Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ryMaa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry

Syyskaalien kirjo parhaimmillaan

Jaa
Lokakuussa kaalivalikoimissa riittää valinnanvaraa. Kerivien kaalien ja kukkakaalien lisäksi Suomessa viljellään kyssäkaalia, lehtikaalia ja herkullista ruusukaalia. Monesta kaalista on lisäksi erivärisiä lajikkeita. Valko-, suippo-, puna-, kiinan- ja savoijinkaali, eriväriset kukka- ja parsakaalit sekä vihreä romanesku ovat tänä vuonna kasvaneet hyvin.

Syyskaaleissa korostuu raikkaus ja mehukkuus. Valko- ja punakaalista saa nyt onnistuneita raasteita. Kukkakaali ja kyssäkaali maistuvat tuoreina rapean herkullisilta ja niitä voi myös kypsentää. Kiinankaali ja parsakaali ovat parhaimmillaan kypsennettyinä: vokki- ja uuniruoissa, padoissa, keitoissa ja itämaisissa ruoissa. Myös pikaista uppopaistoa öljyssä kannattaa kokeilla.

Klassikkoruokia ja trendiherkkuja

Valko- eli keräkaalia syödään syksyllä kääryleinä. Kaalinlehtien sisään sopivat hyvin sienet ja jauhettu riista- tai lampaanliha. Kaalilaatikko ja lammaskaali ovat klassisia syysherkkuja nekin. Savoijinkaalin maku kehittyy loppusyksyllä hienostuneen pähkinäiseksi. Suippokaali ei kestä pitkää varastointia, ja sen sadot valmistuvat aikaisin.

Kukka- ja parsakaalit imevät herkästi vieraita makuja, joten ne on säilytettävä hyvin suojattuina. Napakoissa kaaleissa myös suojalehdet ja varret ovat hyvää syötävää eikä niitä pidä hyljeksiä. Kyssäkaali on vähin erin tullut tutuksi. Sitä on opittu käyttämään samaan tapaan kuin naurista, lanttua tai valkokaalia.

Lehtikaali on noussut muutamassa vuodessa niin suureen suosioon, että sitä syystä voidaan kutsua trendi- ja superruoaksi. Kähäräreunaisista lehdistä poistetaan paksut lehtiruodit ja lehdet leikataan suikaleiksi. Erittäin ravinteikkaita lehtikaalin lehtiä kannattaa lisätä lähes ruokaan kuin ruokaan tai tehdä niistä keitto tai piiras.

Lähellä tuotettua ruusukaalia riittää tammikuulle saakka. Ruusukaalin paras sesonki ajoittuu lokakuulta vuoden loppuun.  Ruusukaalin menekki on lisääntynyt vuosi vuodelta, kun siitä on opittu valmistamaan herkkuruokia esimerkiksi riistan lisäkkeeksi ja kasvisruokavalioon.

Hyviä vaikutuksia terveydelle

Kaalit keventävät ruokavaliota, koska niistä kertyy kilokaloreita vain 18 – 30 kcal/100 g. Vitamiineja kaaleista saa mukavasti: C-, E-, K- ja B-ryhmän vitamiineja sekä A-vitamiinin esiastetta beetakaroteenia. Kivennäisaineista kaaleissa on eniten kalsiumia, mutta myös kaliumia ja mangaania. Kaalit sisältävät sekä liukoista että liukenematonta kuitua, joilla on merkitystä kolesterolitason alentamisessa ja suolistosairauksien ehkäisyssä. Kaaleissa on myös terveydelle hyviä flavonoideja. Unohtaa ei sovi vatsaystävällistä hapankaaliakaan.

Kaaliviikkoa vietetään 6. – 12.10.2014.

Kaalikuvia
http://www.kasvikset.fi/Suomeksi/Ammattilaisille/Kuvagalleria/Tuotekuvat/Kaalit/Kaaliasetelmia
Kokeiltuja ruokaohjeita kuvineen:
Borssi
http://keittokirja.kasvikset.fi/WebRoot/1035464/X_Reseptisivu.aspx?id=1176634
Ruusukaali-pekoniherkku
http://keittokirja.kasvikset.fi/WebRoot/1035464/X_Reseptisivu.aspx?id=1187002
Sadonkorjuun kaalikääryleet
http://keittokirja.kasvikset.fi/WebRoot/1035464/X_Reseptisivu.aspx?id=1080671

Lisätiedot ja haastattelupyynnöt: Jukka Peltola, MTK ry, 040 673 9772
Ruokaohjeet: Pirjo Toikkanen, ruokatoimittaja, 0400 894 549

Avainsanat

Tietoja julkaisijasta

Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Simonkatu 6
00100 HELSINKI

020 4131http://www.mtk.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry

Poikkeuksellinen kevät enteilee laadultaan erinomaista perunasatoa6.6.2025 09:22:06 EEST | Tiedote

Varhaisperuna on yksi niistä harvoista ruuista, jonka suomalaiset tunnistavat pelkästä tuoksusta. Tämä raikkaan makea ja voin kera höyryävä makuherkku kuuluu olennaisesti suomalaiseen kesään. Varhaisperunan istutukset alkoivat tänä keväänä poikkeuksellisen varhain, jo maaliskuun alussa. Sääolot olivat tuolloin suotuisat. Kevään viileämpi jakso pääsiäisen jälkeen hidasti kasvua, mutta varhaisperunan sato etenee silti normaalissa aikataulussa.

Anne Kalmari mukaan MTK:n puheenjohtajakisaan2.6.2025 15:13:34 EEST | Tiedote

Maa- ja metsätalousyrittäjä, MMM, kansanedustaja, maa- ja metsätalousvaliokunnan vpj Anne Kalmari on tänään ilmoittanut puheenjohtajan valintaa valmistelevalle työryhmälle liittyvänsä MTK:n johtokunnan 1. puheenjohtajan tehtävää hakevien joukkoon. Jo aiemmin ehdokkuutensa ovat ilmoittaneet maa- ja metsätalousyrittäjä, MTK:n johtokunnan jäsen, WFO:n hallituksen jäsen Kati Partanen, sekä maanviljelijä, MTK:n valtuuskunnan puheenjohtaja, kansanedustaja Eerikki Viljanen. Lisäksi valintaa valmistelevalle työryhmälle on ilmoittautunut kaksi muuta ehdokkuutta harkitsevaa henkilöä, jotka eivät kuitenkaan vielä tässä vaiheessa halua nimeään julkistaa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye