EK, KKK ja SY: Pk-yrityksille uutta kansainvälistymisrahoitusta osana Team Finlandia

Jaa
Pienille ja keskisuurille yrityksille on tarjolla uusi Tekesin luoma rahoitusmuoto, jota voi käyttää asiantuntijapalveluiden ostoon yksityisiltä palveluntarjoajilta. Tarve uudelle Team Finland Explorer -rahoitukselle syntyi, kun Finpron julkisrahoitteiset konsulttipalvelut lopetettiin.

Elinkeinoelämän keskusliiton, Keskuskauppakamarin ja Suomen Yrittäjien mielestä uusi Tekes-rahoitus tulee akuuttiin tarpeeseen, sillä kaupallistaminen ja markkinoillepääsy ovat yritysten kansainvälistymisen kohtalonkysymyksiä. Uusi kansainvälistymisrahoitus tuo sisältöä yritysten kansainvälistymistä tukevaan Team Finland -hankkeeseen ja tukee Finpron uudistumista.


Avustusta konsultointipalveluiden ostoon

Tekesin tarjoama Team Finland Explorer -avustus on tarkoitettu pk-yrityksille, kun ne ostavat  asiantuntijapalveluita esim. markkinoiden kartoitukseen tai kansainvälistymiseen liittyvien liiketoimintasuunnitelmien tekemiseen. Yritykset voivat vapaasti valita itselleen sopivan asiantuntijapalvelun joko Suomesta tai ulkomailta.

Uuden rahoitusmuodon tarve syntyi Finpron muutoksesta, jonka mukaan Finpro ry ei enää tarjoa julkisrahoitteisia konsulttipalveluita. Korvaavana tukimuotona pk-yrityksille tähän muutosvaiheeseen Tekes kehitti Team Finland Explorer -rahoituksen. Sitä voi hakea loppuvuoden ajan, minkä jälkeen pyritään saamaan käyttöön pysyvä tukimuoto työ- ja elinkeinoministeriön rahoittamana.

Elinkeinoelämän järjestöjen mielestä on hienoa, että Tekes pystyi nopeasti kehittämään tilapäisen rahoitusratkaisun pk-yritysten tarpeisiin. Se tukee myös kansainvälistymispalvelujen osaajien tarjonnan laajenemista. Olennaista on varmistaa kansainvälistymispalveluiden kilpailuneutraliteetti eli se, että yritykset voivat aidosti valita itselleen sopivimman palveluntarjoajan.

Lainarahoitusta pilotti- ja demorahoitukselle

Samalla Tekes lanseeraa uuden pilotti- ja demorahoituksen, jonka avulla erikokoiset yritykset voivat testata uutta tuotetta ja nopeuttaa sen kaupallistamista. Rahoitus on lainaa, jota myönnetään ilman vakuuksia. Laina voidaan jättää osittain perimättä, jos demoprojekti ei tuota toivottua tulosta.

Myös tälle rahoitusmuodolle elinkeinoelämän järjestöt näkevät suurta tarvetta. Monen hyvän idean kaupallistaminen edellyttää, että niiden toimivuus testataan esimerkiksi yhdessä asiakkaiden kanssa. Pilottihankkeita ja testauksia rahoittamalla tuetaan myös sitä, että yritykset pääsevät hankkimaan elintärkeitä asiakasreferenssejä.  

Yhteyshenkilöt

EK: asiantuntija Outi Ervasti, puh. 040 721 2131, etunimi.sukunimi@ek.fi, @outiervasti
Keskuskauppakamari: johtaja Timo Vuori puh 050 553 5319, etunimi.sukunimi@chamber.fi
Suomen Yrittäjät: kansainvälisten asioiden päällikkö Thomas Palmgren, puh. 050 500 3384, etunimi.sukunimi@yrittajat.fi

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Suomen Yrittäjät
Suomen Yrittäjät
Käynti: Maistraatinportti 2 / Posti: PL 999
00240 HELSINKI

09 229 221 (vaihde klo 8.00-16.00)http://www.yrittajat.fi

Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin keskusjärjestö, joka ajaa yrittäjien sekä pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäseniä Yrittäjien paikallisyhdistyksissä on lähes 70 000 ja toimialajärjestöissä noin 36 000. Ne työllistävät Tilastokeskuksen (2023) mukaan yrittäjät mukaan lukien noin 590 000 henkilöä ja yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on noin 171 miljardia euroa. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu 372 paikallisyhdistyksestä, 21 aluejärjestöstä ja 60 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät

Yrittäjägallup: Yrittäjät valmiita laajentamaan toimintaansa pieniin kuntiin26.8.2025 11:30:00 EEST | Tiedote

Pk-yrityksillä on vahvaa kiinnostusta laajentaa toimintaansa uusiin ja pienempiin kuntiin, mikäli julkinen kilpailutus lisääntyy, osoittaa tuore Yrittäjägallup. Kyselyyn vastasi yli tuhat pk-yrityksen edustajaa, joista jopa 41 prosenttia ilmoitti olevansa kiinnostunut laajentamaan palvelujaan uusille alueille kilpailutusten kasvaessa. Yrityksistä 51 prosenttia kertoi ylipäätänsä olemaan valmis tarjoamaan palveluita, jos kilpailutus lisääntyy.

Yrittäjägallup: Yritysten tilanne heikoin vuosiin, silti usko parempaan vahvistunut21.8.2025 06:30:00 EEST | Tiedote

Pk-yritysten taloustilanne on tällä hetkellä heikoin Yrittäjägallupin mittaushistorian aikana. Mittaaminen aloitettiin keväällä 2022. “Monien pk-yritysten tilanne on kiistatta heikko. Se näkyy konkurssiluvuissa ja yrittäjien maksuvaikeuksissa. Taustalla on useita tekijöitä, kuten huono suhdanne, ostovoiman heikkeneminen, veronkorotukset ja kansainvälinen epävarmuus, Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen sanoo.

Yrittäjät: Osakevaihdon käyttökelpoisuus yritysjärjestelyissä on turvattava15.8.2025 08:30:00 EEST | Tiedote

Suomen Yrittäjät on huolissaan hallituksen esitysluonnoksesta, jonka tavoitteena on estää osinkoverotuksen minimoiminen epätarkoituksenmukaisten osakevaihtojärjestelyiden avulla. Esitetyt keinot ovat tavoitteiseen nähden ylimitoitettuja. – Osakevaihdon on säilyttävä käyttökelpoisena yritysjärjestelynä. Tämä esitys saattaa tehdä liiketoiminnallisin perustein tehtävistä osakevaihdoista käytännössä mahdottomia, toteaa veroasiantuntija Jukka-Pekka Hellman Suomen Yrittäjistä.

Yrittäjien esitys etenee: YEL-siirtymäaika laajenemassa – helpotusta kaikille yrittäjille14.8.2025 07:30:00 EEST | Tiedote

YEL-työtuloja ei voida ennen vuotta 2029 korottaa rajattomasti. Hallituksen esityksen lausuntokierros asiasta päättyy tänään. – Ennen kuin Suomessa saadaan tehtyä laajempi yrittäjien eläkeuudistus, on tärkeää, että kaikkia yrittäjiä kohdellaan yhdenvertaisesti ja että YEL-maksut eivät nouse kenellekään hallitsemattomasti, sanoo Harri Hellstén, työmarkkina-asioiden päällikkö Suomen Yrittäjistä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye