Helsingin yliopistoHelsingin yliopisto

Laji.fi laittaa eliöt lokeroihin

21.5.2015 12:37:00 EEST | Helsingin yliopisto | Tiedote

Jaa
Massiviinen Suomen Lajitietokeskuksen portaali Laji.fi kerää ensimmäistä kertaa Suomen eliölajitiedon yhteen paikkaan. Testikäytössä olevasta palvelusta rakentuu työkalu tutkijoille, päättäjille, luontoharrastajille ja opettajille. Portaalissa kuka tahansa voi selvittää vaikka lempimetsänsä kasvit, linnut ja käärmeet sekä ilmoittaa omat havaintonsa.

Luontokuvista täyttyvän sivuston tietovarastoon yhdistetään tiedot eri ympäristötoimijoiden lähteistä. Data on avointa, joten tutkijoiden lisäksi kalastajille, marjastajille, retkeilijöille ja koululaisille on luvassa uusia palveluita.

Yhdistetty tieto levinneisyydestä, uhanalaisuudesta ja elintavoista tuo nipun uusia keinoja monen uhanalaisen lajin ja elinympäristön suojeluun.

– Avoin tieto lisää myös sellaisten lajien arvostusta, joita ei yleensä postikorteissa nähdä. Yhteiskunta kehittyy avoimemmaksi ja tietoa käytetään entistä tehokkaammin, Lahti sanoo.

Aivan kaikkea tietoa palvelusta ei kuitenkaan näe. Uhanalaisten lajien tarkat sijaintitiedot on tarkoituksella piilotettu.

Monessa muussa maassa Lajitietokeskusta vastaavat palvelut ovat olleet jo pitkään tutkijoiden ja muiden luonnosta kiinnostuneiden käytössä. Esimerkiksi Ruotsissa Artdatabanken on toiminut jo vuosia.

– Suomen Lajitietokeskuksesta on kuitenkin tulossa toimivampi ja näyttävämpi, lupaa Luonnontieteellisen keskusmuseon LUOMUKSEN johtaja Leif Schulman.

Maaliskuussa Luomuksen tutkijat ja Yle Luonto aloittivat Lajitietokeskuksen pilottihankkeena sammakkoeläinten ja matelijoiden kartoituksen. Tieto tulee tarpeeseen, sillä edellisestä kartoituksesta on 20 vuotta. Toistaiseksi palveluun on kirjattu sammakkoelämistä ja matelijoista lähes 1 500 havaintoa.

Suomen Lajitietokeskus antaa tärkeää tietoa päätöksentekijöille ja ympäristöviranomaisille eri lajeista. Tieto on olennaista muun muassa ilmastonmuutoksen tutkimukselle. Lajitietokeskuksen perustamista on pidetty välttämättömänä jo vuosia, jotta esimerkiksi YK:n tavoitteet luonnon monimuotoisuuden turvaamiseksi voidaan täyttää.

Luomuksen vetämä projekti ulottuu vuoden 2017 loppuun osana Suomen ympäristökeskuksen (SYKE) Envibase-hanketta ja Suomen Akatemian tutkimusinfrastruktuuriohjelmaa.

Perjantaina 22.5. Suomen Lajitietokeskus järjestää avajaisseminaarin, jossa kuullaan palvelun kehittäjien ja rahoittajien puheenvuorojen lisäksi myös yritysten toiveita ja ajatuksia kaupallisesti hyödynnettävästä datasta. Ohjelma löytyy osoitteesta:
http://www.luomus.fi/fi/uutinen/suomen-lajitietokeskus-seminaari-eliolajitiedon-merkityksesta

Seminaaria voi seurata verkossa livelähetyksenä klo 9.30 – 13.00.  Twitterissä Suomen Lajitietokeskuksesta ja seminaarista keskustellaan aihetunnisteella #lajitieto

Lisätiedot:

Kari Lahti
Projektipäällikkö
Helsingin yliopisto
Luonnontieteellinen keskusmuseo LUOMUS

kari.lahti@helsinki.fi
040-0727955

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Ville Korhonen
Tiedottaja


Luonnontieteellinen keskusmuseo LUOMUS, Helsingin yliopisto
PL 17, 00014 Helsingin yliopisto/Pohjoinen Rautatiekatu 13, Helsinki
P. 02941 28804, 050 576 2960


ville.korhonen@helsinki.fi
luonnontieteellinenmuseo@helsinki.fi


Luomus on luontosuhteen lujittaja.
Tuomme luonnon lähelle ihmistä ja yhteiskuntaa.

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Luonnontieteellinen keskusmuseo LUOMUS on Helsingin yliopiston erillislaitos, joka säilyttää ja ylläpitää luonnontieteellisiä kansalliskokoelmia sekä harjoittaa niihin liittyvää tutkimusta. Laajat kokoelmat koostuvat eläin-, kasvi-, sieni-, kivi- ja fossiilinäytteistä. Elävät kasvikokoelmat sijaitsevat kahdessa kasvitieteellisessä puutarhassa. Luomuksen kokoelmiin pääsee tutustumaan kolmessa yleisökohteessa Helsingissä: Luonnontieteellisessä museossa sekä Kaisaniemen ja Kumpulan kasvitieteellisissä puutarhoissa.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Helsingin yliopisto

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye