Oy Snellman Ab

Snellmans Köttförädling övergår till oljefri produktion

25.2.2013 09:37:53 EET | Oy Snellman Ab | Pressmeddelande

Dela
PRESSMEDDELANDE, Snellmankoncernens satsning på miljövänlig verksamhet fortsätter. Moderbolaget har köpt 22,5 % av Jeppo Biogas Ab:s aktiestock.

Målsättningen är att Snellmans Köttförädling skall övergå till oljefri verksamhet och således minska miljöbelastningen. Genom investeringen kommer Snellmans Köttförädlings koldioxidutsläpp att minska med 3000 ton / år.

Det avfallsvatten och slam som  Snellmans Köttförädling levererar, förvandlas vid Jeppo Biogas till rengjord biogas. Biogas används vid Snellmans Köttförädling till värme- och ångproduktion. Det är frågan om ett miljövänligt och naturligt kretslopp.

Mer information fås av:

Martti Vähäkangas, koncerndirektör

tel. +358 44 796 6210 

Länkar

Om

Oy Snellman Ab
Oy Snellman Ab
Kuusisaarentie 1
68600 PIETARSAARI

06 786 6111http://www.snellmangroup.fi/
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye