Subjektiivisen päivähoito-oikeuden rajaaminen lapselle vahingollista
Päivähoito-oikeuden rajaaminen ei ole millään muotoa perusteltua, se ei tuota tuoreimpien laskelmien mukaan myöskään säästöä. Sen sijaan suomalaisen varhaiskasvatuksen ylpeyden aihe subjektiivinen päivähoito-oikeus on nyt joutunut kaupankäynnin välineeksi poliittisessa päätöksenteossa.
- Täysin olemattomin perustein ja ilman riittäviä selvityksiä ja lapsivaikutusarviointeja päättäjät ovat halukkaita purkamaan lasten koulutuksellista tasa-arvoa edistävän ja eriarvoistumista ehkäisevän lapsen oikeuden, paheksuu puheenjohtaja Anitta Pakanen Lastentarhanopettajaliitosta.
Yhtä päiväkotipaikkaa käyttää useampi lapsi – mitä se tarkoittaa arjessa
Käynnissä olevaan keskusteluun siitä, leikataanko päivittäistä vai viikoittaista päivähoito-oikeuden tuntimäärää, lastentarhanopettajat korostavat, että lapsella tulee olla oikeus säännölliseen päivittäiseen varhaiskasvatukseen. Tätäkään keskustelua ei nyt ohjaa lasten oikeuksien ja edun näkökulma.
Mikäli lapsen osallistumisen oikeus päivähoitoon rajataan tiettyyn tuntimäärään viikkotasolla, se merkitsee sitä, että lapset osallistuvat vuorotellen päiväkodin lapsiryhmän toimintaan kokopäiväisesti. Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että yhtä päiväkotipaikkaa käyttää kaksi lasta tai jopa useampi lapsi.
- Tämä kasvattaa lapsiryhmien kokoa entisestään ja heikentää pysyvien vuorovaikutus- ja ystävyyssuhteiden solmimista nykyisessä hektisessä arjessa. Lapsi odottaa, että hänellä on samat tärkeät leikkikaverit läsnä joka päivä eikä päivästä riippuen erilainen kaveripiiri.
- Lasten läsnäolo vain ajoittain tekee pitkäjänteisen varhaiskasvatuksen pedagogisen toiminnan suunnittelun ja toteuttamisen lastentarhanopettajille mahdottomaksi, Pakanen paukauttaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anitta Pakanen, puheenjohtaja, puh. 040 5408 633
Rille Repo, tiedottaja, puh. 040 5273 205
Lastentarhanopettajaliitto LTOL
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Varhaiskasvatuksen Opettajien Liitto VOL ry
Varhaiskasvatuspäivänä muistutetaan päiväkodin johtajien merkityksestä10.3.2025 12:10:42 EET | Tiedote
Torstaina 13.3. vietetään Valtakunnallista varhaiskasvatuspäivää. Varhaiskasvatuspäivällä on vuosikymmenten perinteet varhaiskasvatuksen opettajien ja erityisopettajien työn näkyväksi tekemisessä. Tänä vuonna muistutetaan päiväkodin johtajien merkityksestä. Varhaiskasvatuspäivää juhlitaan teemalla Pedagogiikkaa johtamassa – päiväkodin johtaja on lasten ja varhaiskasvatuksen puolestapuhuja.
Varhaiskasvatuspäivänä edistetään lasten yhdenvertaisuutta11.3.2024 14:41:40 EET | Tiedote
Valtakunnallisella varhaiskasvatuspäivällä on pitkä - jopa yli 30-vuotinen perinne varhaiskasvatuksessa tehtävän työn näkyväksi tekemisessä. Valtakunnallista varhaiskasvatuspäivää vietetään torstaina 14. maaliskuuta 2024 teemalla ”Ilo olla mukana! Lasten yhdenvertaisuus varhaiskasvatuksessa”.
Tänään vietetään varhaiskasvatuspäivää ja nostetaan varhaiskasvatuksen opettajien osaamista16.3.2023 07:14:21 EET | Tiedote
Valtakunnallista varhaiskasvatuspäivää vietetään tänään torstaina 16. maaliskuuta. Tämän vuoden Varhaiskasvatuspäivä rakentuu teemalle ”Varhaiskasvatuksesta vahvat juuret tulevaisuuteen”. Vaikuttava varhaiskasvatus tarvitsee varhaiskasvatuksen opettajia. Käsillä olevan varhaiskasvatuksen opettajapulan taustat ulottuvat varhaiskasvatuslain muutosta kauemmaksi historiassa.
Varhaiskasvatuksen kriisi ei ratkea kelpoisuuksien väljentämisellä3.11.2022 17:13:17 EET | Tiedote
Varhaiskasvatuksen henkilöstövajetta ja siihen liittyviä ratkaisuehdotuksia käsiteltiin pääkaupunkiseudun kaupunkien yhteisessä tiedotustilaisuudessa torstaina 3. marraskuuta Helsingissä. Esitykset varhaiskasvatuslain avaamisesta herättävät tyrmistystä. Varhaiskasvatuksen työvoimapulan ratkaisuksi on kautta aikojen tarjottu alan kelpoisuuksien väljentämistä. Alan arvostuksen ja lasten yhdenvertaisuuden näkökulmasta tämä on kestämätöntä.
Varhaiskasvatuksen Opettajien Liiton viesti kentältä ministereiden varhaiskasvatuksen kriisikokoukseen: Nyt tarvitaan työrauhaa päiväkoteihin, ei varhaiskasvatuslain avaamista!26.10.2022 14:24:06 EEST | Uutinen
Varhaiskasvatuksen opettajapula vaivaa tällä hetkellä lähes koko maata, mutta tilanne on vakavin pääkaupunkiseudulla. Varhaiskasvatuksen kriisin ratkaisun avaimet ovat yksinkertaiset: Vuosikymmeniä jatkunut pula opettajista on nyt ratkaistava kouluttamalla yliopistoissa varhaiskasvatuksen opettajia, ei väljentämällä kelpoisuuksia, jota on tarjottu aina varhaiskasvatuksen opettajapulan ratkaisuksi. Lisäksi päiväkotien työolosuhteet ja opettajien palkkaus on saatava kuntoon.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme