Mikrokrediter kunde ta modell av traditionella kvinnogrupper
Rosenlew fokuserar i sin avhandling på västafrikanska Senegal, där kvinnogrupper har haft en betydande roll under en lång tid.
- Mitt intresse för grupperna väcktes då jag bodde i Senegal under 80- och 90-talen, berättar Rosenlew. Jag gjorde då en kartläggning av föreningarna i staden Rufisque nära Dakar, och fann att de allra flesta föreningar var just kvinnogrupper.
Den märkbara urbaniseringen av landet har medfört att det i de snabbt växande kvarteren också uppstår nya kvinnogrupper. Gruppernas betydelse har ökat i och med den utdragna ekonomiska krisen i landet, som har lett till att det är vanligt att äkta män och fäder inte längre kan stå för sina familjers uppehälle, utan ansvaret för försörjningen faller på kvinnorna.
För sin avhandling intervjuade Rosenlew ett antal kvinnor från Rufisque för att ta reda på vilken roll kvinnogrupperna spelar, dels för kvinnorna själva men också för närsamhället.
Resultaten visar att kvinnogrupperna har en viktig roll. Grupperna fungerar bland annat som roterande kreditgrupper.
- Det betyder att kvinnorna vid sina regelbundna sammankomster donerar en liten summa i en gemensam pott. Potten ges sedan till medlemmarna i tur och ordning, och används för att starta småskalig affärsverksamhet som till exempel fiskhandel, berättar Rosenlew.
Systemet liknar i viss mån de mikrokrediter som blir allt mer allmänna i Afrika. Mikrokrediter distribueras av olika institutioner som ett verktyg för att stöda fattiga kvinnor. Enligt Rosenlew finns det dock viktiga skillnader mellan systemen.
- De traditionella kreditgrupperna bygger på tillit och flexibilitet och uppstår på medlemmarnas egna villkor. Mikrokrediterna innehåller däremot strikta formella regler, säger Rosenlew.
Mikrokrediterna är belagda med ränta, och sanktionerna kan vara tunga för dem som inte kan betala i tid. Oförmåga att betala kan leda till att man utesluts från gruppen.
- Också i de informella kreditgrupperna får den som inte kan avlägga sin veckoavgift betala böter. Boten går dock till en kassa som används för att hjälpa gruppmedlemmarna i akuta situationer som sjukdomsfall.
Mikrokreditsystemet har också använts som ett instrument för att skapa förändring i samhällsstrukturen. Ett villkor för att en grupp kvinnor ska kunna få ett mikrolån kan vara att gruppledaren kan läsa och skriva.
- Men ett sådant system utesluter ledarna för de informella grupperna, som av tradition ofta är äldre kvinnor med en hög status i lokalsamhället, säger Rosenlew.
De traditionella kvinnogrupperna bygger på hierarkiska strukturer och könsroller som kan ses som gammaldags. Enligt Rosenlew är saken inte så enkel.
- Det stämmer att kvinnorna jag studerat inte drömmer om individuell vinning, utan främst av allt vill identifiera sig som goda mödrar och hustrur. I väst kan detta ses som kvinnofientligt, men många afrikanska kvinnoforskare påpekar att just moderlighet ligger som kärna i den afrikanska kvinnoidentiteten, säger Rosenlew.
Rosenlew hävdar att de traditionella kvinnogrupperna har mycket att ge mikrokreditsystemen.
- Informella kvinnogrupper har fungerat i hundratals år som en källa för utkomst men också för socialt kapital, säger Rosenlew. Det vore mödan värt att fundera på vad man kan lära sig av de traditionella grupperna, innan mikrokrediterna helt konkurrerar ut dem.
Mer information:
Pol. lic. Anne Rosenlew
tel. 0503005452
anne.rosenlew@gmail.com
------------------
Pol. lic. Anne Rosenlew disputerar 15.12.2012 kl. 10.15 vid Statsvetenskapliga fakulteten, Helsingfors universitet. Mer information om avhandlingen och disputationen: http://helsinginyliopisto.etapahtuma.fi/Default.aspx?tabid=304&id=5192
Doktorsavhandlingen publiceras i serien Publications of the Department of Political and Economic Studies 2012:3. Development Studies och säljs av Anne Rosenlew (anne.rosenlew@gmail.com).
Doktorsavhandlingen publiceras också elektroniskt och finns tillgänglig i E-thesis: http://urn.fi/URN:ISBN:978-952-10-8433-1
Med vänlig hälsning
Katja Bargum
Informatör
Helsingfors universitet
Kommunikation och samhällsrelationer
PB 33 (Fabiansgatan 18), 00014 Helsingfors universitet
e-post katja.bargum@helsinki.fi
tel. +358 9 191 40809, +358 50 318 5351
Om

PB 3
00014 Helsingfors universitet
+358 2941 911 (växel), +358 2941 22622 (presstjänst)http://www.helsinki.fi/
Helsingfors universitet är Finlands äldsta och största universitet grundat 1640. Vår akademiska gemenskap består av 40 000 studerande, forskare och medarbetare. "Med vetenskapens kraft för världens bästa" sammanfattar vårt gemensamma arbete vid campusen i Helsingfors, universitetscentrumen i Lahtis, S:t Michel och Seinäjoki samt vid våra sex forskningsstationer runtom i Finland samt i Kenya.
Följ Helsingfors universitet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Helsingfors universitet
Alkohol förändrar genernas funktion i embryots första celler19.6.2025 09:30:21 EEST | Pressmeddelande
Exponering för alkohol under de första veckorna av embryonalutvecklingen förändrar genfunktionen och cellmetabolismen. Odlingar på agarplatta visar att de första cellerna i nervsystemet är mest känsliga för alkohol. Forskningsresultatet stöder den nuvarande rekommendationen att sluta konsumera alkohol redan när man planerar en graviditet.
Lärarnas välbefinnande på arbetsplatsen har förbättrats17.4.2025 08:00:00 EEST | Pressmeddelande
Helsingfors universitets uppföljningsundersökning visar att lärarnas arbetshälsa har förbättrats för första gången på flera år. Enkätundersökningen som två gånger årligen riktas till medlemmarna i Undervisningssektorns Fackorganisation OAJ inleddes för fem år sedan, under coronavåren 2020. En tydlig vändning till det bättre inträffade i fjol.
Helsingfors universitets resultat för 2024 var positivt16.4.2025 12:00:27 EEST | Pressmeddelande
Det operativa resultatet var 1,1 miljoner euro. Tack vare placeringsverksamhetens överskott var totalresultatet 99 miljoner euro.
Helsingfors universitet var återigen de sökandes förstahandsval i den gemensamma ansökan26.3.2025 11:22:29 EET | Pressmeddelande
Fler än 35 000 personer sökte till kandidat- och magisterprogrammen. Helsingfors universitet var Finlands populäraste universitet både sett till antalet förstahandssökande och det totala antalet sökande. Juridik, medicin och psykologi var återigen de populäraste ansökningsmålen vid Helsingfors universitet.
Fyra externa medlemmar i Helsingfors universitetets styrelse perioden 2026–202919.3.2025 16:39:16 EET | Pressmeddelande
Till styrelsen valdes Sanni Lehtinen, Mari Pantsar, Juha Tuominen och Antti Vasara. Helsingfors universitets styrelse för perioden 2026–2029 har tio medlemmar, av vilka sex kommer från universitetet och fyra är externa.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum