20 % vähemmän sähköä – Lojerin tehtailla energiansäästön huippuvuosi, uusi aurinkovoimala käynnistyy kevään aikana

– Kaikki perustuu dataan: jos ei mittaa, ei voi kehittää. Olemme löytäneet ne toiminnot, joilla on suurin vaikutus energiankulutukseen. Olemme optimoineet talotekniikkaa ja myös investoineet tuotantoprosessien energiatehokkuuteen. Datan perusteella voimme säätää kiinteistön energiankäyttöä juuri silloin, kun se on järkevää, kertoo Lojerin laatu- ja vastuullisuuspäällikkö Eero Kaaja.
Lojer on säästänyt sähköä noin 400 000 kilowattituntia viimeisen 12 kuukauden aikana eli viime vuoden helmikuusta tämän vuoden helmikuuhun.
– Kevätkuukausien lämpötilat ratkaisevat sen, millaisiin säästöihin vielä pääsemme. Olemme arvioineet, että huhtikuun alkuun mennessä Lojerin vuosisäästö on yli 20 prosenttia eli noin 500 000 kilowattituntia.
Lojer on tehostanut sähkönkäyttöään pitkäjänteisesti. Koko yhtiön sähkönkulutus on pienentynyt 10 prosenttia vuodesta 2018, vaikka yhtiön toiminta ja tilat ovat kasvaneet: liikevaihto on noussut 65 prosenttia ja tilat lisääntyneet yli 50 prosenttia.
– Julkisuudessa puhutaan paljon kotitalouksien energiansäästöstä, mutta myös yrityksissä on paljon kohteita, joissa energiankäyttöä voi tehostaa.
Energiasäästöjä talotekniikassa ja tuotannossa
Säästöt muodostuvat useista toimenpiteistä muun muassa kiinteistöjen lämmityksessä ja ilmanvaihdossa. Lojerin kiinteistöissä on tehty lukuisia parannuksia talotekniikkaan.
– Olemme kehittäneet kiinteistöjen automaatiojärjestelmää siten, että rakennusten ilmanvaihtoa ja lämmitystä voidaan säätää helposti ja nopeasti vastaamaan olosuhteita ja käyttötarpeita. Ilmanvaihtoa ja lämmitystä esimerkiksi pienennetään öisin ja viikonloppuisin, kun tiloissa ei työskennellä tai oleskella, kertoo Eero Kaaja.
Kiinteistöjen valaistusta on systemaattisesti uusittu LED-valaisimin, joita myös ohjataan älykkäästi ihmisten läsnäolon mukaan. Lämmityksen energiatehokkuutta on parannettu ilmalämpöpumpuilla ja sähkölämmittimien uusimisella.
Lojerin tuotantoprosessissa on tehty investointeja muun muassa aiempaa energiatehokkaampaan laserleikkaukseen ja materiaalinkäsittelyyn. Lisäksi tuotannossa käytettävien pesukoneiden ja maalausuunien toiminta-aikoja ja lämpötiloja on säädetty.
Sastamalan tehdas on energiapihi
Sastamalan tehdasta laajennettiin vuonna 2019, jolloin tilat tuplaantuivat. Samalla otettiin käyttöön maalämpö, ja talotekniikka uudistettiin kokonaisuudessaan.
– Nykyisin Sastamalan 50 000 kuutiometrin tehdas lämpiää maalämmöllä. Vaikka tilat ja tehtaan aktiviteetti kaksinkertaistuivat, ostettua energiaa kuluu vähemmän, kertoo Eero Kaaja.
Sastamalan tehtaan automaatiojärjestelmään on lisätty rakennus- ja järjestelmäkohtainen energiamittaus, jonka avulla kehityskohteet voidaan paikallistaa tarkasti. Tehtaassa on lisäksi tehokas lämmön talteenotto ja itsesäätyvä LED-valaistus.
Omaa energiantuotantoa aurinkopaneeleilla
Sastamalan tehtaan katolle otetaan kevään aikana käyttöön 360 kilowattipiikin voimala, joka koostuu 930 aurinkopaneelista. Kilowattipiikki kertoo aurinkopaneelien huipputehon. Aurinkovoimala yltänee lähes 300 000 kilowattitunnin vuosituottoon. Tällä päästöttömällä energialla voisi ajaa 1,5 miljoonaa kilometriä sähköautolla. Toisaalta syntyvä päästövähennys vastaa 45 keskivertosuomalaisen asumisen vuosipäästöjä.
– Aurinkovoimala kattaa noin 15 prosenttia koko yhtiön energiatarpeesta. Voimala tuottaa kesän parhaina päivinä ja kesäviikonloppuisin sähköä yli oman tarpeen, ja tällöin ylijäämä myydään sähköyhtiölle, Eero Kaaja kertoo.
Kohti toiminnan hiilineutraaliutta
Energiansäästötoimet pienentävät toiminnan kuluja ja ovat lisäksi olennainen osa yhtiön ympäristötavoitteita. Lojer tavoittelee toimintansa hiilineutraaliutta vuoteen 2035 mennessä. Kaikki Lojerin käyttämä sähkö on ollut hiilineutraalia jo vuodesta 2011.
– Kehitämme aktiivisesti toimintaamme ja osallistumme yhteiskunnan tavoitteisiin pienentää energiankäyttöä esimerkiksi osallistumalla Astetta alemmas -energiansäästökampanjaan. Lojerilla muun muassa energiatehokkuus, puhtaan veden säästäminen, parannettu jätteenkäsittely ja kestävä resurssien käyttö ovat tärkeitä keinoja hiilijalanjäljen pienentämisessä ja hiilineutraaliuden saavuttamisessa, kertoo Eero Kaaja.
Lisätietoja:
Eero Kaaja, laatu- ja vastuullisuuspäällikkö, Lojer Oy, p. 010 830 6752, eero.kaaja@lojer.com
Ville Laine, toimitusjohtaja, Lojer Oy, p. 010 830 6715, ville.laine@lojer.com
Kuvat: Lojer
Avainsanat
Kuvat









Tietoja julkaisijasta
Lojer-konserni on Pohjoismaiden suurin sairaala- ja hoitokalusteiden valmistaja ja elinkaaripalveluiden tuottaja. Lojer muodostaa yhdessä tytäryhtiöidensä kanssa Pohjoismaiden johtavan fysioterapialaitteiden ja -tarvikkeiden jälleenmyyjän. Tytäryhtiö Merivaaran ohjelmistot, laitteet ja palvelut parantavat potilasturvallisuutta ja lisäävät leikkaushoidon laatua ja tehokkuutta maailman johtavissa sairaaloissa. Lojer valmistaa tehtaillaan Sastamalassa, Hollolassa ja Kempeleessä muun muassa sairaalasänkyjä, tutkimus- ja hoitopöytiä sekä leikkauspöytiä ja -valoja. Vuonna 1919 perustettu yhtiö työllistää noin 260 henkilöä, ja se on alan merkittävin kotimainen työllistäjä. Yhtiön liikevaihto on yli 60 miljoonaa euroa ja viennin osuus on 70 prosenttia ja leikkaussalituotteista noin 95 prosenttia. Konserniin kuuluvat Lojer Oy, Merivaara Oy sekä myyntiyhtiöt Ruotsissa ja Norjassa. www.lojer.com
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Idea Group
Eurooppalaiset astronautit seuraavat jatkossa säteilyaltistustaan suomalaisen ASRO:n mittalaitteilla16.4.2025 08:07:00 EEST | Tiedote
Aboa Space Research Oy:n (ASRO) säteilymonitorit matkasivat vuoden 2022 lopulla kohti Kuuta Nasan Orion-avaruusaluksen matkassa ja keräsivät tietoa avaruuden säteilyolosuhteista. ASRO aikoo keskittyä toiminnassaan erityisesti säteilymittauslaitteiden jatkokehitykseen ja avaruudessa tarvittavaan mikroskooppiteknologiaan.
Abomics ja Multirec yhdistivät voimansa – fuusio voimaan vuoden 2025 alusta13.1.2025 10:46:25 EET | Tiedote
Abomics Oy ja Multirec Oy ovat yhdistäneet toimintonsa 1. tammikuuta 2025 alkaen. Fuusion myötä kahden alansa huippuosaajan asiantuntemus tuodaan yhteen, ja yhdistynyt organisaatio voi tarjota entistä kattavampia ratkaisuja terveydenhuollon ja lääkealan toimijoille.
Turun Kauppaopetussäätiöltä yli 250 000 euroa tukea alueen kaupalliseen koulutukseen ja tutkimukseen20.12.2024 08:56:35 EET | Tiedote
Kaupallista opetusta ja alan opiskelua Turussa edistävä Turun Kauppaopetussäätiö on jälleen jakanut apurahoja turkulaisten korkeakoulujen kauppatieteellisen alan jatko-opiskelijoille ja tutkijoille. Tutkimusapurahojen summa 194 500 euroa on säätiön historian suurin. Tutkimusapurahojen ohella säätiö jakoi ensimmäistä kertaa matka-apurahoja jatko-opiskelijoille ja tutkijoille, yhteismäärältään lähes 35 000 euroa. Lisäksi säätiö on tänä vuonna jakanut stipendeinä yhteensä 25 000 euroa opiskelijoille, jotka suorittavat kaupallisen alan tutkintoa turkulaisissa oppilaitoksissa.
Faron Pharmaceuticalsin uusimmat tutkimustulokset julkistetaan johtavassa verisyöpäkokouksessa Yhdysvalloissa – hoito tehosi 80 prosentilla potilaista27.11.2024 10:49:10 EET | Tiedote
Faron Pharmaceuticals julkaisee kokeellisen lääkkeen bexmarilimabin faasin 2 tuloksia myelodysplastisen syndrooman (MDS) hoidossa. Ne vahvistavat faasien 1 ja 2 aikaisemmin saadut positiiviset tulokset hoitoon reagoimattomilla MDS-potilailla. Tutkimuksessa mukana olevista 20 MDS-potilaasta 16 sai hoitovasteen. He eivät ole saaneet apua nykyisestä standardihoidosta, eikä heille ole tarjolla tehokkaita hoitovaihtoehtoja. Uudet tulokset julkistetaan American Society of Hematologyn (ASH) 66. vuosikokouksessa.
Sami Miettinen ohjaa Abomicsin kohti kansainvälistä kasvua yksilöllisen lääketieteen alalla4.10.2024 11:10:38 EEST | Tiedote
Farmakogenetiikan ja yksilöllisen lääketieteen asiantuntija Abomics Oy sai toukokuussa uudeksi toimitusjohtajakseen Sami Miettisen, joka on tehnyt 25 vuoden uran kansainvälisissä terveydenalan tehtävissä. Hän näkee yrityksellä merkittäviä kasvun mahdollisuuksia niin Suomessa kuin ulkomailla. Abomicsin tarjoamien farmakogenetiikan palvelujen avulla lääkehoito ja annostukset voidaan yksilöidä potilaiden genetiikan pohjalta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme