Suomalainen työelämä tarvitsee suvaitsevaisuusloikan
Tiedote, vapaa julkaistavaksi
Helsinki Pride -viikolle osallistuvat palkansaajakeskusjärjestöt SAK, Akava ja STTK vaativat voimakkaampaa tasa-arvon ja yhdenvertaisuuden edistämistä suomalaisessa työelämässä.
- Useat tutkimukset osoittavat, että erilaisiin vähemmistöihin kohdistuvaa syrjintää tapahtuu yhä Suomessa, ja myös suomalaisessa työelämässä. Tällä on luonnollisesti vaikutusta ihmisten työhyvinvointiin ja työssä jaksamiseen. Onkin tärkeää, että työsuojelussa ja sen valvonnassa työhyvinvointi ja psykososiaalisten riskien ennaltaehkäisy nostetaan aiempaa keskeisempään osaan. Kaikenlaiseen kiusaamiseen, häirintään ja muuhun epäasialliseen käyttäytymiseen on oltava työpaikoilla nollatoleranssi, Akavan asiantuntija Miika Sahamies painottaa.
Tasa-arvon ja yhdenvertaisuuden tulee toteutua kaikkien ihmisten kohdalla niin koko yhteiskunnassa kuin työelämässäkin. Palkansaajaliikkeelle on tärkeää varmistaa, että voimassa oleva lainsäädäntö on ajantasaista ja tehokkaasti edistää tasa-arvoa sekä yhdenvertaisuutta.
- Tämän vuoden alusta voimaan tulleiden tasa-arvo- ja yhdenvertaisuuslakien muutoksia on edeltänyt monivuotinen, monivaiheinen ja haastava valmistelutyö. Nyt kun vihdoinkin on saatu säännökset voimaan, tulee meidän kaikkien osaltamme varmistaa, että kaikilla työpaikoilla todella toimitaan uudistetun lainsäädännön mukaisesti, STTK:n lakimies Anja Lahermaa muistuttaa.
Perusoikeuksien toteutumisen lisäksi suvaitsevainen työelämä tukee osaltaan koko työyhteisön hyvinvointia ja siten myös tuottavuutta.
- Tasa-arvoisella ja yhdenvertaisella työyhteisöllä on suora yhteys myös tuottavuuteen. Varmistamalla tasa-arvon ja yhdenvertaisuuden toteutumisen työpaikalla olemme myös osaltamme mukana tuottavuuden parantamisessa, SAK:n erikoistutkija Tapio Bergholm korostaa.
Palkansaajakeskusjärjestöt toivottavat kaikki tervetulleeksi Helsinki Pride –viikon tapahtumiinsa. SAK, STTK ja Akava järjestävät Työelämä yhdenvertaiseksi ja tasa-arvoiseksi -seminaarin huomenna tiistaina klo 16, sekä osallistuvat lauantain Pride -kulkueeseen.
Seminaariin voi ilmoittautua sähköpostilla: prideseminaari@gmail.com. Palkansaajakeskusjärjestöjen kulkue kokoontuu Senaatintorilla Aleksanteri II:n patsaan luona lauantaina klo 12.30.
Lisätietoja:
SAK:n erikoistutkija Tapio Bergholm, puh: 050 547 2771
Akavan asiantuntija Miika Sahamies puh: 050 530 5366
STTK:n lakimies Anja Lahermaa, puh: 040 828 6845
Tietoja julkaisijasta
STTK on poliittisesti sitoutumaton ja moniarvoinen koulutettujen ammattilaisten keskusjärjestö, johon kuuluu 12 jäsenliittoa ja noin 400 000 jäsentä.
Olemme työssämme vastuullisia, oikeudenmukaisia ja rohkeita. Visiomme on hyvinvoiva ja menestyvä työntekijä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta STTK ry.
Selvitys: Maahanmuuttajanaiset kokevat Suomen yhteiskunnallisen ilmapiirin heikentyneen10.9.2025 06:00:00 EEST | Tiedote
Yli puolet kyselyyn vastanneista korkeasti koulutetuista maahanmuuttajanaisista arvioi yhteiskunnallisen ilmapiirin heikentyneen viime vuosina. Tulos perustuu E2-Tutkimuksen STTK:lle tuottamaan selvitykseen. Muutos liitettiin nykyisen hallituksen politiikkaan ja työmarkkinoiden torjuvuuteen ulkomaalaisia työntekijöitä kohtaan.
STTK:n hallitus: Tyhjien vetoomusten aika on ohi, kansanmurha on saatava loppumaan8.9.2025 13:00:38 EEST | Tiedote
Gazassa on sodittu pian kaksi vuotta. Sota alkoi, kun Hamasin taistelijat lokakuussa 2023 hyökkäsivät Israeliin surmaten etupäässä siviilejä. Sen jälkeen koko maailma on voinut lähinnä sivusta seurata Israelin kostoa, josta puolestaan on kehittynyt ennenäkemätön siviilien kärsimys. Kansainvälisen ay-liikkeen piirissä eurooppalainen kattojärjestö ETUC ja Työntekijöiden maailmanjärjestö ITUC ovat ottaneet voimakkaasti kantaa Gazan sodan ja siitä seuranneen suoranaisen kansanmurhan lopettamiseksi. STTK:n hallitus yhtyy vaatimukseen lopettaa tämä käsittämättömiin mittoihin paisunut tragedia. - Tähän mennessä yli 60 000 palestiinalaista on saanut surmansa sodassa. Maailman ruokaohjelma WFP:n mukaan noin satatuhatta naista ja lasta kärsii aliravitsemuksesta. Tämä kaikki on tuotu päivittäin silmiemme eteen tiedotusvälineiden ja avustusjärjestöjen kautta. On h-hetki toimia, ja tämä vastuu koskee myös Suomen hallitusta. Ulkoministeri Elina Valtosen päätös liittää Suomi niin sanottuun New Yorkin
STTK:n puheenjohtaja MVL:n 80-vuotisjuhlassa: Talous ei nouse aatteellisella temppuilulla, työmarkkinoiden luottamus on palautettava6.9.2025 13:00:00 EEST | Tiedote
Kotimainen elintarviketuotantoketju alkutuotannosta kuluttajan pöytään on noussut viime aikoina huoltovarmuusteeman myötä sille kuuluvaan arvoon. - Hyvä niin. Koko ruoka-alan merkitys Suomen kansantaloudelle on huomattava, sillä se työllistää suoraan ja välillisesti satoja tuhansia ihmisiä, STTK:n puheenjohtaja Antti Palola korostaa. Hän puhui lauantaina jäsenliitto Meijerialan Ammattilaisten (MVL) 80-vuotisjuhlakokouksessa Ikaalisissa. Palola korosti, että MVL on ainoa ammattiliitto, joka Suomessa huolehtii meijerialan erikoiskoulutettujen ja ammattilaisten edunvalvonnasta. - Olette alanne parhaita asiantuntijoita ja te teette Suomen huoltovarmuuden kannalta erittäin tärkeää työtä geopoliittisesti epävarmoina aikoina. Olkaa ylpeitä ammattitaidostanne ja työstänne, hän kehotti. Puheessaan STTK:n puheenjohtaja kuvasi nykyhallituksen ja työnantajien asennetta suomalaiseen ammattiyhdistysliikkeeseen. - Kun tähän asti suomalaista työelämää ja hyvinvointiyhteiskuntaa on kehitetty yhdessä ne
STTK: Budjettiriihi viestii hallituksen talouspolitiikan epäonnistumisesta2.9.2025 22:39:21 EEST | Tiedote
Hallitus päätti budjettiriihessä miljardin euron lisäsopeutuksesta. Kevään kehysriihessä verotusta päätettiin keventää yli kaksi miljardia euroa ja silloin luvattiin, että vajaaksi jääneen miljardin kuittaavat niin sanotut dynaamiset vaikutukset.
Palkan sivukulujen siirtäminen työnantajille tukisi ostovoimaa27.8.2025 06:30:00 EEST | Tiedote
STTK esittää palkansaajien sivukulujen osittaista siirtämistä työnantajille vuoden 2026 alusta alkaen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme