä vuodelle 35 vuoteen on kovin vaisu yritys asuntokaupan vauhdittamiseksi.
Rakennusliitolta lakkovaroitus22.4.2025 13:38:28 EEST | Tiedote
Rakennusliitto on julistanut työseisauksen Uudenmaan alueen LVI-töille 7.–9.5.2025 Työnseisauksen tarkoituksena on vauhdittaa työehtosopimusneuvotteluja.
Sopimukseton tila jatkuu, neuvottelut jäihin21.3.2025 15:59:20 EET | Tiedote
Rakennusalan työehtoneuvottelut ovat jumiutuneet ja sopimukseton tila on jatkunut maaliskuun alusta lähtien. Rakennusliiton perjantaina koolla ollut hallitus totesi tilanteen.
Rakennusliiton TES-neuvottelut jatkuvat ensi viikolla14.3.2025 12:30:20 EET | Tiedote
Rakennusliiton työehtosopimusneuvotteluja jatketaan ensi viikolla.
TES-sopua ei ole löytynyt, rakennusala sopimuksettomaan tilaan28.2.2025 14:05:47 EET | Tiedote
Rakennusliiton ja Rakennusteollisuus RT:n välisissä työehtosopimusneuvotteluissa ei ole löytynyt sopua. Kaikki Rakennusliiton kahdeksan työehtosopimusta päättyvät perjantaina 28.2. kello 24.00 ja rakennusala siirtyy sopimuksettomaan tilaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme