Turun Messukeskus Oy/Turun Messu- ja Kongressikeskus

Mitä tapahtuu, kun yhdistetään tomaatti ja peruna? Piha & Puutarha -messut 10.-12.4.

Jaa
9.2.2015. Piha & Puutarha -messut tarjoavat messuyleisölle uutuuksia ja keväistä väriloistoa. Ensi kesänä Suomessakin voidaan maistella satoa kasvista, joka tulee varmasti olemaan suosittu varsinkin pienillä pihoilla ja parvekkeilla. Turkulainen Puutarhamyymälä Kauppila tuo nimittäin markkinoille Piha & Puutarha -messujen yhteydessä TomTaton©. Kotipuutarhurin riemuksi sama kasvi tuottaa tehokkaasti juuriosasta runsaan perunasadon, ja samalla maan päällä olevassa osassa kypsyvät kirsikkatomaatit. Sekä tomaatti että peruna kuuluvat samaan sukuun, ja nyt on onnistuttu varttamaan molemmat kasvit toisiinsa. Jalostajat ovat löytäneet oikeat lajikkeet, jotta sekä tomaatti että peruna kasvavat samoin kuin erikseenkin viljeltyinä. Lajikkeita ei ole mitenkään muunneltu geneettisesti. ”Tomaattiperunaa” on myynnissä Piha & Puutarha -messuilla Turun Messukeskuksessa 10.-12.4. Luvassa on muitakin kiinnostavia uutuuksia.

Puutarhakoneet ja kotimaiset taimet

Näytteilleasettajien runsailta osastoilta löytyvät mm. puutarhatuotteet, -koneet, -välineet, -taimet, -siemenet ja monet muut puutarhaan sekä pihankunnostukseen kuuluvat tuotteet ja palvelut. Tänä vuonna Piha & Puutarha -messuilla nähdään mm. ennätysmäisen laaja anti puutarhakoneita, joita yleisö on aikaisempina vuosina kaivannut messuille lisää.

- Meillä on myös ilo esitellä näillä messuilla kotimaista taimiviljelyä ja mm. luomutaimia, lupaa messujen myyntipäällikkö Krista Ahonen.

Pihojen varustetaso nousee koko ajan ja myös tämä näkyy messujen tarjonnassa. Messujen teemoina ovat tällä kertaa Unelmapuutarha, Piha & Terassi, Keittiöpuutarha, Puutarhanhoito ja Kesämökki.

Värikylläinen messukokemus

Messujen odotetun yleiskoristelun tekee tänä vuonna hortonomi Marianne Blom-Salola. Koristelun kärkenä on keväinen väriloisto. Tavoitteena on, että talviunestaan heräilevä messuyleisö saa nautinnollisen ja ideoita pursuavan elämyksen näiltä messuilta. Alan oppilaitoksilla on jälleen merkittävä rooli messujen rakentelussa. Piha & Puutarha -messut toteutetaan yhteistyössä Lounais-Suomen Puutarhayhdistyksen, Ammattiopisto Livian, Kauppapuutarhaliitto Varsinais-Suomen piirin sekä Suomen Kukkakauppiasliitto Varsinais-Suomen piirin kanssa.


Tunnetut puutarha-alan nimet messuilla

Ohjelmat tulevat palvelemaan kävijöitä monipuolisuudellaan. Lavalla esiintyvät mm. arboristi-puutarhuri Minna Toivanen ja puutarha-alan ohjelmajuontajanakin tuttu Sonja Lumme. Myös maisema-arkkitehti, puutarhakirjailija Saila Routio pitää tietoiskuja messulauantaina. Messujen juonnoista vastaa Hanna Sumari. Sumari kertoo messuilla puutarhatrendeistä.

www.pihapuutarhamessut.fi


Tiedote ja kuvat: http://bit.ly/1uux3P4

Lisätiedot:
Turun Messukeskus Oy, myyntipäällikkö Krista Ahonen, puh. 050 594 9641, krista.ahonen@turunmessukeskus.fi

www.pihapuutarhamessut.fi
www.facebook.com/PihaPuutarha

Kuvat

Liitteet

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Turun Messukeskus Oy/Turun Messu- ja Kongressikeskus
Turun Messukeskus Oy/Turun Messu- ja Kongressikeskus
Messukentänkatu 9-13
20210 Turku

Vaihde (02) 337 111https://www.turunmessukeskus.fi

Turun Messukeskus Oy on messu- ja näyttelytoimintaa harjoittava palveluyritys, jonka liiketoimintaan kuuluvat messujen ohella tilojen vuokraus erilaisia tapahtumia, kongresseja ja messuja varten sekä näihin liittyvän tekniikan ja osaamisen markkinointi.

 

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Turun Messukeskus Oy/Turun Messu- ja Kongressikeskus

Uusi hyvinvointitapahtuma Hyvä Olo Expo alkaa lauantaina – luvassa hyvinvointia, liikuntaa, terveyttä, kauneutta, muotia ja kädentaitoja22.10.2024 14:08:18 EEST | Tiedote

Alueen suurin hyvinvointitapahtuma Hyvä Olo Expo kerää saman katon alle upean kattauksen hyvinvointia, liikuntaa, terveyttä, kauneutta, muotia ja kädentaitoja. Turun Messukeskuksessa 26.-27.10.2024 järjestettävillä Hyvä Olo Expo -messuilla on tarjolla tärkeää tietoa ja inspiraatiota hyvinvoinnista, hemmottelua ja shoppailua, hauskoja ja mielenkiintoisia kokeilutunteja ja työpajoja, muotinäytöksen pukuloistoa sekä Miss Turku -kilpailun finaali.

Kävijämäärä kasvoi Turun Kirjamessuilla – kirjallisuus kiinnostaa7.10.2024 11:22:06 EEST | Tiedote

Eilen päättyneet Turun Kirjamessut ja samaan aikaan järjestetyt Turun Ruoka- ja Viinimessut kasvattivat kävijämääräänsä edellisvuosista. Kolmipäiväiset messut houkuttelivat yleisöä monipuolisella ohjelmallaan, kirjatarjonnallaan ja ainutlaatuisella tunnelmallaan. Turun Kirjamessut on tärkeä kirjasyksyn avaustapahtuma, joka kerää alan ihmiset, kirjailijat ja kirjojen ystävät yhteen. Messut järjestettiin Turun Messukeskuksessa 4.–6.10.2024.

Turun Kirjamessut starttaavat perjantaina – mukana kirjavuoden 2024 puhutuimmat tekijät ja teokset1.10.2024 08:00:00 EEST | Tiedote

Kirjallisuuden ja kulttuurin ystävät kokoontuvat Turun Messukeskukseen 4.–6.10.2024 Suomen vanhimmille kirjamessuille. Viikonlopun aikana messukävijät pääsevät tekemään kirjaostoksia, tapaamaan ajankohtaisia kirjailijoita sekä kuulemaan kantaaottavia keskusteluja. Messuilla voi myös osallistua erilaisiin työpajoihin ja peleihin, lukuretriittiin tai vaikka cosplay-asukisaan. Kirjamessujen teemana on tänä vuonna Pelin henki.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye