Millaisia kotimaisia omenoita suomalaiset haluavat ostaa?
4.4.2014 11:50:10 EEST | Helsingin yliopisto | Tiedote
Mehukas, makea, raikas, hapokas, rapea?
Omenalla on monenlaisia aistittavia ominaisuuksia. Miltä se näyttää ja maistuu? Tuoksuu? Tuntuu kädessä ja suussa? Rapsahtaako se vai kenties rouskahtaa? Aistinvaraisen arvioinnin menetelmät auttavat kartoittamaan erilaiset ominaisuudet tieteellisesti.
Aistinvaraisessa arvioinnissa käytetään raatia, joka koostuu joko tehtävään koulutetuista henkilöistä tai tavallisista kuluttajista. Kuluttajaraadilla kartoitetaan tavallisten ihmisten tai jonkin kohderyhmän mieltymyksiä, odotuksia ja mielipiteitä.
- Tutkimukseen osallistuneet tavalliset ihmiset kuvailivat mieleistään omenaa yli 500 kuvailun avulla, joista 145 liittyi rakenteeseen, 118 makuun ja 34 väriin. Omenan maku ja sen kanssa sopusoinnussa olevan rakenne näyttävät olevan suomalaisille yleensä tärkeämpiä kuin pelkkä omenan ulkonäkö, Laila Seppä kertoo.
Kolmenlaisia omenansyöjiä
Kuluttajatutkimuksessa löytyi kolmentyyppisiä omenansyöjiä. Suurin osa pitää omenista, joissa on riittävästi sekä happamuutta että makeutta. Osa pitää eniten hyvinkin happamista ja kiinteistä omenista, jotkut taas makeista ja hieman vähemmän kiinteistä omenista.
Kotimaisesta omenasta ollaan valmiita maksamaan keskimäärin 2,36 euroa kilolta, kotimaista omenaa paljon syövät maksaisivat jopa yli puoli euroa enemmän.
- Ihmiset kaipaavat ostohetkellä tietoa lajikkeesta. Mieluinen lajike nosti maksuhalukkuutta jopa euron kilolta. Lajikkeita kannattaa myös maistattaa, Seppä vinkkaa.
Varastointi muuttaa ominaisuuksia
Ilmastonmuutoksen myötä tuotantoon otettavat lajikkeet on valittava huolella. Niiden on sopeuduttava sekä tämän hetken että seuraavan 30 vuoden odotettavissa olevaan ilmastoon. Niiden tulisi myös olla mieleisiä kuluttajille, myös varastoinnin jälkeen.
Laila Sepän tutkimuksessa mukana oli tavallisten kuluttajien lisäksi koulutettu raati, joka laati peruskuvailun 15 omenalajikkeesta. Lisäksi se seurasi, miten lajikkeet kestivät varastointia.
- Varastointi vaikuttaa eniten omenoiden mehukkuuteen ja jauhoisuuteen, mutta jotkut lajikkeet kestävät varastointia yllättävän hyvin.
ETM Laila Seppä väittelee 11.4.2014 kello 12 Helsingin yliopiston maatalous-metsätieteellisessä tiedekunnassa aiheesta Domestic apple cultivars – sensory descriptions and consumer responses. Väitöstilaisuus järjestetään Viikin kampuksella EE-talon Walter-salissa (Agnes Sjöberginkatu 2).
Vastaväittäjänä on professori Joanne Hort Nottinghamin yliopistosta ja kustoksena on professori Hely Tuorila. Väitöskirja on luettavissa verkossa E-thesis-palvelussa http://urn.fi/URN:ISBN:978-952-10-9806-2.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Laila Seppä, laila.seppa@helsinki.fi, 044-345 7321
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Helsingin yliopistoPL 3
00014 Helsingin yliopisto
02941 22622 (mediapalvelu) 02941 911 (vaihde) (vaihde)https://www.helsinki.fi/fi/yliopisto
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin yliopisto
Järjestäytynyt rikollisuus pyrkii vaikuttamaan oikeusviranomaisiin Pohjoismaissa17.4.2026 09:43:40 EEST | Tiedote
Järjestäytyneen rikollisuuden epäasiallinen vaikuttaminen oikeusjärjestelmän viranomaisiin on kasvava ongelma kaikissa Pohjoismaissa, osoittaa uusi tutkimus. Ilmiö on odotettua hienovaraisempaa ja jää siksi usein piiloon.
E-kirjaston selainkäyttöliittymä julkaistaan 21.4.16.4.2026 13:11:40 EEST | Tiedote
Kuntien yhteistä E-kirjastoa on voinut tähän mennessä käyttää mobiilisovelluksella joko puhelimella tai tabletilla. 21.4. julkaistaan selainkäyttöliittymä, joka mahdollistaa E-kirjaston käyttämisen myös tietokoneella. Selainkäyttöliittymä on alkuvaiheessa beta- eli testiversio, jossa kaikki ominaisuudet eivät ole vielä käytössä. Mobiilisovellus säilyy käytössä entiseen tapaan.
Mitä jos seuraava lääkärikäyntisi päättyisi luontolähetteeseen?16.4.2026 07:55:20 EEST | Tiedote
Luonnossa vietetty aika edistää mielenterveyttä, toimintakykyä ja pärjäämistä. Vaikka tutkimusnäyttö on vahvaa, on tiedon soveltaminen terveydenhuollossa lapsen kengissä.
Korkeakoulujärjestelmään tarvitaan lisää vaikuttavuutta: pääkaupunkiseudulla valmistellaan uutta verkostomaista yhteistyömallia14.4.2026 10:00:06 EEST | Tiedote
Aalto-yliopisto, Haaga-Helia ammattikorkeakoulu, Helsingin yliopisto, Laurea-ammattikorkeakoulu ja Metropolia Ammattikorkeakoulu ovat käynnistäneet valmistelun yhteistyön tiivistämiseksi. Tavoitteena on vahvistaa suomalaisen korkeakoulutuksen ja tutkimuksen vaikuttavuutta verkostomaisen toimintamallin avulla.
Helsingin yliopiston Porthania peruskorjataan13.4.2026 09:31:00 EEST | Tiedote
Helsingin yliopistokiinteistöt Oy on tehnyt investointipäätöksen Porthania-rakennuksen laajasta peruskorjauksesta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme