WSOY

Tiedote: WSOY julkaisee kirjan nimellä Twilight – Houkutus /Elämä ja kuolema 28. tammikuuta 2016. Kirjan suomentaa Tiina Ohinmaa.

19.10.2015 11:00:00 EEST | WSOY | Tiedote

Jaa

Little, Brown julkaisee kymmenvuotisjuhlapainoksen Stephenie Meyerin Twilight -kirjasta. Kirja julkaistaan kaksoisniteenä, joka sisältää alkuperäisen Twilightin lisäksi Life and Death -nimisen uudelleen kerrotun version tarinasta. Siinä päähenkilöiden sukupuolet on kirjoitettu vastakkaisiksi.

Stephenie Meyerin Twilight Tenth Anniversary/Life and Death –kaksoisnide julkistettiin kuudes lokakuuta 2015 New Yorkissa. Nyt myynnissä oleva uusi kirja asettaa rinnakkain klassisen rakkaustarinan ja  Meyerin rohkean ja yllättävän uudelleenkerronnan siitä: koko romaanin tarina kerrotaan niin, että päähenkilöiden sukupuolet on muutettu vastakkaisiksi. Twilight Tenth Anniversary/Life and Death ilmestyy Amerikassa kovakantisena kirjana sekä sähkö-, selko- ja äänikirjana.

Lukija pääsee eläytymään Life and Death –kirjassa ikimuistoiseen tarinaan naisvampyyriin rakastuneen teini-ikäisen ihmispojan silmin kerrottuna. Kääntökirja sisältää neljäsataa sivua uutta tarinaa sekä upean uuden kannen. Bellan ja Edwardin faneille ikonisten hahmojen kiehtovat uudet roolit on must-read.

Stephenie Meyer juhlistaa kirjan julkaisua ja juhlavuotta esiintymällä useilla eri foorumeilla New York Cityssä ja Los Angelesissa.

”Minusta on ällistyttävää, että Twilightin julkaisemisesta on kulunut kymmenen vuotta”, Meyer toteaa. ”Minulle tämä vuosipäivä on uskomattoman intohimoisten ja omistautuneiden fanien juhla. Olen innoissani, että saan viettää jälleen aikaa heidän kanssaan.”

”Olemme haltioissamme siitä, että Stephenie päätti vierailla uudestaan Twilightin maailmassa ja lisätä tämän ajankohtaisen ja mielenkiintoisen juonenkäänteen kertomukseensa”, sanoo Little, Brownin toimitusjohtaja ja nuortenkirjallisuuden kustantaja Megan Tingley. ”Tunsin saman adrenaliiniaallon käyvän lävitseni lukiessani Life and Deathia, kuin silloin kun luin ensimmäisen kerran Twilightin käsikirjoitusta olen varma, että myös fanit kokevat tarinan samalla tavalla.”

Twilight – Houkutus on lumonnut miljoonia lukijoita vuoden 2005 ilmestymisensä jälkeen, ja siitä on tullut moderni klassikko, jonka kautta on määritelty uudelleen nuortenkirjallisuuden genre-lajeja ja joka on inspiroinut erilaisia lukijat koukuttavia ilmiöitä. Romaani on ollut mm. New York Timesin #1 bestseller sekä saman lehden ”toimittajan valinta” sekä nimetty Time-lehdessä ”kaikkien aikojen parhaaksi nuortenkirjaksi”. Twilight-saagaa, johon kuuluvat myös kirjat Uusikuu, Epäilys, Aamunkoi, Bree Tannerin lyhyt elämä ja Houkutus – Kuvitettu opas vampyyrisaagaan, on myyty maailmanlaajuisesti lähes 155 miljoonaa kappaletta.

Stephenie Meyerista

Stephenie Meyer on kirjoittanut myyntimenestykseksi nousseen Twilight-saagan sekä romaanin Vieras. Hän on valmistunut Brigham Young -yliopistosta pääaineenaan englanti. Hän asuu aviomiehensä ja kolmen poikansa kanssa Arizonassa. Lue lisää osoitteesta stepheniemeyer.com.

Avainsanat

Kuvat

Tietoja julkaisijasta

WSOY
WSOY
Lönnrotinkatu 18 A
00120 Helsinki

010 5060 200http://www.wsoy.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta WSOY

Satu Rämö ja Lilja Sigurdardóttir yhteistyöhön – Reykjavikin murhat -kirjasarja starttaa helmikuussa 202727.2.2026 09:00:00 EET | Tiedote

Islannissa asuvat kirjailijat Satu Rämö ja Lilja Sigurdardóttir toteuttavat pitkäaikaisen haaveensa ja ryhtyvät kirjoittamaan yhdessä Reykjavikin ytimeen sijoittuvaa dekkarisarjaa. Reykjavikin murhat on nopeatempoinen rikossasarja, joka vie lukijansa Islannin pääkaupungin kiiltokuvapinnan alle väärintekijöiden ja petosten maailmaan. Sarjan ensimmäinen osa Villi kortti ilmestyy helmikuussa 2027 WSOY:n julkaisemana. Kirjasarjan kirjat julkaistaan myös Islannissa.

Kirjailija Iida Turpeinen siirtyy WSOY:lle – uusi romaani käsittelee yhtä historian oudoimmista tiedehuijauksista9.12.2025 08:00:00 EET | Tiedote

Esikoisromaanillaan Elolliset itsensä kirjallisuuden maailmankartalle kirjoittanut Iida Turpeinen siirtyy WSOY:lle. Turpeinen voitti Elolliset-teoksellaan Helsingin Sanomien kirjallisuuspalkinnon ja oli ehdolla muun muassa Finlandia- ja Tulenkantaja-palkinnon saajaksi. Elolliset on ollut ehdolla Ranskassa parhaalle käännöskirjalle jaettavan Le prix du Meilleur Livre étranger-palkinnon saajaksi sekä Italiassa Premio Strega Europeo-palkinnon saajaksi. Romaanin käännösoikeudet on myyty 28 kielialueelle.

Kansainvälisesti menestynyt jännityskirjailija Antti Tuomainen siirtyy WSOY:lle25.11.2025 09:00:00 EET | Tiedote

Pitkän ja menestyksekkään kansainvälisen uran tehneen Antti Tuomaisen teoksia on käännetty jo liki 30 kielelle. Tuomainen tunnetaan poikkeuksellisesta taidostaan yhdistää samoihin kansiin rikosromaani ja musta komedia. Brittiläinen sanomalehti The Times on nostanut Tuomaisen arviossaan Euroopan hauskimmaksi kirjailijaksi. WSOY julkaisee Tuomaisen seuraavan teoksen vuonna 2027.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye