Merimaailma Sea Life uudistuu: lapasammet ja luuhauet uivat Helsinkiin helmikuussa
Selviytyjiä eri ympäristöistä
Jättiallas on kuitenkin vain yksi monista uuden Superselviytyjät‐näyttelyn altaista. Muissa altaissa esitellään näyttelyn kantavan teeman mukaisesti lajeja, jotka ovat vuosimiljoonien saatossa kehittäneet toinen toistaan kiehtovampia tapoja selvitä omassa elinympäristössään. Toisaalta esillä on myös eläimiä, jotka ovat kyenneet säilymään lähes muuttumattomina läpi elämän historian myrskyjen. Esimerkiksi liejuryömijä on sopeutunut viettämään pitkiä aikoja kuivalla maalla ja pystyy kiipeämään jopa puuhun. Nelisilmä voi puolestaan tarkkailla samanaikaisesti sekä vedenalaisia että –päällisiä tapahtumia. Parikymmensenttinen sirkkaäyriäinen napauttaa saaliinsa hengiltä 22‐kaliiperisen luodin iskuvoimalla!
Raipe palaa kotiin
Yksi tulevan näyttelyn tähdistä on helsinkiläisille jo vanha tuttu entuudestaan. Kiekkoilijalegenda Raimo Helmisen mukaan nimensä mukaan saanut sähköankerias Raipe palaa Helsinkiin Italiasta, jonne se muutti neljä vuotta sitten Sea Life –keskuksia kiertävän, aisteja esittelevän näyttelyn mukana. Tällä kertaa yli 600 voltin sähköiskuihin erikoistunut kala palaa takaisin tuttuun ja turvalliseen Helsingin kotiin.
Superselviytyjät‐näyttely avataan yleisölle 11.2.2015.
Ennakkoliput myynnissä Sea Lifen verkkokaupassa: www.sealifeshop.fi
Valokuvia rakennusprojektin etenemisestä löytyy täältä:
https://www.flickr.com/photos/sealifehelsinki/sets/72157649863749208/
Lisätietoja uudesta näyttelystä antaa mielellään:
Markus Dernjatin
Intendetti SEA LIFE Helsinki
Puh. 040 589 0869
Linkit
Tietoja julkaisijasta
SEA LIFE on Suomen johtava akvaario ja yksi Helsingin suosituimmista elämyskohteista. SEA LIFE tarjoaa kävijöille elämyksiä ja tietoa vedenalaisesta elämästä ja sen suojelun tärkeydestä. SEA LIFEssa vierailee noin 250 000 kävijää vuosittain. SEA LIFE on osa Merlin Entertainments Groupin omistamaa SEA LIFE -ketjua, joka on maailman suurin yleisöakvaariotuotemerkki. Merlin Entertainments Group on maailman toiseksi suurin elämyskohdetoimija yli 100 elämyskohteella neljällä mantereella ja 23 eri maassa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SeaLife Helsinki Oy
SEA LIFE ja Rovio yhdistävät voimansa – Angry Birdsit sukeltavat puolustamaan meriä!7.2.2025 15:32:53 EET | Tiedote
Rovio Entertainment ja SEA LIFE ovat yhdistäneet voimansa tuodakseen rakastetut Angry Birds -hahmot osaksi SEA LIFE -merimaailman ikonista vedenalaista maailmaa ainutlaatuisen ja opettavaisen elämyksen muodossa.
Joulu saapuu SEA LIFEen!29.11.2024 13:05:07 EET | Tiedote
SEA LIFEn joulukausi avataan torstaina 5.12, kun sähköankerias Eerik sytyttää perinteisesti joulukuuseen valot Sademetsässä. Tänä talvena Helsingin SEA LIFEen rantautuu uusi koko perheen joulutapahtuma, Kuuran talvinen suojeluseikkailu, jonka aikana Kuura, ihana seikkailunhaluinen lumiukko, johdattaa mukaan tunnelmalliselle matkalle jouluiseen akvaariokeskukseen hauskojen ja interaktiivisten tehtävien, mertensuojeluhaasteiden ja sykähdyttävien elämysten kera. Sähköankeriaan ohjelmanumeron lisäksi joulutapahtuman aikana luvassa on muunmuassa rauskujen itsenäisyyspäivän ateria, Suojelusaarekkeen rescue-altaan joulukuusen pystytys, valtamerialtaan joulusiivous ja mustekalan uudenvuoden ennustuksia. Entä miten käy tänä vuonna, kun kärsimättömyydestään tunnettu jättiläistursas Turo saa lahjansa jo hyvissä ajoin ennen joulua? Viime vuonna Turon paketista paljastui helmitaulu, joka osoittautui heti huippulahjaksi ja siitä riitti riemua pitkään. Mitähän hauskaa sen paketista mahtaa tänä vuonna
Kilpparikävelyt5.7.2024 14:35:24 EEST | Tiedote
SEA LIFE Helsingin vaippakilpikonnat ovat päässeet jokavuotiseen tapaan nauttimaan auringonpaisteesta ulkona. Kilpikonnat ulkoilevat heinäkuun ajan torstaisin klo 14.30-15.30, säiden salliessa, pääovien läheisyydessä.
Tervetuloa Suojelusaarekkeelle, SEA LIFEn sydämeen!31.5.2024 09:14:54 EEST | Tiedote
Vuonna 2017 avattu SEA LIFEn näyttelyn mertensuojeluun keskittyvä osio, Suojelusaareke, on saanut kasvojenkohotuksen. Uudistettu Suojelusaareke avataan yleisölle lauantaina 1.6.
Miltä näyttää rauskujen ystävänpäivän speed-dating?14.2.2024 09:25:51 EET | Tiedote
Nyt sinulla on ainutlaatuinen tilaisuus tulla tutustumaan asiaan, sillä rauskualtaaseemme on muuttanut Tanskasta kuusi uutta okarauskunaarasta ja tästä on ollut henkilökuntaakin riemastuneempi altaan ainoa koiras, Torsti.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme