Vetter Communications Oy

18 % Suomen vuorotyöläisistä kertoi menneensä sairaana töihin korona-aikana; yli kolmannes pelkäsi menettävänsä työpaikkansa, jos jäisi pois työvuorosta

Jaa
Työvoimanhallinnan markkinajohtaja Quinyx on teettänyt kansainvälisen tutkimuksen, jossa tarkasteltiin myös suomalaisten vuorotyöläisten olosuhteita. Tänään julkaistun kyselytutkimuksen tuloksissa nousee esiin vuorotyöläisten sairastamisen arki: Suomessa peräti 45% on mennyt töihin sairaana, koska heillä ei ole ollut varaa poissaoloon. Jopa koronatilanteen aikana 18% kävi töissä sairaana rajoituksista huolimatta.
"Kyselytutkimuksemme osui pandemian ajankohtaan ja toi alkuperäisten tavoitteiden lisäksi esille huolestuttavaa tietoa korona-ajan työelämästä", Paulus Maasalo toteaa.
"Kyselytutkimuksemme osui pandemian ajankohtaan ja toi alkuperäisten tavoitteiden lisäksi esille huolestuttavaa tietoa korona-ajan työelämästä", Paulus Maasalo toteaa.

Vuorotyöläisten arki 2020 -kysely lähetettiin kohderyhmälle helmikuussa 2020. Suomalaisilta vuorotyöläisiltä kysyttiin työvuoroihin, sairauspoissaoloihin, palkkaan ja viestintään liittyvistä aiheista. Kyselyllä oli alun perin tarkoitus selvittää vuorotyön yleisiä olosuhteita, mutta pandemian ajoittuessa tutkimusajankohtaan kohderyhmälle tehtiin vielä toinen kyselykierros huhtikuun 2020 lopulla. Näin tutkimus toi esille vahvoja piirteitä myös poikkeusajan vuorotyöarjesta.

Korona-aikana vastaajista 18 % on mennyt töihin sairaana tai epäillen sairautta. Syiksi kerrottiin seuraavaa: 30 % tarvitsi rahat päivittäiseen elämiseen ja 29 %:n työvuoroon ei löytynyt sijaista. “Huolestuttavinta on kuitenkin se, että yli kolmannes pelkäsi menettävänsä työpaikkansa, jos jäisi pois työvuorosta”, Suomen Quinyxin maajohtaja Paulus Maasalo kertoo.

“Vuorotyöläisten tarpeet jäävät usein toimistotyöläisten varjoon, joten pandemia on itse asiassa antanut vuorotyöläisille tilaisuuden kertoa avoimemmin huolistaan. Tulosten perusteella vuorotyöläisten keskuudessa toivotaan laajalti, että työnantajat antaisivat enemmän painoarvoa heidän tarpeilleen”, Maasalo toteaa. “Vaikka Suomessa on satojatuhansia ja maailmassa 2,7 miljardia vuorotyöläistä, heidän työtyytyväisyyttä tutkitaan jostain syystä paljon vähemmän kuin toimistotyöntekijöiden.”

Quinyxin tarkoitus on tehdä kansainvälisestä State of the Deskless Workforce -raportistaan vuosittain julkaistava, työvoiman tilasta kertova lähde. Yhtiö seuraa vuorotyöläisten tilanteen muutosta muun muassa paikallisten säädösten, kehittyvän teknologian ja maailmanlaajuisten haasteiden valossa.

Toteutettuun kyselyn vastasi Suomessa 600 täysi-ikäistä, itsensä vuorotyöläiseksi kokevaa henkilöä: työntekijöitä, jotka tekevät työtä tuntipohjaisesti tai vuorotyönä eri työsopimusmuodoilla, pääasiallinen työpiste ei ole toimistopöytä, eikä henkilö ole itsensä työllistäjä. Kyselyä laajennettiin alkuperäisestä, ja ylimääräisellä tutkimuskierroksella selvitettiin korona-ajan vaikutuksia. Vastaajat työskentelevät esimerkiksi vähittäiskaupan alalla, elintarviketeollisuudessa, kuljetus- ja logistiikka-alalla, terveydenhuollossa ja hotelli- ja majoitusalalla.

Ruotsista lähtöisin oleva Quinyx-yhtiö myy yhteensä 25 maassa pilvipohjaista työvoimanhallintajärjestelmää. Suomesssa yhtiöllä on yli 100 asiakasyritystä, muun muassa Gigantti, Picnic, Barona Logistiikka, Fimlab ja Coor.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Lisätiedot, haastattelupyynnöt ja pressikuvat:
Vetter Communications Oy
Jutta Vetter
press@vetter.fi
0505466000

Kuvat

"Kyselytutkimuksemme osui pandemian ajankohtaan ja toi alkuperäisten tavoitteiden lisäksi esille huolestuttavaa tietoa korona-ajan työelämästä", Paulus Maasalo toteaa.
"Kyselytutkimuksemme osui pandemian ajankohtaan ja toi alkuperäisten tavoitteiden lisäksi esille huolestuttavaa tietoa korona-ajan työelämästä", Paulus Maasalo toteaa.
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Vetter Communications Oy
Vetter Communications Oy
Keskustori 1 A 12
33100 TAMPERE

http://www.vetter.fi

Vetter Communications Oy on tamperelainen viestintätoimisto, joka tarjoaa kokonaisvaltaisia palveluja yritysmaailman viestintä- ja mediatiedotustarpeisiin suomeksi, englanniksi, ruotsiksi, saksaksi, espanjaksi, ranskaksi ja italiaksi. 


Yhtiö osallistuu monipuolisesti myös operatiiviseen toimintaan asiakkaidensa kansainvälisissä suhteissa, ja viestintää hoidetaan luonnollisena osana asiakkaiden myyntiprosessia.

Asiakkaina on liike-elämän toimijoita monelta eri sektorilta, muun muassa kotimaisia ja kansainvälisiä IT-taloja, tekniikan ja teollisuuden toimijoita, asianajotoimistoja, ilmailualan edustajia sekä kulttuurialan toimijoita.

 

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Vetter Communications Oy

Suomalainen teknologiayhtiö Tuxera vahvistaa johtoryhmäänsä kolmella nimekkäällä rekrytoinnilla – tähtäimessä 100 MEUR liikevaihto26.11.2025 07:35:00 EET | Tiedote

Globaalisti toimiva suomalaisyhtiö Tuxera on tehnyt kolme nimekästä rekrytointia. VP, Global Sales & Strategy Aleksina Shemeikka, VP, Marketing Merja Sinkkonen ja VP, People and Culture Karoliina Reuna tukevat yhtiön kasvumatkaa kohti 100 miljoonan euron liikevaihtotavoitetta tämän vuosikymmenen aikana. Yhtiö suunnittelee rekrytoivansa tulevan vuoden aikana kaikkiaan 50 uutta tuxeralaista.

Uusiutuvan energian asiantuntijayritys Despro puskee vastavirtaan – 10 vuotta täyttävä yhtiö aikoo tuplata henkilöstömääränsä ja avaa isommat toimitilat Tampereella14.11.2025 08:20:00 EET | Tiedote

Uusiutuvan energian, kriittisen infran ja teollisuuden asiantuntijayritys Despro on tehnyt tasaisen vahvaa, 25 %:n vuosittaista kasvua haastavista markkinasuhdanteista huolimatta. Marraskuussa 2025 yhtiö täyttää kymmenen vuotta ja siirtää samalla päätoimipaikkansa uusiin, isompiin toimitiloihin Tampereella. Henkilöstömäärä on kasvanut vuosikymmenessä nollasta 150:een – vuoteen 2028 mennessä suunnitelmissa on työllistää jo 300 asiantuntijaa.

Organisaatioiden turvallisuusjohtamisessa on uudenlaisia haasteita – kriittisillä riskeillä on suora yhteys kansalliseen turvallisuuteen15.10.2025 06:15:00 EEST | Tiedote

Geopoliittiset jännitteet, kyber- ja tietoturvauhat sekä tekoälyn yleistyminen ovat aiheuttaneet uudenlaisia haasteita yritysten ja organisaatioiden turvallisuuteen, kertoo turvallisuusjohtamiseen erikoistunut ohjelmistotalo Qreform. Muutos käy ilmi Qreformin julkaisemasta, eri toimialojen turvallisuusjohtamista selvittäneestä Turvallisuusjohtamisen trendit 2025 -katsauksesta. Riskeillä on suora yhteys myös kansalliseen turvallisuuteen.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye