Turun Messukeskus Oy/Turun Messu- ja Kongressikeskus

Karavaanarit jakavat messuilla kokemuksiaan maailmojen valtateiltä ja leirintäalueilta

Jaa
Tiedote 10.1.2013, Turun Messu- ja Kongressikeskus. Karavaanarit aloittavat uuden automatkailukautensa Turusta. Turun Messu- ja Kongressikeskuksessa 11.-13. tammikuuta järjestettävä Caravan Show –messutapahtuma on perinteinen startti vuoden alkuun. Tapahtuma järjestetään yhteistyössä SF-Caravan ry:n kanssa. Tarkoitus on houkutella automatkailun pariin myös uusia automatkailun ystäviä. Ohjelmisto on koottu siten, että messuilta löytää hyötytietoa sellainenkin, joka suunnittelee matkaa maailmalle esimerkiksi henkilöautolla. Karavaanarit jakavat tietoa, jota matkaoppaista ei välttämättä löydä.

Caravan Show –messut esittelee kolmen messupäivän aikana kävijöille matkailuauto- ja –vaunutarjontaa. Messuilla esittäytyy peräti 150 matkailuautoa ja –vaunua, mukana uusimmat uutuudet. Myös tarvikkeita on myynnissä. Tarjonta on viimevuotista suurempaa.

Kysy matkailun konkareilta

Kohdevinkkejä reissuun mieliville on tarjolla mm. Unkarista, Puolasta, Virosta, Latviasta ja Liettuasta. Tietoa on tarjolla myös matkareiteistä etelään.
SF-Caravanin Rutusakki-kerho esittelee messukävijöille erikoista elämäntapaansa, koko talven asumista matkailuajoneuvossa Etelä-Euroopassa. Kokemusperäistä tietoa on tarjolla mm. lääkäripalveluista ja leirintäaluehinnoista. Paikalla on hyvä tilaisuus kysyä ja keskustella.
Kotimaan leirintäalueista joku saa tänäkin vuonna SF-Caravan ry:n arvostetun palkinnon. Messujen avajaistilaisuuden yhteydessä 11.1. kello 16 julkistetaan Vuoden 2012 Caravan-alue.

Terävää itsearviointia

Messujen asiantuntijapaneelit juontaa Jethro Rostedt. Paikalla ovat maan parhaat liikenteen, matkailuajoneuvotekniikan ja leirintäalueturvallisuuden tuntijat. Napakkaa keskustelua kuullaan muun muassa aiheista: Mestarikuljettaja karavaanari - Mitä ovat hyvät tavat liikenteessä? Kolmas ajokorttidirektiivi muutoksineen sekä alkoholin käyttö leirintäalueilla ovat myös puheenaiheina. Sunnuntaina 13.1. kuullaan mielenkiintoinen keskustelu siitä, kaipaako karavaanarin julkisuuskuva kohentamista?

Isot treffit messujen yhteydessä

Automatkailuaiheinen messutapahtuma olisi torso, jos ei mukana olisi myös käytännön leiriytymistä. SF-Caravan Turku ry. huolehtii messujen aikana noin 400:n alueelle leiriytyvän karavaanarin hyvinvoinnista. Treffiläisille on luotu messukeskuksen välittömään läheisyyteen mahdollisuudet mukavaan yhdessäoloon. Messujen viihdeohjelma tarjoaa karaokea, tanssia ja yhteislaulua. Esiintyjinä ovat mm. Eini & Boogie ja Neumann.

Lisätietoa messuista ja sisällöstä:

Turun Messu- ja Kongressikeskus, (02) 337 111
messujen projektipäällikkö Päivi Järvelä, puh. 040 742 7920, paivi.jarvela@turunmessukeskus.fi

SF-Caravan ry, toiminnanjohtaja Timo Piilonen, puh. (03) 615 3121, 050 592 6561, timo.piilonen@karavaanarit.fi

Caravan-treffit, SF-Caravan Turku ry:n puheenjohtaja Pentti Groth, puh. 0400 824 471

Lisätiedot netistä messuista & näytteilleasettajista:
http://turunmessukeskus.fi/messut-ja-tapahtumat/caravan-show-camping/etusivu 
Facebook: facebook.com/CaravanShowCamping

Liitteet

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Turun Messukeskus Oy/Turun Messu- ja Kongressikeskus
Turun Messukeskus Oy/Turun Messu- ja Kongressikeskus
Messukentänkatu 9-13
20210 Turku

Vaihde (02) 337 111https://www.turunmessukeskus.fi

Turun Messukeskus Oy on messu- ja näyttelytoimintaa harjoittava palveluyritys, jonka liiketoimintaan kuuluvat messujen ohella tilojen vuokraus erilaisia tapahtumia, kongresseja ja messuja varten sekä näihin liittyvän tekniikan ja osaamisen markkinointi.

 

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Turun Messukeskus Oy/Turun Messu- ja Kongressikeskus

Uusi hyvinvointitapahtuma Hyvä Olo Expo alkaa lauantaina – luvassa hyvinvointia, liikuntaa, terveyttä, kauneutta, muotia ja kädentaitoja22.10.2024 14:08:18 EEST | Tiedote

Alueen suurin hyvinvointitapahtuma Hyvä Olo Expo kerää saman katon alle upean kattauksen hyvinvointia, liikuntaa, terveyttä, kauneutta, muotia ja kädentaitoja. Turun Messukeskuksessa 26.-27.10.2024 järjestettävillä Hyvä Olo Expo -messuilla on tarjolla tärkeää tietoa ja inspiraatiota hyvinvoinnista, hemmottelua ja shoppailua, hauskoja ja mielenkiintoisia kokeilutunteja ja työpajoja, muotinäytöksen pukuloistoa sekä Miss Turku -kilpailun finaali.

Kävijämäärä kasvoi Turun Kirjamessuilla – kirjallisuus kiinnostaa7.10.2024 11:22:06 EEST | Tiedote

Eilen päättyneet Turun Kirjamessut ja samaan aikaan järjestetyt Turun Ruoka- ja Viinimessut kasvattivat kävijämääräänsä edellisvuosista. Kolmipäiväiset messut houkuttelivat yleisöä monipuolisella ohjelmallaan, kirjatarjonnallaan ja ainutlaatuisella tunnelmallaan. Turun Kirjamessut on tärkeä kirjasyksyn avaustapahtuma, joka kerää alan ihmiset, kirjailijat ja kirjojen ystävät yhteen. Messut järjestettiin Turun Messukeskuksessa 4.–6.10.2024.

Turun Kirjamessut starttaavat perjantaina – mukana kirjavuoden 2024 puhutuimmat tekijät ja teokset1.10.2024 08:00:00 EEST | Tiedote

Kirjallisuuden ja kulttuurin ystävät kokoontuvat Turun Messukeskukseen 4.–6.10.2024 Suomen vanhimmille kirjamessuille. Viikonlopun aikana messukävijät pääsevät tekemään kirjaostoksia, tapaamaan ajankohtaisia kirjailijoita sekä kuulemaan kantaaottavia keskusteluja. Messuilla voi myös osallistua erilaisiin työpajoihin ja peleihin, lukuretriittiin tai vaikka cosplay-asukisaan. Kirjamessujen teemana on tänä vuonna Pelin henki.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye