DNA Oyj

iPhone 5 sekä molemmat uudet iPadit DNA:n 4G LTE -verkkoon

Jaa
DNA:n asiakkaat voivat tästä päivästä lähtien käyttää iPhone 5 -puhelinta ja neljännen sukupolven iPad WiFi + Cellular ja iPad mini WiFi + Cellular -tabletteja DNA:n 4G LTE -verkossa.

DNA:lta saa iPhone 5 -puhelimeen ja uusiin iPadeihin sopivat liittymät, joilla pääsee hyödyntämään DNA:n ja kattavaa LTE-verkkoa ja 4G-nopeuksia. LTE-ominaisuuden saa käyttöön päivittämällä laitteen käyttöjärjestelmän uuteen iOS 6.1 -versioon helposti suoraan puhelimesta tai tabletista.

"iPhone 5 -puhelimen ja uusien iPad-tablettien myynti on lähtenyt DNA:lla vauhdikkaasti liikkeelle, ja Applen LTE-päivitys on todella hyvä uutinen kaikille näiden laitteiden käyttäjille. DNA:n valikoimassa on tarjolla sopivat liittymät ja lisäpalvelut sekä iPhone 5:lle että iPadeille, joten asiakkaamme pääsevät hyödyntämään uusien päätelaitteiden LTE-ominaisuutta DNA:n 4G-verkossa saman tien", kertoo DNA:n puheliiketoiminnan johtaja Cedric Kamtsan.

LTE-verkon hyödyntäminen edellyttää 4G-liittymää tablettiin tai lisäpalvelua puhelimeen. Sen voi tilata käymällä DNA Kaupassa tai soittamalla DNA:n asiakaspalveluun. Esimerkiksi DNA Liikkuva Laajakaista XL 4G -lisäpalvelun hinta on 19,96 €/kk. DNA on ainoa iPadeja myyvä operaattori Suomessa.

Tällä hetkellä DNA:n 4G LTE toimii jo seuraavissa 15 kaupungissa ja kunnassa: Helsinki, Tampere, Turku, Espoo, Vantaa, Lahti, Hämeenlinna, Naantali, Nokia, Pirkkala, Rauma, Ylöjärvi, Kirkkonummi, Raisio ja Kaarina. DNA:n 4G-nopeuteen päästään jo yli 200 paikkakunnalla, ja verkkoa laajennetaan ja kehitetään jatkuvasti. Jo yli puolet suomalaisista asuu DNA:n 4G-verkon alueella.

www.dna.fi/ipad

Lisätietoja:
puheliiketoiminnan johtaja Cedric Kamtsan, DNA Oy, puh. 044 906 2377, cedric.kamtsan@dna.fi
laajakaistaliiketoiminnan johtaja Jarno Haikonen, DNA Oy, puh. 044 044 2058, jarno.haikonen@dna.fi
DNA:n viestintä, puh. 044 044 8000, viestinta@dna.fi

DNA Oy on suomalainen tietoliikennekonserni, joka tarjoaa yksityishenkilöille ja yrityksille laadukkaita, viimeisintä teknologiaa hyödyntäviä puhe-, data- ja tv-palveluita. DNA:n viisi miljoonaa suomalaista tavoittava 3G-verkko laajenee edelleen, ja 4G-verkot ulottuvat koko ajan uusiin kaupunkeihin ja taajama-alueille. DNA:n liikevaihto vuonna 2011 oli 728 miljoonaa euroa ja liikevoitto 51 miljoonaa euroa. DNA:lla on yli kolme miljoonaa matkaviestin- ja kiinteän verkon asiakkuutta. DNA ja WELHO ovat DNA Oy:lle rekisteröityjä tavaramerkkejä. Lisätietoa osoitteessa www.dna.fi.

Tietoja julkaisijasta

DNA Oyj
DNA Oyj
PL 10
01044 DNA

http://www.dna.fi

DNA on yksi Suomen johtavista tietoliikenneyhtiöistä. Tehtävämme yhteiskunnassa on yhdistää tärkeimmät. Tarjoamme yhteydet, palvelut ja laitteet koteihin sekä töihin ja pidämme näin huolta yhteiskunnan digitalisaatiosta. DNA:n asiakkaat ovat jo vuosien ajan olleet mobiilidatan käyttömäärissä maailman kärkijoukossa. DNA:lla on noin 3,7 miljoonaa matkaviestin- ja kiinteän verkon liittymäasiakkuutta. Yhtiö on palkittu lukuisia kertoja erinomaisena työnantajana ja perheystävällisenä työpaikkana. Vuonna 2024 liikevaihtomme oli 1 100 miljoonaa euroa ja yhtiössä työskentelee noin 1 600 henkilöä ympäri Suomea. DNA on osa Telenoria, joka on Pohjoismaiden johtava tietoliikenneyhtiö. Lisätietoa osoitteessa www.dna.fi, Facebookissa @DNA.fi, Instagramissa ja Threadsissa @dna_fi sekä LinkedInissä @DNA-Oyj.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta DNA Oyj

Huijausten määrä kasvussa – DNA:n uudet puhelin- ja laajakaistaliittymät estävät haitallisia sivustoja22.5.2025 12:00:06 EEST | Tiedote

Tällä hetkellä kaikkein nopeimmin kasvavat tietoturvauhat ovat ihmiseen kohdistuvat huijaukset. Samalla tarve suojautua erilaisilta huijauksilta on kasvanut. DNA vastaa kuluttajien tarpeeseen suojautua erilaisilta tietoturvauhilta tuomalla markkinoille DNA Huoleton -liittymät eli uudet puhelin- ja laajakaistaliittymät, jotka sisältävät turvallisen nettiselauksen maksuttomana lisäpalveluna. Uusien kuluttajaliittymien myynti alkaa maanantaina 26.5.2025. Liittymien tietoturvasta huolehtiminen on tärkeä vastuullisuusteko, jolla vastataan asiakkaiden todellisiin tarpeisiin. Turvallinen nettiselaus on saatavilla myös yritysasiakkaiden mobiilipuhe- ja dataliittymissä, minkä lisäksi se tulee saataville myös laajakaistaliittymiin.

Number of scams on the rise – DNA's new mobile and broadband subscriptions block harmful websites22.5.2025 12:00:06 EEST | Press release

Currently, the fastest growing data security threats are scams targeting individuals. There is also a growing need for consumers to protect themselves against all kinds of scams. DNA is responding to consumers' need to protect themselves against various data security threats by launching DNA Huoleton subscriptions – these new phone and broadband subscriptions include secure internet browsing as a free additional service. Sales of the new consumer subscriptions will begin on Monday, 26 May 2025. Taking care of the data security of subscriptions is an important corporate responsibility measure that responds to the real needs of customers. Safe browsing is also available for business customers' mobile voice and data subscriptions, and it will now be available for broadband subscriptions as well.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye