Golf-virran heikentyminen voi johtaa Euroopan ilmaston merkittävään viilenemiseen – uutta todistusaineistoa menneisyydestä
Viimeisintä jääkautta edeltävä Eem-kausi noin 130 000–115 000 vuotta sitten oli isossa osassa maapalloa lämpimämpi kuin tällä hetkellä vallitseva ilmastovaihe. Eem-kausi tarjoaakin mahdollisen vertailukohdan tulevaisuuden lämpimämpiä ilmasto-olosuhteita ajatellen.
Kansainvälinen tutkijaryhmä on nyt havainnut, ettei Eem-kauden lämmin ajanjakso jatkunutkaan Pohjois-Euroopassa yhtämittaisena, vaan ilmasto viileni yhtäkkiä kesken kauden.
– Suomen Itä-Lapissa sijaitsevan Soklin geologisten kerrostumien kasvi- ja eläinjäänteet paljastavat, että kesän keskilämpötila laski äkillisesti 2–4 astetta. Viileän jakson arvioidaan kestäneen noin 500–1 000 vuotta, sanoo tutkija Sakari Salonen Helsingin yliopiston geotieteiden ja maantieteen laitokselta.
Tutkijat vertasivat Soklin tutkimusaineistoa Pohjois-Atlantilta peräisin oleviin merisedimenttiaineistoihin ja totesivat, että viileneminen johtui Pohjois-Atlantin merivirtojen hidastumisesta. Tämä taas johti lämmintä vettä kuljettavien Pohjois-Atlantin merivirtojen heikkenemiseen. Syynä merivirtojen häiriintymiseen olivat mahdollisesti Grönlannin jäätiköltä purkautuneet sulamisvedet.
– Emme voi antaa täysin varmaa selitystä äkilliseen viilenemiseen johtaneista syistä. Vaikuttaa kuitenkin siltä, että tulevaisuuden lämpimämmässä ilmastossa Pohjois-Atlantin ympäristössä voi esiintyä merkittävää ilmastollista epävakautta, Salonen toteaa.
Tutkimus toteutettiin laajana kansainvälisenä yhteistyönä. Helsingin yliopistosta tutkija Sakari Salosen lisäksi mukana oli tutkija Minna Väliranta ympäristötieteiden laitokselta. Projektia johti Karin Helmens Tukholman yliopistosta.
_________
Artikkeli:
Karin F. Helmens, J. Sakari Salonen, Anna Plikk, Stefan Engels, Minna Väliranta, Malin Kylander, Jo Brendryen, Hans Renssen. Major cooling intersecting peak Eemian Interglacial warmth in northern Europe. Quaternary Science Reviews. doi:10.1016/j.quascirev.2015.05.018
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
tutkijatohtori Sakari Salonen
geotieteiden ja maantieteiden laitos
sakari.salonen@helsinki.fi
puh. 029 415 1577
tutkija Minna Väliranta
ympäristötieteiden laitos
minna.valiranta@helsinki.fi
puh. 050 448 6483
tiedottaja Elina Raukko
elina.raukko@helsinki.fi
puh. 050 318 5302
Tietoja julkaisijasta
Helsingin yliopistoPL 3
00014 Helsingin yliopisto
02941 22622 (mediapalvelu) 02941 911 (vaihde) (vaihde)https://www.helsinki.fi/fi/yliopisto
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin yliopisto
Kadotus vai toivo? Kolminaisuus pelastaa kaikki15.12.2025 11:25:44 EET | Tiedote
Eri uskonnoissa ja kristinuskon sisällä on hyvin monenlaisia käsityksiä ihmiskunnan lopullisesta kohtalosta. Tutkija, pastori Petri Tikan väitöstutkimus hakee vastausta kysymykseen kolminaisuusopista.
Ikääntyneiden ulkomailla syntyneiden syöpäkuolleisuus Suomessa syntyneitä matalampaa11.12.2025 08:30:00 EET | Tiedote
Suomessa asuvien ikääntyneiden maahanmuuttajien syöpäkuolleisuus on kokonaisuutena alhaisempi kuin Suomessa syntyneiden samanikäisten. Tietyissä syövissä kuolleisuus on kuitenkin korkeampaa.
Laajin tutkimus suomalaisnuorten ilmastoahdistuksesta: toivon ylläpitäminen avainasemassa11.12.2025 08:02:00 EET | Tiedote
Pelkkä ympäristövastuullinen käyttäytyminen voi lisätä nuoren ilmastoahdistusta, sillä ilmastonmuutosta ei voi yhden ihmisen voimin ratkaista. Sen sijaan nuorten toivoa ja uskoa yhteisöjen kykyyn toimia tulisi vahvistaa.
Koronarokotteet suojasivat erityisesti vaikealta koronataudilta11.12.2025 07:14:12 EET | Tiedote
Koronarokotteet tehosivat kaikissa ikäryhmissä ja vähensivät merkittävästi sairaalahoitoon ja tehohoitoon joutumista.
Ilmakuvista voidaan tekoälyn avulla saada tarkkaa tietoa metsien monimuotoisuudesta10.12.2025 09:40:07 EET | Tiedote
Metsien monimuotoisuudelle tärkeät haapapuut ja pystyyn kuolleet kelot voidaan tunnistaa luotettavasti avoimesta ilmakuva-aineistosta Helsingin ja Itä-Suomen yliopiston tutkijoiden kehittämillä menetelmillä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme