Ethän jätä kesä…kissakalaa! SEA LIFEn toiseksi suurin kala on entinen kotiakvaarioasukki
6.8.2015 09:05:00 EEST | SeaLife Helsinki Oy | Tiedote

”Näin kesälomien lopulla on hyvä hetki muistuttaa ihmisiä pitämään huolta hankkimistaan lemmikeistä, olipa kyseessä kissa, leopardigekko tai akvaariokala. Työkiireiden yllättäessä myös kaloista ja matelijoista tulee helposti hiljaisia sijaiskärsijöitä. Lemmikkieläimen hankinta ja hoito vaatii aina pitkäjänteistä sitoutumista, eikä sitä voi jättää vaikkapa lasten harteille. Viimekädessä aikuinen on vastuussa siitä, että kaikki perheen hoidokit saavat tarvitsemansa huolenpidon”, toteaa Sea Lifen intendentti Markus Dernjatin.
Monnin hurja kasvupyrähdys!
Sea Life on ottanut vastaan ne eläimet, joille on pystytty järjestämään riittävät tilat ja hoito koko niiden elinkaaren ajaksi. Huomattava osa esimerkiksi sademetsäosaston lajeista on lahjoituksina taloon tulleita. Mukaan mahtuu erilaisten monnien ja suurten kirjoahventen lisäksi muun muassa puolimetrinen arovana, joka noudettiin lähes samanmittaisesta kotiakvaariosta.
”On pakko myöntää, että mustaokamonnin kasvuvauhti yllätti meidätkin. Alun perin parikymmensenttinen kala on asustellut sademetsäosaston putousaltaassa vuosia ja viettää suurimman osan päivän valoisasta ajasta suuren kannon takana piilossa. Ruoka-aikaan esiin tullessaan se alkoi näyttää niin kookkaalta, että päätimme mitata ja punnita sen eläinlääkärin ohjeiden mukaisesti. Yllätykseksemme ainoastaan parimetrinen seeprahaimme Mussukka on painavampi. Mustaokamonnilla on mittaa 100 senttimetriä ja painoa 17 kilogrammaa”, Dernjatin kertoo kotiakvaariosta Sea Lifeen muuttaneesta suojatistaan.
Kalat ja matelijat ovat pitkäikäisiä lemmikkejä
On tärkeää, että eläintenpidon haasteet ja ne tylsätkin hoitorutiinit tuodaan selvästi esille jo hankintavaiheessa. Akvaarioliikkeillä ja eläinkaupoilla on tässä asiassa huomattava vastuu. Akvaariokalan tai käärmeen eliniän odote on helposti 10-20 vuotta, joten pitkäjänteisyyttä tarvitaan.
”Eläintä ei saa hankkia ajatuksella, että se annetaan pois sitten kun homma ei enää kiinnosta. Lähtökohtaisesti myöskään eläintarhat ja yleisöakvaariot eivät ole paikkoja, joihin suureksi kasvavat hoidokit on helppo sijoittaa innon laannuttua,” valistaa Dernjatin.
Lisätietoja:
Markus Dernjatin, intendentti, p. 040 589 0869, markus.dernjatin@sealife.fi
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
SEA LIFE on Suomen johtava akvaario ja yksi Helsingin suosituimmista elämyskohteista. SEA LIFE tarjoaa kävijöille elämyksiä ja tietoa vedenalaisesta elämästä ja sen suojelun tärkeydestä. SEA LIFEssa vierailee noin 250 000 kävijää vuosittain. SEA LIFE on osa Merlin Entertainments Groupin omistamaa SEA LIFE -ketjua, joka on maailman suurin yleisöakvaariotuotemerkki. Merlin Entertainments Group on maailman toiseksi suurin elämyskohdetoimija yli 100 elämyskohteella neljällä mantereella ja 23 eri maassa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SeaLife Helsinki Oy
Haivauvat ovat palanneet Helsinkiin - uudistunut SEA LIFE avaa ovensa!26.3.2026 10:49:22 EET | Tiedote
Talven ajan laajamittaisessa remontissa ollut akvaariokeskus SEA LIFE Helsinki avaa ovensa täysimittaisesti tänään. Remontin aikana ympäri keskusta on rakentunut paljon uutta nähtävää ja koettavaa kaikenikäisille vierailijoille, mutta erityisesti suuren peruskorjauksen kokenut Valtameriallas on käynyt läpi valtavan muutoksen ja uudessa, upeassa altaassa uiskentelee tuttuun tapaan myös mustaevähaikolmikko - tosin tällä kertaa nuori herrasmiestrio.
Uusia asukkaita SEA LIFE Helsinkiin - tähtimureena Esko saa jouluyllätyksen!1.12.2025 14:10:40 EET | Tiedote
SEA LIFE Helsinki avaa ovensa taas alkuvuodesta. Ensimmäisenä uudistusten keskelle on muuttanut uusi asukas, utelias tähtimureena Esko. Merimaailmassa odottaakin pian jouluyllätys, kun Eskolle on tulossa uusia kämppäkavereita.
SEA LIFE Helsinki sulkeutui remontin ajaksi – uudistettu näyttely avautuu keväällä 202623.10.2025 14:59:39 EEST | Tiedote
Ensi vuonna 24 vuotta täyttävä akvaariokeskus kokee laajamittaisen kunnostus- ja uudistusremontin ja on suljettuna 20.10.2025-1.1.2026. Sulun aikana SEA LIFEn suurin allas peruskorjataan ja sen yhteyteen syntyy täysin uusi, kiehtova interaktiivinen näyttelykokonaisuus.
Mustaevähai synnytti juhannuspoikaset SEA LIFEssa – historiallinen yllätys!3.7.2025 11:48:21 EEST | Tiedote
Merimaailma SEA LIFE Helsingissä koettiin juhannuksena jännittäviä hetkiä ja historiallista perheonnea, kun Valtamerialtaan mustaevähainaaras Pamela synnytti henkilökunnan hämmästykseksi kaksi tervettä tyttövauvaa. Reippaat poikaset ovat palanen upeaa ja ainutkertaista mertensuojelutarinaa, sillä ne ovat ensimmäiset koskaan Suomessa syntyneet mustaevähain poikaset.
SEA LIFE ja Rovio yhdistävät voimansa – Angry Birdsit sukeltavat puolustamaan meriä!7.2.2025 15:32:53 EET | Tiedote
Rovio Entertainment ja SEA LIFE ovat yhdistäneet voimansa tuodakseen rakastetut Angry Birds -hahmot osaksi SEA LIFE -merimaailman ikonista vedenalaista maailmaa ainutlaatuisen ja opettavaisen elämyksen muodossa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

