Uusi Aalto Waterexpo -alue tarjoaa elämyksiä ja kokemuksia
Uusi Aalto Waterexpo kokoaa vesiharrasteiden palvelut ja tuotteet elämykselliseksi ja ajankohtaiseksi kokonaisuudeksi samaan halliin, jossa voi tutustua erilaisiin vesiharrasteisiin, testailla välineitä ja katsella näytöksiä. Altaassa voi kokeilla muun muassa SUP-lautoja, eli Stand Up Paddle Boardeja ja Hobie-kalastuskajakkeja. Sukellusaltaassa voi kokeilla laitesukellusta. Alueella voi seurata myös heittoperho- ja sukellusharppuunakalastusesityksiä. Korpo Sea Jazz festivaalit viihdyttää yleisöä elävällä musiikilla aina viikonlopulla perjantaista sunnuntaihin. Radio-ohjattavat Micro Magic -purjeveneet kisaavat Suomen mestaruudesta la 16.2.
Kattoon asennettu wake-kaapeli pärähtää käyntiin ja wake-lautailijat temppuilevat altaassa
Uudessa Aallossa voi tutustua Suomen oloissa varsin uuteen lajiin kaapeliwakeboardingiin eli vesihiihtoon laudalla siten, että veneen sijaan vetokapula kiinnitetään sähkömoottorilla toimivaan ja tolppien varassa seisovaan kaapeliin. Alueella esitellään lajia ja välineistöä, altaassa on useampi demo päivittäin ja viikonloppuisin kilpailuja.
Flyboardin eli lentävän laudan demoja
Flyboard on nimensä mukaisesti lentävä lauta. Lentovoimansa flyboard ottaa vesijetin propulsiosta. Painevesi kulkee pitkää letkua pitkin flyboardiin antaen sille työntövoiman. Flyboardilla voi nousta jopa 9 metrin korkeudelle veden pinnasta, sillä voi tehdä voltteja ja sillä voi myös sukeltaa kuin delfiini. Ennennäkemättömiä flyboard -demoja nähdään molempina messuviikonloppuina sekä perjantaina 8.2.
Kokemus, joka laittaa miettimään omaa veneilyturvallisuutta
Neljä ventovierasta ihmistä viettää 24 tuntia messuilla pelastuslautalla. Pelastuslautta kelluu valvotuissa olosuhteissa, joten merihädässä ei onneksi ole kukaan. Pelastuslauttayön tarjoaa veneilyturvallisuuden ja navigoinnin asiantuntijaliike John Nurminen Marine yhteistyössä Veneilykoulu.fi:n, POP Vakuutuksen, Radio Nostalgian ja Vene 13 Båt -messujen kanssa. Tempaukseen osallistuvat henkilöt valikoituvat Radio Nostalgian järjestämän kisan kautta.
Uusi Aalto Waterexpon tuottaa Suomen Messut yhdessä Pulp Agencyn kanssa. Vene Båt 13 –messut järjestetään Helsingin Messukeskuksessa 8. – 17.2.2013
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja: Suomen Messut, tiedottaja Teija Armanto, puh.050 376 0804, teija.armanto@finnexpo.fi Pulp Agency, Sami Pitkänen, puh. 040 551 4142, sami.pitkanen@pulpagency.com
Tietoja julkaisijasta
Helsingin Messukeskus on Suomen elämyksellisin tapahtumakortteli ja vaikuttavin kohtaamismedia. Suomen suurin tapahtumajärjestäjä tuottaa laadukkaita tapahtumia sekä vuokraa tilojaan ja palvelujaan erilaisten tapahtumien areenaksi. Messukeskuksen itse tuottamia tapahtumia ovat mm. Habitare, Helsingin Kirjamessut, Educa, FinnBuild, Matkamessut ja Vene Båt. Vierastapahtumina Messukeskuksen tiloissa järjestetään mm. Slush, Nordic Business Forum, Assembly, Kennelliiton Koiramessut sekä lukuisia kansainvälisiä kongresseja ja yritystapahtumia vuosittain.
Tilat käsittävät 7 hallia, 40 muuntuvaa kokoustilaa, 21 ravintolaa ja oman tapahtumahotellin. Messukeskus toi vuonna 2024 pääkaupunkiseudulle 245 miljoonan euron tulovirran ja toiminnan työllisyysvaikutus oli 3335 henkilötyövuotta. Omistajayritys Suomen Messut perustettiin vuonna 1919. | Messukeskus. The realsocial media. www.messukeskus.com @messukeskus
Helsinki Expo and Convention Centre (brand name Messukeskus) hosts Finland’s most inspiring events and exciting encounters. As Finland’s premier experience provider, we organise high-quality events and rent out our facilities for a wide variety of occasions. Events produced by Messukeskus include, among others, Habitare, the Helsinki Book Fair, Educa, Finnbuild, Matka Travel Fair, and Helsinki International Boat Show. Messukeskus also hosts guest events such as Slush, Nordic Business Forum, Assembly, International Dog Fair, as well as many international congresses and business events every year.
Our premises include 7 halls, 40 convertible meeting rooms, 21 restaurants, and our own hotel. The events held at the Helsinki Exhibition and Convention Centre last year brought in a revenue stream of 245 million euros to the Helsinki metropolitan area and created the equivalent of 3,335 full-time jobs. The Finnish Fair Corporation was founded in 1919. | Messukeskus. The real social media | www.messukeskus.com @messukeskus
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Messukeskus
Messukeskus lanseeraa täysin uuden popkulttuuritapahtuman – ensimmäinen Arctic Lights Comic Con Helsinkiin keväällä 202628.7.2025 11:00:00 EEST | Tiedote
Suomi saa vihdoin oman Comic Coninsa, kun Helsingin Messukeskus lanseeraa Arctic Lights Comic Con -tapahtuman 16.–17. toukokuuta 2026. Kyseessä on kansainvälisen mittaluokan popkulttuuritapahtuma, joka kokoaa yhteen pelien, cosplayn, sarjakuvien, animen, K-popin ja fanikulttuurin ystävät sekä elokuva- ja pelimaailman kansainväliset tähdet.
Kuljetus- ja logistiikkanäyttely palaa Helsingin Messukeskuksen ohjelmaan toukokuussa 20273.7.2025 15:22:53 EEST | Tiedote
Kuljetus- ja logistiikkanäyttely täyttää Helsingin Messukeskuksen jälleen 20. - 22.5.2027. Kyseessä on raskaan kaluston ja hyötyajoneuvojen suurtapahtuma, joka nähtiin Messukeskuksen ohjelmassa edellisen kerran ennen pandemiaa.
Koneet automatisoituvat ja työ tehostuu27.6.2025 08:46:10 EEST | Tiedote
Maarakennuskonealalla työskentely on monipuolista ja erityisen kiinnostavaa. Alan tehtävissä rakennetaan tulevaisuutta – konkreettisella tavalla. Koneita automatisoidaan, mutta työt eivät maarakennus- ja ympäristöalalta lopu.
Messukeskus Areena rakentuu Pasilaan kesän aikana – 5000 henkilön liikuteltava katsomo nähdään Nordic Business Forumissa syyskuussa27.6.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Helsingin Messukeskuksen uuden tapahtuma-areenan rakennus- ja asennustyöt ovat alkaneet Pasilassa. Kesän lopussa käytössä on 5000 henkilön liikuteltava katsomokokonaisuus, joka nähdään Nordic Business Forumissa syyskuussa ja Suomen suurimmassa vuosittaisessa sisäurheilutapahtumassa Helsinki International Horse Show:ssa helmi–maaliskuussa 2026. Messukeskus Areena täydentää Helsingin tapahtumatilatarjontaa keskikokoisten areenojen osalta.
Veneelle uusi elämä -kisa etsii kunnostettuja veneitä26.6.2025 13:00:00 EEST | Tiedote
Vene 26 Båt -messuilla järjestetään nyt toistamiseen Veneelle uusi elämä -kisa, jossa esitellään kiinnostavia kunnostusprojekteja. Tällä kertaa kisaan voi osallistua viimekertaista suurempia veneitä. Valmiit tai lähes valmiit veneet esitellään Venemestarin Telakalla venemessuilla 6. – 15.2.2026 Helsingin Messukeskuksessa ja ne kisaavat keskenään palkinnoista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme