Mäntyharju-Repovesi reitit on Vuoden Retkikohde 2015
Tämän vuoden kilpailun teemana olivat retkeilypalvelut. Kilpailussa haettiin ympärivuotiseen retkeilyyn sopivaa luontoretkikohdetta, jossa on viime vuosina kehitetty aktiivisesti retkeilypalveluita, kuten reittejä, opastettuja retkiä ja välinevuokrausta.
Retkeilijän palveluihin panostetaan
Reitti Mäntyharjulta Repovedelle on noin 33 kilometriä pitkä. Se sijoittuu harjujen ja metsäjärvien väliselle alueelle, jonne levittäytyy erilaisia maastopyörä-, patikointi – ja melontareittejä. Reitin varrella on tyypillistä eteläsavolaista maisemaa, kuten järvenreunusmaisemaa, pitkospuita, suopursuja ja koivikkoa. Repoveden kansallispuiston alueella maisemat muuttuvat toisenlaisiksi - kymmenien järvien ja lampien muodostamasta metsämaisemasta nousee mahtavia mäkiä ja jylhiä kallioita.
- Tämän reitin valtteja ovat hyvät yhteydet. Tänne pääsee junalla ja retkeilyreittien lähtöpiste on lähellä Mäntyharjun keskustaa. Majoitusta löytyy alku- ja loppupisteiden lisäksi myös reitin varrelta, sekä lakanoissa että luonnon helmassa. Samalle retkelle voi yhdistää melontaa, patikointia, kalliokiipeilyä ja maastopyöräilyä. Nämä ominaisuudet erottavat tämän reitin monista muista reittikokonaisuuksista, kertoo Mäntyharjun kunnan matkailu -ja markkinointisihteeri Piia Mäkilä.
- Reittien palvelut on suunniteltu reitin ja retkeilijöiden ehdoilla. Mietimme, millaisia palveluita retkeilijät missäkin kohdassa retkeään tarvitsevat. Retkeilypalveluiden lisäksi reitin varrella on mm. museo, kahviloita ja bed&breakfast-paikkoja, Mäkilä jatkaa.
Talviaikaan maastossa voi lumikenkäillä, hiihtää, retkiluistella ja laskea pulkalla. Lisäksi Suomen Ladun paikallisyhdistys on piilottanut kaikkien reittien varrelle geokätköjä. Uusituilta nettisivuilta löytyvät kootusti alueen retkeilypalvelut retkiluistelusta vesitakseihin ja saunoihin. Sivustolla myös esitellään päiväretkille sopivia reittejä.
- Erilaisille retkeilijöille on tarjolla erilaisia reittejä. Eräretkeilijän unelmakohde on Keisarinlähteen melontakierros, jonka varrella ei ole kahviloita ja muita palveluita. Lisäksi meillä on 22 kilometriä pitkä luonto- ja kulttuuripolku, joka esittelee kiinnostavia yksityiskohtia reitin varrelta: eläimiä, kulttuuria ja luontoa. Nostamme esiin sellaisia asioita, joita ei netistä löydä.
Kansainvälisille markkinoille
Kilpailun palkintosumman, 5000 euroa, lahjoittaa Suomen Messusäätiö. Palkintoraha käytetään konkreettisiin asioihin, jotka parantavat retkeilykokemusta ja edesauttavat kohteen markkinointia.
- Palkintorahalla voisimme tehdä esimerkiksi saksankieliset nettisivut, joiden avulla paikallisten yritysten on helpompi valloittaa Keski-Euroopan markkinoita. Lisäksi suunnitteilla on vedenkestävä, kulttuurikohteita esittelevä kartta melojille, visioi Mäkilä.
GoExpo muuttaa Helsingin Messukeskuksen Suomen suurimmaksi urheiluareenaksi 6.-8.3. Mukana on seitsemän tapahtumaa: Outdoor, Fillari, Kunto, Golf, Ball Sports ja Kuva&Kamera sekä viikonloppuna 7.-8.3. järjestettävä Helsinki Horse Fair.
Vuoden Retkikohde -kilpailu järjestettiin nyt yhdennentoista kerran. Kilpailun tavoitteena on parantaa retkeilykohteiden tunnettuutta ja auttaa luonnossa liikkujia löytämään uusia retkireittejä. Kilpailun voittaja valittiin nettiäänestyksellä, johon osallistui kaikkiaan 4500 retkeilijää. Yleisö sai äänestää ammattilaisraadin valitsemien kymmenen finalistin joukosta suosikkiaan. Voittaja kahmi neljänneksen kaikista annetuista äänistä.
Lisätiedot:
matkailu -ja markkinointisihteeri Piia Mäkilä, Mäntyharju, 040 774 1902, piia.makila@mantyharju.fi, www.mantyharju-repovesi.com
tiedottaja Riikka Luomapää, Messukeskus, 050 540 4231, riikka.luomanpaa@messukeskus.com, www.goexpo.fi
Kuvia kohteesta: http://www.mantyharju-repovesi.com/fi/infotalvi/kuvapankki
Kuva palkituista (Piia Mäkilä ja Juhani Lyytikäinen) osastollaan GoExpossa tulee kuvapankkiin http://mediabank.messukeskus.com/ perjantaina 6.3. noin klo 12
Vuoden retkikohde 2015 on GoExpossa osastolla 6p158. Osastolla on paikalla koko messujen ajan Mäntyharjusta matkailu -ja markkinointisihteeri Piia Mäkilä sekä liikuntapaikkavastaava Juhani Lyytikäinen.
Suomen Messusäätiö jakaa joka vuosi noin 400.000 eurolla palkintoja suomalaisen elinkeinoelämän edistämiseen. Näitä ovat mm. Tasavallan Presidentin kansainvälistymispalkinto ja Kaj Franck -muotoilupalkinto sekä yllämainittu Vuoden Retkikohde -palkinto.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tiedottaja Riikka Luomapää, Messukeskus, 050 540 4231, riikka.luomanpaa@messukeskus.com, www.goexpo.fi
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Helsingin Messukeskus on Suomen elämyksellisin tapahtumakortteli ja vaikuttavin kohtaamismedia. Suomen suurin tapahtumajärjestäjä tuottaa laadukkaita tapahtumia sekä vuokraa tilojaan ja palvelujaan erilaisten tapahtumien areenaksi. Messukeskuksen itse tuottamia tapahtumia ovat mm. Habitare, Helsingin Kirjamessut, Educa, FinnBuild, Matkamessut ja Vene Båt. Vierastapahtumina Messukeskuksen tiloissa järjestetään mm. Slush, Nordic Business Forum, Assembly, Kennelliiton Koiramessut sekä lukuisia kansainvälisiä kongresseja ja yritystapahtumia vuosittain.
Tilat käsittävät 7 hallia, 40 muuntuvaa kokoustilaa, 21 ravintolaa ja oman tapahtumahotellin. Messukeskus toi vuonna 2024 pääkaupunkiseudulle 245 miljoonan euron tulovirran ja toiminnan työllisyysvaikutus oli 3335 henkilötyövuotta. Omistajayritys Suomen Messut perustettiin vuonna 1919. | Messukeskus. The realsocial media. www.messukeskus.com @messukeskus
Helsinki Expo and Convention Centre (brand name Messukeskus) hosts Finland’s most inspiring events and exciting encounters. As Finland’s premier experience provider, we organise high-quality events and rent out our facilities for a wide variety of occasions. Events produced by Messukeskus include, among others, Habitare, the Helsinki Book Fair, Educa, Finnbuild, Matka Travel Fair, and Helsinki International Boat Show. Messukeskus also hosts guest events such as Slush, Nordic Business Forum, Assembly, International Dog Fair, as well as many international congresses and business events every year.
Our premises include 7 halls, 40 convertible meeting rooms, 21 restaurants, and our own hotel. The events held at the Helsinki Exhibition and Convention Centre last year brought in a revenue stream of 245 million euros to the Helsinki metropolitan area and created the equivalent of 3,335 full-time jobs. The Finnish Fair Corporation was founded in 1919. | Messukeskus. The real social media | www.messukeskus.com @messukeskus
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Messukeskus
KoneAgria 2025 tarjoaa merkityksellistä sisältöä viljelijälle - ohjelman teemat julkaistu28.5.2025 15:55:36 EEST | Tiedote
KoneAgria 2025 tarjoaa viljelijöille arvokasta ja ajankohtaista tietoa alan tulevaisuuden näkymistä ja mahdollisuuksista. Kasvu-lavan neljä pääteemaa ovat Talous ja kannattavuus, Maatalouden rahoitus, Nuoret viljelijät ja sukupolvenvaihdokset sekä Hyvinvointi ja työkyky. KoneAgria 2025 järjestetään 9. – 11.10.2025 Tampereen Messu- ja Urheilukeskuksessa.
19. EAPC:n maailmankongressi tuo palliatiivisen hoidon huippuasiantuntijat Helsingin Messukeskukseen28.5.2025 12:38:28 EEST | Tiedote
Palliatiivisen hoidon 19. maailmankongressi, EAPC 19th World Congress of the European Association for Palliative Care, järjestetään tänä keväänä ensimmäistä kertaa Suomessa. Helsingin Messukeskuksessa 29.–31. toukokuuta järjestettävään tapahtumaan odotetaan noin 3 000 lääketieteen ja hoitoalan ammattilaista eri puolilta maailmaa.
Helsingin Kirjamessut perustettiin 25 vuotta sitten kirja-alan toiveesta - nyt tapahtuma on suurempi kuin koskaan28.5.2025 12:00:00 EEST | Tiedote
Ensimmäiset Helsingin Kirjamessut järjestettiin vuonna 2001. Tapahtuman taustalla on vahva kirja-alan toivomus saada kirjamessut Helsinkiin. Ensimmäisillä Helsingin Kirjamessuilla vieraili 30 000 kirjallisuuden ystävää. Tänä vuonna Helsingin Kirjamessut järjestetään 25. kertaa ja viime vuonna kävijöitä oli lähes 98 000. Helsingin Kirjamessujen entiset ohjelmajohtajat muistelevat tapahtumarikkaita vuosiaan nyt julkaistussa verkkohistoriikissa, josta löytyy kirjamessujen syntytarina ja poimintoja kirjamessuvuosien varrelta. Helsingin Kirjamessut järjestetään 23. – 26.10.2025 Helsingin Messukeskuksessa.
Cyber Security Nordic 2025: Digitaalisen turvallisuuden ja yhteiskunnan resilienssin ytimessä23.5.2025 12:39:18 EEST | Tiedote
Cyber Security Nordic 2025 kokoaa jälleen kyberalan yritykset, yksityisen ja julkisen sektorin edustajat sekä huipputason puhujat 4.–5.11.2025 Helsingin Messukeskukseen. Ensimmäiset Stage One -lavan puhujat tuovat näkökulmia nykyaikaisten kyberuhkien ennakointiin, häiriönsietokyvyn vahvistamiseen ja organisaation johtamiseen ennakoimalla, sekä inhimillisen päätöksenteon roolin korostamiseen yhä automatisoidummassa maailmassa.
Cyber Security Nordic 2025: Navigating the future of digital trust and resilience23.5.2025 08:00:00 EEST | Press release
Cyber Security Nordic 2025 once again gathers cyber companies, the private and public sector, and top-level speakers at Helsinki Expo and Convention Centre on 4–5 November. First Stage One speakers bring perspectives on anticipating modern cyber threats, strengthening resilience through proactive security, supporting leadership with actionable threat intelligence, and highlighting the role of human decision-making in an increasingly automated world.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme