
Yleismessujen aitoa meininkiä tarjolla Artukaisissa - Turun Messuilla noin 200 ohjelmanumeroa

Digimaailman saloja avataan suurelle yleisölle
-Tänä vuonna tarjolla on mm. digitaalisuuteen liittyviä tuotteita ja palveluita. Messuilla on esimerkiksi Turun ammattikorkeakoulun juuri tänne kehittämä messupeli. Digimaailmassa hyödynnetään lisättyä todellisuutta ja neurotieteitä, kertoo messujen myyntipäällikkö Krista Ahonen.
- Puolustusvoimien osastolla voi nähdä mm. JURMO-luokan joukkojenkuljetusveneen ja kokeiltavissa on useita simulaattoreita. Suomen Punaisen Ristin harvoin näytteillä oleva kenttäsairaalakin esittäytyy messuyleisölle. Mukana on myös lapsia kiinnostava nukkesairaala. Turun ehkäpä suurin kotieläinpihakin avautuu messuilla. Mukana on mm. estekaneja, alpakoita agility-radalla ja Nose work -koiria, Ahonen luettelee.
Ohjelmaa messuilla on siis tuttuun tapaan hengästyttävän runsaasti, noin 200 ohjelmanumeroa. Yleisön viihtyminen on järjestäjille ensiarvoisen tärkeää. Näille messuille tullaan ensisijaisesti viihtymään ja ottamaan ilo irti kesän viimeisistä päivistä.
Ponnahdus Pinnalle juhlii
Historiallisen Ponnahdus Pinnalle -kilpailun 60-vuotisjuhlaa vietetään heti messujen avajaispäivänä. Luvassa on mm. konsertti ja keskusteluja aiheesta.
Tämän vuoden finaali kisataan lauantaina 22.8. Messuilla konsertoivat monet muutkin. Muun muassa ikisuosittu nalletähti Ti-Ti Nalle on paikalla messusunnuntaina.
Hiuksia nostattavaa energiaa
Messuisännät esittelevät osaamistaan. Turku Energialla on mielenkiintoisia aiheita mm. tulevaisuuden asumisesta, sähköisestä liikenteestä ja uusiutuvista energiantuotantomuodoista. Näyttävällä messuosastolla nähdään mm. Heurekan Pop-up tiedeshow ja Van de Graaffin generaattori. Osastolla esiintyvät mm. Esko Valtaoja ja Kirsi Alm-Siira.
Hyvät teot puhuttavat
Turun Sanomien messuosastolla aiheena on lehtiuudistus. Yleisö pääsee ensimmäistä kertaa tutustumaan valmistella olevaan uudistukseen. 110-juhlavuottaan viettävä Turun Sanomat marssittaa lavalla joukon kiinnostavia puhujia. Messulavalla myös mm. kokataan, tutustutaan hyviin tekoihin ja puhutaan mm. kesän kestosuosikkiaiheesta, säästä. TS tarjoaa myös messuyleisölle hiukan erilaisen muotinäytöksen nimeltään Mummojen pienipieni muotinäytös.
Puolustusvoimat esittäytyy koko perheelle
Puolustusvoimien osastolla messujoukkoja villitsee mm. kalusto, johon tarjoutuukin messuilla ainutlaatuinen mahdollisuus päästä tutustumaan. Sammutusvene, erikoissammutusyksikkö pelastus-Pasi, raskas partioajoneuvo, Laivaston soittokunta ja monet muut kiinnostavat kohteet vetävät yleisöä luokseen. Sotilaskodissa on varauduttu tuhansiin litroihin hernekeittoa ja munkkeja paistetaan rivakasti.
Hyvää oloa hakemassa
Turun Messukeskuksen kaikki tilat, ulkoalueita myöten, ovat tapahtuman käytössä. A-hallissa esittäytyvät kodin ja asumisen teemat. A-hallin digialueella perehdytään mm. laitteiden käyttöopastukseen ja erilaisten mobiilisovellusten hallintaan. Paikalla on mm. Microsoft ja tutustua voi mm. Xbox One -viihdekeskukseen.
B-hallissa aiheina on vapaa-aika ja hyvinvointi. Mukana on mm. Paavo Nurmi -keskus, joka tutustuttaa messuyleisön terveyteen ja hyvään oloon. Keskuksen organisoimalla Hyvän olon areenalla voi tutustua mm. interaktiiviseen pelialueeseen. Kaiken kaikkiaan messuilla voi tutustua useisiin liikuntamuotoihin ja -lajeihin. C-hallin kärkiteemoja ovat perhe ja ympäristö.
Keskivaikea mutkarata, kaneille
D-hallissa esittäytyvät sopuisasti maanpuolustus ja lemmikit. Luvassa on messulauantaina mm. Suomen Estekanit ry:n järjestämä kilpailu, jossa on kaksi tiukkaa lajia: korkeushyppy ja keskivaikea mutkarata. Eläinten paijauspiste on myös messuilla avoinna.
www.turunmessut.fi
www.facebook.com/TurunMessut
Kuvat ja tiedote: http://turunmessukeskus.fi/messut-ja-tapahtumat/turun-messut/messutiedotteet/turun-messuilla-noin-200-ohjelmanumeroa
Lisätiedot messuista:
Turun Messukeskus Oy, myyntipäällikkö Krista Ahonen, puh. 050 594 9641, krista.ahonen@turunmessut.fi
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta

Messukentänkatu 9-13
20210 Turku
Vaihde (02) 337 111https://www.turunmessukeskus.fi
Turun Messukeskus Oy on messu- ja näyttelytoimintaa harjoittava palveluyritys, jonka liiketoimintaan kuuluvat messujen ohella tilojen vuokraus erilaisia tapahtumia, kongresseja ja messuja varten sekä näihin liittyvän tekniikan ja osaamisen markkinointi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Turun Messukeskus Oy/Turun Messu- ja Kongressikeskus
Uusi hyvinvointitapahtuma Hyvä Olo Expo alkaa lauantaina – luvassa hyvinvointia, liikuntaa, terveyttä, kauneutta, muotia ja kädentaitoja22.10.2024 14:08:18 EEST | Tiedote
Alueen suurin hyvinvointitapahtuma Hyvä Olo Expo kerää saman katon alle upean kattauksen hyvinvointia, liikuntaa, terveyttä, kauneutta, muotia ja kädentaitoja. Turun Messukeskuksessa 26.-27.10.2024 järjestettävillä Hyvä Olo Expo -messuilla on tarjolla tärkeää tietoa ja inspiraatiota hyvinvoinnista, hemmottelua ja shoppailua, hauskoja ja mielenkiintoisia kokeilutunteja ja työpajoja, muotinäytöksen pukuloistoa sekä Miss Turku -kilpailun finaali.
Kävijämäärä kasvoi Turun Kirjamessuilla – kirjallisuus kiinnostaa7.10.2024 11:22:06 EEST | Tiedote
Eilen päättyneet Turun Kirjamessut ja samaan aikaan järjestetyt Turun Ruoka- ja Viinimessut kasvattivat kävijämääräänsä edellisvuosista. Kolmipäiväiset messut houkuttelivat yleisöä monipuolisella ohjelmallaan, kirjatarjonnallaan ja ainutlaatuisella tunnelmallaan. Turun Kirjamessut on tärkeä kirjasyksyn avaustapahtuma, joka kerää alan ihmiset, kirjailijat ja kirjojen ystävät yhteen. Messut järjestettiin Turun Messukeskuksessa 4.–6.10.2024.
Turun Kirjamessut starttaavat perjantaina – mukana kirjavuoden 2024 puhutuimmat tekijät ja teokset1.10.2024 08:00:00 EEST | Tiedote
Kirjallisuuden ja kulttuurin ystävät kokoontuvat Turun Messukeskukseen 4.–6.10.2024 Suomen vanhimmille kirjamessuille. Viikonlopun aikana messukävijät pääsevät tekemään kirjaostoksia, tapaamaan ajankohtaisia kirjailijoita sekä kuulemaan kantaaottavia keskusteluja. Messuilla voi myös osallistua erilaisiin työpajoihin ja peleihin, lukuretriittiin tai vaikka cosplay-asukisaan. Kirjamessujen teemana on tänä vuonna Pelin henki.
Korjaus tiedotteeseen: Matti ja Teppo eivät esiinny Turun Kirjamessuilla4.9.2024 18:53:24 EEST | Tiedote
Messuilla esiintyy ainoastaan Matista ja Teposta kirjan kirjoittanut Veepee Lehto.
Turun Kirjamessujen ohjelma on julkaistu – luvassa kulttuuriränttiä, lukukokemusten jakoa ja paikallisia toimijoita4.9.2024 12:00:00 EEST | Tiedote
Ajankohtaiset kirjailijat ja terävimmät yhteiskunnalliset keskustelijat tapaavat Turun Kirjamessuilla 4.–6.10.2024. Ohjelmaa järjestetään kuudella eri lavalla sekä lasten alueella. Messuilla on myös hiljaisempi tila, jossa pääsee osallistumaan esimerkiksi lukuretriittiin, runovastaanottoon ja ääneen lukemisen piiriin.