16–24-vuotiaiden helsinkiläisten koronarokotukset alkavat
Rokotusajan voi varata verkossa osoitteessa koronarokotusaika.fi tai soittamalla ajanvarausnumeroon 09 310 46300.
Nopeimmin ajan voi varata verkosta. Ajanvarausnumero on auki arkisin kello 8-18. Rokotusten alkamisesta ilmoitetaan myös muun muassa lehti-ilmoituksilla.
Rokotuksia annetaan Jätkäsaaren, Messukeskuksen, Malmin ja Myllypuron rokotuspisteissä.
Tarkempaa tietoa helsinkiläisten koronarokotuksista saa koronarokotus.hel.fi-sivuilta.
Rokotukset etenevät sitä mukaa kun rokotteita saadaan
Rokotteita annetaan Helsingissä viiveettä sitä mukaa kun niitä saadaan. Noin 350 000 helsinkiläistä on käynyt ensimmäisessä rokotuksessa.
70-vuotiaista ja tätä vanhemmista ensimmäisen rokotuksen on saanut jo yli 90 prosenttia. 55–69-vuotiailla rokotuskattavuus on 83 prosenttia tai enemmän. 45–54-vuotiaista rokotuksen on hakenut noin 79 prosenttia. 40–44-vuotiaiden rokotuskattavuus on 74 prosenttia. 35-39-vuotiaiden rokotuskattavuus on 65 prosenttia. 30–34-vuotiaiden rokotuskattavuus on tällä hetkellä 52 prosenttia. 25–29-vuotiaiden rokotukset alkoivat tämän viikon alussa.
”On erittäin tärkeätä, että pääsemme nyt rokottamaan myös nuorempia ikäryhmiä. Tämä on tärkeätä epidemian ja mahdollisten rajojen takaa tulevien virusmuutosten leviämisen ehkäisyssä”, johtava ylilääkäri Timo Carpén kertoo.
”Kannustan lämpimästi kaikkia varaamaan ajan rokotukseen kesästä ja mahdollisesta lomasta huolimatta, kun oma vuoro tulee. Kun saavutamme riittävän korkean korotuskattavuuden, reilut 80 prosenttia kaikissa rokotettavissa ikäryhmissä, niin pääsemme vähitellen palaamaan normaaliin elämään. Kyllä me kaikki olemmekin odottaneet, että pystyisimme esimerkiksi matkustamaan ja vihdoin nauttimaan erilaisista kulttuuri- ja musiikkitapahtumista, Carpén jatkaa.
Helsingissä on käytössä kahta eri rokotetta. Pfizerin rokotteella rokotetaan tällä hetkellä 16–64-vuotiaita. 65-vuotiaat ja tätä vanhemmat rokotetaan AstraZenecan rokotteella tai halutessaan Pfizerin rokotteella. Valinnan voi tehdä sekä verkko- että puhelinajanvarauksessa. Rokotetta ei voi valita rokotuspisteellä.
Rokotuksia annetaan kaksi kappaletta. Pfizerilla rokotukset annetaan Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen suosituksen mukaisesti 12 viikon välein. AstraZenecan annosvälin voi lyhentää 8 viikkoon. Annosvälin lyhentäminen ei koske Pfizerin rokotetta. Koronarokote on maksuton ja
vapaaehtoinen.
Henkilölle, joka on jo sairastanut koronavirustaudin, tarjotaan rokotusta siinä vaiheessa, kun oireiden alusta tai tartunnan toteamisesta on kulunut vähintään kuusi kuukautta.
Lisätietoja:
Johtava ylilääkäri Timo Carpén, p. 09 310 50075, timo.carpen@hel.fi
Yhteyshenkilöt
Jaana Juutilainen-Saari
viestintäpäällikkö
jaana.juutilainen-saari@hel.fi
p. 09 310 42240
Tero Manninen
yksikön päällikkö
tero.manninen@hel.fi
p. 09 310 28885
Markus Snellman
tiedottaja
markus.snellman@hel.fi
p. 09 310 42619
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Helsingin kaupunki, sosiaali-, terveys- ja pelastustoimialaToinen linja 4A
PL 6000 00099 Helsingin kaupunki
09 310 5015 (vaihde)http://www.hel.fi/sotepe
Hyvinvointia, terveyttä ja turvallisuutta helsinkiläisille yhteistyöllä ja vahvalla osaamisella.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin kaupunki, sosiaali-, terveys- ja pelastustoimiala
Sosiaali-, terveys- ja pelastuslautakunnan 4.11. kokouksen ennakkotiedote31.10.2025 13:59:46 EET | Tiedote
Helsingin sosiaali-, terveys- ja pelastuslautakunnalla on kokous tiistaina 4. marraskuuta klo 16.15. Lautakunta käsittelee tässä kokouksessa terveysasemien ja sisätautien poliklinikan uuden johtajalääkärin valintaa ja jatkaa toimialan palvelustrategian käsittelyä. Lisäksi lautakunta käsittelee talouden ja toiminnan kolmatta vuosiennustetta.
De tre sista veckorna för vaccinering börjar på hälsostationerna27.10.2025 08:48:32 EET | Pressmeddelande
Influensa- och coronavaccinationer ges på hälsostationerna ända till den 14 november. De som hör till en målgrupp för vaccinationerna kan boka tid för att vaccineras under tiden 27.10 –14.11.
Viimeiset kolme rokotusviikkoa alkavat terveysasemilla27.10.2025 08:48:32 EET | Tiedote
Influenssa- ja koronarokotusviikot jatkuvat terveysasemilla 14.11. saakka. Rokotusten kohderyhmiin kuuluvat voivat varata ajan rokotukselle 27.10.–14.11. väliselle ajalle.
Sosiaali-, terveys- ja pelastuslautakunnan päätöstiedote 21.10.21.10.2025 19:01:35 EEST | Tiedote
Helsingin sosiaali-, terveys- ja pelastuslautakunnalla oli kokous tiistaina 21. lokakuuta 2025. Lautakunta jätti sosiaali-, terveys- ja pelastustoimialan palvelustrategian pöydälle ja jatkaa sen käsittelyä seuraavissa kokouksissaan. Kokouksen päätöstiedote on kaupungin verkkosivuilla.
Kontulaan terveysneuvontapiste päihteiden käyttäjille20.10.2025 08:37:01 EEST | Tiedote
Kaupunki vastaa vaikeutuneeseen huumetilanteeseen ja avaa Kontulaan terveysneuvontapisteen päihteiden käyttäjille 3. marraskuuta. Tämä palvelupiste korvaa keväällä palaneen Kontulan Symppiksen terveysneuvonnan palveluja.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme