Kansalaismielipide: Tuottavuuden kasvu ei synny duunaria kurittamalla
Suomalaisten mielestä tuloksellisuuden kasvu edellyttää johtamisen ja työhyvinvoinnin kehittämistä. Tämän katsantokannan kannattajia löytyi niin ikään kaikkien puolueitten kannattajista vasemmistoliitosta kokoomuslaisiin.
Ammatti, asuinpaikka, tuloluokka tai talouden muoto (aikuistalous tai talous jossa on myös lapsia) ei näytä tuottavan poikkeuksia mielipiteisiin.
Julkisten ja hyvinvointialojen liiton JHL teetti Taloustutkimuksella kyselytutkimuksen, jossa kysyttiin kansalaisten mielipiteitä työelämästä, työajasta, julkisista palveluista sekä valtion taloudesta.
Puhelinhaastattelut tehtiin 11. – 19.5. välisenä aikana ja niihin osallistui 1003 henkilöä jotka olivat 15 – 79 -vuotiaita.
JHL:n puheenjohtajan Jarkko Elorannan mukaan kansalaiset näyttävät olevan hyvin tietoisia siitä, että pelkästään palkansaajat eivät Suomea sen nykytilasta nosta, vaan tuottavuuden kasvun pitää tapahtua työpaikoilla; kehittämällä sekä johtamista että prosesseja ja hyödyntämällä teknologiaa.
- Totuus on se, että tuotteiden ja palvelujen on oltava ominaisuuksiltaan kohdallaan, jotta ne menisivät kaupaksi. Pelkkä hinta ei ole se ainoa tekijä, Eloranta sanoo.
Palkka-ale ei saa kannatusta
Väitteeseen ”Työntekijöiden palkkoja on alennettava nykytilanteessa” 69 prosenttia haastateltavista vastasi olevansa täysin tai jokseenkin eri mieltä. Palkka-alea eivät vastustaneet pelkästään demarit ja vasemmistoliittolaiset, vaan myös keskustan, perussuomalaisten, kokoomuksen, vihreiden ja kristillisten kannattajista yli 50 prosenttia oli tätä mieltä. Palkka-alelle myötämielisimpiä olivat Ruotsalaisen kansanpuolueen kannattajat.
Kaikissa tuloluokissa palkka-ale tyrmättiin.
Työajan pidennys epäilyttää
Väitteen ”Työajan pidentäminen ei lisää työn tehokkuutta” kanssa täysin tai jossain määrin samaa mieltä oli 75 prosenttia vastaajista.
Kaikissa tuloluokissa reilusti yli 60 prosenttia vastaajista oli tätä mieltä.
Yllättävän yksimielisiä olivat tämän asian suhteen myös eri puolueiden kannattajat, sillä yli 60 prosenttia eri puolueiden vastaajista oli väitteen kanssa samaa mieltä.
Arkipyhät saisivat jäädä paikalleen
Väitteen ”Arkipyhät, kuten helatorstai, pitää siirtää viikonloppuihin” kanssa täysin tai jokseenkin eri mieltä oli 62 prosenttia vastaajista.
Sukupuoli jakoi jonkin verran vastaajia; 68 prosenttia naisista ei halunnut siirtää arkipyhiä, miehistä siirtoa vastusti 55 prosenttia, Sen sijaan 27 prosenttia miehistä oli sitä mieltä, että siirto pitää tehdä. Naisista tätä mieltä oli vain 17 prosenttia.
Eri puolueiden kannattajien välillä ei arkipyhäasiassa syntynyt radikaaleja eroja, sillä yli 50 prosenttia eri puolueiden vastaajista oli sitä mieltä, ettei arkipyhiä pidä lähteä siirtelemään.
Työhyvinvointi luo tuottavuutta
81 prosenttia vastaajista oli täysin tai jossain määrin samaa mieltä väitteen ”Paras keino työn tuottavuuden lisäämiseen on työhyvinvoinnin kehittäminen” kanssa. Kaikkien ikä- ja tuloluokkien ja eri puolueita kannattavat vastaajat olivat harvinaisen samanmielisiä tämän väitteen kohdalla. Täysin- tai jokseenkin samaa mieltä olevia oli joka ryhmässä vähintään 60 prosenttia.
Johtamista kehitettävä
Tuloksellisuuden kasvu edellyttää johtamisen kehittämistä. Tätä mieltä oli 78 prosenttia vastaajista. 74 prosenttia työntekijäasemassa olevista oli väitteen kanssa täysin tai jokseenkin samaa mieltä. Vielä enemmän väitteen taakse asettuivat toimihenkilöt, asiantuntijat, yrittäjät ja johtavassa asemassa olevat. Heistä 85 prosenttia oli väitteen kanssa samoilla linjoilla.
Voitoista tinkiminen saa kannatusta
”Yritysten on tingittävä voitoistaan työllisyyden hyväksi” –väitteen kanssa täysin tai jokseenkin samaa mieltä oli 68 prosenttia vastaajista. .
Vaikein tämä väite näytti olevan 15 – 24 vuotiaille vastaajille, sillä heistä peräti 30 prosenttia ilmoitti, ettei ole samaa eikä eri mieltä. Suurimmat kannatuslukemat tulivat 50 – 64 –vuotiailta (73 prosenttia) ja 65-79 –vuotiailta (75 prosenttia). 25 – 49 –vuotiaiden parissa voitoista väitteen kannatusprosentit vaihtelivat 59 ja 65 välillä.
Puoluekentässä nihkeimmin ajatukseen suhtautuivat Ruotsalaisen kansanpuolueen kannattajat. Heistä täysin tai jossain määrin eri mieltä oli 38 prosenttia, vaikkakin väitteen kanssa samoilla linjoilla puolueen kannattajista oli 42 prosenttia.
Kokoomulaisten parissa 50 prosenttia vastaajista oli samoilla linjoilla väitteen kanssa, eri mieltä oli 30 prosenttia. Keskustaa kannattavista vastaajista väitteen kanssa samaa miltä oli 67 prosenttia vastaajista ja perussuomalaisista 68 prosenttia.
Sosialidemokraatteja kannattavista vastaajista 77 prosenttia oli väitteen kanssa samaa mieltä. vasemmistoliiton kannattajista väitteen kannalla oli 81 prosenttia.
Lisätietoja: viestintäpäällikkö Juhana Harju044 0101 004
Liitteet
Linkit
Tietoja julkaisijasta

Sörnäisten rantatie 23
00500 HELSINKI
010 77031http://www.jhl.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL
Ammattiliitto JHL: Kouluttautumisen tukeminen on avain soten henkilöstön saatavuuden turvaamiseen3.6.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Ammattiliitto JHL tekemän kyselyn mukaan parhaat koulutukseen liittyvät keinot parantaa henkilöstön saatavuutta sote-aloilla ovat huolehtia taloudellisesta tuesta jatko-, muunto- ja täydennyskoulutuksessa. Lisäksi pitää taata riittävästi laadukasta ja käytännönläheisestä opetusta.
JHL:n kysely: Kansalaiset lähettivät spontaanit terveiset uusille alueiden ja kuntien päättäjille2.6.2025 13:39:33 EEST | Tiedote
Alue- ja kuntavaaleissa valitut uudet päättäjät aloittivat kautensa 1.6. Ammattiliitto JHL kysyi, minkä yhden toiveen suomalaiset haluavat antaa päättäjiksi valituille.
JHL-SOTE: Henkilöstön palkkausta on parannettava – Veto- ja pitovoiman vahvistamiseksi tarvitaan kokonaisvaltaisia ratkaisuja26.5.2025 12:46:26 EEST | Tiedote
Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL:n sote-henkilöstölle tekemä kysely osoittaa, että alan palkkauksessa ja työn vaativuuden huomioimisessa on paljon kehitettävää.
JHL: Suojelutyölaki uudistettiin työnantajia suosien21.5.2025 14:02:34 EEST | Tiedote
Ammattiliitto JHL on pettynyt eduskunnan hyväksymään uuteen suojelutyölakiin. Se on yksipuolinen, koska huolehtimisvelvollisuus ei koske työnantajan työsulkuja.
JHL: HRT-områdets konduktörer går i tvådagarsstrejk7.5.2025 13:00:00 EEST | Tiedote
Fackförbundet JHL har utlyst en två dagars arbetsnedläggelse i huvudstadsregionen på torsdag och fredag. Strejken omfattar arbetsuppgifter i lokaltrafiken inom ramen för järnvägsbranschens kollektivavtal. Strejken ordnas i protest mot avsikterna att ersätta VR:s konduktörer med ordningsvakter i HRT-områdets lokaltrafik.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme