Zeeland Family Oyj

Maineikas historiallinen puupursi entisöidään syrjäytymisvaarassa olevien nuorten kummialukseksi

8.2.2013 09:49:02 EET | Zeeland Family Oyj | Tiedote

Jaa
Meri kuuluu kaikille! Pala suomalaista purjehdushistoriaa on esillä Helsingissä helmikuun alussa järjestettävillä venemessuilla. Vuonna 1927 valmistunut 6mR Renata on merkittävä osa Suomen purjehdushistoriaa, ja sen entisöinnistä on tulossa myös kulttuurihistoriallinen hanke. Mukaan on lähtenyt Museovirasto, joka on ensimmäistä kertaa myöntänyt merkittävän avustuksen huviveneen entisöintiin.
Renata tulee kilpailusta ensimmäisen palkinnon saajana
Renata tulee kilpailusta ensimmäisen palkinnon saajana

 Maineikkaan Gustav Estlanderin suunnittelema Renata ei ole ollut vesillä 1980-luvun alun jälkeen, sillä se on päässyt huonoon kuntoon. Messut ovat virallinen startti entisöintiprojektille, joka on herättänyt jo suurta kiinnostusta niin Suomessa kuin ulkomaillakin. Koko projekti dokumentoidaan huolellisesti ja sen etenemistä on mahdollista seurata venemessujen alla avattavilla Club Renatan nettisivuilla.  

-Nyt on viimeinen hetki pelastaa Renata jälkipolville, ja koota siihen liittyvät dokumentit, piirustukset, lehtiartikkelit ja kuvamateriaali historiikiksi, toteaa Antti Etelämäki, Club Renata. 

Renata kunnostetaan pieteetillä, veneenrakentamisen perinteitä tarkasti kunnioittaen. Veneen entisöinnissä vaadittavaa osaamista löytyy Suomesta vain harvoilta, ja erityistä huomiota kiinnitetään siihen, että osaamista välittyy myös nuoremmille lahjakkaille veistäjille ja muille alan harrastajille.

Valmistuessaan Renata toimii lippulaivana pääosin julkisen tuen sekä vapaaehtois- ja yrityssponsorointivoimin toimivassa Club Renatassa, joka tarjoaa yhteistyössä muun merellisen yhteisön kanssa voimaannuttavia ja itsetuntoa kohottavia kokemuksia sellaisille nuorille, joilla ei olisi siihen muuten mahdollisuutta.  

-Merellä oppii asioita, kuten vastuunottoa, toimimista ryhmässä ja ympäristön kunnioittamista, joista on hyötyä myös muussa elämässä, Etelämäki kertoo.

Veneen ensimmäinen omistaja, muun muassa Suomen purjehdusurheilun "isänä" ja sodan aikaisena ulkoministerinä toiminut Henrik Ramsay otti gasteikseen merihenkisiä nuoria, rohkaisi heitä kouluttautumaan ja elämässä eteenpäin. Siten Ramsayta voi pitää Club Renatan johtoajatuksen isänä ja innoittajana.

Yhteyshenkilöt

Lisämateriaalia ja -tietoja: Antti Etelämäki, antti.etelamaki@savethec.com, puh. 040 5072376


ja Päivi Holmqvist, paivi.holmqvist@zeeland.fi, puh. 040 5044 444

Kuvat

Renata tulee kilpailusta ensimmäisen palkinnon saajana
Renata tulee kilpailusta ensimmäisen palkinnon saajana
Lataa
Kuutoset matkalla ulos Sandhamnista, ensimmäisenä Renata. Kuva Bertil Norberg
Kuutoset matkalla ulos Sandhamnista, ensimmäisenä Renata. Kuva Bertil Norberg
Lataa
Renata v. 1927,edessä vasemmalla Ramsay, vieressä Horst ja taustalla Tore Rehnberg
Renata v. 1927,edessä vasemmalla Ramsay, vieressä Horst ja taustalla Tore Rehnberg
Lataa

Liitteet

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Zeeland Family Oyj
Konepajankuja 1
00510 Helsinki

+358 10 231 9000http://www.zeelandfamily.fi

Avidly (ent. Zeeland Family) on Suomen johtava markkinoinnin palvelutoimisto ja johtava pohjoismainen markkinoinnin automaatioyhtiö, joka on listattu Nasdaq First North -markkinapaikalla Helsingissä. Synnytämme kasvun mahdollisuuksia, jotka vievät asiakkaitamme eteenpäin. Toteutamme tätä tehtävää lähes 250 henkilön voimin 15 toimipisteessä. Liikevaihtomme vuonna 2017 oli noin 16 miljoonaa euroa ja liikevoitto miljoona euroa. www.zeelandfamily.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Zeeland Family Oyj

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye