KUTSU TIEDOTUSVÄLINEILLE MAASEUTUNUORTEN SYYSPARLAMENTTIIN JYVÄSKYLÄÄN
MTK-TIEDOTE
KUTSU TIEDOTUSVÄLINEILLE MAASEUTUNUORTEN SYYSPARLAMENTTIIN JYVÄSKYLÄÄN
Valtakunnallinen MTK:n Maaseutunuorten syysparlamentti kokoontuu 7.-8.11.2008 klo 12.00 Sokos Hotel Alexandrassa, Hannikaisenkatu 35, Jyväskylä.
Syysparlamentin aiheena on perjantaina 7.11. maatalous mediassa. Lauantaina 8.11. syysparlamentissa vierailee elinkeinoministeri Mauri Pekkarinen. Parlamenttiin osallistuu yli 90 järjestön aktiivisinta nuorta MTK:n maakunnallisten liittojen nuorten valiokunnista eri puolilta Suomea.
Tiedotusvälineet ovat lämpimästi tervetulleita seuraamaan syysparlamenttia.
OHJELMA
Perjantai 7.11.2008
11:00 Ilmoittautuminen ja lounas
12:00 Avaus
- puheenjohtaja Jari Orjala , MTK:n maaseutunuorten valiokunta
Tervetuloa Keski-Suomeen
- puheenjohtaja Kalle Hankamäki, MTK-Keski-Suomi
Käytännön järjestelyt
- puheenjohtaja Antti Tukkanen, MTK-Keski-Suomen maaseutunuorten valiokunta
Nuoret ja järjestö
- järjestöjohtaja Matti Voutilainen, MTK
13:00 Hyvä paha maatalous mediassa
- viestintäjohtaja Hilkka Hyrkkö , MTK
- päätoimittaja Lauri Kontro, Maaseudun Tulevaisuus
- varapäätoimittaja Inkeri Pasanen, Keskisuomalainen
Keskustelu
Kahvitauko / Majoittuminen
Hyvä paha maatalous mediassa jatkuu
Maajussi haastateltavana: Toimittaja Teijo Argillander haastattelee Maajussi Antti Kemppaista viihteelliseen kaupallisradioon
Kouluttajan näkökulma mediapeliin
- radio- ja tv-työn lehtori, Annamaija Manninen, Jyväskylän Yliopisto, Journalistiikan laitos
18:00 Päätös
19:30 Päivällinen Hotelli Alexandrassa, isäntänä Valtra
- imitoiva maanviljelijä Arto Tupala, Joutsa
Lauantai 8.11.2008
9:00 elinkeinoministeri Mauri Pekkarinen
10:30 Lähtö vierailukohteeseen: Keski-Suomen Ilmailumuseo
13:00 Päätöslounas Hotelli Alexandra
Lisätietoja:
Jari Orjala
, 044 725 0630
MTK:n maaseutunuorten valiokunnan varapuheenjohtaja
Antti Tuukkanen
, 040 7632821
MTK-Keski-Suomen maaseutunuorten puheenjohtaja
Aino Sillanpää, 0400 542 553
MTK:n maaseutunuorten valiokunnan sihteeri
Anja Kettunen, 040 840 5054
MTK-Keski-Suomen maaseutunuorten valiokunnan sihteeri
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Metsänomistajat keskiössä Inarin metsäseminaarissa – avoin vuoropuhelu vie kohti kestävää tulevaisuutta9.9.2025 13:30:00 EEST | Tiedote
Inarin kunta järjesti 4.–5. syyskuuta 2025 Ivalossa metsäseminaarin yhteistyössä Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliiton (MTK), Metsänhoitoyhdistysten ja Suomen Metsäsäätiön kanssa. Tilaisuus oli jatkoa vuoden 2023 seminaarille, ja sen tavoitteena oli edistää avointa keskustelua metsien käytöstä Inarissa sekä vahvistaa yhteistyötä paikallisten toimijoiden kesken.
Hallitus tunnisti riihessään maatalouden tilannekuvan3.9.2025 09:32:18 EEST | Tiedote
Petteri Orpon (kok.) hallitus osoitti budjettiriihessään tunnistavansa maatilojen tämänhetkisen taloustilanteen ja sen aiheuttamat riskit Suomen ruokaturvalle. Maatalouden rahoitus turvattiin säästöiltä, eikä alalle kohdistettu uusia kustannuksia. MTK pitää kuitenkin valitettavana, ettei hallitus tarttunut metsäalan tarjoamaan kasvuun riittävällä metsänhoidon rahoituksella.
ArvoLex Oy:lle uusi toimitusjohtaja2.9.2025 12:47:52 EEST | Tiedote
ArvoLex Oy:n hallitus on kutsunut yhtiön uudeksi toimitusjohtajaksi hallintopäällikkö Sirpa Haapasen, joka aloittaa tehtävässään 1.9.2025. Yhtiön nykyinen toimitusjohtaja Elina Lindvall siirtyy asianajotehtävistä inhouse-juristiksi Turkuun.
Sää haastaa, ammattitaito pelastaa – Vilja on Suomen ruokaturvan selkäranka2.9.2025 10:45:49 EEST | Tiedote
Suomalainen vilja on pohjoisen selviytyjä. Sää haastaa, mutta ammattitaito takaa sadon. Näyttää siltä, että satokauden viljasadosta on tulossa normaali ja laadultaan hyvä. Kotimaista viljaa riittää tulevana talvena niin leipään kuin muuhunkin. Leipäviikolla 8.–14.9. juhlitaan satokauden makuja ja runsasta leipävalikoimaa.
Hallituksen kannattaa ruokkia orastavaa kasvua28.8.2025 14:14:48 EEST | Tiedote
Maanantaina kokoontuvan hallituksen budjettiriihen haasteena on jatkaa julkisen talouden tasapainottamista. Ensi kertaa hallituskaudella on merkkejä myös siitä, että hallitus saisi tukea tavoitteelleen myös alkavasta talouskasvusta. Orastavaa kasvua hallituksen kannattaa ruokkia ja varjella. Maaseudun elinkeinojen osalta tämä tarkoittaa rahoituksen vakautta ja toimintaympäristöstä huolehtimista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme