Kemianteollisuuden Responsible Care -vastuullisuusohjelma laajeni kattamaan myös työhyvinvoinnin mittarit
Yli 20 vuotta Suomessa toteutettu Kemianteollisuuden vastuullisuusohjelma Responsible Care on suomalaisen teollisuuden pitkäikäisin kestävän kehityksen ohjelma. Suomessa ohjelmassa on mukana 97 yritystä, ja se kattaa 80 % alan tuotannosta ja 60 % henkilöstöstä. Kaikki ohjelmaan sitoutuneet yritykset raportoivat vuosittain yksityiskohtaisesti kehityksestään useilla kymmenillä mittareilla.
Poimintoja Responsible Care -ohjelman tuloksista vuodelta 2014 (suluissa vuoden 2013 vertailuluku):
- Tapaturmataajuus (LTI3) 7,1 tapaturmaa milj. työtuntia kohden (5,9)
- Energiankulutus 0,95 kWH/tuotantokg (0,89)
- Vedenkulutus 1,11 litraa/tuotantokg (1,05)
- Kasvihuonekaasupäästöt 232 gCO2e/tuotantokg (220)
- Sairauspoissaolot kokonaistyötunneista 4,2 % (uusi mittari)
- Eläkkeelle jäämisikä 62,5 vuotta (uusi mittari)
- Varhaisen tuen malli yrityksistä / toimipaikoista 91 % (uusi mittari)
"Kemianteollisuuden yritykset ovat saavuttaneet merkittäviä tuloksia vastuullisuustyössään pitkällä aikavälillä ja tavoitteet ovat korkealla. Kemianteollisuus on ensimmäisenä toimialana Suomessa ottanut käyttöön myös työhyvinvoinnin mittarit, sillä haluamme olla työhyvinvoinnissa Suomen paras toimiala vuonna 2020," sanoo Kemianteollisuus ry:n toimitusjohtaja Timo Leppä.
"On hienoa, että Responsible Care -ohjelmaan on tullut uusia yrityksiä ja uusia kemianteollisuuden tuotealoja. Tämä kertoo käytännönläheisen ja tavoitteellisen yhteistyön tarpeellisuudesta," jatkaa Timo Leppä.
Kemianteollisuus on asettanut kovat tavoitteet sekä työturvallisuudelle että energiatehokkuudelle, ja saavuttanut näissä merkittäviä tuloksia.
"Vuonna 1988 kemianteollisuudessa tapahtui 43 tapaturmaa miljoonaa työtuntia kohti - vuonna 2014 enää 7,1. Tavoitteemme on pudottaa tapaturmataajuus alle viiteen vuonna 2015. Nolla tapaturmaa ei ole meille utopiaa vaan jo 21 prosentille RC-yrityksistä täyttä totta. Verkostomainen kummitoiminta, jossa jäsenyritykset jakavat avoimesti tietoa ja osaamistaan keskenään, on osoittautunut työturvallisuudessa tehokkaaksi tavaksi edetä. Tätä toimintaa laajennetaan entisestään," sanoo Responsible Care -ohjelmasta Kemianteollisuus ry:ssä vastaava Merja Vuori.
"Energiatehokkuuden jatkuva parantaminen on yksi keskeisistä tavoitteistamme. Vuonna 2014 kemianteollisuus kulutti 20 % vähemmän energiaa tuotantokiloa kohden kuin seurannan alkuvuonna 1995. Suuria vuosittaisia parannuksia on vaikea saavuttaa. Tämän vuoksi ala etenee pienin askelin," sanoo Kemianteollisuus ry:ssä energia- ja ilmastoasioista vastaava Sami Nikander.
Responsible Care on kemianteollisuuden kansainvälinen, kestävää kehitystä tukeva vastuullisuusohjelma. Suomessa se on ohjannut alan kehitystyötä jo yli 20 vuotta. Alan vastuullisuustyö on käytännönläheistä ja tavoitteellista. Mukana ohjelmassa on noin sata yritystä ja se kattaa 80 % alan tuotannosta Suomessa.
Kemianteollisuus ry koordinoi ohjelman toteutusta. TEAM Teollisuusalojen ammattiliitto ry, Ammattiliitto Pro ry ja Ylemmät Toimihenkilöt YTN ry ovat mukana ohjelman seurannassa ja kehittämisessä.
Responsible Care - tulokset vuodelta 2014:
www.kemianteollisuus.fi/fi/ala-numeroin
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Merja Vuori, vanhempi asiantuntija, puh. 040 730 1932, merja.vuori@kemianteollisuus.fi
Timo Leppä, toimitusjohtaja, puh. 050 301 6800, timo.leppa@kemianteollisuus.fi
Sami Nikander, osastopäällikkö, puh. 040 567 4413, sami.nikander@kemianteollisuus.fi
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kemianteollisuus ry
Yhteisöveron alentamisesta ja palkkaverotuksen keventämisestä kiitokset hallitukselle – osa päätöksistä heikentää kuitenkin teollisuuden kilpailukykyä23.4.2025 23:01:35 EEST | Tiedote
Hallitus julkisti keskiviikkona julkisen talouden suunnitelmansa vuosille 2026–2029. Kasvuriiheksi nimettyyn puoliväliriiheen kohdistui paljon odotuksia, ja hallitus onnistuikin tekemään myönteisiä, kasvua tukevia päätöksiä.
Työehtosopimus syntynyt kemianteollisuuden ylemmille toimihenkilöille15.4.2025 14:20:24 EEST | Tiedote
Kemianteollisuuden ylempien toimihenkilöiden työehtosopimusriitaan 13.4. annettu sovintoesitys on hyväksytty Kemianteollisuus ry:n ja Ylemmät Toimihenkilöt YTN:n hallituksissa tiistaina 15.4.
Trumpin tullit iskevät kipeästi teollisuuteen ja alleviivaavat vahvojen teollisuuspoliittisten toimien merkitystä kehysriihessä3.4.2025 12:12:08 EEST | Tiedote
Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin ilmoitus 20 prosentin tulleista iskee kipeästi suomalaiseen teollisuuteen. Suomen toiseksi suurimpaan vientialaan kemianteollisuuteen isku on jopa satoja miljoonia euroja. Pidemmällä aikavälillä vaikutus voi olla tätäkin suurempi. Trumpin tullit alleviivaavat vahvojen teollisuuspoliittisten toimien merkitystä kehysriihessä, jotta suomalainen teollisuus pitää pintansa jatkuvassa geopoliittisessa murroksessa.
Lakkoja kemianteollisuuteen – YTN:n kohteena 24 jäsenyritystä27.3.2025 17:54:40 EET | Tiedote
Ylemmät toimihenkilöt YTN ilmoitti torstaina 27. maaliskuuta yhteensä neljästä päivän mittaisesta lakosta Kemianteollisuuden yrityksiin. Lakkoja kohdistuu 24:ään kemianteollisuuden jäsenyritykseen sen eri toimialoilla ja eri puolilla Suomea. Lakkojen piirissä on noin 6 000 ylempää toimihenkilöä. Lakot on ilmoitettu seuraaville päiville: 11.4., 17.4., 25.4. ja 2.5.
Neuvottelutulos syntynyt Kumiteollisuuden ja Teollisuusliiton työehtosopimuksesta4.3.2025 20:26:42 EET | Tiedote
Kumiteollisuus ry ja Teollisuusliitto ovat saavuttaneet tiistaina 4. maaliskuuta neuvottelutuloksen työntekijöitä koskevasta työehtosopimuksesta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme