3000 koululaista nauttii liikunnasta perjantaina Messukeskuksessa

Sporttipäivän aikana koululaiset voivat tutustua lähes 20 eri lajiin. Tuttujen jalkapallon, koripallon, salibandyn ja tenniksen lisäksi tarjolla on myös vähemmän tunnettuja lajeja, kuten liitokiekkoa, katukrikettiä, frisbeegolfia ja maahockeytä. Sporttipäivän lajit kuuluvat Ball Sports Expon lajivalikoimaan.
GoExpo on Suomen suurin liikunnan ja vapaa-ajan tapahtuma, johon kuuluu Ball Sports Expon lisäksi kuusi muuta tapahtumaa: Fillari, Kunto, Golf, OutdoorExpo, Kuva&Kamera sekä Helsinki Horse Fair.
Sporttipäivän lajien lisäksi GoExpossa on paljon muutakin tekemistä lapsille. Vaihtoehtoja on seinäkiipeilystä perhonheittoon ja pyöräilystä golfiin. Sporttipäivän kisapasseja on jaossa lapsille myös viikonloppuna, ja passiin voi kerätä suoritusmerkintöjä omien vanhempien kanssa.
Sporttipäivän tavoitteena on innostaa lapsia liikkumaan ilman kilpailua tai arviointia. Maksuton liikuntapäivä takaa kaikille lapsille samanlaiset mahdollisuudet oppia uutta ja innostua liikkumaan. Sporttipäivän järjestää Sport Events Finland Oy yhdessä Messukeskuksen kanssa.
- Lajiliitoilla on Sporttipäivässä iso rooli. Heidän tehtävänään on esitellä omaa lajiaan ja saada lapset ja nuoret innostumaan. Haluamme tarjota yhdessä lajiliittojen kanssa lapsille mahdollisuuden kokeilla erilaisia liikuntamuotoja ja toivomme, että lapset löytävät tätä kautta itselleen uusia liikuntaharrastuksia, kertoo tapahtuman järjestäjä Kari Tarvainen Sport Events Finlandista.
Sporttipäivään osallistuville lapsiryhmille ovet avataan perjantaina jo aamuyhdeksältä. Muulle messuyleisölle GoExpo avautuu perjantaina klo 12.
GoExpo järjestetään 6.-8.3. Messukeskuksessa Helsingissä. Mukana on seitsemän liikunnan, ulkoilun ja vapaa-ajan tapahtumaa: Ball Sports Expo, Fillari, Kunto, Golf, OutdoorExpo ja Kuva&Kamera sekä viikonloppuna 7.-8.3. järjestettävä Helsinki Horse Fair.
Avoinna yleisölle pe 12-19, la 10-18 ja su 10-17. Yleisö pääsee kaikkiin tapahtumiin samalla lipulla.
Liput verkkokaupasta ennen tapahtumaa:
Aikuiset 15 €/hlö
Lapset (7-15 v.), eläkeläiset, varusmiehet, opiskelijat 9 €/hlö
Perhelippu (max. 2 aikuista ja alle 16 v. lapset) 36 €
Ryhmälippu (väh. 10 hlöä) 9 €/hlö
Liput ovelta
Aikuiset 18 €/hlö
Lapset (7-15 v.), eläkeläiset, varusmiehet, opiskelijat 11 €/hlö
Perhelippu (max. 2 aikuista ja alle 16 v. lapset) 39 €
Ryhmälippu (väh. 10 hlöä) 11 €/hlö
Median akkreditoituminen ennakkoon 5.3. mennessä www.messukeskus.com/akkreditoituminen tai paikan päällä Lehdistökeskuksessa.
Lisätietoja: Messukeskus, tiedottaja Riikka Luomanpää, 050 540 4231, riikka.luomanpaa@messukeskus.com
www.goexpo.fi, www.facebook.com/goexpo.fi
Kuvia vapaasti median käyttöön: http://mediabank.messukeskus.com/
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tiedottaja Riikka Luomapää, Messukeskus, 050 540 4231, riikka.luomanpaa@messukeskus.com, www.goexpo.fi
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Helsingin Messukeskus on Suomen elämyksellisin tapahtumakortteli ja vaikuttavin kohtaamismedia. Suomen suurin tapahtumajärjestäjä tuottaa laadukkaita tapahtumia sekä vuokraa tilojaan ja palvelujaan erilaisten tapahtumien areenaksi. Messukeskuksen itse tuottamia tapahtumia ovat mm. Habitare, Helsingin Kirjamessut, Educa, FinnBuild, Matkamessut ja Vene Båt. Vierastapahtumina Messukeskuksen tiloissa järjestetään mm. Slush, Nordic Business Forum, Assembly, Kennelliiton Koiramessut sekä lukuisia kansainvälisiä kongresseja ja yritystapahtumia vuosittain.
Tilat käsittävät 7 hallia, 40 muuntuvaa kokoustilaa, 21 ravintolaa ja oman tapahtumahotellin. Messukeskus toi vuonna 2024 pääkaupunkiseudulle 245 miljoonan euron tulovirran ja toiminnan työllisyysvaikutus oli 3335 henkilötyövuotta. Omistajayritys Suomen Messut perustettiin vuonna 1919. | Messukeskus. The realsocial media. www.messukeskus.com @messukeskus
Helsinki Expo and Convention Centre (brand name Messukeskus) hosts Finland’s most inspiring events and exciting encounters. As Finland’s premier experience provider, we organise high-quality events and rent out our facilities for a wide variety of occasions. Events produced by Messukeskus include, among others, Habitare, the Helsinki Book Fair, Educa, Finnbuild, Matka Travel Fair, and Helsinki International Boat Show. Messukeskus also hosts guest events such as Slush, Nordic Business Forum, Assembly, International Dog Fair, as well as many international congresses and business events every year.
Our premises include 7 halls, 40 convertible meeting rooms, 21 restaurants, and our own hotel. The events held at the Helsinki Exhibition and Convention Centre last year brought in a revenue stream of 245 million euros to the Helsinki metropolitan area and created the equivalent of 3,335 full-time jobs. The Finnish Fair Corporation was founded in 1919. | Messukeskus. The real social media | www.messukeskus.com @messukeskus
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Messukeskus
Messukeskus lanseeraa täysin uuden popkulttuuritapahtuman – ensimmäinen Arctic Lights Comic Con Helsinkiin keväällä 202628.7.2025 11:00:00 EEST | Tiedote
Suomi saa vihdoin oman Comic Coninsa, kun Helsingin Messukeskus lanseeraa Arctic Lights Comic Con -tapahtuman 16.–17. toukokuuta 2026. Kyseessä on kansainvälisen mittaluokan popkulttuuritapahtuma, joka kokoaa yhteen pelien, cosplayn, sarjakuvien, animen, K-popin ja fanikulttuurin ystävät sekä elokuva- ja pelimaailman kansainväliset tähdet.
Kuljetus- ja logistiikkanäyttely palaa Helsingin Messukeskuksen ohjelmaan toukokuussa 20273.7.2025 15:22:53 EEST | Tiedote
Kuljetus- ja logistiikkanäyttely täyttää Helsingin Messukeskuksen jälleen 20. - 22.5.2027. Kyseessä on raskaan kaluston ja hyötyajoneuvojen suurtapahtuma, joka nähtiin Messukeskuksen ohjelmassa edellisen kerran ennen pandemiaa.
Koneet automatisoituvat ja työ tehostuu27.6.2025 08:46:10 EEST | Tiedote
Maarakennuskonealalla työskentely on monipuolista ja erityisen kiinnostavaa. Alan tehtävissä rakennetaan tulevaisuutta – konkreettisella tavalla. Koneita automatisoidaan, mutta työt eivät maarakennus- ja ympäristöalalta lopu.
Messukeskus Areena rakentuu Pasilaan kesän aikana – 5000 henkilön liikuteltava katsomo nähdään Nordic Business Forumissa syyskuussa27.6.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Helsingin Messukeskuksen uuden tapahtuma-areenan rakennus- ja asennustyöt ovat alkaneet Pasilassa. Kesän lopussa käytössä on 5000 henkilön liikuteltava katsomokokonaisuus, joka nähdään Nordic Business Forumissa syyskuussa ja Suomen suurimmassa vuosittaisessa sisäurheilutapahtumassa Helsinki International Horse Show:ssa helmi–maaliskuussa 2026. Messukeskus Areena täydentää Helsingin tapahtumatilatarjontaa keskikokoisten areenojen osalta.
Veneelle uusi elämä -kisa etsii kunnostettuja veneitä26.6.2025 13:00:00 EEST | Tiedote
Vene 26 Båt -messuilla järjestetään nyt toistamiseen Veneelle uusi elämä -kisa, jossa esitellään kiinnostavia kunnostusprojekteja. Tällä kertaa kisaan voi osallistua viimekertaista suurempia veneitä. Valmiit tai lähes valmiit veneet esitellään Venemestarin Telakalla venemessuilla 6. – 15.2.2026 Helsingin Messukeskuksessa ja ne kisaavat keskenään palkinnoista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme