Yrityspörssin verkosto laajenee – ostajien ja myyjien kohtaaminen turvaa työpaikkoja
Lähes kaikki yksityisen sektorin uudet työpaikat ovat jo kymmenen vuoden ajan syntyneet pieniin ja keskisuuriin yrityksiin. Vuosittain Suomessa tuhansia yrityksiä ja työpaikkoja uhkaa loppua sen takia, että yrittäjän jäädessä eläkkeelle yritykselle ei löydy jatkajaa.
Suomen Yrittäjien Yrityspörssi-palvelu auttaa yrityksen ostajia ja myyjiä löytämään toisensa. Valtakunnallisena palveluna alkanut Yrityspörssi laajenee alueellisesti. Etelä-Pohjanmaalla, Hämeessä, Keski-Suomessa, Pirkanmaalla ja Satakunnassa Yrityspörssit ovat jo käytössä. Ensi viikolla käynnistyy Etelä-Savon Yrityspörssi.
– Keskustelemme lisäksi useiden muiden kumppaneiden kanssa alueellisen Yrityspörssin käynnistämisestä, Suomen Yrittäjien varatoimitusjohtaja Anssi Kujala kertoo.
Kujala puhui yrityskaupoista avatessaan Omistajanvaihdos 2014 -konferenssin Helsingissä tiistaiaamuna.
Kujalan mukaan alueellisilla pörsseillä on tärkeä rooli seudullisen yritysmarkkinan kehittämisessä ja vauhdittamisessa.
– Yrityskauppaa käydään alueellisesti, ja myyjä ja ostaja löytävätkin toisensa usein lähiseudulta. Näiden omistajanvaihdosten onnistuminen turvaa työpaikkoja.
Valmiin yrityksen ostaminen on hyvä vaihtoehto uudelle yrittäjälle
Kujalan mukaan olisi hyvä, että yritykset vaihtaisivat omistajaa useammin, sillä yrityksen eri elinkaaren vaiheisiin tarvitaan erilaisia yrittäjiä.
– Suomeen tarvitaan paljon uusia yrittäjiä jatkamaan jo toimivien yritysten toimintaa, jottei haaskattaisi työpaikkoja, osaamista, asiakassuhteita, kumppanuuksia ja varallisuutta, hänsanoo.
– Uuden yrityksen perustajan kannattaa pohtia, ostaisiko jo toimivan yrityksen. Valmiin yrityksen jatkaminen on sujuvampaa ja riskittömämpää kuin uuden perustaminen, koska ostaja pääsee heti kehittämään jo toiminnassa olevaa yritystä.
Fakta: Yrityspörssistä apua yrityskauppaan
Osoitteessa www.yrityspörssi.fi toimiva Yrityspörssi kokoaa yhteen yritysten ostajat, myyjät ja asiantuntijat ja törmäyttää eri osapuolet myös alueellisesti.
Palvelussa on satoja myynti- ja ostoilmoituksia.
Palvelu on helppokäyttöinen ja toimii kaikilla päätelaitteilla.
Sitä voivat käyttää ostajat, myyjät ja palveluntarjoajat.
Rekisteröitynyt käyttäjä voi lisätä palveluun omia ilmoituksia ja muokata niitä helposti. Ilmoituksen voi jättää myös nimettömänä ja kaikki yhteydenotot välitetään haluttuun sähköpostiin.
Alueellisten Yrityspörssien ilmoitukset näkyvät myös valtakunnallisessa palvelussa. Ilmoitukselle saa laajan näkyvyyden ja halutessaan myös lisänäkyvyyttä printtijulkaisuissa.
Yhteyshenkilöt
Anssi Kujalavaratoimitusjohtaja
Puh:0400567925anssi.kujala@yrittajat.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta

Käynti: Maistraatinportti 2 / Posti: PL 999
00240 HELSINKI
09 229 221 (vaihde klo 8.00-16.00)http://www.yrittajat.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät
Työelämägallup: Puolet ollut työelämässä tilanteissa, joissa irtisanominen olisi ollut työyhteisön etu8.8.2025 07:47:00 EEST | Tiedote
Puolet työelämässä olevista kertoo olleensa tilanteessa, jossa työyhteisön edun mukaista olisi ollut jonkun työntekijän irtisanominen hänen toimintansa vuoksi. 39 prosenttia ilmoittaa, ettei ole ollut tällaisessa tilanteessa.
Yrittäjät: Yritystuista leikkaaminen perusteltua, T&K-leikkaukset lyhytnäköistä kasvupolitiikkaa6.8.2025 18:50:29 EEST | Tiedote
”Suomen Yrittäjät on tyytyväinen siihen, että VM:n budjettiesitys keventää ansiotuloverotusta kaikissa tuloluokissa, ei kiristä yrittäjien verotusta ja kannustaa töihin”, johtava ekonomisti Petri Malinen Yrittäjistä sanoo. Valtiovarainministeri Riikka Purra julkisti pääkohdat ensi vuoden budjettiesityksestään tänään.
Yrittäjät: Toisen asteen lukuvuosimaksut uhka elinvoimalle, aikalisä tarpeen6.8.2025 07:33:00 EEST | Tiedote
Suomen Yrittäjät suhtautuu kriittisesti EU- ja ETA-maiden ulkopuolelta tulevien lukiolaisten ja ammatillisen koulutuksen opiskelijoiden lukuvuosimaksuihin. Hallituksen esitysluonnoksen lausuntoaika päättyi eilen.
Työelämägallup: Joka neljännellä työelämässä olevalla on idea yrityksestä1.8.2025 07:30:00 EEST | Tiedote
Työelämägallupin mukaan yrittäjyys kiinnostaa monia työelämässä olevia. Peräti 28 % vastaajista kertoo saaneensa viimeisen vuoden aikana yritysidean tai useampia. Osuus on säilynyt lähes samana kuin vuoden 2023 ja 2025 mittauksissa. ”Kysely osoittaa, että merkittävä osa suomalaisista kantaa mielessään yritysideaa. Siksi on tärkeää tarjota riittävästi tukea yritystoiminnan aloittamiseen”, Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen sanoo.
Yrittäjät: Laiha sopu parempi kuin lihava riita27.7.2025 21:35:20 EEST | Tiedote
Yrittäjät pitää tärkeänä Euroopan unionin ja Yhdysvaltojen välistä kauppasopimusta. ”Tullit jäävät korkeiksi ja parempi sopimus oli toiveissa. Silti laihakin sopu on parempi kuin lihava riita, koska yritykset tarvitsevat ennakoitavuutta sekä EU ja Yhdysvallat toisiaan poliittisesti ja taloudellisesti”, toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen Suomen Yrittäjistä kommentoi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme