Ehkäisevän päihdetyön viikko käynnistyy – järjestöt pohtivat mikä tekee ihmisen onnelliseksi
Tänä vuonna viikon teemana on Ala onnelliseksi. YK:n selvityksen perusteella suomalaiset ovat toiseksi onnellisimpia ihmisiä koko maailmassa. Ehkäisevän päihdetyön viikon kampanja haastaa jokaista pohtimaan mistä koostuu oman arjen onnellisuus ja millaista on omannäköinen hyvä elämä. Kampanja kehottaa miettimään millaisia valintoja haluaa tehdä nyt ja huomenna, oman itsensä ja muiden hyväksi.
– Emme väitä, että elämä on yksinkertaista ja valinnat mustavalkoisia, mutta väitämme, että pienetkin teot omaksi ja muiden hyväksi ovat merkittäviä, painottaa Punaisen Ristin Kati Laitila. – Päihteiden avulla joku voi ajatella saavuttavansa onnen hetkiä, mutta pitkällä aikavälillä onnellisuus koostunee muista asioista, miettii EHYT ry:n koordinaatiopäällikkö Leena Sipinen.
Ehkäisevän päihdetyön viikon menossa on mukana Juoppohullun päiväkirja. Joulukuussa ensi-iltansa saavan elokuvan ja teemaviikon sloganin ”Ala onnelliseksi” isä, kirjailija Juha Vuorinen kertoo, että päätös alkaa onnelliseksi muutti hänen elämänsä. – Siitä aukesi sarja tekoja, joista seurasi asioita, joiden tekemiseen tai tekemättä jättämiseen en ollut enää itse uskonut. Vuorinen jatkaa, että päätös oli uskomattoman yksinkertainen ja pieni teko, eikä hän tahdo vieläkään uskoa, miten helppoa kurssin kääntäminen lopulta oli.
Lähiyhteisöllä ja laajemmin yhteiskunnalla on vaikutus jäsentensä hyvinvointiin ja siten myös onnellisuuteen. Keskeinen ohjauskeino hyvinvoinnin edistämisessä on lainsäädäntö. Alkoholiohjelmassa valtiovalta, kunnat ja järjestöt sitoutuvat yhteistyöhön alkoholihaittojen vähentämiseksi ja edistämään vastuullista päihdepolitiikkaa. Päihdepolitiikan ydinarvo on jokaisen kansalaisen oikeus terveyteen ja turvalliseen ympäristöön. Ehkäisevän päihdetyön viikolla, keskiviikkona 7.11., allekirjoitetaan Alkoholiohjelman valtakunnallisten järjestöjen kumppanuussopimukset sosiaali- ja terveysministeriössä.
Onnellisuus voi olla aktiivinen elämänasenne tai ohimenevä, mutta päätöksen kautta syntynyt hetki. Onnellisuuden voi tiedostaa vahvasti. Se voi olla myös elämää keventävä taustaääni. Onnellisuus on vapautta olla yhtä aikaa älykäs ja älytön. Mutta voiko onnelliseksi alkaa? Me uskomme, että voi. Entä sinä? Ala onnelliseksi.
Lisätietoja
Teija Strand
Asiantuntija
Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry
050 571 0288
teija.strand@ehyt.fi
Kati Laitila
Päihdetyön suunnittelija
Suomen Punainen Risti
020 701 2129
kati.laitila@punainenristi.fi
Liitteet
Tietoja julkaisijasta
Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry on valtakunnallinen ehkäisevän päihde- ja pelihaittatyön asiantuntija- ja kansalaisjärjestö.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta EHYT
EHYT ry: Haittaverot nousevat, mutta järjestöleikkaukset vaarantavat kansanterveystyön24.4.2025 12:34:06 EEST | Tiedote
Hallitus päätti puoliväliriihessä korottaa alkoholin ja nikotiinin haittaveroja, mikä on askel oikeaan suuntaan. Samaan aikaan kuitenkin päätettiin tehdä uusia leikkauksia sosiaali- ja terveysjärjestöjen rahoitukseen, mikä nostaa järjestöjen hyvinvoinnin ja terveyden edistämistyöhön kohdistuvat leikkaukset 140 miljoonaan euroon. Ehkäisevän työn tarve on Suomessa kasvussa, mutta resursseja karsitaan – tämä muodostaa uhkan kansanterveydelle ja sosiaaliselle hyvinvoinnille.
Kannanotto: Rahapelihaittojen ehkäisy ja vähentäminen edellyttävät korvamerkittyä rahoitusta17.4.2025 09:31:41 EEST | Tiedote
Verkossa tapahtuva rahapelaaminen ja vedonlyönti ovat avautumassa ulkomaisille yhtiöille rahapelilainsäädännön uudistamisen myötä. Rahapelihaittatyötä tekevät järjestöt vaativat, että osa peliyhtiöiden rahapelituotoista korvamerkitään haittojen ehkäisyyn ja vähentämiseen. Oikeuskanslerin mukaan korvamerkinnästä on perusteltua säätää lailla.
Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry:n korjaussarja puoliväliriiheen: Neljä huomiota pääministeri Orpon hallituksen päihde- ja rahapelipolitiikasta2.4.2025 08:35:00 EEST | Tiedote
Pääministeri Petteri Orpon hallitus kokoontuu huhtikuussa 2025 puoliväliriiheen. Ehkäisevän päihdetyön näkökulmasta hallituksen välitilinpäätös ei ole mairitteleva. Päihde- ja rahapelipolitiikan korjaussarjalle on akuutti tarve.
Hallitus tuo uuden rahapelilain eduskuntakäsittelyyn – EHYT ry varoittaa lisääntyvistä rahapelihaitoista20.3.2025 14:11:21 EET | Tiedote
Hallitus on tuomassa eduskuntaan esityksensä uudeksi rahapelilaiksi. Kyseessä on historiallinen lakimuutos, jonka seurauksena Veikkauksella ei olisi enää yksinoikeutta verkossa pelattaviin rahapeleihin, vaan ne avautuisivat ulkomaalaisille toimijoille ja yksityiselle voitontavoittelulle. Esityksen mukaan uuden lain tarkoituksena on ”taata rahapeleihin osallistuvien oikeusturva, estää rahapeleihin liittyvät väärinkäytökset ja rikokset sekä ehkäistä ja vähentää rahapelihaittoja.”
Nuoret löysivät matalan kynnyksen avun päihdeongelmiin - auttavan puhelimen tulevaisuus uhattuna29.1.2025 08:38:00 EET | Tiedote
Yhä useampi Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry:n Päihdeneuvontaan soittavista on nuori aikuinen. Vuonna 2024 jo noin viidennes (19 %) palvelusta apua hakeneista oli 18–29-vuotiaita, kun vielä vuonna 2021 nuoria soittajia oli vain 12 %. Päihdeneuvonta tarjoaa neuvontaa ja keskustelutukea päihteisiin liittyvissä kysymyksissä ja huolissa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme