
REALIALLA HYVÄ LOPPUVUOSI 2006
TIEDOTE 17.1.2007
Julkaisuvapaa
Kiinteistöalan uusi toimija Realia Group Oy muodostettiin kesällä 2006. Realia toimii alustana eri kuluttajaryhmiä palveleville brandeille. Huoneistokeskus, SKV, HUOM! ja Realia Management yhdessä SKV Isännöinnin kanssa muodostavat Realian rungon. Vuoden 2006, erityisesti loppuvuoden, myynti- ja tuloskehitys oli vahvaa. Alkuvuosi oli selvästi loppuvuotta hiljaisempi koko asuntomarkkinasektorilla.
”Realian suorituksen arvoa nostaa se, että yritys läpikävi vuonna 2006 poikkeuksellisen suuren rakenteellisen uudistuksen sisältäen lähes 100 fuusiota” toteaa toimitusjohtaja Risto Kyhälä.
Yrityksessä työskentelee nyt yli 1500 alan ammattilaista. ”Emme käytännöllisesti katsoen lisänneet yhtään henkilöstöä viime vuonna vaan keskityimme liiketoimintaprosessien parantamiseen. Nyt kannattavuus on kohdallaan, prosessit toimivat ja on hyvä ryhtyä panostamaan kasvuun” jatkaa Kyhälä.
Lisätietoja Risto Kyhälä 0400-998800
REALIAN OMISTAMAT YHTIÖT NOUSIVAT VUODEN 2006 VIIMEISELLÄ KVARTTAALILLA
YLI 30% OSUUTEEN VÄLITTÄJIEN TEKEMÄSTÄ ASUNTOKAUPASTA
Huoneistokeskus ja SKV tekivät noin 21.000 asuntokauppaa vuonna 2006. Realian aloittaessa markkinaosuus oli noin 29%:n tuntumassa, mutta vuoden viimeisellä neljänneksellä myyntiyhtiöt nousivat yhteensä yli 32%:iin kaikista kiinteistönvälittäjien tekemistä kaupoista. Vuoden 2006 viimeisellä kvarttaalilla tehtiin välittäjien toimesta yhteensä noin 16.300 kauppaa, joista Realia teki noin 5300. Liiketoimintajohtaja Raimo Sarajärvi on erittäin tyytyväinen asuntovälityksen tulokseen vuonna 2006: ” Teimme elo-marraskuussa keskimäärin 2000 kauppaa per kuukausi – kiitos ammattitaitoisen henkilökunnan, saimme parannettua myyntitehoamme selvästi.” Sarajärvi iloitsee myös HUOM! -konseptin hyvästä vastaanotosta: ”HUOM! toi mukanaan kuluttajien kaipaaman asumiskustannusajattelun asuntomarkkinoille”.
Realian asuntovälityksen liikevaihto oli vuonna 2006 lähes 90 miljoonaa euroa.
Lisätietoja Raimo Sarajärvi 0400-662 716
SKV-ISÄNNÖINNILTÄ VAHVA SUORITUS 2006
Asunto-osakeyhtiöisännöinnin ykkönen, SKV Isännöinti, kasvatti edelleen vuonna 2006 markkina-osuuttaan. Tällä hetkellä SKV Isännöinnin osuus ammattimaisesta asunto-osakeyhtiöisännöinnistä on yli 10 %. ”Isännöinnin muuttuminen erikoistuneiksi ja verkottuneiksi ammattitoimijoiksi jatkuu voimakkaana tulevaisuudessakin”, uskoo Jani Nieminen, isännöinnistä vastaava liiketoimintajohtaja Realiasta. ”Tulemme julkistamaan uusia palvelumalleja piakkoin asunto-osakeyhtiön asukkaille ja osa niistä toimii verkossa” toteaa Nieminen. Realia huolehtii yli 5500 taloyhtiön ja noin 100.000 huoneiston isännöintipalveluista.
REALIA MANAGEMENT SAI VUODEN ALUSSA 4500 ASUNTOA VARMALTA MANAGEERAUKSEEN
Huoneistokeskus Toimitilapalvelujen, SKV Yrityspalvelujen sekä SKV asuntomanagementin yhdistyessä vuodenvaihteessa syntyi ainutlaatuinen kokonaisuus sijoittajien ja yritysten palvelemiseen kiinteistö-asioissa. Eläkeyhtiö Varma siirsi 4500 asunnon manageerauksen ja vuokrauspalvelut vuodenvaihteessa Realialle. Yhteensä huoneistoja on nyt Realian manageerauksen piirissä yli 30.000.
Lisätietoja Jani Nieminen 050-3734847
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Realia Group Oy
Realia on Green Building Councilin kumppanijäsen vuonna 20202.3.2020 14:00:15 EET | Tiedote
Realia on Green Building Council Finlandin kumppanijäsen vuonna 2020. Kumppanuusjäsenyyden myötä yhteisenä tavoitteena on edistää hiilineutraalia liiketoimintaa tähtäämällä energiatehokkaampiin kiinteistöihin ja lisäämällä ympäristövastuullisuutta koko kiinteistöalalla.
Realia Group -konsernin henkilöstöjohtajaksi Marjo Pääkkö2.12.2019 10:49:03 EET | Tiedote
Realia Group -konsernin henkilöstöjohtajaksi ja johtoryhmän jäseneksi on nimitetty KM, VTK Marjo Pääkkö. Hän aloittaa tehtävässään viimeistään 13.2.2020. Pääkkö siirtyy Realia Groupiin Schenker Oy:n henkilöstöjohtajan tehtävästä.
Matti Bergendahl jättää tehtävänsä Realia Group -konsernin toimitusjohtajana - Hänen seuraajakseen yhtiön uudeksi toimitusjohtajaksi on valittu Kari Virta1.10.2019 13:57:33 EEST | Tiedote
Viiden menestyksekkään vuoden jälkeen Realia Group -konsernin toimitusjohtaja Matti Bergendahl on irtisanoutunut ja jättää tehtävänsä siirtyäkseen uusin haasteisiin yhtiön ulkopuolelle. Tästä johtuen Realia Group Oy:n hallitus on tyytyväinen voidessaan ilmoittaa, että uudeksi toimitusjohtajaksi on nimitetty Kari Virta. Karin tutustuminen Realia Group -konserniin alkaa lokakuun aikana ja hän aloittaa tehtävässään konsernin toimitusjohtajana 1.11.2019. Matti Bergendahl toimii Kari Virran tukena vuoden 2019 loppuun saakka. ”Olemme kiitollisia Matti Bergendahlin panoksesta Realia Group -konsernissa. Bergendahlin johdossa Realia Group -konsernista ja sen liiketoimintayksiköistä on kasvanut Pohjoismaiden johtava kiinteistöjohtamis- ja kiinteistönvälityspalveluiden asiantuntijakonserni, joka on tunnettu osaavasta henkilöstöstään. Bergendahlin toimikaudella 2014–18 konsernin liikevaihto on kasvanut 90 miljoonasta eurosta yli 140 miljoonaan euroon. Samana ajanjaksona konsernin kannattavuus on k
Sebastian Krapf Realia Groupin talousjohtajaksi6.8.2018 12:00:00 EEST | Tiedote
Realia Group -konsernin talousjohtajaksi ja johtoryhmän jäseneksi on 8.8.2018 alkaen nimitetty KTM Sebastian Krapf. Krapf siirtyy Realia Groupiin Vincit Groupista, jossa hän on toiminut talousjohtajana. Aiemmin Krapf on työskennellyt mm. talousjohtajana OpusCapita Groupissa sekä Konecranesin palveluksessa Suomessa ja Aasiassa.
Realia Group -konserni ostaa Colliers International Finland Group Oy:n isännöintiliiketoiminnat ja vahvistaa asemaansa Suomen suurimpana isännöintialan toimijana9.7.2018 13:56:57 EEST | Tiedote
Pohjoismaiden suurin asunto-, kiinteistö- ja toimitilaomaisuuden hallintaan ja välitykseen erikoistunut Realia Group -konserni on ostanut Colliers Isännöinti Oy:n (entinen Ovenia Isännöinti Oy) Colliers International Finland Group Oy:ltä (entinen Ovenia Group Oy). Yrityskauppa on osa Realia Groupin ja sen tytäryhtiö Realia Isännöinnin kasvustrategiaa ja tukee yhtiön tavoitetta toimia isännöintialan suunnannäyttäjänä erityisesti asiakaskokemuksen kehittämisessä.