DNA Oyj

Tiedonsiirtonopeudet ja -määrät kasvussa myös yrityksissä - DNA:lta uudet matkapuhelinliittymät yritysten uusiin tarpeisiin

6.2.2014 09:00:00 EET | DNA Oyj | Tiedote

Jaa
Tiedonsiirto ja nopeat verkkoyhteydet ovat yhä tärkeämpiä myös työpuhelimessa. DNA vastaa yritysten tiedonsiirron ja liittymäkulujen ennakoinnin tarpeisiin uusilla DNA Optimi -matkapuhelinliittymillä.

Älypuhelinten kasvava tiedonsiirtokäyttö näkyy myös yrityksissä: Uusiin liittymiin valitaan nopeampia yhteyksiä ja vanhoja tiedonsiirtopaketteja päivitetään nopeampiin.

– Tiedonsiirtopalvelut yleistyivät ja tilattujen palveluiden enimmäisnopeudet kasvoivat viime vuonna selkeästi edellisestä vuodesta, toteaa DNA:n vt. yritysliiketoiminnan johtaja Hannu Rokka

Palvelut halutaan edelleen valita tarkasti tarpeen mukaan. Käyttötarve vaihtelee yrityksen sisälläkin voimakkaasti henkilön työtehtävästä riippuen. DNA:n tänään 6.2.2014 myyntiin tuleviin liittymiin tiedonsiirto kuuluu automaattisesti, mutta asiakkaan valinnan mukaan eri tavoin toteutettuna. Kaikkien liittymien vähintään 2 Mbit/s -tiedonsiirtopalvelut voi vaihtaa nopeampiin, jopa 4G LTE –tasoisiin nopeuksiin.

Uudet liittymät

DNA Optimi Liittymässä kuukausimaksu sisältää 1 gigatavun verran 2 Mbit/s -nopeutta käyttävän Perusnetti -tiedonsiirtopalvelun. Puhelut ja tekstiviestit veloitetaan käytön mukaan.

DNA Optimi Perusliittymä veloitetaan käytön mukaan, ja siihen kuuluu 2 Mbit/s -nopeutta käyttävä tiedonsiirtoyhteys. Tiedonsiirron veloitus perustuu päivähintaan eli niiden vuorokausien lukumäärään, joina tiedonsiirtoa on käytetty.

DNA Optimi Pakettiliittymä on pakettihintainen ja ominaisuuksiltaan muokattavissa. Liittymän kuukausimaksu riippuu asiakkaan valitsemien palvelupakettien kuukausimaksuista. Valittavissa on viisi puhepakettia, kolme tekstiviestipakettia ja neljä eri tiedonsiirtonopeutta. Asiakkaan laitteista, saatavilla olevasta verkosta ja asiakkaan tilaamasta paketista riippuen liittymä voi käyttää huippunopeaa 4G LTE -yhteyttä. 

Asiakastutkimus määritteli uudet tuotteet

– Määrittelimme palvelupakettien kokoluokat asiakastutkimuksen perusteella. Esimerkiksi DNA Optimi Pakettiliittymän tiedonsiirron enimmäisnopeudeksi voi valita 2-, 21-, 50- tai 100 Mbit/s. Laitteista ja verkosta riippuen 100 Mbit/s voi ylittyä jopa 150 Mbit/s:ään asti. Kolme nopeinta vaihtoehtoa voidaan vielä valita priorisoituna, jolloin DNA takaa asiakkaalle aina nopeimman saatavilla olevan verkkoyhteyden, Rokka sanoo. 

Kaikki DNA Optimi -liittymät voidaan kytkeä osaksi DNA Mobiilivaihdetta, DNA Toimistoviestintä Microsoft -, ja DNA Toimistoviestintä Google -palveluita, DNA Virtuaalineuvottelua ja muita DNA:n yrityspalveluita.

Lisätietoja:

yritysliiketoiminnan vt. johtaja Hannu Rokka, puh. 041 456 3841, hannu.rokka@dna.fi
DNA:n viestintä: viestintäpäällikkö Helena Vartiainen, puh. 044 044 4201, helena.vartiainen@dna.fi

Tietoja julkaisijasta

DNA Oyj
DNA Oyj
PL 10
01044 DNA

http://www.dna.fi
DNA Oy on suomalainen tietoliikennekonserni, joka tarjoaa yhteydenpitoon, viihtymiseen ja työntekoon laadukkaita puhe-, data- ja tv-palveluita. DNA on Suomen suurin kaapelioperaattori ja johtava maksu-tv-toimija sekä kaapeli- että antenniverkossa. Matkaviestinverkon tiedonsiirto yleistyy edelleen nopeasti, ja DNA:n 3G- ja 4G-verkkoihin rakennetaankin jatkuvasti lisää nopeutta, kapasiteettia ja tukiasemia. DNA:n matkaviestinverkko on toteutettu viimeisintä teknologiaa hyödyntäen ja osa tukiasemien tarvitsemasta energiasta tuotetaan ympäristöystävällisesti tuulivoimalla. DNA:n liikevaihto vuonna 2012 oli 769 miljoonaa euroa ja liikevoitto 56 miljoonaa euroa. DNA:lla on yli kolme miljoonaa matkaviestin- ja kiinteän verkon asiakkuutta. DNA ja WELHO ovat DNA Oy:lle rekisteröityjä tavaramerkkejä. Konserniin kuuluu myös DNA Kauppa, Suomen laajin matkapuhelimia myyvä myymäläketju. Lisätietoa osoitteessa www.dna.fi.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta DNA Oyj

Koululaistutkimus: Reilu kolmasosa vanhemmista valinnut lapsen ensipuhelimeksi kellopuhelimen – niiden suosiossa huima loikka vuodessa11.6.2026 08:30:00 EEST | Tiedote

DNA:n Koululaistutkimukseen tänä vuonna osallistuneista 5–12-vuotiaiden lasten vanhemmista 36 prosenttia kertoi hankkineensa kellopuhelimen lapsensa ensipuhelimeksi. Viime vuonna näin vastasi 16 prosenttia. Lisäksi entistä useammalla 5–9-vuotiaalla lapsella ei ole minkäänlaista puhelinta henkilökohtaisessa käytössään. Asiantuntijan mukaan näin nopeita muutoksia nähdään harvoin.

School survey: Over a third of parents chose a smartwatch phone as their child’s first phone – popularity has surged in just one year11.6.2026 08:30:00 EEST | Press release

According to DNA’s School Survey, 36% of parents of children aged 5–12 reported that they had chosen a smartwatch phone as their child’s first phone this year. Last year, the figure was 16%. Additionally, an increasing number of children aged 5–9 do not have any personal phone at all. According to an expert, changes this rapid are rarely seen.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye